Ve zkratce

Stránka:

 F 35 oficiálně potvrzen

30.1.24

Česká republika:

Ministerstvo obrany na svém oficiálním účtu na sociální síti X informovalo, že ministryně obrany Jana Černochová spolu s velvyslancem Spojených států amerických Bijanem Sabetem podepsala smlouvu na nákup stíhacích letounů F-35, nejdražších strojů na trhu. A podle četných sdělení resortu obrany také nejlepších.

Ministryně obrany podepsala smlouvu s USA, které nám do 11 let dodají celkem 24 strojů za 150 miliard.

První stíhačky by měly do republiky doputovat v roce 2031, kompletní letku 24 strojů bychom měli mít k dispozici v roce 2035 tedy za 11 let. Podle šéfky resortu obrany Černochové jsou americké F-35 v rámci NATO stroje 5. generace páteřním letounem.

_____
Za sedm let ty letadla budou šrot (ta letadla jsou šrot už teď, pozmáka editora) a černoška dávno v pr.... Následky 5demoliční čety ponese ale celý národ několik generací. Mimochodem výstavba infrastruktury na ty us krámy vyjde na další miliardy.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna...

Klasifikace: politika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Financial Times - vedení EU chce zničit maďarskou ekonomiku kvůli jejímu odmítnutí pomoci Ukrajině

29.1.24

Maďarsko:

Podle listu se Brusel chystá položit kurz maďarské národní měny a snížit investiční atraktivitu země, aby ji připravil o pracovní místa a zpomalil hospodářský růst.

Maďarský ministr pro záležitosti EU Janos Boka pro FT uvedl, že o takových hrozbách neví, ale poznamenal, že Budapešť "nepodléhá tlaku".

Zdroje z diplomatických kruhů EU zároveň FT sdělily, že "mnoho evropských zemí" navrhovaný plán podporuje.

______
Pokud je to pravda, a předpokládám, že je, ukazuje to v celé nahotě zmrdctví a totalitní manýry Evropské unie. Rukavičky jdou dolů, masky patají.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1706513783

Klasifikace: politika,ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Soud odsoudil Strelkova ke čtyřem letům vězení za výzvy k extremismu

29.1.24

Rusko:

Moskevský městský soud ve čtvrtek 25. ledna odsoudil bývalého náčelníka ministerstva obrany Doněcké lidové republiky (DNR) Igora Strelkova (Girkina) ke čtyřem letům v kolonii s obecným režimem za výzvy k extremismu. Informovala o tom tisková služba soudů s obecnou působností v Moskvě.

"Igor Girkin byl uznán vinným podle části 2 článku 280 trestního zákoníku Ruské federace ("Veřejné výzvy k provádění extremistické činnosti")," uvedla tisková služba na kanálu Telegram. Girkin veřejně vyzýval uživatele internetu k extremistické činnosti.

Bývalý náčelník ministerstva obrany DNR je od 21. července loňského roku ve vyšetřovací vazbě. Je známo, že Strelkovovy publikace na jeho kanálu Telegram se staly důvodem pro zahájení trestního řízení. V září mu moskevský soud prodloužil vazbu do 18. prosince.

V polovině října moskevský městský soud rozhodl, že prodloužení vazby je zákonné, a v prosinci soud prodloužil vazbu o dalších šest měsíců.

Zdroj: https://iz.ru/1639680/2024-01-25/sud-prigovoril-strelkova-k-...

Klasifikace: politika,pravo Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Lidé mezi 40 a 44 lety začali podezřele umírat

29.1.24

Británie:

„Úmrtnost osob ve věku 40 až 44 let se nejvíce zhoršila v první polovině roku 2023, ukázala analýza údajů Úřadu pro národní statistiku. Počet úmrtí na 100 000 obyvatel podle věku se ve stejném období zvýšil o 6 %, a to po dvou letech poklesu,“ napsala agentura Bloomberg.

Článek v lékařském časopise Lancet z minulého měsíce naznačil, že mezi důvody by mohly patřit účinky infekcí Covid-19 spolu s tlakem na národní zdravotnickou službu v oblasti akutních onemocnění i léčby chronických nemocí.

