Ve zkratce

Stránka:

 Ukrajina vydírá Evropu hrozbou zastavení přepravy ruského plynu

10.5.22

Ukrajina:

Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU uvedl, že ve středu ráno přeruší tranzit ruského plynu do Evropy přes stanici Sochranovka.

Přes stanici Sochranovka do Evropy míří asi třetina objemu přepravovaného ruského plynu. Část exportu bude možné přesměrovat, uvedla agentura Bloomberg.

Dodávky přes Sochranovku mají být přerušeny ve středu v sedm ráno. Jako důvod uvedli Ukrajinci komplikace způsobené boji na Ukrajině.

Současná situace podle GTSOU znemožňuje přepravu plynu přes měřicí stanici Sochranovka a kompresorovou stanici Novopskov nacházející se na okupovaných územích. Novopskov je první kompresorovou stanicí v Luhanské oblasti. Ta je tranzitní cestou pro zhruba 32,6 milionu krychlových metrů plynu denně, což odpovídá téměř třetině celkového objemu ruského plynu přepravovaného přes Ukrajinu do Evropy.

Gazprom podle ruských médií uvedl, že k přerušení přepravy ruského plynu přes stanici Sochranovka není žádný věcný důvod.

_______
Tak komu věříte? Rusové nemají důvod přerušit dodávku vlastního plynu vlastními bombami. Kdyby chtěli zastavit dodávky, mnohem jednodušší je zavřít kohoutky. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ukrajinci-za...

Klasifikace: politika,ekonomika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Bělorusko vyhlašuje odvody do územních jednotek ze záloh

10.5.22

Belorusko:

"Seskupení až 20 000 vojáků vytvořené UA na jižním směru vyžaduje reakci Běloruska," uvedlo dnes běloruské ministerstvo obrany.

Prezident Lukašenko dnes během schůzky na téma obranného řádu státu prohlásil, že úřady musí objektivně vidět, co se na území Běloruska a v jeho okolí děje, a připomněl, že Severoatlantická aliance provádí na polském území manévry a buduje v tomto státě také uskupení.

Upozornil na skutečnost, že do rozsáhlých manévrů v blízkosti běloruských hranic je nyní zapojeno 40 000 vojáků, zatímco dříve jich bylo pouze 3000.

"Na vojenský výcvik má být povoláno asi 430 osob ze zálohy. Po dokončení formování vojenských jednotek teritoriálních vojsk přejde povolaný personál k plnění úkolů ochrany a obrany důležitých objektů," uvedlo běloruské ministerstvo obrany.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1652188317

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Baerbock prohlásila, že Německo sníží závislost na energii z Ruska "na nulu a navždy"

10.5.22

Německo:

Německo se v budoucnu zcela a natrvalo vzdá dodávek energie z Ruska. Toto tvrzení zaznělo v úterý během návštěvy německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock v Kyjevě.

Ministryně zahraničí se stala prvním členem německého kabinetu, který navštívil Ukrajinu poté, co Rusko zahájilo speciální operaci. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier chtěl v polovině dubna navštívit Kyjev, ale ukrajinské úřady přijetí zrušily s odvoláním na jeho údajné úzké vazby na Rusko.

Zdroj: https://tass.ru/ekonomika/14588899?utm_source=yxnews&utm_med...

Klasifikace: politika,ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Kissinger navrhl, aby USA byly nuceny prosazovat změnu režimu v autoritářských zemích

10.5.22

USA:

Okolnosti by mohly přinutit vedení USA jednat s cílem změnit režimy v agresivních autoritářských zemích, ale Washington by se měl vyhnout eskalaci, která by k tomu mohla vést.

Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí (1973-1977) a poradce prezidenta pro národní bezpečnost (1969-1975), to řekl v rozhovoru, který v pondělí zveřejnil webový portál Financial Times.

Kissinger také prohlásil, že spojenectví mezi Ruskem a Čínou není obecně v zájmu Západu a vyjádřil pochybnosti zda by takové partnerství mohlo být trvalé.

