Vybíjení tuleních mláďat v Kanadě

Vladimír Stwora

21.4.2005 Zvířata / příroda Témata: Příroda 1347 slov

Každý rok probíhá od dubna do května (často až do června) v provincii Newfoundland podivný lov. Píšu lov, ale měl bych to slovo dát do uvozovek. Nejde totiž o lov v pravém slova smyslu. Na čtyři tisíce lovců z řad místních rybářů se vyzbrojí baseballovými pálkami, železnými tyčemi, pádly, háky a také puškami, zkrátka výbavou připomínající více trestnou výpravu než skutečný lov. Nechají se vyvézt čluny do zátoky St. Lawrence a na severovýchod od Newfoundlandu do míst, kde kde začínají ledové kry, a kde se každoročně rodí tuleni.

Dvanáctidenní až tříměsíční mláďata tuleňů pak těmito nástroji na ledě utloukají k smrti. Polozabitá zvířata nechávají ležet, berou si jen kůži. Používají-li pušky, snaží se pouze o jednu ránu, protože každá díra v kožešině znamená o dva dolary méně za kůži. Protože střílejí z pohybujících se člunů, často zvíře pouze zraní. Poraněná zvířata nechávají na místě v agonii zemřít. Mnoho z těchto takto zraněných sklouzne do moře, kde pomalu umírají.

Celý lov je neobyčejně krutý. Nezávislí veterináři, kteří lov studovali, došli k závěru, že vládní regulace týkající se humánního zabíjení nejsou ani respektovány ani vyžadovány, a že lov tak, jak probíhá, je v rozporu se základními principy zacházení se zvířaty. Bylo zaznamenáno neuvěřitelné množství surovostí, včetně toho, jak rybáři táhnou na háku poraněná tulení mláďata po ledě, tuleně postřelí a ponechají jejich osudu, vrší polomrtvé a mrtvé tuleně na hromady a dokonce velmi často stahují kůže za živa. To dokonce ve 42 procent všech pozorování.

Lov vyvolal poměrně širokou kritiku ze stran světových politiků, žurnalistů a vědců. Místní rybáři často nezávislé pozorovatele fyzicky napadají a došlo k mnoha potyčkám. Jakékoliv pokusy povolat na místo policii nebo odpovědné vládní úředníky selhaly. Naopak. Kanadští politikové nejen, že jsou slepí a hluší k protestům světa, oni ten lov podporují.

[Reportáž z lovu na tuleně

Za jednu kožku dostávají rybáři necelých pět dolarů. Vylepšují si tak svůj příjem - v kraji je vysoká nezaměstnanost vzhledem k tomu, že všechny ryby, které dříve lovili, už jsou vyloveny.

Za poslední tři roky bylo takto ubito přes milion tuleních mláďat. Jen v roce 2004 bylo zabito 365 971 tuleň - největší množství za posledních padesát let. To jsou ovšem oficiální čísla. Skutečné množství zabitých tuleňů bude zřejmě mnohem vyšší. Nezapočítávají se poraněná zvířata, která sklouzla do moře, nebo zůstala ležet na ledu, kde v agónii umírala.

Tento rok povolila vláda další rekordní množství tuleňů: 350 tisíc. Jde ovšem pouze o doporučení. Překročí-li se ale toto číslo, nikdo nebude trestán ani penalizován. Např. v roce 2002 zabili lovci do konce sezóny o 37 tisíc tuleňů více, než byla vládou stanovena kvóta. Sezona lovu normálně končí 15. května. A přeci tehdejší ministr pro rybářství povolil prodloužení sezony až do června - ačkoliv už věděl, že kvóta byla překročena. V roce 2004 zabili lovci o 16 tisíc tuleňů více než bylo plánováno. A opět, jako v roce 2002, povolil ministr prodloužení sezony až do června.

Tuleni jsou zabíjení především pro svou kůži. Mizivé množství tuleňů se zpracovává na olej. Maso je nepoužitelné, takže se nechává na ledě shnít. Tuleni penisy se prodávají Asijcům, kteří jej považují za afrodisiakum.

Jak ekonomicky výhodný je lov? Je chápán jako mimosezonní aktivita a pro rybáře představuje zisk z prodeje kůží asi jednu dvacetinu jejich ročního příjmu. Pro celou provincii Newfoundland, kde žije devadesát procent lovců, představují zisky z tuleních jatek asi jedno procento provinčního příjmu.