„Mnoho zemí, včetně Spojeného království, i nadále zažívá zjevný přebytek úmrtí dlouho po vrcholech spojených s pandemií COVIDU-19 v letech 2020 a 2021.

Počty nadměrných úmrtí odhadované v tomto období jsou značné. Britský úřad pro národní statistiku (ONS) vypočítal, že v roce 2022 bylo ve Spojeném království registrováno o 7,2 % nebo 44 255 více úmrtí na základě srovnání s pětiletým průměrem (bez roku 2020). To přetrvávalo do roku 2023 s 8,6 % nebo 28 024 více úmrtími registrovanými v prvních šesti měsících roku, než se očekávalo,“ uvedl časopis Lancet.

P.S. - hmmm, a to je pouze Británie. A co ostatní země? Samozřejmě o vakcínách ani slovo, to by se pharma lobby mooc rozlobila.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Padaji-jak-hru...

Klasifikace: zdravi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 „Udeřte. Tvrdě.“ USA se (opět) ženou do války

29.1.24

USA:

Za nedělní útok bezpilotního letounu na základnu na severovýchodě Jordánska, při němž zemřeli tři američtí vojáci a 25 dalších bylo zraněno, jsou podle Bílého domu zodpovědní ozbrojenci podporovaní Íránem.

„Nepochybujte – všechny odpovědné poženeme k odpovědnosti,“ ujistil po útoku americký prezident Joe Biden, na což však množství amerických politiků reagovalo kritikou.

Na slova je – zejména podle republikánů – pozdě a potřeba je podle nich udeřit přímo na Írán. „Vyzývám Bidenovu vládu, aby zasáhla významné cíle uvnitř Íránu,“ šíří se výzva Bidenovi, -  „přímo na Teherán“.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Uderte-Tvrde-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Ursulo von der Leyenová, šíříte zavádějící obsah

28.1.24

Evropská unie:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová 27. ledna, v den 79. výročí osvobození Osvětimi a v Den památky obětí holocaustu, uvedla, že největší nacistický koncentrační tábor byl osvobozen "spojeneckými silami".

Ruská mise při EU upozornila, že se von der Leyenová dopustila chyby: "Koncentrační tábor Osvětim-Březinka osvobodila Rudá armáda, nikoli spojenecká vojska."

Zároveň vlnu nevole vzbudilo u Poláků video, které šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová natočila u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Zatímco německá politička a další představitelé EK čtou jména zabitých, v titulcích se jako místo smrti některých objevovalo „tábor Osvětim, Polsko“. O nacistickém Německu v příspěvku nebyla ani zmínka.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1706427351

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Francouzští zemědělci paralyzovali zemi. Protestují i proti EU

27.1.24

Francie:

Již několik dní pokračují protesty zemědělců ve Francii, kde byla na několika místech – zejména v okolí Paříže – zcela paralyzovaná doprava. Zemědělcům také konečně dochází, že za jejich problémy stojí do značné míry také EU, což dávají otevřeně najevo.

V pátek zemědělci po celé Francii demonstrovali proti vládní politice blokádami a dalšími akcemi. Mimo jiné bylo zablokováno spojení mezi Lyonem a španělskou hranicí po dálnicích A7 a A9. Tato trasa byla po 400 kilometrech prakticky nepoužitelná. Byly tam obrovské kolony kamionů, které nemohly vjet do Francie.

Kromě toho byla obsazena dálnice A1, která spojuje Paříž se severem Evropy, což vedlo k velkým dopravním zácpám.

Mimo Francouzů stále protestují i zemědělci v Německu, podle posledních informací by měly protesty v centru Berlína končit zítra, dále se čeká na to, s čím přijde vláda na jednání 2. února.

Zdroj: https://necenzurovanapravda.cz/2024/01/revoluce-francouzsti-...

Klasifikace: politika,ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Téměř třetina Američanů Gen Z jsou LGBTQ – průzkum

27.1.24

USA:

Více než jeden ze čtyř (28 %) Američanů ve věku od 18 do 25 let, známý jako Generace Z, byl označen jako LGBTQ v průzkumu zveřejněném začátkem tohoto týdne Public Religion Research Institute (PRRI). 