Zdroj: https://news.mail.ru/politics/51234768/?frommail=1

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Wali na Ukrajině dovalil

9.5.22

Ukrajina:

Když kanadský superodstřelovač a kyborg v jedné osobě s přezdívkou Wali se rozhodl poslechnout Zelenského a jít pomoci zabíjet Rusy na Ukrajinu, světový tisk/ a samozřejmě český mainstream/ se mohly zvencnout, aby jeho příchod patřičně rozmázly. S titulky typu – Wali zabíjí až 40 nepřátel denně! A tak podobně. 

Překlad článku uveřejněného v kanadských novinách La Presse najdete na blogu Kosa Nostra včetně popisu, jak to funguje, nebo spíše nefunguje ukrajinská armáda. Za celé dva měsíce stihl Wali vypálit celé dvě kulky…

Zdroj: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/05/08/flash-wali-op...

Klasifikace: kuriozity,politika Zprávu vložil/a jnx

Komentářů: 5

 Americký kongresman Gallagher: na Ukrajině jsme spálili sedmileté zásoby Javelinů

8.5.22

USA:

Spojené státy již na Ukrajině utratily sedmileté zásoby přenosných protitankových raketových systémů Javelin, uvedl americký kongresman Mike Gallagher v rozhovoru pro Fox News. Vyjádřil obavy, že aktivní vojenská podpora Ukrajiny způsobila, že USA nemají možnost poslat zbraně na Tchaj-wan, aby ho "ochránily před Čínou".

Později jeden z válečných zajatců ukrajinských ozbrojených sil odhalil, že zbraně dodané západními zeměmi, jako jsou raketomety Javelin a NLAW, se často ukázaly s prošlou garancí a špatně zasahují cíl.

Podle jeho názoru je americká vojenská pomoc "příliš chválená", protože většina střel exploduje ve vzduchu, než dosáhne cíle.

Zdroj: https://news.ru/world/kongressmen-ssha-gallaher-my-sozhgli-n...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Bloomberg: Maďarsko na zasedání předsednictví EU opět zablokovalo embargo na ruskou ropu

8.5.22

Maďarsko:

Velvyslanci EU se na schůzce 8. května opět nedohodli na nových sankcích proti Rusku kvůli Maďarsku. Země nadále blokuje rozhodnutí o zákazu dodávek ruské ropy do EU. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na anonymní zdroje.

Evropská komise již dříve uvedla, že Maďarsku a Slovensku umožní nakupovat ruskou ropu do konce roku 2024, aby si země mohly najít nové zdroje surovin.

Embargo na ruskou ropu má být součástí šestého balíčku sankcí proti Rusku v reakci na vojenskou operaci na Ukrajině. Jak informovali úředníci EU, úplný zákaz by měl vstoupit v platnost do šesti měsíců. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič 7. května prohlásil, že EU "v nejbližších dnech" schválí embargo na ruskou ropu.

Zdroj: https://news.mail.ru/politics/51220926/?frommail=1

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Vedoucí představitelé zemí G7 oznámili záměr "zabránit Rusku ve vítězství" na Ukrajině

8.5.22

Neurčeno:

Skupina G7 se vyslovila pro svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a pro její "prosperující a demokratickou budoucnost v mezinárodně uznaných hranicích".

Zůstáváme jednotní v našem odhodlání zabránit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vyhrát jeho válku proti Ukrajině," uvádí se v komuniké. V textu prohlášení se uvádí, že vedoucí představitelé G7 tímto způsobem vzdávají hold "všem, kteří bojovali za svobodu ve druhé světové válce", a deklarují svůj záměr "pokračovat v tomto boji v zájmu lidu Ukrajiny, Evropy a světového společenství".

"My, členové skupiny G7, jsme dnes prezidenta Zelenského ujistili o našem trvalém závazku pomoci Ukrajině zajistit její svobodnou a demokratickou budoucnost tak, aby se Ukrajina mohla bránit již nyní a zastavit budoucí akty agrese."

Za tímto účelem budeme pokračovat v dosavadním kurzu poskytování vojenské a obranné pomoci ukrajinským ozbrojeným silám, pokračovat v podpoře Ukrajiny při ochraně jejích sítí před kybernetickými incidenty a rozšiřovat naši spolupráci, a to i v oblasti informační bezpečnosti," uvedli představitelé neformálního sdružení sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa. "Budeme i nadále podporovat Ukrajinu zlepšováním její ekonomické a energetické bezpečnosti," dodali.

