Ve zkratce

Stránka:

 Tolik podniků v Německu ještě nezkrachovalo

11.4.24

Německo:

Počet bankrotů firem v Německu dosáhl v březnu nového rekordu. Je v březnu o 35 % vyšší než tou samou dobou minulý rok, informuje hlavní ekonomický redaktor deníku Die Welt. Trend nárůstu insolvencí podniků a spotřebitelů tak pokračuje.

Podniky se nadále potýkají se značnými problémy, mezi které patří vysoké náklady na energie, problémy v dodavatelském řetězci, geopolitická nejistota a přetrvávající inflace.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rekord-ktery-b...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Louisiana se stala prvním státem USA, který odmítl předat moc WHO-WEF

10.4.24

USA:

Senát státu Louisiana jednomyslně schválil návrh zákona Senátu. Tento návrh zákona je odvážnou deklarací suverenity státu, která vytváří základ právní barikády proti nadměrné moci globalistických organizací, OSN, Světové zdravotnické organizace a Světového ekonomického fóra.

Více ve videu VigilantNewsNetwork.

 

Zdroj: https://bezpressu.news/videa/louisiana-se-stala-prvnim-state...

Klasifikace: politika,zdravi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Zelené plány - vypínání plynu

10.4.24

Německo:

První větší německé město chce uzavřít plynovod. Zavádí tak zákon o vytápění od ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka (Zelení).

Město Augsburg chce postupné odstavení plynu dokončit do roku 2035. Nařizuje to příslušný německý zákon, píše list Bild. Augsburg ovšem svým obyvatelům nesdělil, čím mají topit, nemají se ale spoléhat na vodík. Podle listu město už odpovídající oznámení zaslalo stovkám společnostem.

V Česku a celé Evropské unii se kotle na plyn nebudou prodávat od roku 2029, už od příštího roku ale musí skončit jejich dotování, od roku 2027 mají být emise z vytápění zpoplatněny povolenkami.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HF669/zpravy-svet-nemecko-augsburg-vypno...

Klasifikace: politika,ekologie Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Pekarová moc utrácí, zlobí se Kverulant i ANO

10.4.24

Česká republika:

Koalice Spolu před volbami slibovala úspory ve státní zprávě, poslanecká sněmovna pod vedením Markéty Pekarové Adamové se tím ale dlouhodobě neřídí – tak by se dala shrnout kritika spolku Kverulant, který ve své zprávě píše, že dolní komora nešetří, ale naopak opakovaně přesahuje původně stanovené výdaje.

Spolek ve své zprávě uvádí, že sněmovna v roce 2022, už pod vedením Pekarové Adamové utratila oproti dřívějším letům o 141 milionů navíc. „Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc,“ píše spolek, který se označuje za watchdogovou organizaci. 

Zdroj: https://echo24.cz/a/H3YQU/zpravy-domov-pekarova-nesetri-zlob...

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 V Německu explodoval počet násilných činů u mladých cizinců

10.4.24

Německo:

Německo je šokováno nárůstem kriminality. V roce 2023 policie zaznamenala 5,94 milionu trestných činů, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 5,5 procenta. Doslova explodoval počet mladých kriminálníků z řad cizinců, potvrdila ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Za velký problém označila prudký nárůst kriminality u cizinců. „Musíme o tom mluvit zcela bez rozpaků,“ řekla.

„Je ale pravda, že trestnou činnost páchá nadprůměrný počet cizinců,“ přiznal Michael Stübgen (CDU), místopředseda spolkové vlády. Podle jeho slov Německo v roce 2023 zaznamenalo nejvyšší úroveň kriminality za posledních sedm let. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-drogy-loupeze-utoky...

Klasifikace: krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Orbán chce změnit EU

8.4.24

Maďarsko:

Zatímco Britové se před lety rozhodli EU opustit, maďarský premiér Viktor Orbán dostal jiný nápad. Chce v Bruselu posílit natolik, aby mohl EU změnit. „Nestačí být naštvaný. Musíme ovládnout Brusel,“ popsal svůj záměr. Prý hodlá čelit těm, kteří se snaží Maďarům „strčit genderovou politiku až do krku“.

