Ve zkratce

Stránka:

 Ruský soud zabavil majetek UniCredit

17.5.24

Rusko:

Soud v Petrohradě nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Týká se to sporu s ruským plynárenským gigantem Gazpromem. Ten měl naplánovaný společný projekt s německou firmou Linde, z něhož kvůli sankcím sešlo. Financovat ho měla právě UniCredit.

Reuters připomíná, že UniCredit poskytla bankovní záruky na společný projekt Gazpromu a německé společnosti Linde, který se neuskutečnil kvůli sankcím zavedeným na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.

Ruské úřady nezaťaly drápy do italského majetku poprvé: v dubnu například zkonfiskovaly majetek ruské části italské firmy Ariston Thermo Group, což vyvolalo protesty ze strany Říma. Společnost Ariston působila na ruském trhu od roku 1995, od roku 2005 ve městě Vsevoložsk u Petrohradu funguje její továrna na výrobu bojlerů a dalších ohřívačů vody, uvedl ruský list Kommersant.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-soud-zabavil...

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Turecko vydává ruskou ropu za svou a vyváží ji do EU

17.5.24

Turecko:

Turecko vydává ruskou ropu za svou vlastní a pak ji vyváží do EU, čímž pomáhá Moskvě obcházet hospodářské sankce, píše Politico.

Článek v americkém časopise nese název "Jak se Turecko stalo Putinovou zastávkou pro prodej maskovaného paliva do Evropské unie".

Tento systém přináší Rusku mnohamiliardové zisky, uvedl Politico. V období od února 2023 do února 2024 Turecko zvýšilo své nákupy z Ruska o 105 % oproti předchozím 12 měsícům.

Ve stejném období turecký vývoz pohonných hmot do EU vyskočil o 107 %.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1715847385

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 A zase ti umělci

17.5.24

Česká republika:

Jana Marková se pozastavila nad některými reakcemi, které zaplavily sociální sítě a neskrývali "pobavení" z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Kupříkladu herec Národního divadla David Matásek sdílel obrázek v barvách strany SMER-SD, kde je napsáno "Pic ho." Jiní zase vtipkovali, že měl Fico s útočníkem vyjednávat o míru a objevily se i poznámky o "svini a vařící vodě". Herec Jiří Maryško také "zaperlil", když zveřejnil fotografii herce Františka Smolíka z filmu "Vyšší princip" zjevně odkazující ke slovům této postavy, že „vražda na tyranu není zločinem“. Marková pak vyslala umělcům a jim podobným ostrý vzkaz:

„A zase ti umělci. Teda ono nejen oni, ale při představě, že někdo takový jako David Matásek je herec Národního divadla, a tedy by měl mít alespoň nějaké základní morální hodnoty, se dokáže posmívat smrtelně zraněnému člověku jen proto, že nesdílí jeho pohled na svět, je mi na nic.

Dále článek....

Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/a-zase-ti-umelci-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Armáda chce více dat o lidech i firmách pro rychlejší případnou mobilizaci

16.5.24

Česká republika:

Armáda chystá digitální revoluci. Ze zákona má povinnost být připravena na mobilizaci obyvatelstva a techniky v případě válečné krize, ale k efektivnímu povolávání potřebných lidí nebo strojů jí dnes chybějí data.

Na generálním štábu proto vznikl tým, který buduje digitální propojení se všemi základními registry a informačními systémy.

P.S. - dskuse překvapivě pod článkem...

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-armada-chce-vice-dat-o-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 5

 Španělská vládní strana chce zablokovat dodávku zbraní mířících do Česka. Tvrdí, že skončí v Izraeli

16.5.24

Španělsko:

Španělská levicová aliance Sumar, která je součástí vládní koalice, chce zablokovat v přístavu nákladní loď Borkum, která převáží zbraně z Indie. Vládní uskupení tvrdí, že zbraně na palubě lodi nakonec dostane Izrael.

Podle španělského ministerstva dopravy to ale není pravda a vojenský náklad míří do České republiky, napsala dnes agentura Europa Press.

