Ve zkratce

Stránka:

 V Gaze byl objeven masový hrob s těly bez hlavy a kůže a odstraněných orgánů.

21.4.24

Palestina:

Generální ředitel vládního informačního úřadu v Gaze Ismail Al-Thawabta uvedl, že týmy civilní obrany nalezly v masovém hrobě objeveném poblíž nemocnice Nasser v Chán Júnisu těla bez hlav a kůže a že některá z nich byla zbavena orgánů.

Podle Al-Džazíry vládní mediální úřad předpokládá, že izraelská armáda popravila v Násirově zdravotnickém komplexu 700 Palestinců a pohřbila je v masových hrobech. Týmy civilní obrany dosud nalezly v Chán Júnisu těla více než 190 Palestinců a další dva tisíce se pohřešují po stažení Izraele z několika oblastí pásma Gazy. Pátrací a vyprošťovací akce po dalších obětech pokračují.

Al-Thawabta rovněž vyzval k mezinárodnímu vyšetřování příčin rozkladu a vypařování těl a zároveň k určení typu zbraní použitých při vyhlazování. Osud desítek lidí v Násirově zdravotnickém komplexu zůstává po stažení Izraele z Chán Júnisu neznámý.

Ničivá válka v Gaze pokračuje a Izrael je před Mezinárodním soudním dvorem obviněn z genocidy.

Zdroj: https://lemediaen442.fr/urgent-un-charnier-decouvert-a-gaza-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Špatné zprávy přináší Ladislav Vrábel (neověřeno)

21.4.24

Česká republika:

Zdroj: https://cz24.news/jdeme-do-valky-prileti-americka-armada-3-h...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 6

 Evropa začala nakupovat více ruského plynu

21.4.24

Evropská unie:

Množství zemního plynu dodaného Ruskem do EU se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšilo o 23 % ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2023.

Zároveň od začátku roku 2025 Ukrajina zastaví dodávky z Ruska do EU, protože vyprší platnost dohody o tranzitu plynu mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Kyjev není ochoten tuto smlouvu z politických důvodů prodloužit.

Zaujmout místo jedné z klíčových tranzitních společností jsou již připraveni další kandidáti. Očekává se, že přímá přeprava plynu na Západ bez průchodu přes ukrajinské území bude probíhat přes bulharský úsek Turkish Stream.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1713633590

Klasifikace: ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Fentanyl se začíná rozmáhat i u nás. Drogu horší než heroin lze sehnat na inzerát.

20.4.24

Česká republika:

Do Česka se valí droga padesátkrát silnější než heroin. Syntetické narkotikum fentanyl, přezdívané zombie droga, už má v Česku první oběti.

Odborníci se obávají, že lidí, kteří ji začnou užívat, bude brzy násobně více.

Českým narkomanům vysychá hlavní zdroj heroinu: Afghánistán. Tamní vládnoucí hnutí Tálibán pěstování opiového máku zakázalo.

Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha bude v létě heroinu nejspíš nedostatek. Čímž se otevřou dveře ještě horšímu fentanylu, který v USA zabije statisíce lidí ročně.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zavislost-zombie-droga-fe...

Klasifikace: zdravi,krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Účast Ruska na ceremoniálu osvobození koncentračních táborů považována za "nežádoucí".

19.4.24

Německo:

Mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová 18. dubna uvedla, že ruské velvyslanectví v Berlíně bylo informováno o tom, že se Rusko nezúčastní ceremoniálu k uctění památky osvobození táborů smrti.

"Těžko se to říká, ale také těžko věří," řekla 18. dubna Maria Zacharovová, když na tiskové konferenci oznámila, že ruské velvyslanectví v Berlíně obdrželo nótu, která považuje za "nežádoucí", aby se ruští představitelé účastnili "oslav 79. výročí osvobození vězňů 'z továren na smrt'".

"Považujeme tento provokativní útok za další krok Německa, jehož cílem je v protiruském duchu dále politizovat historickou paměť o průběhu a výsledcích druhé světové války," odsoudila mluvčí ruské diplomacie.

"Domníváme se, že se jedná o ničení historie, paměti a pravdy o druhé světové válce ze strany oficiálního Berlína," dodala Zacharovová.