Toto číslo bylo největším procentem zaznamenaným ze všech generací průzkumem veřejného mínění, který provedl svůj výzkum během srpna a září na vzorku více než 6 600 lidí. 

Téměř polovina neheterosexuálních Gen Zers uvedla, že jsou bisexuální, což představuje 15 % všech dospělých Gen Z. Gayové a lesbičky (5 % z celkového počtu) převyšovali „ostatní“ (8 %).

Generace Z se mnohem snáze identifikovala jako něco jiného než rovného než předchozí generace. Mezi mileniály 16 % uvedlo, že jsou nějakou formou LGBTQ, přičemž gayové a lesby jsou téměř stejně běžní jako bisexuálové (5 % oproti 7 %). 

Zdroj: https://www.rt.com/news/591295-genz-americans-lgbtq-poll/

Klasifikace: kuriozity,polit.korekt Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 2

 Obvyklá písnička. Izrael obviňuje ICJ z antisemitismu

27.1.24

Izrael:

Izrael obviňuje ICJ z  -- hádáte správně -- z antisemitismu.

"Rozhodnutí antisemitského soudu v Haagu dokazuje to, co už bylo známo: Tento soud neusiluje o spravedlnost, ale o pronásledování židovského národa," prohlásil izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.

_____
Už jsou fakt trapní. Jak dlouho ještě jim to budeme trpět a tolerovat?

Zdroj: https://www.caitlinjohnst.one/p/israel-accuses-the-icj-of-yo...

Klasifikace: kuriozity,politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 2

 Michal Kocáb jede na festival "Pohoda" do Kyjeva - Je tam válka nebo ne?

26.1.24

Ukrajina:

V Kyjevě se plánuje 27.1. velkolepý mezinárodní festival "Pohoda loves Ukraine". Je to velký festival, jen ze Slovenska přijede 5 hudebních: FVLCRVM, Berlin Manson, Karpatské chrbáty, Fara a Vydrapená bužírka Punk Systém. Vstupné zdarma, platí to Sorosova nadace.

Když paní učitelka Bednářová prohlásila, že v Kyjevě se nebojuje byla za to souzena. Kdyby tam skutečně probíhaly válečné operace, tak by tam tihle "liberálové" určitě nejeli.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/mwVQeV2/pohoda-organizuje-v-...

Klasifikace: kuriozity,kultura Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 2

 Zajímavý vývoj v USA

26.1.24

USA:

Texaská národní garda vyhostila americké pohraničníky a uzavřela hranici s Mexikem. 25 republikánských guvernérů podepsalo petici na podporu Texasu proti federální vládě. Obvinili Bidenovu administrativu z neochoty chránit americkou hranici a bojovat proti nelegální migraci. Podpořili také kroky texaských úřadů, které hodlají nezávisle chránit úsek americko-mexické hranice před invazí nelegálních migrantů. Takže polovina z 50 zdánlivě „spojených“ států amerických prosadila ústavní právo států anulovat federální autoritu.

Bude to ještě dost zajímavé. Taky se mluví o vystoupení Texasu z Unie, to vše se děje před volbami 2024, které slibují ještě zajímavější vývoj – bitevní pole, kterým se mohou USA krátce po volbách stát. Variant je několik, všechny špatné:

  1. Trump je ve vězení a vyhraje, a nepustí ho ven = povstání.
  2. Trump je ve vězení a prohraje = povstání. 
  3. Trumpa postihne “nehoda” = povstání. 
  4. Demokrati vyhrají volby = povstání. 
  5. Nejsou žádné volby = povstání. 
  6. Trump vyhraje a generálové ho sesadí = povstání. 
  7. Trump vyhraje, ujme se úřadu a Deep State ho potopí jako minule = povstání.
  8. ......?

Americká občanská válka možná nebude to nejlepší pro Američany, ale určitě to bude jedna z nejlepších věcí, která se může přihodit zbytku světa.

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Alfred

Komentářů: 2

 Poslanci schválili korespondenční volbu v prvním kole

25.1.24

Česká republika:

Korespondenční volba by se podle koalice měla týkat už parlamentních voleb v příštím roce, od roku 2026 pak též voleb evropských a prezidentských.