Loď by měla zakotvit v přístavu na jihu Španělska v příštích několika hodinách. ČTK se snaží získat vyjádření českého ministerstva obrany.

P.S. - podezřelé kšefty naší vlády. Proč opozice mlčí? 

______
Poznámka editora: Protože není žádná "opozice". Jedou v tom spolu.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HfNWH/zpravy-svet-spanelska-vladni-stran...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Nové výpalné pro televizi a rozhlas

16.5.24

Česká republika:

Obyvatelé České republiky mají nově platit koncesionářské poplatky České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo) i za své mobilní telefony či tablety.

Koncesionářské poplatky se navíc budou nadále zvyšovat a to aktuálně o 15 korun měsíčně v případě ČT a o 10 korun měsíčně u ČRo.

Zdroj: https://www.byznysnoviny.cz/2024/05/15/obyvatele-cr-budou-pl...

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Ochranka pri atentáte na Fica zlyhala, hovorí bezpečnostný expert Zábojník.“ (VIDEO)

16.5.24

Slovensko:

Hoci o možnom útoku na politikov hovoril premiér Robert Fico už pred mesiacom, bezpečnostné zložky atentátu na šéfa Smeru a premiéra Roberta Fica zabrániť nedokázali.

Osamelí vlci, ako bol strelec Juraj Cintula z Levíc, sú podľa bezpečnostného analytika a bývalého riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Juraja Zábojníka niekedy horší ako celá žoldnierska skupina.

Zásah ochranky po atentáte v Handlovej nebol podľa neho odborný, o čom svedčí aj to, že premiér dostal až päť rán.

 

Zdroj: https://cz24.news/prekvapuje-ma-ze-okrem-premiera-fica-nie-j...

Klasifikace: krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Už je to tady. Atentátníka spojují s proruskou skupinou

16.5.24

Slovensko:

Juraj Cintula, který ve středu postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, je spojován s někdejší proruskou polovojenskou skupinou Slovenskí branci (SB). Podle projektu vsquare.org vůdcům této skupiny poskytli výcvik bývalí příslušníci ruských speciálních jednotek.

______
A co známí záškodníci Čuk a Gek, kteří otrávili Skribala novičokem a vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích? Nebola by pro ně malá rolička? Určitě v tom mají prsty také.

Patologická nenávist mainstreamových prestitutu vůči Rusku je dech beroucí. Co na tom, že Fico byl nakloněn dialogu s Ruskem a jeho vrah je přesně na druhé straně barikády. Oni to stejně podávají tak, že vrah je vlastně řízen z Ruska. Jsou to vážně ubožáci.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-atentatnika-...

Klasifikace: kuriozity,politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 8

 Atentátnik prehovoril

15.5.24

Slovensko:

Denník Plus JEDEN DEŇ získal exkluzívne video, ktoré zachytáva strelca tesne pred oficiálnym vypočutím.

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/atentatnik-prehovoril/3493542

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 5

 Robert Fico postřelen

15.5.24

Slovensko:

Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen po jednání svého kabinetu v obci Handlová. Fico aktuálně míří do nemocnice, pravděpodobného útočníka již policie zadržela. Podle slovenských médií je střelcem 71letý spisovatel Juraj C.

______
Naprosto příšerné. To jsme to dopracovali. Nedokážou ho umlčet jinak, tak ho chtějí eliminovat úplně. Svědčí to o jejich naprostém zoufalství. Libdardi prohrávají. A vědí to.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Robert-Fico-po...

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 14

 Pavel - je třeba zastavit válku

15.5.24

Česká republika:

„Potřebujeme zastavit válku a začít debatovat o budoucím uspořádání.“ Tak odpověděl prezident Petr Pavel na otázku moderátorky Sky News, zda by nyní měla Ukrajina začít vyjednávat s Ruskem a ukončit boje.

Rozhovor britská televize odvysílala v pondělí a Pavel v něm hovořil také o pomoci napadené zemi a jejím vstupu do NATO. Podle něj je „naivní“ předpokládat, že Kyjev získá okupované území v dohledné době zpět.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petr-pavel-prezident-sky-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 V Charkově rozkradli miliardy na obranu

14.5.24

Ukrajina:

Ruská armáda minulý týden spustila ofenzivu na severovýchodě Ukrajiny směrem na Charkov a za 48 hodin dobyla území větší, než získala ukrajinská strana za celou loňskou protiofenzivu.