"Velvyslanectví nemůže na základě vlastních poznatků potvrdit prohlášení paní Zacharovové," řekl RBK Bernd Heinze, tiskový mluvčí německého velvyslanectví v Rusku. Dodal: "Pamětní místa mohou v zásadě svobodně vydávat či nevydávat pozvánky".

Většinu nacistických táborů smrti osvobodila v letech 1944 a 1945 Rudá armáda.

Zdroj: https://francais.rt.com/international/110735-allemagne-parti...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 ICC zvažuje vydání zatykačů pro válečné zločiny na Netanjahua

19.4.24

Neurčeno:

Mezinárodní trestní soud možná v relativně blízké budoucnosti zváží vydání mezinárodního zatykače na premiéra Benjamina Netanjahua a další vrcholné představitele za údajné válečné zločiny, informoval ve čtvrtek večer server N12.

Členy Mezinárodního trestního soudu je přibližně 125 zemí, včetně v podstatě celé Evropy, které jsou podle smluvního práva povinny respektovat zatykače vydávané Mezinárodním trestním soudem, ačkoli se již objevily příklady zemí, které proti těmto zatykačům protestovaly a odmítly je respektovat.

Zpráva byla mimořádně záhadná vzhledem k tomu, že ICC nerozhodl o všech relevantních otázkách týkajících se jurisdikce, o nichž má rozhodnout, než se dostane do fáze zatykače.

Zdroj: https://www.jpost.com/international/article-797820

Klasifikace: politika,pravo Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0

 Írán odhalil polohu všech izraelských jaderných zařízení a je připraven na ně udeřit

19.4.24

Írán:

Oznámilo to velení Sboru islámských revolučních gard (IRGC).

Teherán je připraven odrazit jakýkoli izraelský útok na svá jaderná zařízení a v případě agrese sám zaútočí na jaderná zařízení izraelského nepřítele, varovala íránská armáda.

Írán si rovněž vyhrazuje právo přehodnotit svou jadernou politiku s ohledem na izraelskou hrozbu.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1713441922

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Dluh České republiky rekordně narůstá

19.4.24

Česká republika:

Státní dluh se letos do konce března zvýšil o 110 miliard korun na 3,221 bilionu Kč. V pátek to oznámilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak už teoreticky připadá dluh 296 tisíc korun.

Míra zadlužení stoupla na 43,6 procenta hrubého domácího produktu, což je nejvyšší hodnota od vzniku státu.

Loni za celý rok stoupl státní dluh o 216 miliard. Míra zadlužení ale klesla na 42,3 procenta hrubého domácího produktu ze 42,7 procenta v roce 2022.

Za posledních pět let se zadlužení Česka téměř zdvojnásobilo, respektive zvýšilo už o téměř 1,5 bilionu korun. „Hlavním důvodem rostoucího dluhu je samozřejmě deficitní hospodaření státu. Se stamiliardovými schodky nelze jinak než se dál rychle zadlužovat a následně splácet stále vyšší úroky,“ prohlásil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Připomněl, že jen pro letošek se počítá s tím, že na úrocích půjde z rozpočtu přes 94 miliard korun.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesko-jede-stale-na-...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Apollo 11 – Přistáli Američané na Měsíci?

18.4.24

USA:

Zdroj: https://cz24.news/apollo-11-pristali-americane-na-mesici-vid...

Klasifikace: technika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 11

 Nové informace o kauze „Ostatkový kříž“

18.4.24

Česká republika:

Kauza ostatkového korunovačního kříže, který byl spolu s desítkami dalších národních artefaktů nevyčíslitelné hodnoty vyvezen do Drážďan pokračuje. už víme kdo za tím stojí a komu tyto artefakty oficiálně patří. Duchovní selhali. Souhlas dala kapitula. Arcibiskup Graubner se nezmohl ani na odpověď. Duchovní hledí ke svým věřícím i občanům naší země pěkně z vysoka. Vrátí se tyto artefakty co nejrychleji domů? A budou to stále originály?

Petice uvnitř článku

Zdroj: https://paralelne.cz/2024/04/17/nove-informace-o-kauze-ostat...

Klasifikace: nabozenstvi,kultura Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Třetina Ukrajinců živoří

18.4.24

Česká republika:

Třetina Ukrajinců v Česku prý živoří a “Současná situace je pro mnoho uprchlíků finančně neúnosná,“ říká šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Té organizace, která měla za rok 2022 příjmy ve výši 71 895 048. I z našeho rozpočtu. Té organizace, která z toho celých 45 856 920 dala jen na vlastní mzdy. Proplácené faktury tam lítají hlavně z ministerstva vnitra. To jen abyste se nedivili, kdybyste se něčemu divit chtěli.

