Ještě k těm sbírkám
2.1.2005 Komentáře Témata: Společnost 842 slov
Bushova vláda slíbila 350 milionů dolarů. Přibližně stejně tolik přijde od nevládních organizací. Světová banka 250 milionů. Britská vláda 96 milionů. Od nevládních organizací z Británie dalších 90 milionů. Kanadská vláda daruje nejméně 50 milionů 80 milionů (zvýšeno) plus množství další pomoci, jako např. urychlené a přednostní zpracování žádostí pro imigraci z poztižených zemí. Přibližně stejně tolik se sejde na spontánně organizovaných sbírkách v Kanadě. Červený kříž předpokládá, že vybere celosvětově asi 70 milionů. Právě přišla zpráva, že Japonsko dodá 500 milionů. To jsou jen dílčí čísla. Kolik miliard bude výsledná suma? Obávám se, že se to nikdy nedovíme.
Podívejte se na záběry ze vzduchu před katastrofou a po katastrofě z Indonésie a Srí Lanky. Opravdu to vypadá, že tam nezůstal kámen na kameni. Ale při bližším zkoumání zjistíte, že nejde o hustě zastavěnou oblast. Byla tam spousta zeleně a nízké, nejspíše jednopatrové a dvoupatrové domky. Žádné mrakodrapy, podchody, mimoúrovňové křižovatky.
Dovoluji si upozornit, že turistická centra a hotelové komplexy, stejně tak jako větší budovy v postižené oblasti byly s největší pravděpodobností pojištěny. Dále si dovoluji připomenout, že obydlí domorodců v tropech stavěna bývají jednoduchá. Nebývají podsklepeny, nemívají kamenné zdi, dobrou izolaci před chladem, ani topení, ani klimatizace. Často jde doslova o palmové chýše. I jejich výbava bývá prostá. V tropech se žije levněji. Vždy. Ceny těch zničených domků jsou - na západní poměry - mizivé. Lze je znovu postavit doslova za několik dnů.
Opravdu ty škody jsou tak strašné, jak se nám líčí? Jak je možné, že Češi v Thajsku klidně pokračují v dovolené? Jak je možné, že se Gott dozvěděl o rozsahu neštěstí nikoliv z místních zdrojů, ale z SMS, které mu chodily z Čech? Nejsme náhodou obětí dobře organizované kampaně někoho? Hra na lidský soucit se vždy vyplatí. Zvlášť je-li odvedena profesionálně ve stylu Hollywoodu.
Před několika lety došlo v Čechách ke katastrofálním povodním, při kterých byly zničeny stovky kamenných budov, pražské metro a mnoho dalších, napácháno bylo mnoho nenahraditelných škod na historických objektech. Vzpomínám-li si dobře (opravte mě, pokud se mýlím), byla celková suma škod vyčíslená na 80 miliard korun - necelé tři miliardy dolarů. Kanadská vláda věnovala tehdy České republice 5 tisíc dolarů. Slovy pět tisíc dolarů. Jinými slovy asi deset tisíc krát méně, než věnovala Asii. Američané - pokud si vzpomínám - dali tenkrát asi 30 tisíc a nabídli úklid jednoho pražského ostrova, už jsem zapomněl kterého. Naši lidé si museli poradit sami a nakonec jsme si nějak poradili.
Že míchám jablka s hruškami? Že je to neporovnatelné? Proč ne? Pravda, něco je opravdu neporovnatelné. Měli jsme méně mrtvých. Zřejmě. Kolik těch mrtvých v Asii doopravdy bylo, můžeme hádat. Viděli jsme v televizi několik desítek, stovek mrtvých. Byly to velmi působivé záběry. Ale nebyly to tisíce, deseti tisíce, ani sta tisíce. A nahradí vůbec peníze ztracené životy? A dostanou se vůbec ty peníze do rukou pozůstalých? Zkusme hádat.
Hlavní rozdíl mezi povodní v Čechách a zemětřesením v Asii byl v tom, že našemu neštěstí nebyla věnována taková mediální pozornost. Po světě se nekonaly stovky, tisíce sbírek. Prohlížeč Google neumístil na svou stránku odkaz "Klikněte sem pro pomoc České republice".
Neštěstí v Asii je opravdu katastrofou a já to nezpochybňuji. Ale pozor. Nic se nemá přehánět. Jde o to, aby se z toho nestal výnosný plán na pohodlný život za peníze jiných. Nemůžeme čekat, že státy postižené tsunami řeknou světu: "Už nám více nedávejte, už jste nám dali dost." Jak se říká: hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.
Marně hledám v masmédiích nějakou mapku zasažených oblastí. Kolik kilometrů čtverečních to vlastně postihlo, jak daleko od pobřeží dosáhla vlna a kolik kilometrů délky pobřeží bylo postiženo. A pak bych rád znal procento postižené oblasti z celkové plochy země. Je neuvěřitelné, že tak důležité otázky zřejmě nikdo nepoložil. Víte-li o nějakém článku v masmédiích (nikoliv na nějakém obskurním webu), který by toto zmiňoval, prosím, uveďte v diskuzi za článkem jeho odkaz.
Možná se domníváte, že jsem paranoik a kladete si otázku, proč by nám v tom média lhala, kdyby to nebylo vážné. Ano, PROČ? Spíše si položme otázku, PROČ NE? Třeba si zkoušejí, co všechno zvládnou, jak dalece dokáží ovládat světové mínění. Hra na city a emoce (strach z neviditelného nepřítele, soucit, pocit viny) je silně účinná ve své destruktivnosti. Pamatujme: Existuje určitá skupinka lidí, pro které platí, že čím více nás zmatou, vykoření, rozvrátí, vyvolají pocit viny, pustí žilou ve prospěch těch, kteří mají mnohem vyšší vitalitu i porodnost, a hodlají nás převálcovat, tím lépe pro ně. Čirou náhodou jde o stejnou skupinku, která vlastní média. Média nám lhala i dříve - a to častěji než je zdrávo (jen vzpomeňme na poslední války v Jugoslávii, Afghánistánu a Iráku). Ráda vytvářejí svůj vlastní virtuální svět, který je často na hony vzdálen od toho skutečného. O cílech majitelů masmédií se teď rozepisovat nehodlám, není to obsahem článku.