Důvodem pro snadný postup Rusů bylo i neexistující opevnění, na jehož výstavbu přitom byly vynaloženy miliardy hřiven. Ukrajinská právnička Martina Boguslavetsová z nevládní organizace Institute of Legislative Ideas v Kyjevě upozorňuje na řadu podezřelých smluv s fiktivními společnostmi, které byly podepsány bez výběrového řízení.

„Ztratily se tady miliardy hřiven,“ má jasno Boguslavetsová.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Charkove-roz...

Klasifikace: krimi,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Miloš Zeman vypustil třaskaviny

14.5.24

Česká republika:

Bývalý prezident Miloš Zeman pro Blesk hovořil o tom, že mu měl premiér Petr Fiala z ODS slíbit abolici, ale nakonec svůj slib nedodržel.

„Konstatuji, že Petr Fiala nedodržel své slovo, a jak vidíte, přesto jsem mu tu vládu jmenoval,“ podotkl Miloš Zeman a následně uvedl: „Pokud mi věříte, že Petr Fiala řekl, že je ochoten jít do koalice s hnutím ANO, a pak to neudělal, a pokud mi věříte, že Petr Fiala řekl, že je pro něj přijatelné dát abolici Mynářovi, a také to nedodržel, tak v těchto dvou konkrétních příkladech člověk, který nedodrží dvakrát své slovo, není zcela důvěryhodný,“ konstatoval.

Pro toto tvrzení Miloš Zeman nemá žádné důkazy: „U tohoto jednání nebyl Blažek, ten byl následně informován, protože ho Petr Fiala pověřil, aby abolici realizoval. Abolici kontrasignuje předseda vlády, ale technické provedení má na starosti ministr spravedlnosti.

Tak si počkáme a uvidíme, zda vám to Pavel Blažek potvrdí. V tom případě bude mluvit pravdu. Anebo vám to popře,“ sdělil Zeman s tím, že soukromé rozhovory si nenahrává, aby tím dosvědčil, že je jeho tvrzení pravdivé.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Fiala-byl-och...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Zadlužení země se rychle zvyšuje

13.5.24

Belgie:

Bloomberg - odborné predikce naznačují, že v roce 2028 se Belgie stane třetí nejvíce zadluženou unijní ekonomikou, a to hned po Řecku a Itálii.

Země momentálně čelí největšímu deficitu v celé EU, neboť za rok 2024 by měl přesáhnout hranici 5 procent tamního HDP. Země tak dál masivně utrácí nad své možnosti, což se jí ale může vymstít.

Belgie je v letošním roce na cestě k jednomu z nejvyšších rozpočtových deficitů v západní Evropě. Důvodem je mimo jiné i tamní politická nestabilita. podle Mezinárodního měnového fondu se belgické veřejné zadlužení do roku 2029 ještě o 10 procentních bodů zvýší, přičemž už nyní se pohybuje nad hranicí 100 procent.

Země se ale podobně jako jiné evropské ekonomiky potýká s problémy, které se v čase budou nejspíš dál prohlubovat. V prvé řadě se mezi ně řadí vysoké úrokové náklady, které se týkají nakumulovaných dluhů z minulosti, tomu nepřispívá ani současná éra vysokých úrokových sazeb.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/belgie-dluhy-schod...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Běžecký závod v Holandsku musel být zrušen kvůli mnoha kolapsům, které přehltily nemocnice

13.5.24

Nizozemsko:

Situace v holandském Leidenu, kde došlo ohromnému počtu kolapsů za  teplot kolem 24°C (opět zdůvodněno horkem), je skutečně bezprecedentní. Záchranné služby se již nedokázaly vypořádat s velkým počtem lidí, kteří onemocněli a tak závod zrušili. Nebylo zatím hlášeno žádné úmrtí. V roce 2019 se běhalo 10km za mnohem vyšších teplot a kolapsů bylo mnohem méně.