Zdroj: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14577427?utm_source...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

  Vučič se domnívá, že Západ požaduje, aby Srbsko uznalo Kosovo

6.5.22

Srbsko:

Západ požaduje, aby Srbsko urychleně uznalo nezávislost Kosova, aby dokázalo, že jeho případ není precedentem, uvedl v pátek srbský prezident Aleksandar Vučić ve zvláštním projevu k národu.

Spojil to s prohlášením ruského prezidenta Vladimira Putina, který v rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem připomněl rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN o Kosovu, podle něhož při uplatňování práva na sebeurčení nemusí území státu žádat ústřední orgány o povolení vyhlásit svrchovanost.

Jak Putin tehdy poznamenal, stejně tak měly republiky Donbasu právo vyhlásit svou suverenitu a Rusko - uznat je.

Na základě této schůzky se Bělehrad a Priština dohodly, že budou 13. května jednat v Bruselu, a Vučič prohlásil, že "pouze kompromisní řešení v otázce Kosova a Metohije může zaručit mír na Balkáně na dalších 100 let".

Zdroj: https://news.mail.ru/politics/51203916/?frommail=1

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Veřejné shromáždění za mír a svobodu slova 8. května od 14:00 na náměstí Republiky v Praze. Výzva vládě

6.5.22

Česká republika:

V neděli 8. května v Den vítězství proběhne na náměstí Republiky v Praze od 14:00 hodin Veřejné shromáždění za MÍR a SVOBODU SLOVA. Veřejné shromáždění svolávají občané za účelem společného přečtení a podepsání Výzvy vládě ČR za MÍR a SVOBODU SLOVA.

Na veřejném shromáždění vystoupí tito řečníci na témata MÍR a SVOBODA SLOVA:

-genmaj. Hynek Blaško, europoslanec
-PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně Českého mírového fóra, Předsedkyně ANS
-JUDr. Jindřich Rajchl, mluvčí Charty 2022
-Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, advokát Pro libertate, exposlankyně
-Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně Švýcarské demokracie
-MBA. David Bohbot, ředitel Centra pro výzkum terorismu a bezpečnosti, Svobodní
-Mgr. Lubomír Volný, zakladatel Volného bloku, exposlanec
-David Tesař, zakladatel Manifestu – pravé svobody a prosperity
-Aneta Hlinčíková, studentka jaderné fyziky, aktivistka

Podepisování Výzvy vlády ČR za MÍR a SVOBODU SLOVA se zúčastní další osobnosti veřejného života České republiky za tyto subjekty:

Zlatý špendlík, iniciativa D.O.S.T., Deklarace lékařů, Hnutí Cesta, Aliance kulatého stolu, Aliance národních sil a další.

Zdroj: https://cz24.news/praha-verejne-shromazdeni-v-den-vitezstvi-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Hledání ztraceného času - Květen 1945

6.5.22

Česká republika:

Na přelomu dubna a května 1945 byl konec války na spadnutí. Obavy, že k závěrečnému střetu Němců s Rudou armádou dojde na našem území, byly celkem logické a oprávněné. Kameraman Čepelák vyrazil do ulic a pro všechny případy natočil všechny pražské památky.

I další kameramani byli v pohotovosti a zachytili atmosféru těsně před povstáním. Když se pak z rozhlasu ozvalo volání o pomoc, bylo jich v ulicích na třicet. Díky jim máme bohatou obrazovou dokumentaci.

V tomto prvním dílu uvidíme např. jednání České národní rady, útěk Němců směrem na západ a situaci před Československým rozhlasem v první den Pražského povstání.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=UNa6W5jSJvI

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Rakouská vláda označila embargo na dodávky plynu z Ruska za červenou čáru

6.5.22

Rakousko:

Rakousko je i nadále proti embargu na dodávky plynu z Ruska, protože toto opatření je pro republiku červenou linií, řekla rakouská ministryně pro digitalizaci a hospodářství Margarete Schramböck mediální skupině Funke. Podle ní by embargo nebylo udržitelné ani pro Rakousko, ani pro Německo a signály o takových záměrech by neměly být vysílány, pokud je nelze řešit.

Z rakouské i německé strany jednoznačně ne, protože embargo by přineslo více škody než užitku," shrnula Schramböck.