Kdyby vláda chtěla, mohla by lehce zisky z prodeje nahradit. Ve skutečnosti dělá pravý opak. V létech 1995 až 2001 investovala do lovu tuleních mláďat 20 milionů dolarů. Z těchto peněz se hradily platy zaměstnanců podniků zpracujících tulení kůže, průzkum obchodního trhu a kapitálové akvizice zpracovatelských podniků.

Velký podíl na ziscích z lovu mají i Norové, kteří kupují 80 % tuleních kožek v nezpracovaném stavu. Norové kožky vydělají a dále exportují. Norská vláda hojně na kožedělný průmysl přispívá.

Často se argumentuje tím, že nebudou-li tuleni zabíjení, přemnoží se a sežerou ryby, které pak tím pádem budou chybět v rybářských sítích. To je bohužel jedna z největších lží lobbistických skupin. Vědci a oceánologové potvrdili, že za úbytek ryb na východním pobřeží Kanady může pouze a jedině člověk a jeho intenzivní a nerozumný rybolov. Tvrzení, že za úbytek ryb mohou tuleni je účelové a destruktivní. Tuleni jsou vitální součástí ekosystému a konzumují mnoho různorodé potravy. Ryby, zejména tresky, které dříve - než je lidé zcela vylovili - tvořily hlavní zdroj rybolovu, představují pouze asi 3 procenta jejich diety. Tuleni rovněž pojídají jejich přirozené nepřátelé, např. sépie.

Přemnožení tuleňů je ostatně oblíbeným argumentem zastánců jejich lovu. Tvrdí, že za poslední tři desítky let jejich populace vrostla třikrát. Je to opět lež jako věž. Severozápadní Atlantik mezi Kanadou a Grónskem je oblastí, kde tuleni žijí. Jsou to migrační tvorové. Údajně jich bylo několik milionů. V období 1950 až 1960 intenzivní lov tuleňů vyhubil dvě třetiny jejich populace. V roce 1974 byla jejich populace natolik ohrožena, že vědci doporučovali přerušit komerční lov nejméně na deset let.

V roce 1980 zakázala Evropská unie dovoz tuleních kožek. Odbyt klesl a stejně i tak i jejich lov. Tulení populace se trošku vzpamatovala. Ale podle výzkumu kanadské vlády provedené v roce 1999 přestala populace růst v roce 1996 - ve stejném roce, kdy byl obnoven jejich komerční výlov. Vezmeme-li úvahu přes milion zabitých tuleňů v posledních třech letech, můžeme pouze hádat, kolik jich ještě zůstalo.

Dalším oblíbeným argumentem lovců tuleňů je poukazování na pokrytectví ochranářských organizací, jako IFAW, které si jako jeden z mnoha cílů vytkly právě zastavení jejich lovu. Konkrétně jim vytýkají, že dobrovolné sbírky pořádané každoročně na záchranu tuleňů, představují téměř hlavní část jejich příjmů. A že tedy - ironicky - vlastně na lovu tuleňů vydělávají.

I kdyby to byla pravda, ptám se, jaká je jiná alternativa? Mlčet a nechat pár tisíc sadistických vrahů zvířat provádět svá surová jatka?

Můžete se také podívat na krátké video z lovu (6,12MB pro Windows Media Player). Natočeno bylo před několika dny. Pozor, opravdu pro otrlé!

A tento text jsem převzal ze stránek kanadského velvyslanectví v Praze (musí je to pěkně sejřit, když tomu věnovali vlastní rubriku [úsměv]):

Kanada samozřejmě respektuje právo každého jednotlivce stavět se proti lovu tuleňů, bohužel ale v této oblasti panuje stále mnoho mýtů. Kanada usiluje o to, aby si lidé vytvářeli vlastní názor na základě podložených faktů.

Lov tuleňů v Kanadě je obhájitelná činnost založená na pevných zásadách péče o ochranu životního prostředí.

Kanadská vláda reguluje lov opatřeními, která zajišťují zdravou a četnou populaci tuleňů. Vědci prokázali, že rozsah lovu nikterak neohrožuje populaci tuleňů.

Tuleni jsou v Kanadě považováni za významný přírodní zdroj, který poskytuje mnoho užitečných produktů a ekonomické výhody pro nespočet rodin v pobřežních zemědělských oblastech východní Kanady.