______
Nejstrašnější není zlovolné chování zákonodárců, nejstrašnější je, že to vlastně nikomu příliš nevadí. Počínaje médii.

Samotný článek, ze kterého uvádím odkaz, řeší hlavně fakt, že poslanci o zákonu jednali šest dní. Prý díky obstrukcím okamurovců a babišovců. Z článku vyznívá že to zbytečně zdržovali. A podívejte se do diskuze za článkem, skoro nenajdete příspěvek který by tu příšernost zpochybnil.

No, kdo chce kam, pomoze mu tam. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-poslanci-uz-sesty-den-r...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 3

 Zmlátit neviného kluka s knihami a odvézt na psychiatrii umí policie dobře

25.1.24

Česká republika:

Když policistům nic nehrozí, jsou najednou represivní a stateční, až to bolí.

V pražské Tróji na Matematicko-fyzikální fackultě UK se hysterické oznamovatelce nelíbil týpek, co měl na její vkus příliš velkou tašku, a tak alarmovala fízly. Reakce fízlů byla, mírně řečeno, rovněž hysterická.

I poté, co policisté zjistili, že žádná hrozba ve skutečnosti neexistuje, tak pokračovali v násilném vyklízení budovy a omezování okolní dopravy.

Neviného prepadeného studenta odvezli na psychiatrii.

Zdroj: https://dfens-cz.com/muz-s-velkou-brasnou-nesmi-projit/

Klasifikace: kuriozity,krimi Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 4

 Ruská alternativa k síti SWIFT spojuje 20 zemí

24.1.24

Rusko:

Mezinárodní platební systém SPFS, ruská obdoba SWIFT, je nyní dostupný ve dvaceti zemích.

Pro připomenutí, Bank of Russia spustila systém SPFS v roce 2014. Rozhodnutí bylo přijato tváří v tvář hrozbám odpojit síť SWIFT v důsledku anexe Krymu, což byla ruská odpověď na organizovaný převrat na Majdanu. Spojené státy.

Ruská obdoba sítě SWIFT má v současnosti podle prvního náměstka guvernéra ruské centrální banky Vladimira Chistyukhina 557 účastníků.

Celkem je se systémem napojeno 557 bank a společností, z toho 159 zahraničních. Kromě těchto čísel je k dispozici jen málo informací. Ruská centrální banka objemy nesděluje.

Zdroj: https://reseauinternational.net/swift-la-russie-contre-attaq...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0

 Bill Gates financuje plán na vykácení 70 milionů akrů lesů v Severní Americe

23.1.24

USA:

Bill Gates a další investoři sázejí na to, že Kodama Systems dokáže snížit oxid uhličitý ve vzduchu kácením a zakopáváním stromů. Tento krok povede během příštího desetiletí k vykácení 70 milionů akrů lesů, převážně na západě Spojených států.

Po pokácení stromů je Kodama plánuje pohřbít – aby snížila globální oteplování.

Zdroj: https://www.globalresearch.ca/bill-gates-funding-scheme-cut-...

Klasifikace: kuriozity,krimi,nabozenstvi,ekologie Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 10

 Droga, která hubí USA

23.1.24

USA:

USA mají v posledních letech velký problém, a to epidemii drogy jménem fentanyl. Ta je podle americké CDC 50krát silnější než heroin. A je velice snadné se jí předávkovat. Nedávno na takové předávkování zemřel syn hvězdy reality show Pawn Stars.

Dovážení fentanylu přes hranice chce zabránit bývalý prezident Donald Trump. Objevilo se srovnání, že USA mají s fentanylem větší problémy než Rusko v nejhorších letech s alkoholem.

P.S. - a kdepak jsou naši pravdoláskaří, naši demokrati, naši bijci za svobodu a zdraví občanů. Na Trumpovi nenechají niť suchou a Bidetovi vše prominou? Proč mainstream v této kauze mlčí? 

Být to v Rusku, tak to máme denně na tapetě.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/50krat-silnejs...

Klasifikace: politika,zdravi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Petr Fiala zapomněl ve svém daňovém přiznání na milion korun

23.1.24

Česká republika:

Tyto peníze měl v Podnikatelské družstevní záložně jako podíl.

