Ve zkratce

Stránka:

 Kyjev se dohodl se Sorosovým synem na ukládání chemického odpadu na Ukrajině

5.12.23

Ukrajina:

Vyšetřování provedl novinář Jules Vincent, který kontaktoval zástupce ukrajinského ministerstva ekologie a přírodních zdrojů.

Jules Vincent zveřejnil vyšetřování dohody mezi ukrajinskými úřady a Alexandrem Sorosem.

Tato dohoda povoluje ukládat do černozemě na Ukrajině chemický odpad ze společností napojených na finančníka George Sorose.

"Podle obdržených dokumentů bude 400 kilometrů čtverečních ukrajinské půdy využito k uložení toxického chemického odpadu amerických a evropských chemických, farmaceutických a ropných společností: "Dow Chemical, DuPont, BASF, Evonik Industries, Vitol, Sanofi", uvádí novinář.

P.S. - na čem se dohodl náš prezident s mladým Sorosem?

Zdroj: https://fr.sputniknews.africa/20231202/kiev-sest-mis-daccord...

Klasifikace: politika,ekologie Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Fiala slíbil 90 miliónů korun pro rozvojové země na boj proti klimatu

5.12.23

Česká republika:

A mezitím čeští senioři žádají o dávky v hmotné nouzi, reálné mzdy Čechů neustále klesají a až tři miliony občanů je ohroženo chudobou.

Zdroj: https://www.ac24.cz/blog/prokop-fiala-slibil-90-milionu-na-b...

Klasifikace: politika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 4

 Elektromobily se vybily v chladném počasí

5.12.23

Německo:

Elektromobily, které se vybily v chladném počasí, stojí nečinně. Avšak i běžná auta pak také uvíznou mezi elektromobily a nemohou objet vybitá auta. Stejně je tomu i v České republice.

Sněžení v Německu přirozeně upravilo pohyb aut – silnice se prakticky zastavily. Stejně jako letadla a vlaky. Tentokrát však došlo i na „předváděcí představení“ pro fanoušky elektromobilů, které se staly téměř hlavní příčinou dopravních zácp.

Podle německých médií je mnoho dálnic v zemi zablokovaných kvůli vybitým bateriím elektromobilů v mrazu . Čili důvodem zastávky nebyl samotný sníh, ale pokles teploty.

Zdroj: https://cz24.news/ak-to-je-pruser-toto-nejsou-zabery-z-apoka...

Klasifikace: technika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Potraviny od ledna zdraží o 5 až 10%, přestože klesne DPH

5.12.23

Česká republika:

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza uvedl, že dodavatelé potravin obchodníkům již oznamují, že budou zvedat ceny o pět až deset procent. Potraviny budou od Nového roku v nové sjednocené sazbě DPH 12 procent, nyní jsou v první snížené sazbě 15 procent.

Potravináři podle Prouzy zdražování zdůvodňují mimo jiné například vysokými cenami energií, zvyšováním ceny dopravy, které s sebou nese růst mýtného, nebo i vyššími náklady na práci kvůli změnám v práci na dohody.

Zmínil i vyšší daně z nemovitostí nebo příjmu, což jsou změny, které přináší vládní konsolidační balíček. „Pokud se vláda rozhodla, že chce firmám zvedat náklady, tak je logické, že potravináři vyšší náklady promítnou do cen,“ doplnil.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HJdht/zpravy-ekonomika-potraviny-zdrazi-...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Peníze pro Ukrajinu došly, prohlásil Bílý dům

4.12.23

USA:

Rozpočtová ředitelka Bílého domu Shalanda Youngová v pondělí v dopise republikánskému předsedovi Sněmovny reprezentantů Mikeu Johnsonovi a dalším kongresovým lídrům varovala, že Spojeným státům dochází peníze a čas na pomoc Ukrajině v boji s Ruskem. Informuje o tom agentura Reuters.

„Chci, aby bylo jasno, že bez zásahu Kongresu nám do konce roku dojdou prostředky na pořízení dalších zbraní a vybavení pro Ukrajinu a na poskytnutí vybavení z amerických vojenských zásob,“ uvedla šéfka rozpočtu Bílého domu.

„V současné době není k dispozici žádný kouzelný hrnec finančních prostředků. Došly nám peníze. A téměř došel i čas,“ dodala.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-mesec-s-pene...