Navzdory tvrzení politiků, že ruské ropné embargo by zničilo evropskou ekonomiku, EU pokračuje v úsilí o jeho zavedení.

Zdroje z Bruselu dále uvádějí, že ropné embargo EU bude uvaleno v příštích dvou až třech dnech.

Je pravda, že bude existovat přechodné období šesti a osmi měsíců.

Zdroj: https://news.ru/economics/vlasti-avstrii-nazvali-krasnoj-lin...

Klasifikace: politika,ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Tisková konference k Ukrajinské krizi & bezpečnosti

5.5.22

Česká republika:

USA podvod na Ukrajině biologické laboratoře a virus... MUDr.Soňa Peková. Od 16. a 54 minuty.

Zdroj: https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/videos/948127049195062/

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 3

 Doktor Paul Merrick: Remdesivir vs. ivermektin

4.5.22

Neurčeno:

Dalším přednášejícím je doktor Paul Merrick. Doktor Merrick získal lékařský titul na univerzitě Whitwater Strand v Johannesburgu v Jihoafrické republice. Je držitelem certifikátu v oboru interní medicína, medicína kritické péče, neurokritická péče a věda o výživě. Doktor Merrick byl profesorem medicíny v čele oddělení plicní medicíny a kritické péče v oboru kritické péče na Eastern Virginia Medical School v Norfolku ve Virginii. Napsal více než 500 recenzovaných časopiseckých článků, 80 knižních kapitol a je autorem čtyř knih o kritické péči a byl více než 48 000krát citován v recenzovaných publikacích a víte, že doktor Merrick je jistě jedním z těch lékařů, kteří byli pronásledováni za léčbu pacientů.

Poslechněte si, co říká.

Zdroj: https://www.facebook.com/daniel.leinad.5851/videos/321640842...

Klasifikace: veda,zdravi Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0

 Foldyna – Rusko, Ukrajina a válka. Věty, které by bez poslanecké imunity neřekl

4.5.22

Česká republika:

Skvělý rozhovor se statečným chlapem. V soutěži O zlatou mříž postupuje Foldyna do finále a zdá se, že nemá soupeře. 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Foldyna-Rusk...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 1

 Rozkaz zní jasně: neprojdou!

4.5.22

Česká republika:

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně

Po sedm desetiletí jsme si 8. květen připomínali jako oslavu porážky nacistické totality, jako den osvobození řady národů a zároveň jako konec nejhorší světové války v lidských dějinách, byť se fakticky skončila až kapitulací Japonska.

_______
Přečtěte si tu krásu celou. Viz odkaz níže.

Zdroj: https://i0.wp.com/www.ac24.cz/wp-content/uploads/2022/05/FR2...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 2

 Všechny nové vozy v EU budou vybaveny omezovači rychlosti

4.5.22

Evropská unie:

Od 6. července budou všechna nová vozidla prodávaná v Evropě – včetně Velké Británie – vybavena omezovačem rychlosti podle nových zákonných požadavků na zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Nový asistenční systém omezovače rychlosti „bude povinný pro nové vozy od roku 2022 a využívá kameru umístěnou vpředu na vozidle a satelitní navigační systém vozidla k identifikaci rychlostního limitu, a pokud jej vůz překročí, omezí přísun paliva do motoru, dokud vozidlo nedosáhne limitní rychlosti,“ uvedl britský automobilový časopis Autocar.

Autotrader dodává: „Omezovač rychlosti bude vysílat haptická, zvuková a vizuální upozornění, dokud nezačnete jezdit v rámci rychlostních limitů.“
Úředníci EU věří, že omezovače rychlosti zvýší bezpečnost silničního provozu a zároveň sníží emise výfukových plynů.

P.S. - předjíždět bude prakticky nemožné

Zdroj: https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/vsechny-nove-vozy-v-eu-b...

Klasifikace: krimi,technika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Čínské a indické společnosti nahradí v Rusku západní ropné a plynárenské giganty

4.5.22

Rusko:

Západní ropné a plynárenské giganty utrpěly odchodem z Ruska velké ztráty, zatímco čínské a indické společnosti využijí vakua a nahradí je.