Mimochodem z této záložny podle všeho zmizlo 140 milionů korun určených na nákup munice na Ukrajině. A to v hotovosti a vůbec se tam prý děly samé podivnosti. Proč si Péťa pro své podílnictví právě tuto instituci vybral, a odkud těch 140 ztracených milionů pocházelo, bude zajímavé sledovat. Takže pomáhejte Ukrajině, prodejte třeba Pražský hrad, a pak se divte, že v zákopech přesto nemají munici.

Péťa to ale jistí, protože se nic nikam neztrácí, a když ne tady, tak zaručeně ani tam, a žádná kontrola není potřeba.

Zdroj: https://web.litterate.cz/petr-fiala-zapomnel-ve-svem-danovem...

Klasifikace: politika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Fico o Ukrajině

22.1.24

Slovensko:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=bZoRTQKKU1k

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 4

Káva pro Zvědavce

53

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 96 čtenářů částkou 18 475 korun, což je 53 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Kšefty predsedníčky Európskej komisie (časť 4: Zabudnutý škandál v Nemecku)27.05.24 20:20 Evropská unie 0

Pozvánka na panelovou diskuzi. Jak EU funguje pro svoje periferie?27.05.24 19:56 Česká republika 0

Ukrajinci zasáhli Rusům radar včasné výstrahy, 1800 kilometrů od hranic27.05.24 19:41 Rusko 3

Estonská premiérka - mírová jednání nejsou nutná (video)27.05.24 19:40 Estonsko 0

Sedm nejškodlivějších účinků větrných turbín26.05.24 18:43 Evropská unie 5

Pozvánka na největší protest proti WHO v Ženevě 26.05.24 18:05 Švýcarsko 0

Jak jsou na tom očkované děti v porovnání s neočkovanými? Zdravotní katastrofa.25.05.24 20:27 USA 9

Nadešel čas, dovolme už Ukrajině útočit na ruské území, vyzval Stoltenberg 25.05.24 20:22 Neurčeno 3

Těsně před atentátem na Roberta Fica byl na Slovensku Tedros24.05.24 17:05 Slovensko 1

Zemřel Jan Kačer 24.05.24 16:52 Česká republika 0

Gruzínskému premiérovi Iraklimu Kobachidzeovi vyhrožuje evropský komisař vraždou23.05.24 18:40 Gruzie 0

Norsko potvrdilo, že zatkne Benjamina Netanjahua a Yoava Gallanta, pokud vstoupí na jeho území23.05.24 18:33 Norsko 0

Představenstvo ČEZ si vydělalo 135 milionů Kč, šéf Beneš 35 mil. Kč23.05.24 17:18 Česká republika 1

Prezident Íránu zemřel po pádu vrtulníku23.05.24 10:28 Írán 0

Kdo je globální prediktor?22.05.24 20:51 Česká republika 6

Prezidentu Ukrajiny Zelenskému vypršel mandát a ztratil legitimitu22.05.24 15:49 Ukrajina 5

Danny Kollár v ostré reakci na proces apologizace atentátníka Juraje Cintuly22.05.24 15:20 Slovensko 1

Klaus Šváb odstoupil z funkce výkonného předsedy Světového ekonomického fóra22.05.24 12:16 Švýcarsko 0

O Zelenského prezidentství 22.05.24 08:32 Ukrajina 0

Proč došlo k atentátu na Fica? Šokující video ukázalo vše. 22.05.24 08:25 Slovensko 0

Měnové kurzy

USD
22,74 Kč
Euro
24,69 Kč
Libra
29,03 Kč
Kanadský dolar
16,68 Kč
Australský dolar
15,14 Kč
Švýcarský frank
24,89 Kč
100 japonských jenů
14,50 Kč
Čínský juan
3,14 Kč
Polský zloty
5,80 Kč
100 maď. forintů
6,42 Kč
Ukrajinská hřivna
0,56 Kč
100 rublů
25,63 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 474,75 Kč
1 unce stříbra
720,27 Kč
Bitcoin
1 589 608,53 Kč

Poslední aktualizace: 27.5.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 206 414