Pan Rozumek si stěžuje, že třetina z ukrajinských migrantů (on říká uprchlíků), si nedokáže vydělat na své každodenní výdaje a více než polovina by nedokázala zaplatit náhlý výdaj přes 13 tisíc korun. Dokládá to na příkladu paní, která když zaplatí nájemné, jídlo pro své dvě děti a další náklady, zbyde jí měsíčně na vše ostatní maximálně od tří do pěti tisíc korun.

Dovoluji si pana neziskovkáře upozornit, že v České republice žije 1 milion lidí na hranici chudoby, další dva miliony se ji šupem přibližují a téměř čtvrtina Čechů nemá finanční prostředky na zaplacení nečekaného výdaje přesahujícího částku 10 tisíc korun. O tom, že by jim po odečtení všech nákladů zbývalo měsíčně pět tisíc jako rezerva na vše ostatní, si většinou mohou nechat jen zdát.

Takže jestli nás měla tato neziskovkářská agitka dojmout a zdůvodnit tak další desítky milionů pro organizaci pana Rozumka, mě to tedy nedojmulo. My se máme primárně starat o lidi zde, nikoliv o to, jestli cizincům zbyde na koníčky a kapesné. Opravdu ne. Akutní pomoc v nouzi je jedna věc, dělat ze sebe dojnou krávu na úkor vlastních občanů je ovšem věc jiná.

Zdroj: https://pravyprostor.net/tretina-ukrajincu-v-cesku-pry-zivor...

Klasifikace: politika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 6

 Rakušan neříkal pravdu

17.4.24

Česká republika:

Migrační pakt schválený Evropským parlamentem ukládá zemím buď přijmout uprchlíky, nebo zaplatit do společného fondu.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tvrdil, že Česko nebude muset přinejmenším ze začátku nic přispívat ani nikoho přijímat, protože hostí uprchlíky z Ukrajiny. Žádná taková výjimka ovšem neplatí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-to-jsou-reci-barona-pra...

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Lidé nebděli, lidé mlčeli, aneb “jak pr.s..t naši vlast“

16.4.24

Česká republika:

Tento text neplatí jen o nás samotných, ale platí pro všechny, co se poddali úlisnému vábení snadného života, kde vše se vyřeší koupí toho „správného chlastu, kávy, auta, či čeho, pro dokonalé štěstí“ podle reklamy.

PLATÍ PRO VŠECHNY ZATVRZELÉ PŘÍZNIVCE „ZÁPADNÍ CIVILIZACE“ kdekoliv. Bohužel si ho nejspíš nepřečtou ti, kteří by měli … Peter 008

Zdroj: https://www.pokec24.cz/blog/a-lide-nebdeli-mlceli/

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Už i Německu kolabuje rozvodná síť

16.4.24

Německo:

V Německu se děje to samé, co před pár měsíci v Holandsku.

Každému minimálně technicky vzdělanému člověku muselo být dopředu jasné, že povypínání VŠECH jaderných elektráren v zemi, omezování uhelných elektráren na straně jedné a masivní podpora bateriových aut a klimatizací na vytápění podobnou situaci dříve či později vyvolá.

Občasné zdroje elektřiny jako větrníky a solární panely situaci nezachrání.

Německá vláda dělá všechno proto, aby si Německo zničilo vlastní průmysl a je vidět, že se jim destrukce daří - už to přiznává i mainstream.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-prilis-mnoho-elektr...

Klasifikace: politika,technika Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 2

 Kávička s Bidenem nás vyjde pěkně draho

16.4.24

Česká republika:

Premiér Petr Fiala je na státní návštěvě Spojených států amerických. A při té příležitosti udělal „nenápadnou zmínku“ o rozvoji spolupráce u nukleárního průmyslu. „To si může někdo vyložit, jako že vládní megaprojekt výstavby hned několika bloků či podbloků nukleárních elektráren nemají Francouzi nebo Korejci přiklepnuté,“ říká Zdeněk Zbořil a připomíná, jak se někteří lidé do Fialy pustili, že „kávička“ s Bidenem vyjde Česko pěkně draho.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nenapadna-zm...