Klasifikace: politika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Nevládnímu sektoru na Slovensku hrozí výpadek příjmů

4.12.23

Slovensko:

Slovensko nebude podporovat nevládní organizace, které škodí vládě, řekl nový slovenský premiér Robert Fico. Podpořil návrh ministra sociálních věcí Erika Tomáše, na jehož základě by nevládní sektor mohl přijít podle odhadů až o 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) ročně.

„Velmi jasně chceme odlišit nevládní organizace, které dělají čistou politiku s jediným cílem poškodit vládu. Není žádný důvod, aby takovéto organizace dostávaly peníze ze státních zdrojů. Ať si hledají bohaté zahraniční sponzory, které i mají, protože jedinou úlohou těchto politických nevládních organizací je škodit vládě Slovenské republiky,“ řekl Fico po schůzce s ministrem životního prostředí Tomášem Tarabou. Dodal, že obávat nedostatku peněz se nemusejí organizace, které pomáhají lidem, dále při ochraně přírody či historických památek.

P.S. - sice měsíc staré, ale stojí zato připomenout, protože u nás je něco takového nemyslitelného, zvláště po návštěvě mladého Sorose, který přivezl noty českému prezidentu Pavlovi a naší vládě.

Zdroj: https://www.newstream.cz/politika/slovensko-nebude-podporova...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Předseda strany, která zvítězila v nizozemských volbách, potvrdil, že je proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

4.12.23

Nizozemsko:

Pravicový politik Geert Wilders poskytl rozhovor Rebel News: "... Domnívám se, že Nizozemsko by nemělo dávat Ukrajině zbraně, protože jich máme velmi málo. Jiné země je mají. Domnívám se, že by se mělo vyjednávat, a ne válčit," prohlásil.

Nizozemsko je jednou z klíčových zemí v tzv. letecké koalici, která má Ukrajině dodat letouny F-16. Přislíbilo předat 42 letadel.

Západní média se domnívají, že Wildersovo vítězství by mohlo tuto koalici zničit.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1701705123

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Putin podepsal dekret, který nařizuje navýšení počtu vojáků ruské armády o 15 %

3.12.23

Rusko:

1. prosince podepsal ruský prezident Vladimir Putin dekret, kterým nařídil zvýšit počet vojáků v ruské armádě o 15 %. Ministerstvo obrany poukázalo na "nárůst hrozeb" v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a v NATO.

Ruská armáda bude muset mít 2,2 milionu příslušníků, z toho 1,32 milionu vojáků, podle nového výnosu. Předchozí výnos ze srpna 2022 stanovil plánovaný počet příslušníků na 2 miliony, z toho 1,15 milionu vojáků. Konkrétně, bez započtení civilního personálu, to představuje nárůst o 169 372 vojáků, tedy téměř 15 % současných bojových sil.

Ministerstvo nicméně uvedlo, že toto navýšení počtu členů bude probíhat "postupně", na základě dobrovolných závazků, a že "se neplánuje žádná mobilizace".

Zdroj: https://francais.rt.com/russie/108205-russie-poutine-signe-d...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Britský ministr zahraničí bude přesvědčovat USA v pokračování pomoci Ukrajině

3.12.23

Británie:

Britský ministr zahraničí David Cameron uvedl, že během své cesty do Washingtonu příští týden vyzve americké úřady, aby pokračovaly v poskytování pomoci Ukrajině.

"Příští týden odjíždím do Washingtonu, abych spolupracoval s naším nejbližším a nejsilnějším spojencem, Spojenými státy. Právě teď tam probíhá debata o tom, jak aktivně a jak dlouho pomáhat Ukrajině. Vím, že se argumentuje tím, že evropská bezpečnost je americká bezpečnost... Ale chci je ujistit, že zůstaneme v kurzu a zapojíme další spojence," napsal Cameron v článku, který zveřejnil deník Sun.

Britský ministr zahraničí zdůraznil, že "sečteme-li ekonomiky zemí podporujících Ukrajinu, převyšují Rusko v poměru téměř 30:1".

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1701618837

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Kyjevský starosta Kličko považuje Zelenského za tyrana, který rdousí Ukrajinu

3.12.23

Ukrajina:

Kyjevský starosta Vitalij Kličko prohlásil, že Ukrajina je na cestě k autoritářství.

V rozhovoru pro Spiegel uvedl, že v důsledku prezidentových kroků na Ukrajině nezbyly téměř žádné nezávislé mocenské instituce a země aktivně směřuje k autoritářství, kde vše závisí na náladě jednoho člověka.