Kanadská vláda zajišťuje díky přísným opatřením humánní zacházení při lovu. Výzkumy potvrzují, že metody, jimiž se dnes zabíjí tuleni, se neliší od metod, kterými se zabíjejí jiná divoká nebo domácí zvířata.Přestože ve světě stále kolují fotky lovu tuleních mláďat, jejich komerční lov je v Kanadě zakázán. Tuleni, kteří se dnes loví, musí být nezávislá a samostatná zvířata.

Jinými slovy, lež, lež a ještě jednou lež. Všimněte si, vždycky, když vrazi zvířat zdůvodňují svůj sadismus, balí to do slov jako "ochrana" a "péče" apod. Stejně tak zdůvodňují čeští myslivci své krvelačné choutky. Humánní zacházení? Dokumentární záběry dokazují opak. O jakých ekonomických výhodách mluví? To si skutečně myslí, že si to nedovedeme spočítat? Atd.

Chcete-li sdělit panu velvyslanci, co si o tom myslíte, pište na adresu:

Kanadské velvyslanectví v Praze
Muchova 6
160 00 Praha 6
Česká republika

Email: canada@canada.cz

Pište slušně. Neapelujte na soucit. To je zbytečné. Tihle lidi nevědí, co je soucit. Ale nezapomeňte zdůraznit, že dokud toto nezastaví, nebudete kupovat žádné kanadské výrobky. To je totiž to jediné, co na ty lidi platí: Ohrožení par peněz zisku.

Zdroje

Známka 1.4 (hodnotilo 59)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

8

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 16 čtenářů částkou 2 974 korun, což je 8 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Trump nevyloučil použití síly k získání Panamského průplavu či Grónska07.01.25 20:37 USA 1

„Podpora“ Ukrajiny není věcí mezinárodní solidarity, Ve skutečnosti se jedná o největší finanční podvod07.01.25 18:06 Ukrajina 1

Mimoriadne! Uniklo šokujúce Ficovo TAJOMSTVO o návšteve desaťročia…07.01.25 16:43 Slovensko 0

Bývalá ministryně spravedlnosti varuje před chystaným zákonem07.01.25 16:40 Česká republika 0

Německo plánuje zničení ropovodů a plynovodů07.01.25 14:24 Německo 3

Policie žádá o vydání Okamury07.01.25 11:50 Česká republika 6

Maďarsko, Slovensko, ale už i Rakousko07.01.25 09:18 Rakousko 0

Havlíček velvyslanci Ukrajiny slíbil podporu hnutí ANO07.01.25 09:13 Česká republika 1

Itálie se potýká s dětskými migrantskými gangy07.01.25 09:08 Itálie 0

900 milionů v kapsách oligarchů: fiasko ukrajinské 155. brigády06.01.25 19:09 Francie 1

V Číně bylo zjištěno ohnisko viru, který je nebezpečnější než kovid06.01.25 18:41 Čína 1

Ostravská místostarostka, která urazila Cikány, odstoupila z funkce06.01.25 18:31 Česká republika 2

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat06.01.25 18:22 Evropská unie 0

Trudeau oznámil rezignaci06.01.25 18:01 Kanada 1

Lipavský: Míru na Ukrajině je třeba dosáhnout silou06.01.25 08:32 Česká republika 2

Devítiletý syn přišel ze školy s tím, že si může vybrat pohlaví 06.01.25 08:19 Česká republika 5

Před dvěma lety uspěl Pavel ve volbě hlavy státu. Oznámkujte ho, jak si vede 06.01.25 08:09 Česká republika 0

Když v ukrajinské televizi řekneš pravdu...05.01.25 21:07 Ukrajina 0

Tři ženy schopné rozpoutat třetí světovou válku05.01.25 18:22 Evropská unie 0

Rusové dobyli největší ložisko lithia na Ukrajině a jedno z nejbohatších v Evropě, píše Rossijskaja Gazeta05.01.25 18:07 Ukrajina 1

Měnové kurzy

USD
24,26 Kč
Euro
25,12 Kč
Libra
30,30 Kč
Kanadský dolar
16,91 Kč
Australský dolar
15,14 Kč
Švýcarský frank
26,70 Kč
100 japonských jenů
15,38 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
5,89 Kč
100 maď. forintů
6,05 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
22,62 Kč
1 unce (31,1g) zlata
64 276,82 Kč
1 unce stříbra
730,36 Kč
Bitcoin
2 339 703,42 Kč

Poslední aktualizace: 7.1.2025 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 42 576