Klasifikace: politika,ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 4

 Takže je to PRAVDA! FBI konečně vyšetřuje útok na Baltimore Bridge jako kybernetický

16.4.24

USA:

Poznámka editora: Tohle je vloženě spekulace. Nikdo oficiálně nepotvrdil, že šlo o kybernetický útok. Oni to pouze vyšetřují. Není pravda, že to "konečně vyšetřuji", vyšetřovali to do od 1. dne. Patří to k jejich popisu práce. Nepotvrzuje to zhola nic. Při tak velké nehodě je samozřejmě, že se musí ověřit, zda nešlo o zásah cizí entity. Takže bych doporučil počkat se závěry.

Zdroj: https://youtu.be/kmnJwAVXums

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a vj66

Komentářů: 3

 Euro 7: Rada EU přijala nová pravidla pro emisní limity osobních a nákladních automobilů a dodávek

15.4.24

Evropská unie:

Nařízení Euro 7 stanoví pravidla pro emise výfukových plynů silničních vozidel, ale také pro další druhy emisí, jako je otěr pneumatik a emise brzdových částic. Zavádí také požadavky na životnost baterií.

U osobních a dodávkových automobilů nařízení zachovává stávající limity emisí z výfuků Euro 6, ale zavádí přísnější požadavky na pevné částice.

Pro těžké autobusy a nákladní automobily zavádí nařízení přísnější limity pro různé znečišťující látky, včetně některých, které dosud nebyly regulovány, jako je oxid dusný (N2O).

Kromě toho norma Euro 7 zavádí přísnější limity pro emise pevných částic vznikajících při brzdění, přičemž specifické limity platí pro elektrická vozidla.

Celá zpráva ZDE

Zdroj: https://casopisargument.cz/?p=56734

Klasifikace: technika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 "Nikdy jsem neslyšela žádné odsouzení ukrajinských úderů proti Rusku": Marie Zacharová se vyjádřila k výzvě Izraele, aby odsoudil íránské údery.

15.4.24

Rusko:

Oficiální představitel ruského ministerstva zahraničí reagovala na výzvu izraelské velvyslankyně v Rusku Simony Halperinové, aby odsoudila masivní útok Íránu na židovský stát, který se odehrál v sobotu večer, prohlášením, že Izrael nikdy neodsoudil útok Ukrajiny na Rusko, a tak to Moskva neudělá ani v případě akcí Teheránu.

"Simono, připomeňte mi, kdy Izrael odsoudil alespoň jeden úder kyjevského režimu proti ruským regionům? Copak si nevzpomínáte? Já také ne. Ale vzpomínám si na pravidelná vyjádření podpory Zelenského akcím ze strany izraelských představitelů," napsala Zacharovová a dodala, že kvůli teroristickým akcím" parchantů z Bankova"ročně umírají tisíce lidí.

Z naší strany konstatujeme, že nikdo na Západě neodsuzuje izraelské údery v pásmu Gazy a stejná situace je i v případě íránského konzulátu, tak proč odsuzovat íránské údery? Zde by mělo být vše stejné pro obě země.

Již dříve Rusko vyjádřilo hluboké znepokojení nad možnou eskalací konfliktu na Blízkém východě a vyzvalo Írán a Izrael, aby své problémy řešily diplomatickou cestou.

Zdroj: https://fr.topwar.ru/240458-ni-razu-ne-slyshala-osuzhdenija-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Neuroložka, která nemlčí. Končí u ní lidé s následky. Stát je ignoruje.

15.4.24

Česká republika:

Neuroložka MUDr. Jaroslava Chlupová je jednou ze statečných lékařek, které se nebojí nahlas mluvit o následcích očkování. V letech, kdy se plošně vakcinovalo, viděla jen ve své ordinaci denně několik pacientů s různě závažnými potížemi po vakcinaci proti covidu. Viděla nárůst počtu závažných smrtelných diagnóz, jako je ALS. Díky péči o vloni zesnulou Petru Banat ví z první ruky, jak se v naší zemi žije lidem, které postihne smrtelné onemocnění. Vyřízení jakékoli podpory trvá mnoho měsíců, chybí pomůcky… Stát navíc pacienty s komplikacemi po očkování systematicky ignoruje.

Zdroj: https://www.svedomi-naroda.cz/2024/04/09/neurolozka-ktera-ne...

