Používáte cloud?
21.11.2012 Technická poradna Témata: Počítače 1068 slov
Že nevíte, co je cloud? Je to moderní buzz-word. A co je buzz-word? Populární slovo nebo termín, kterým se všichni ohánějí a polovina z nich neví, co přesně znamená. Cloud je v počítačové terminologii něco, o čem nevíte, kde to přesně je a nezajímá vás to, ale můžete to používat a popřípadě snadno rozšiřovat či zmenšovat podle potřeby. To něco může být diskové úložiště nebo aplikace či služby. Tahle definice je velmi primitivní, pokud chcete definici přesnější, přečtěte si článek na Lupa.cz popř. heslo ve Wikipedii. Zřejmě je to také trend, do cloudu se stěhuje stále více služeb a lidé používají stále více úložného prostoru v mracích (v cloud). Je to pohodlné. Neuškodí se tedy o tom zmínit i zde.
V tomto článku nebudu hovořit o cloud aplikacích a službách, ale výhradně o diskovém úložném prostoru. Cloudové aplikace ostatně už zřejmě používáte, aniž byste o tom příliš uvažovali. Váš účet u Google, váš email tamtéž je kdesi v googlovském cloudu, ani o tom nevíte. Totéž Facebook, totéž Twitter, totéž v podstatě kterýkoliv emailový účet u velké firmy, např. u Seznam.cz. Všichni tito poskytovatelé služeb už cloud používají.
Dlouho jsem se diskovému prostoru cloud vyhýbal. Nemám důvěru k čemukoliv, o čem nevím, kde to je, kdo to obhospodařuje a jak je to zabezpečené. Zvlášť v dnešní době, kdy firmy a státy jsou doslova posedlé získáváním jakýkoliv údajů o nás, lidských červech dole. Nicméně výhody cloudu existují a domnívám se, že za určitých podmínek se dá tu a tam claudovské úložiště rozumně použít.
O jakých výhodách mluvím? Pokud máte více počítačů nebo počítač a chytrý mobil či tablet, můžete využít cloudovské úložiště pro data, která sdílíte napříč platformami. Co z jedné platformy uděláte, to se promítne do všech dalších připojených ke stejnému úložišti. Prostor v cloudu můžete také sdílet s dalšími lidmi. Můžete si tam vytvořit adresář a pozvat do něj své přátelé. Je to pohodlné. Namísto abyste posílali osmimegabajtové přílohy v emailu (že ano, pane Cibulko) by stačilo uložit je do cloudu a ostatním poslat v emailu jen odkaz.
Cloudovské úložiště lze použít i pro zálohování dat, poskytovatelé cloudu totiž garantují, že o data nepřijdete; všechno se ukládá mnohonásobně na různá místa, takže v případě poruchy jedné jednotky se data prostě vezmou z jiné.
A teď nevýhody. Vlastně je jen jedna. Soukromí. I když poskytovatelé cloudu vždy zdůrazňují, jak velmi jim na našem soukromí záleží, pravdou je, že jim věřit nemůžete. Někdo kdesi má k vašim datům přístup a nepochybujte o tom, že pokud by státní nebo jiná moc chtěla, k vaším datům se dostane. To ostatně poskytovatelé cloudu ani netají, mívají v dohodě doložku, že uživatel souhlasí a je si vědom toho, že jeho data budou poskytnuta státním orgánům na vyžádání.
Dá se s tím něco dělat? Částečně ano. Za prvé – používat zdravý rozum a nedávat na claudovská úložiště něco, o čem v žádném případě nechceme, aby padlo to nepovolených pracek. To znamená například seznam všech vašich hesel. Za druhé – šifrovat, šifrovat, šifrovat. Přičemž doporučuji používat šifrování třetí strany, ne to, co někteří poskytovatelé cloudu mají obsaženo ve vlastní nabídce.