„Musíme jít hlouběji, obsadit pozice, shromáždit spojence a napravit Evropskou unii,“ prohlásil maďarský premiér v rozhovoru už na konci loňského roku. „Nestačí být naštvaný. Musíme ovládnout Brusel,“ citoval Orbána server Politico.

Maďarsko bude ve druhé polovině roku 2024 předsedat EU. 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Horsi-nez-odch...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Inverze reality jako jediná možnost zachování systému s nezbytnou armádou „normies“.

7.4.24

Česká republika:

Žijeme v době tzv. „inverze reality„, tj. jejího pravého opaku, což je nyní zřetelnější, než kdy jindy.

Lež je pravda, pravda je dezinformace, chytrý je hlupák, hlupák je rozumný občan, jed je lék, přírodní produkt je šarlatánství atd.

Dvě základní pravidla, která v době inverze reality platí: (1) cokoli slyšíte či vidíte v médiích, myslete si pravý opak a budete blízko pravdě, (2) cokoli vám doporučují politici a média, udělejte pravý opak a budete v bezpečí.

Dále článek.

Zdroj: https://www.nespokojeny.cz/inverze-reality-jako-jedina-mozno...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 5

 Africká těžba surovin pro obnovitelné zdroje ohrožuje tisíce goril, varují vědci.

7.4.24

Neurčeno:

Vědci varují, že prudký nárůst poptávky po strategických surovinách přispívá k poškozování tropických deštných pralesů. Ty jsou však domovským prostředím i pro africké lidoopy. Těžební projekty v Africe momentálně ohrožují na životě více než 180 tisíc goril a šimpanzů, odhalila nová studie.

Africká těžba se v posledních letech stále více rozmáhá zejména kvůli probíhajícímu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Ty se však zatím neobejdou bez nerostných surovin, jako je měď, kobalt, nikl nebo lithium, píše portál The Guardian.

„Afrika zažívá bezprecedentní těžební boom, který ohrožuje populaci zvířat i celé ekosystémy,“ uvedli vědci v článku, který otiskl časopis Science Advances.

Odklon od fosilních paliv je sice dobrý pro klima, ale musí být proveden způsoby, které neohrožují biologickou rozmanitost.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/afrika-tezba-goril...

Klasifikace: ekologie Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Pellegrini prezidentem

7.4.24

Slovensko:

Slovensko si zvolilo nového prezidenta. Stal se jím současný předseda parlamentu a vládní strany Hlas Peter Pellegrini.

Ve druhém kolem porazil bývalého šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka. Nástupce Zuzany Čaputové vzešel podle očekávání z nejtěsnějšího souboje od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. S 1 409 255 hlasy získal 53,12 procent.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pellegrini-nov...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Akce Francie směřuje ke třetí světové! Martin Koller komentuje aktuální události posledních dní.

6.4.24

Česká republika:

Ruská armáda zabije veškerý francouzský vojenský personál, který Francie pošle na Ukrajinu. Francie chce na Ukrajině vybudovat dvě obranné linie vybavené jadernými zbraněmi! Ministerstvo vnitra skrylo do návrhu zákona o odolnosti subjektů kritické infrastruktury mohutná omezení lidských práv. Německá ekonomika je paralyzovaná a výrazně zaostává ve srovnání s jinými většími evropskými zeměmi. Jaká svinstva páchali Banderovci v Československé republice?

Zdroj: https://www.infovojna.bz/article/video-bezpecnostny-analytik...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Globalizace je rekordně vysoká

6.4.24

Neurčeno:

Zpráva ukazuje, že globalizace dosáhla v roce 2022 rekordní úrovně a v roce 2023 se jí blížila – navzdory řadě globálních otřesů v uplynulém desetiletí, včetně pandemie covid-19, válek na Ukrajině a v Gaze, obchodního konfliktu mezi USA a Čínou a vystoupení Spojeného království z EU. Důkazy důrazně vyvracejí názor, že se růst globálních toků obrátil. Růst obchodu hrál klíčovou roli při zvyšování globální propojenosti.