Podle ruské zpravodajské agentury Sputnik zdroje uvedly, že Indie zvažuje koupi podílu americké společnosti Exxon Mobil v ruském plynovém poli Sachlin-1 a také podílu britské BP v obří ropné společnosti Rosněfť.

V únoru letošního roku představenstvo britské ropné společnosti BP oznámilo odchod z Rosněfti, v níž od roku 2013 drží 19,75% podíl a společný podnik s ruskou státní společností.

Britská společnost plánuje snížit svá aktiva v Rusku o 4 miliardy dolarů.

Již dříve bylo oznámeno, že anglo-nizozemská společnost Shell, která rovněž oznámila svůj odchod z Ruska, zahájila jednání s čínskou společností o prodeji svého podílu v největším ruském projektu zkapalněného zemního plynu Sachalin-2. Zdroje uvedly, že čínská společnost je "jediným kupcem", s nímž může Shell počítat, což výrazně zhoršuje jeho pozici při jednáních.

Zdroj: https://french.almanar.com.lb/2320023

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

Káva pro Zvědavce

30

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 58 čtenářů částkou 10 368 korun, což je 30 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Švédsko, Finsko a Norsko schválily vytvoření koridoru pro přesun vojsk NATO k hranicím s Ruskou federací.22.06.24 20:22 Švédsko 1

Nový pakt OSN pro budoucnost je prvním krokem k zavedení světové vlády22.06.24 19:28 Neurčeno 0

Pád Zetoru22.06.24 12:50 Česká republika 1

Po Putinově návštěvě Pchjongjangu Soul "přehodnotí" své dodávky zbraní Kyjevu21.06.24 19:30 Jižní Korea 1

Politico - USA sdělují, že Ukrajina může zasáhnout ruské území "kdekoli" 21.06.24 19:17 Ukrajina 0

Poslanci schválili korespondenční volbu navzdory protestům opozice21.06.24 18:34 Česká republika 5

Vyšetřovatel: 80 až 90 procent úmrtí na covid jsou podvody21.06.24 04:36 USA 3

Slovenský parlament zrušil veřejnoprávní média a nahradil je novými20.06.24 21:35 Slovensko 0

O blížící se finanční krizi20.06.24 17:10 Neurčeno 1

Spojení mééédií a křiváků, to je budoucnost. Nezapomeňte Vítka znovu volit20.06.24 17:00 Česká republika 0

Nástupce Le Penové, kandidát na premiéra: Munici na Ukrajinu ano. Vojáky a „dlouhé“ rakety NE20.06.24 15:07 Francie 0

Kansas v žalobě obviňuje společnost Pfizer z klamání veřejnosti ohledně vakcíny COVID19.06.24 21:31 USA 3

V Pentagonu si rvou vlasy. Kde ta zatracená ruská ponorka je?19.06.24 21:24 USA 0

Nové dopravní značky v Minnesotě19.06.24 21:17 USA 1

EU jako Rusko za Jelcina. Už to začalo. Docent Valenčík: „Kdo to nevidí, je slepý.“19.06.24 17:42 Evropská unie 0

Německo se přiblížilo zákazu AfD19.06.24 13:52 Německo 0

V Brně hořelo nové bateriové uložiště elektřiny určená na podporu solárů a větrníků18.06.24 22:13 Česká republika 7

Itálie se chystá předat Ukrajině rakety Storm Shadow 18.06.24 19:32 Itálie 0

Ukrajinský symfonický orchestr se nevrátil z turné po Německu.18.06.24 19:23 Ukrajina 0

Byl schválen zákon, který povede k likvidaci evropského zemědělství 18.06.24 18:19 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
23,32 Kč
Euro
24,93 Kč
Libra
29,50 Kč
Kanadský dolar
17,02 Kč
Australský dolar
15,51 Kč
Švýcarský frank
26,09 Kč
100 japonských jenů
14,60 Kč
Čínský juan
3,21 Kč
Polský zloty
5,76 Kč
100 maď. forintů
6,29 Kč
Ukrajinská hřivna
0,58 Kč
100 rublů
26,20 Kč
1 unce (31,1g) zlata
54 113,17 Kč
1 unce stříbra
688,79 Kč
Bitcoin
1 497 504,39 Kč

Poslední aktualizace: 22.6.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 358 699