Takže jsme si probrali teoretický úvod a je na místě praktické doporučení. Na tomto místě se musím k něčemu přiznat. Píšu ten článek ze zištných důvodů. Chci vám nabídnout vlastně jen jednoho poskytovatele cloudovského prostoru a sice toho, kterého sám používám. Za každého, koho ulovím, totiž dostanu 500MB volného prostoru. :)
Budiž ale řečeno, že jsem si dlouho vybíral mezi poskytovateli cloudu, prošel jsem si jejich nabídky a vybral jsem toho, který se mi jevil nejlepší.
DropBox nabízí zdarma 2GB úložného prostoru. Není to nejvíc, ale prostor se dá rozšířit buď přikoupením nebo tím, že ulovíte další dušičku pro DropBox, za každou dostanete 0,5GB až do 16GB. DropBox patří mezi nejoblíbenější, je totiž pohodlný a vymakaný. Navíc podporuje všechny platformy od MAC přes Linux po Windows. Ostatně i jeho hodnocení odbornými časopisy je pozitivní.
Pokud jsem vzbudil váš zájem, klikněte na http://db.tt/zp87N5G1 a zaregistrujte se. Bude to chtít jméno, ale kdo říká, že musíte dávat svoje skutečné? Já sám jsem registrován jako Mirek Pesut, nijak to neověřují. Pak si stáhnete odpovídající aplikaci, která vám zajistí, že váš prostor bude otevřen v každém okamžiku. A to je všechno.
Vlastně ne. Ještě zbývá to šifrování, nakousl jsem to o několik odstavců výše. Než se k němu dostaneme, doporučuji zvážit, co vlastně cloudovskému úložišti svěříte. Osvědčilo se mi jakési imaginární třídění dat do tří skupin.
První skupina – nedůležitá a zcela netajná data, pokud by se k nim dostal někdo nepovolaný, nic by se nestalo. Sem patří například obyčejné obrázky z dovolené.
Druhá skupina – data důvěrnější povahy, například hanbaté nebo kompromitující obrázky. Kdyby se k ním někdo dostal, bylo by to sice nepříjemné, ale přežili byste to.
Třetí skupina – data, která absolutně nesmí spatřit nikdo nepovolaný. Sem patří soubory hesel, bankovní výpisy, soubory tvořené vaším účetním software, plány teroristických útoků apod.
Takže data z první skupiny klidně uložte na cloud. Data z druhé skupiny také uložte na cloud, ale šifrujte je před uložením. Data z třetí skupiny neukládejte nikam a v noci si je dávejte pod polštář. Nesmějí opustit váš byt.
Zjistíte, že dat ve třetí skupině není tolik, většina obsahu vašeho disku bude spadat do prvních dvou skupin, tedy je kandidátem pro použití cloudu.
Čím šifrovat pro DropBox
Máte v podstatě dvě možnosti. Buď používat aplikaci VeraCrypt nebo aplikaci BoxCryptor. Obě aplikace používají stejný druh šifrování, obě jsou zdarma a výsledek obou je kvalitní. VeraCrypt má ovšem jednu nevýhodu. Pro použití v cloudu musíte v VeraCrypt vytvořit dostatečně velký soubor - kontejner, do které budete ukládat vše, co chcete šifrovat. Může se vám stát, že špatně odhadnete jeho velikost a soubor buď nebude stačit nebo naopak bude zbytečně velký. Co je nepříjemné, je to, že i změna jednoho písmenka v jednom pidi-souboru v VeraCrypt kontejneru vyvolá synchronizaci (=přenos) celého kontejneru do Cloudu.
Naproti tomu BoxCryptor pracuje na úrovni jednotlivých souborů, takže DropBox bude synchronizovat jen jejich velikost.
Vy, kteří používáte Windows, Mac, iOS či Android, si můžete stáhnout BoxCryptor zde: https://www.boxcryptor.com/, VeraCrypt zde: https://veracrypt.codeplex.com/. Pro samorosty a vyděděnce používající Linux: Prostudujte si návod pro encfs. Složky šifrované BoxCryptor jsou v Linuxu čitelné přes encfs a naopak, kompatibilita je zaručena.
Přeji veselé cloudování. A pamatujte: cloudové úložiště může být dobrý sluha nebo špatná pan. Záleží jen na vás. Není to otázkou technické odbornosti, je to otázkou zdravého rozumu.