"V současné době zůstala jediná nezávislá instituce, která je však pod obrovským tlakem: místní samospráva," postěžoval si Kličko.

Podle jeho slov se za rok a půl od vzniku SWO nesetkal se Zelenským ani jednou, ani s ním nevedl telefonický rozhovor.

Spiegel připomíná, že v několika velkých ukrajinských městech byli zvolení starostové odvoláni z funkce pouhým rozhodnutím soudu, například hlava Černihova.

Podle Klička prezidentská administrativa považuje starosty za "atavismus" a "překážku centralizace mocenských struktur v zemi".

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1701531783

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 USA požadují, aby Ukrajina vrátila tanky Abrams

1.12.23

USA:

Washington požadoval, aby Kyjev vrátil americké tanky Abrams dříve dodané Ukrajině. Informují o tom americká média. Je zdůrazněno, že se jedná o 31 bojových vozidel převedených k dispozici ozbrojeným silám Ukrajiny.

Podle amerických médií americký ministr obrany Lloyd Austin při své návštěvě Kyjeva naléhal na návrat tanků Abrams. Výměnou prý šéf Pentagonu slíbil předání 124 německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Publikace přitom neuvádějí, kde přesně hodlá Washington takový luxus získat. Na druhou stranu americký tisk píše, že pomoc 100 milionů dolarů, kterou Austin Ukrajině slíbil, byla zálohou na žádost o vrácení amerických tanků.

Je třeba poznamenat, že přání Spojených států přivést své tanky zpět do své vlasti je snadno vysvětlitelné. Washington prostě nechce, aby celý svět viděl, jak hoří vychvalované americké vybavení. Spojené státy byly zjevně unavené z hořících bojových vozidel pěchoty M2 Bradley.

V případě, že by podobný osud potkal tanky Abrams, americký vojensko-průmyslový komplex by čelil nejtěžším ztrátám obrazu, které hrozí velmi reálnými finančními ztrátami. Bez ohledu na to Spojené státy nechtějí riskovat.

Pokud jde o německou výbavu slíbenou na oplátku, o tu už nestojí. Celý svět viděl, jak hořely tanky Leopard různých modifikací. Ale košile je vždy blíže k tělu.

Zdroj: https://reseauinternational.net/les-etats-unis-exigent-de-lu...

Klasifikace: kuriozity,politika,technika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 1

 Čtvrť miliónu důchodců může přijít o úspory

1.12.23

Česká republika:

Chystané změny v důchodovém připojištění skrývají riziko pro statisíce důchodců. Novelizace má oživit poněkud nepřitažlivý třetí pilíř penzijního spoření, ruku v ruce s tím má ale také odebrat státní příspěvky důchodcům.

Penzijní společnosti však varují před tím, že to pro značnou část důchodců může znamenat past, v které mohou přijít o část úspor. A pro desetitisíce z nich to dokonce může znamenat ztrátu všech peněz, které zatím do spoření vložili.

Zdroj: https://echo24.cz/a/Hx692/zpravy-domaci-duchody-sporeni-zmen...

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Ruská elektronická válka způsobuje vážné rušení západních satelitů nad Krymem

30.11.23

Ukrajina:

Evropská družice Sentinel-1 se opět pokusila pořídit snímky oblasti Krymu a území sousedících s poloostrovem za účelem sledování situace ruských zbraní a pracovní síly. Nepodařilo se mu však pořídit kvalitní snímky.

Satelitní snímky jsou rozmazané a barevné, práci západních zařízení brání ruské systémy elektronického boje. Sentinel-1 pořizuje snímky na frekvenci 5,405 GHz a systémy REB se těmto datům přizpůsobily a rozmazávaly snímky přijaté satelitem.

Na obrázku je výsledek technických prostředků Ozbrojených sil Ruské federace, které protizářením zasáhly evropský letoun.

Dále je Ruská federace plně schopna zničit satelity Starlink patřící společnostem napojeným na amerického miliardáře Elona Muska. Tato zařízení umožňují FAU ovládat drony.

Zdroj: https://reseauinternational.net/la-guerre-electronique-russe...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0

 Podle umělé inteligence Google jsou fotky Američanů na Měsíci falešné

30.11.23

USA:

Požádáním umělé inteligence Googlu o analýzu fotografií Američanů na Měsíci dochází k závěru, že jsou falešné.