Podíl celosvětové produkce obchodované na mezinárodní úrovni se v roce 2022 vrátil na rekordně vysokou úroveň. Po zpomalení v roce 2023 se v roce 2024 předpokládá zrychlení růstu obchodu. Globalizace informačních toků byla v posledních dvou desetiletích obzvláště silná, i když nejnovější údaje ukazují zastavení jejich růstu, částečně v důsledku menší výzkumné spolupráce mezi USA a Čínou. Podniková globalizace roste, společnosti rozšiřují svou mezinárodní přítomnost a získávají více tržeb v zahraničí.

Ze zprávy rovněž vyplývá, že vazby mezi USA a Čínou se nadále zmenšují, přičemž podíly toků obou zemí, které se vzájemně týkají, se od roku 2016 snížily přibližně o čtvrtinu. Obě země však zůstávají významně propojené a vykazují větší toky než téměř jakákoli jiná dvojice zemí.

Zdroj: https://casopisargument.cz/?p=56597

Klasifikace: politika,ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 OSN požaduje, aby se Izrael zodpovídal z válečných zločinů v pásmu Gazy

6.4.24

Neurčeno:

V pátek 5. dubna přijala Rada OSN pro lidská práva rezoluci, která vyzývá Izrael k odpovědnosti za možné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v pásmu Gazy, třebaže Izrael ji odmítl jako "překroucený text".

Rezoluce byla přijata v pátek 5. dubna 28 hlasy pro, 6 proti a 13 se zdrželo hlasování. Proti se postavili i věrní spojenci Izraele, Spojené státy a Německo.

OSN odsuzuje "používání hladu proti civilistům jako způsobu vedení války v Gaze", kde OSN varovala před hrozícím hladomorem.

Podle posledních údajů bylo zabito 33 091 Palestinců a téměř 75 750 jich bylo zraněno.

Zdroj: https://french.presstv.ir/Detail/2024/04/05/723108/Crimes-de...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Vládě důvěřuje už jen pětina lidí

5.4.24

Česká republika:

Důvěra ve vládu a Poslaneckou sněmovnu zůstává nízká a nyní jim shodně důvěřuje pětina lidí. Dalo by se říci, že Fialův kabinet řídí tuto zemi v podstatě "bez mandátu" voličů a proti jejich vůli.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Prezidentu Petru Pavlovi podle něj věří 54 procent obyvatel a Senátu 32 procent a také v jejich případě jsou výsledky v porovnání s předchozím průzkumem mírně lepší. Nejvyšší důvěře mezi ústavními institucemi se nadále těší starostové a obecní zastupitelstva. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) a dolní parlamentní komora vyšly z hodnocení nejhůře.

Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/nepekne-vysvedcen...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 4

 Ředitel Psychiatrického centra Praha, onemocněl vážnou neurologickou chorobou - spojitost s mRNA utrejchem nikoho nenapadne

4.4.24

Česká republika:

Tyto dva citáty s rozestupem 3 let ukazují, čeho jsme se my dezoláti obávali a co se čistou náhodou děje lidem, kteří se ohánějí "racionálním přístupem". Tím tzv. kritickým přístupem si ani nedokáže dát do souvislosti, že se zúčastnil medicínského experimentu na lidech. Vzhledem k tomu, že by každého neočkovaného chtěl léčit na psychiatrii, odhaduji, že sám se mRNA experimentu zůčastnil.

Cyril Höschl 2021: „Jejich argument, že nevíme, co očkování udělá v budoucnu, je však bezzubý, když si uvědomíme, že skoro o ničem nevíme, co to udělá v budoucnu. Je to tedy spíše souboj emocí s racionálním kritickým přístupem“

Cyril Höschl 2024: „Kdyby mi před půl rokem někdo řekl, že nebudu chodit, že nebudu řídit auto, že se nebudu moct podepsat, že nebudu moct psát ani na klávesnici, tak bych se šel snad picnout.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-galerie-oso...

Klasifikace: veda,zdravi Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 8

 Gaza: co víme o izraelském útoku, při kterém zahynulo sedm humanitárních pracovníků

4.4.24

Palestina:

Sedm pracovníků nevládní organizace World Central Kitchen bylo zabito při útoku v Gaze. Existuje několik indicií, že tento útok byl úmyslný.