Opět, ptát se na souvislost s medicínským mRNA experimentem na lidech v oficiálních kruzích nikoho nenapadne. Navíc předstírají, že se nic neděje.

 

Zdroj: https://necenzurovanapravda.cz/2024/05/bezecky-zavod-v-holan...

Klasifikace: zdravi,krimi Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 1

 (P)rezident - opička na gumičce

13.5.24

Česká republika:

Co si myslí o statusu umělce? Co může způsobit AI v kultuře? A co ho v poslední době zaujalo na naší politické scéně? I o tom mluví v rozhovoru herec Michal Gulyáš.

„Byrokrati, darmožrouti, předražená sebranka, pijavice a příživníci, rozvraceči, političtí zločinci, degenerovaní pozéři a všudypřítomný zápach upadající morálky,“ říká ohledně našeho dvacetiletého výročí od vstupu do EU.

Přečtěte si také, co řekl k více než ročnímu „působení“ Petra Pavla na Hradě.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pavel-opicka...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Sergej Šojgu končí v křesle ministra obrany

12.5.24

Rusko:

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl Andreje Bělousova na post ministra obrany, který dříve zastával Sergej Šojgu. Zprávu přinesla agentura TASS s odkazem na Radu federace, což je horní komora ruského parlamentu.

Pětašedesátiletý Bělousov v předchozí vládě zastával post prvního místopředsedy vlády, píše agentura TASS.

V minulosti byl poradcem Putina pro ekonomické otázky, ministrem hospodářského rozvoje, ředitelem odboru ekonomiky a financí vlády, generálním ředitelem Centra makroekonomické analýzy a krátkodobých prognóz. V letech 1981 až 2006 pracoval v Ruské akademii věd.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-sojgu-konci-v-kresl...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Propad průmyslu nás přivádí do ekonomického útlumu

12.5.24

Česká republika:

Průmyslová produkce v březnu meziročně reálně klesla o 2,7 %.

Obory, ve kterých je propad průmyslu největší, ukazují několik faktů.

Zaprvé chronicky drahé energie coby důsledek Green Dealu si vybírají svou daň zejména na těžkém průmyslu. Ačkoliv burzovní ceny elektřiny klesly, stále se kvůli zelenému tažení v Evropě nedokážou vrátit na úrovně z doby před rokem 2020.

Zadruhé tlak na elektromobilitu spolu s drahými energiemi, tedy opět důsledek Green Dealu, obzvláště výrazně dopadají na automobilový průmysl, který ztrácí konkurenceschopnost.

A všechno dohromady to také naznačuje, že tyto potíže nejsou důsledkem slabé poptávky, přesněji nejsou poplatné klasickému hospodářskému cyklu; jedná se funkční selhávání celého evropského průmyslu.

Stavební produkce se také vrací k poklesu, který je ještě výraznější než v případě průmyslu. V březnu meziročně klesla o 8,3 %. Meziroční pokles šel téměř plně za pozemním stavitelstvím. Tam se produkce meziročně snížila o 11,1 %.

Meziročně klesl vývoz o 3,3 % a dovoz o 9,0 %. Jinak řečeno: poklesla poptávka zpoza hranic po našem zboží, hlavně ze strany Německa, a poptávka naše po zahraničním zboží poklesla ještě víc.

Ať to vezmeme z jakékoliv strany, vládní tvrzení, že to nejhorší už máme za sebou a výrazný propad průmyslu, není pravdivé.

Zdroj: https://pravyprostor.net/propad-prumyslu-nas-privadi-do-ekon...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Z Eurovízie sa stala liečebňa pre postihnutých (video)

12.5.24

Evropská unie:

V tomto ročníku si vavrín pre víťaza odniesol švajčiarsky nebinárny „umelec“ rapper Nemo so skladbou „The Code“, v roku 2014 uspel/a v dánskej Kodani stala fúzatá speváčka Conchita Wurst z Rakúska.