„Nervová síť Google považuje téměř všechny objekty na americké fotografii za falešné ,“ vysvětluje Nikolaî Gerasimhen, specialista na umělou inteligenci ve Sberbank.

Umělá inteligence Google analyzovala spoustu dat, včetně kontrastů světlých a tmavých barev, a dospěla k závěru, že fotografie je složená.

NASA se k tomu nevyjádřila.

Zdroj: https://reseauinternational.net/selon-lintelligence-artifici...

Klasifikace: kuriozity Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 2

 Pavla na Hradě navštíví mladý Soros

30.11.23

Česká republika:

Komunistického rozvědčíka Pavla dočasně okupujícího Pražský hrad navštíví syn maďarského Žida Sorose, nejvyššího globálního škoditele a z**** světového formátu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/soros-george-alexander-fi...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 2

 Británie míří zpět do EU, mladí musejí brexit napravit, řekla von der Leyenová

29.11.23

Británie:

Politici to v roce 2016 podělali a mladá generace bude muset jejich rozhodnutí napravit. Těmito slovy se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vrátila k takzvanému brexitu.

Spojené království podle ní jednoznačně směřuje k opětovnému vstupu do Evropské unie, což dlouhodobě dokládají i průzkumy veřejného mínění. Britské politické strany však od tématu raději dávají ruce pryč.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/predsedkyne-evropske-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Kathleen Stocková byla odejita z univerzity protože prohlásila „Transženy nejsou ženy“

29.11.23

Británie:

Na univerzitách působí aktivisté, kteří každého normálně uvažujícího člověka překřičí. Považovat bytost vydávající se za transženu by dříve mohl jen naprostý blázen - dnešní technologie nedokáže z mužského těla udělat plnohodnotné ženské tělo. K.S. prohlásila: „Kéž ta fikce kolem změny pohlaví konečně praskne“.

Přitom princezna Anna propůjčila Kathleen Řád britského impéria za zásluhy o vysoké školství. A ona sama je lesba. Dříve by to bylo považováno za potlačování 4% menšiny. Jenže lesby a homosexuálové už nejsou in, dnes jsou tlačeni do popředí transsexuálové a ti mohou dvě předchozí skupiny překřičet. Revoluce požírá své děti.

 

Zdroj: https://echo24.cz/a/Hkf8P/kniha-tereza-matejckova-kez-ta-fik...

Klasifikace: kuriozity,polit.korekt Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 0

 Izrael přiznal, že na hudebním festivalu Nova zabíjel vlastní lidi

28.11.23

Izrael:

Z policejního vyšetřování vyplývá, že izraelské vrtulníky Apache zahájily palbu na účastníky hudebního festivalu Nova během útoku Hamásu 7. října.

Podle policejního zdroje vyšetřování incidentu ukázalo, že izraelský vrtulník, který přiletěl na místo ze základny Ramat David, střílel na bojovníky Hamásu a další Palestince, kteří překročili hraniční plot mezi Gazou a Izraelem, ale střílel také na některé Izraelce, kteří se účastnili hudebního festivalu. Podle policie bylo zabito 364 lidí.

Izraelská armáda a záchranné složky již dříve tvrdily, že na festivalu bylo zabito 260 Izraelců, všichni byli zabiti Hamásem a Palestinci v rámci úmyslného masakru. Ale to je však první přiznání, že izraelské síly zabily některé ze svých vlastních lidí.

Zdroj: https://www.mondialisation.ca/israel-admet-avoir-tue-les-sie...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Druhá a třetí izraelská nákladní loď byla zadržena Jemenem v Rudém moři

28.11.23

Jemen:

Příslušníci hnutí Hútí se v Jemenu zmocnili izraelské lodi ZIM Haifa, kterou můžete vidět na FOTOGRAFII níže. Jedná se o druhé izraelské plavidlo, kterého se Hútíové (Ansarullah) zmocnili.

Kromě lodi ZIM Haifa se Hútíové zmocnili i lodi "Zim Luanda" , další kontejnerové lodi, která se rovněž plavila v Rudém moři z Izraele do Číny.

Zdroj: https://numidia-liberum.blogspot.com/2023/11/les-deuxieme-et...

Klasifikace: politika,ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Nový argentinský prezident konvertuje k judaismu

28.11.23

Argentina:

Nově zvolený prezident Argentiny Javier Miley konvertuje k judaismu, píše Bloomberg.