Po izraelském útoku, při němž v Gaze zahynulo sedm humanitárních pracovníků, požaduje vysvětlení několik zemí. Dobrovolníci pracovali pro americkou nevládní organizaci World Central Kitchen, která se zabývá distribucí potravin. Ta se rozhodla pozastavit všechny své operace v regionu. Izrael hovoří o neúmyslném úderu, ale to se zdá být spíše nepravděpodobné.

Podle izraelského listu Haaretz , který se odvolává na armádní zdroje, byla tři vozidla nevládní organizace třikrát terčem útoku dronu. Podle novin první střela zasáhla první auto. Druhý vůz mu poté přijel na pomoc, přenesl zraněné a znovu vyrazil. Toto vozidlo zasáhla druhá střela. Třetí vůz jim poté přijel na pomoc, přenesl přeživší do vozu a opět vyrazil, ale třetí raketa ho zasáhla.

Je těžké uvěřit, že izraelské úřady nevěděly, že se jedná o humanitární pracovníky, protože auta byla označena názvem sdružení, ale také proto, že všechny přesuny humanitárních organizací v Gaze jsou koordinovány. Obvykle nevládní organizace volají izraelské armádě, aby jim sdělila, kde se nacházejí, kudy se chystají odjet, jakou trasou se chystají jet...

Zdroj: https://www.rtl.fr/actu/international/gaza-ce-que-l-on-sait-...

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Ropa za 100 dolarů se blíží: producenti zavřeli kohoutek

4.4.24

Neurčeno:

Producenti ropy nezvyšují těžbu, což vyvolává růst cen, které mohou dosáhnout 100 dolarů za barel a výše, píše Bloomberg.

Škrty během tohoto čtvrtletí zesílí, protože Rusko přejde od exportních omezení ke zpřísnění limitů produkce.

Předpovědi trhu ukazují nedostatek nabídky pro zbytek roku 2024. Ceny benzínu v Evropě a Severní Americe letos vzrostly o 5–10 %.

Ropa Brent se blíží 90 dolarům za barel a pravděpodobně půjde dále.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1712241922

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Zelenskyj si za 20 milionů liber koupil sídlo od britského krále Charlese III.

4.4.24

Ukrajina:

Král Karel III. prodal venkovské sídlo Highgrove House poblíž Tetbury v Gloucestershire, které vlastnil od roku 1980. Během jeho prvního manželství s Dianou, princeznou z Walesu, zde rodina trávila víkendy.

Jako venkovské sídlo mu sloužilo i poté, co se ujal své nové role britského vládnoucího panovníka. Novým vlastníkem budov a okolního parku se – za cenu 20 000 000 liber - stal Volodymyr Zelenskyj.

______
Nepovrzeno! Nepodařilo se mi najít zdroj ani autora. Nějaké zdroje jsou tady a tady, ale na obskurních webech a bez autora.

Zdroj: https://cz24.news/zelenskyj-si-za-20-milionu-liber-koupil-si...

Klasifikace: politika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 EU se snaží lidem zabavit a zničit starší automobily

3.4.24

Evropská unie:

Stačí, když vám někdo párkrát objede vozidlo mincí a podle nového paskvilu EU už došlo k několikanásobnéhu poškození laku a vozidlo musí být sešrotováno. Brzdy se dosud u aut vyměňovaly bez problémů. Jsou tam zneužitelné likvidační pasti.

Vozidlo budo novou směrnicí prohlášeno za neopravitelné, pokud splňuje jedno nebo více z těchto kritérií:

e) nelze opravit nebo vyměnit jednu nebo více z těchto konstrukčních částí vozidla:
ii) konstrukční části spojení se zemí (jako jsou pneumatiky a kola), odpružení, řízení, brzdy a jejich ovládací prvky;
ii) upevnění a spoje sedadel;
iii) airbagy, předpínače, bezpečnostní pásy a jejich periferní ovládací prvky;
iv) korba a podvozek vozidla;
f) jeho konstrukční a bezpečnostní součásti mají technické závady, které jsou nevratné a činí je nevyměnitelnými, např. stárnutí kovu, několikanásobné porušení základního nátěru nebo nadměrná perforační koroze;g) jeho oprava vyžaduje výměnu motoru, převodovky, karoserie nebo sestavy podvozku, což vede ke ztrátě původní identity vozidla.