Klasifikace: zdravi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Rozpočet USA - 2024: kolaps a následky

15.4.24

USA:

V posledních šesti měsících od konce roku 2023 všechny finanční ukazatele federálního rozpočtu USA nadále prudce klesaly.

Federální příjmy USA na fiskální rok 2023 byly vybrány ve výši 4,439 bilionu dolarů. Pokles inkasa příjmů oproti předchozímu fiskálnímu roku (říjen 2021-září 2022) činil 9 %, tedy přibližně 457 miliard dolarů. Pokles federálních příjmů USA pokračoval i v současném fiskálním roce (říjen 2023-září 2024). Ke konci března 2024 bylo za fiskální rok 2023-2024 vybráno pouze 2,188 bilionu dolarů; při roční extrapolaci při stejném trendu 4,376 bilionu dolarů, tj. o 63 miliard dolarů méně než v loňském fiskálním roce 2022-2023.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji v roce 2023 představuje schodek státního rozpočtu USA v roce 2023 ve výši 1,695 bilionu dolarů, což představuje 27,6 % státního rozpočtu USA.

Od loňského podzimu Spojené státy neplánovaně a mimo rozpočet utrácejí za Ukrajinu, Izrael a za námořní operaci proti Hútíům v Rudém moři.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1713024231

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

Káva pro Zvědavce

49

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 87 čtenářů částkou 17 143 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Sedm nejškodlivějších účinků větrných turbín26.05.24 18:43 Evropská unie 1

Pozvánka na největší protest proti WHO v Ženevě 26.05.24 18:05 Švýcarsko 0

Jak jsou na tom očkované děti v porovnání s neočkovanými? Zdravotní katastrofa.25.05.24 20:27 USA 9

Nadešel čas, dovolme už Ukrajině útočit na ruské území, vyzval Stoltenberg 25.05.24 20:22 Neurčeno 3

Těsně před atentátem na Roberta Fica byl na Slovensku Tedros24.05.24 17:05 Slovensko 1

Zemřel Jan Kačer 24.05.24 16:52 Česká republika 0

Gruzínskému premiérovi Iraklimu Kobachidzeovi vyhrožuje evropský komisař vraždou23.05.24 18:40 Gruzie 0

Norsko potvrdilo, že zatkne Benjamina Netanjahua a Yoava Gallanta, pokud vstoupí na jeho území23.05.24 18:33 Norsko 0

Představenstvo ČEZ si vydělalo 135 milionů Kč, šéf Beneš 35 mil. Kč23.05.24 17:18 Česká republika 0

Prezident Íránu zemřel po pádu vrtulníku23.05.24 10:28 Írán 0

Kdo je globální prediktor?22.05.24 20:51 Česká republika 6

Prezidentu Ukrajiny Zelenskému vypršel mandát a ztratil legitimitu22.05.24 15:49 Ukrajina 5

Danny Kollár v ostré reakci na proces apologizace atentátníka Juraje Cintuly22.05.24 15:20 Slovensko 1

Klaus Šváb odstoupil z funkce výkonného předsedy Světového ekonomického fóra22.05.24 12:16 Švýcarsko 0

O Zelenského prezidentství 22.05.24 08:32 Ukrajina 0

Proč došlo k atentátu na Fica? Šokující video ukázalo vše. 22.05.24 08:25 Slovensko 0

Rusko zahájilo cvičení přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní21.05.24 18:51 Rusko 0

Stovky zraněných a evakuační lety. Francie se v Pacifiku střetla s Ázerbajdžánem21.05.24 17:28 Nová Kaledonie a závislá území 0

EU uvalí zelenou daň na osobní dopravu i domy21.05.24 17:20 Evropská unie 2

Poslanci budou řešit odvolání Xavera Veselého z Rady ČT kvůli urážkám na adresu Vašáryové21.05.24 15:38 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
22,71 Kč
Euro
24,64 Kč
Libra
28,76 Kč
Kanadský dolar
16,62 Kč
Australský dolar
15,06 Kč
Švýcarský frank
24,64 Kč
100 japonských jenů
14,47 Kč
Čínský juan
3,19 Kč
Polský zloty
5,79 Kč
100 maď. forintů
6,40 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
25,35 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 015,57 Kč
1 unce stříbra
689,65 Kč
Bitcoin
1 561 342,95 Kč

Poslední aktualizace: 26.5.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 200 033