Pri pohľade na týchto dvoch víťazov/víťazky sa normálny človek pýta: Čo nás ešte čaká v budúcnosti? Nad zvyšujúcou sa „kvalitou“ piesňovej súťaže Eurovízia sa v statuse zamýšľa aj Anna Belousovová, expolitička a šéfka strany Národ a Spravodlivosť.

„Písal sa rok 1974. ABBA vyhrala cenu Eurovízie s pesničkou Waterloo. Prešlo 50 rokov a z Eurovízie sa stala liečebňa pre postihnutých, čomu zodpovedá aj úroveň celej súťaže,“ konštatuje hneď v úvode Belousovová, ktorá sa vzápätí pýta: „Myslíte si, že to , čo sa udialo s Európou za tých 50 rokov, možno nazvať pokrom? Že je to progres?“

Zdroj: https://cz24.news/z-eurovizie-sa-stala-liecebna-pre-postihnu...

Klasifikace: kuriozity,kultura Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

Káva pro Zvědavce

17

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 31 čtenářů částkou 6 116 korun, což je 17 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Saudská arábie vypověděla smlouvu s USA na nákup ropy výhradně za dolary13.06.24 20:10 Saudská Arábie 0

Jak nás vnímají politici, jak přemýšlejí ovce, a co s tím13.06.24 19:01 Neurčeno 1

EU potraviny jako zbraně hromadného ničení13.06.24 18:41 Evropská unie 0

Moskevská burza oficiálně pozastavuje všechny transakce v amerických dolarech a eurech13.06.24 18:21 Rusko 0

Macron - „Nechci předat klíče od moci krajní pravici“ 13.06.24 17:19 Francie 1

EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. 13.06.24 16:05 Evropská unie 1

Pokuta 200 mil. eur + penále Maďarsku za neplnění migrační politiky13.06.24 10:35 Maďarsko 2

Náš pisálek Tomáš Vlach dostal na 3 roky zákaz vstupu na Ukrajinu12.06.24 21:14 Ukrajina 0

Tajne pouzivani nuklearnich dronu proti Rusku12.06.24 20:20 Ukrajina 0

Čína spustila největší solární elektrárnu na světě, další projekt je ještě ambicióznější 12.06.24 20:00 Čína 3

Zaměřte se na 4 zabijácká odvětví, říká WHO vládám 12.06.24 19:50 Evropská unie 1

Švýcarský parlament odmítá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)12.06.24 19:36 Švýcarsko 0

„Ne alianci s Le Penovou“ . Ciotti vyhnaný gaullisty: mezi republikány je chaos 12.06.24 19:16 Francie 0

Maďarsko nebude blokovať vojenskú pomoc Ukrajine výmenou za to, že jeho krajina nebude posielať na Ukrajinu svojich vojakov, ani zbrane, ani peniaze12.06.24 18:51 Maďarsko 0

Pravicová strana Charlese de Gaulla půjde do voleb společně s Národním shromážděním Marine Le Penové12.06.24 18:42 Francie 0

Morální dno ODS12.06.24 17:33 Česká republika 0

Rusko: Pokud budou letiště NATO využívána pro přímé vojenské mise proti Rusku, zaútočíme na ně12.06.24 14:34 Evropská unie 0

Ukrajinské stíhaky F-16, které budou útočit na Rusko, mají být umístěny na základnách NATO.12.06.24 14:31 Evropská unie 0

Co se stalo poté, co několik škol zakázalo mobilní telefony12.06.24 04:47 Norsko 0

Nebude kuřecí ani vepřové, letí obavy Českem. Co se děje? 12.06.24 04:34 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
23,03 Kč
Euro
24,73 Kč
Libra
29,39 Kč
Kanadský dolar
16,76 Kč
Australský dolar
15,28 Kč
Švýcarský frank
25,76 Kč
100 japonských jenů
14,68 Kč
Čínský juan
3,17 Kč
Polský zloty
5,69 Kč
100 maď. forintů
6,23 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
26,05 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 033,54 Kč
1 unce stříbra
667,06 Kč
Bitcoin
1 539 349,79 Kč

Poslední aktualizace: 13.6.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 299 168