2.Vozidlo je ekonomicky neopravitelné, pokud je jeho tržní hodnota nižší než náklady na nezbytné opravy potřebné k jeho obnově

3. Vozidlo lze považovat za technicky neopravitelné, pokud:

b) nemá přimontované dveře;
e) byly vypuštěny provozní kapaliny (palivo, brzdová kapalina, nemrznoucí kapalina, kyselina z akumulátoru, chladicí kapalina), což představuje riziko znečištění vody, nebo
f) jeho brzdy a součásti řízení jsou nadměrně opotřebované.“

Zdroj: https://dfens-cz.com/eu-a-postupna-likvidace-individualni-mo...

Klasifikace: politika,technika Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 6

Káva pro Zvědavce

49

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 87 čtenářů částkou 17 143 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Sedm nejškodlivějších účinků větrných turbín26.05.24 18:43 Evropská unie 1

Pozvánka na největší protest proti WHO v Ženevě 26.05.24 18:05 Švýcarsko 0

Jak jsou na tom očkované děti v porovnání s neočkovanými? Zdravotní katastrofa.25.05.24 20:27 USA 9

Nadešel čas, dovolme už Ukrajině útočit na ruské území, vyzval Stoltenberg 25.05.24 20:22 Neurčeno 3

Těsně před atentátem na Roberta Fica byl na Slovensku Tedros24.05.24 17:05 Slovensko 1

Zemřel Jan Kačer 24.05.24 16:52 Česká republika 0

Gruzínskému premiérovi Iraklimu Kobachidzeovi vyhrožuje evropský komisař vraždou23.05.24 18:40 Gruzie 0

Norsko potvrdilo, že zatkne Benjamina Netanjahua a Yoava Gallanta, pokud vstoupí na jeho území23.05.24 18:33 Norsko 0

Představenstvo ČEZ si vydělalo 135 milionů Kč, šéf Beneš 35 mil. Kč23.05.24 17:18 Česká republika 0

Prezident Íránu zemřel po pádu vrtulníku23.05.24 10:28 Írán 0

Kdo je globální prediktor?22.05.24 20:51 Česká republika 6

Prezidentu Ukrajiny Zelenskému vypršel mandát a ztratil legitimitu22.05.24 15:49 Ukrajina 5

Danny Kollár v ostré reakci na proces apologizace atentátníka Juraje Cintuly22.05.24 15:20 Slovensko 1

Klaus Šváb odstoupil z funkce výkonného předsedy Světového ekonomického fóra22.05.24 12:16 Švýcarsko 0

O Zelenského prezidentství 22.05.24 08:32 Ukrajina 0

Proč došlo k atentátu na Fica? Šokující video ukázalo vše. 22.05.24 08:25 Slovensko 0

Rusko zahájilo cvičení přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní21.05.24 18:51 Rusko 0

Stovky zraněných a evakuační lety. Francie se v Pacifiku střetla s Ázerbajdžánem21.05.24 17:28 Nová Kaledonie a závislá území 0

EU uvalí zelenou daň na osobní dopravu i domy21.05.24 17:20 Evropská unie 2

Poslanci budou řešit odvolání Xavera Veselého z Rady ČT kvůli urážkám na adresu Vašáryové21.05.24 15:38 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
22,71 Kč
Euro
24,64 Kč
Libra
28,76 Kč
Kanadský dolar
16,62 Kč
Australský dolar
15,06 Kč
Švýcarský frank
24,64 Kč
100 japonských jenů
14,47 Kč
Čínský juan
3,19 Kč
Polský zloty
5,79 Kč
100 maď. forintů
6,40 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
25,35 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 015,57 Kč
1 unce stříbra
689,65 Kč
Bitcoin
1 561 342,95 Kč

Poslední aktualizace: 26.5.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 199 764