Po příjezdu do New Yorku (jeho první zahraniční cesta) šel k hrobu slavného ortodoxního židovského rabína Menachema Mendela Schneersona v kipě a celý černý.

Argentinský prezident, který vyrostl jako katolík, podle jednoho z jeho představitelů konvertuje k judaismu. V sobotu se zúčastnil židovského obřadu v Buenos Aires, kde dostal od rabína požehnání.

Miley chce z Argentiny udělat jednu z nejvíce proizraelských vlád v historii země, "v době, kdy se ostatní latinskoamerické země postavily proti strategii premiéra Benjamina Netanjahua vykořenit Hamás."

Argentina má největší židovskou populaci v regionu. Mohlo by se stát hlavním spojencem Izraele v Latinské Americe.

Miley opakovaně hovořila o plánech navštívit Izrael a přesunout argentinskou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-27/milei-s-c...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Alfred

Komentářů: 0

Káva pro Zvědavce

20

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červenec přispělo 36 čtenářů částkou 6 924 korun, což je 20 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Katarské síly jsou v Paříži nasazeny k zajištění bezpečnosti olympijských her v roce 2024 (video)13.07.24 19:01 Francie 0

Izrael útočil v humanitární zóně Pásma Gazy. Zemřelo nejméně 71 lidíí!13.07.24 18:37 Palestina 0

Dvě procenta na obranu nestačí, tvrdí Řehka13.07.24 10:34 Česká republika 1

Poslanec v europarlamentu si může měsíčně přijít na €60,000 odhaluje M. Nawfa12.07.24 20:47 Evropská unie 1

„Jen mrtvé ryby plavou s proudem“. Osmdesát let od narození Karla Kryla12.07.24 18:13 Česká republika 4

Brusel zvažuje odvolání Orbána z předsednictví Rady EU12.07.24 18:07 Evropská unie 0

A je to tady: Green deal v České republice12.07.24 12:46 Česká republika 4

Orbán se setkal s Trumpem v jeho sídle na Floridě12.07.24 10:50 USA 0

Ministr zahraničí USA oznámil, že F-16 jsou již předávány na Ukrajinu + prohlášení Stoltenberga11.07.24 19:13 USA 3

Netanjahu se na cestě do Spojených států vyhne zastávce v Evropě, protože se obává zatykače Mezinárodního trestního soudu11.07.24 17:45 Izrael 0

Bývalý diplomat Pešek - „Jidášská vláda“11.07.24 05:11 Česká republika 1

Masová migrace migrantů do Ruska je plánem Západu zničit Rusko zevnitř - politolog Igor Skurlatov10.07.24 17:52 Rusko 1

Polsko bude možná sestřelovat ruské rakety nad Ukrajinou. Jako podmínku však stanoví souhlas NATO 10.07.24 13:42 Polsko 1

Francouzi jdou proti proudu. Spalovací vozy budou vyrábět i přes zákaz registrace10.07.24 13:32 Francie 1

Náš žoldnéř na Ukrajině Filip Siman souzen za rabování a uklizen do basy10.07.24 12:41 Ukrajina 0

"Brzda" na přepravu elektrických automobilů po moři 10.07.24 11:30 Řecko 1

Video z okamžiku, kdy Izraelci bombardovali kryt ve škole v Gaze – mládež bezstarostně hrála fotbal 10.07.24 11:24 Izrael 0

Brusel hledá způsob, jak předčasně ukončit maďarské předsednictví EU10.07.24 11:05 Česká republika 1

Na summitu NATO za nás vyjednává Tomáš Pojar - je jedním ze strůjců jestřábí politiky vůči Rusku10.07.24 10:59 Česká republika 0

Bartoš chce nařídit ČT a ČRo boj s dezinformacemi10.07.24 07:55 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
23,22 Kč
Euro
25,36 Kč
Libra
30,13 Kč
Kanadský dolar
17,02 Kč
Australský dolar
15,71 Kč
Švýcarský frank
25,94 Kč
100 japonských jenů
14,71 Kč
Čínský juan
3,20 Kč
Polský zloty
5,95 Kč
100 maď. forintů
6,46 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
26,45 Kč
1 unce (31,1g) zlata
55 995,08 Kč
1 unce stříbra
714,97 Kč
Bitcoin
1 363 133,17 Kč

Poslední aktualizace: 13.7.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 490 747