Červ Bugbear (W32.Bugbear@mm) řádí
4.10.2002 Technická poradna Témata: Nezařazeno 622 slov
Objevil se nový vir (spíše worm / červ) a šíří se značnou rychlostí. I když vám nevymaže přímo disk, je toho dost, čím vám může uškodit.
Tento červ je na světě teprve od 29. září a pochází zřejmě z Malajsie. Rapidně se šíří prostřednictvím emailů, přičemž využívá chyby v MS Outlook. U verze nižší než 6 tohoto software stačí, aby příjemce nakažený email obdržel a prohlédl si ho v náhledu - nemusí ani klikat na přílohu.
Napadá operační systémy Windows 95/98/ME/2000/XP. Majitelé jiných operačních systémů (Mac, Linux, apod.) se nemusí obávat.
Worm používá různé hlavičky, různý obsah a různé koncovky přípony v příloze. Koncovky mohou být .scr, .pif nebo .exe. Při nakažení vašeho počítače se červ nejprve pokusí zneutralizovat váš antivirový software a firewall. Červ je schopen zpacifikovat na 106 různých antivirových a firewallových aplikací, včetně těch robustních, jako ZoneAlarm, Norton Antivirus apod. Pak se postará o vlastní reprodukci. Prohledá nejen váš emailový adresář, ale také všechny soubory s koncovkami .mmf, .nch, .mbx, .eml, .tbb, .dbx, .ocs a odešle se na každou adresu, kterou v těchto souborech najde. Jako odesílatele volí pak náhodnou adresu z těch, které nalezl. K odesílání používá vlastního klienta, takže není závislý na vašem emailovém programu.
Následně umístí do systému trojského koně, v tomto případě jde o aplikaci, která bude monitorovat vše, co píšete na klávesnici, a ukládat to do souboru, který pak na požádání zvenčí odešle. Červ otevře port 36794, kde bude naslouchat. Na příslušný povel umožní hackerovi přístup do vašeho systému. Hacker je prakticky schopen vám vymazat libovolný soubor, odstartovat libovolnou úlohu, vytvořit obsah adresářů vašeho disku a nechat si jej odeslat, popřípadě může obdržet i libovolný váš soubor. Červ rozezná váš operační systém a použije různé způsoby k provedení svého díla. U operačních systémů Windows 95/98/Me se pokusí zjistit všechna hesla, která používáte. Využívá k tomu nepublikované funkce Windows (WnetEnumCachedPasswords).
Jak se bránit
Požívejte účinný antivirový program s novou verzí virové databáze (po 29. září). Jste-li už nakaženi, stáhněte si některý prográmek k dezinfekci. Např. ten od firmy Norton. Najdete jej zde: http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.bugbear@mm.removal.tool.html. Projeďte jej. Můžete se také pokusit o ruční vymazání, ale je to dost pracné.
Jak poznáte, že jste nakaženi
Je to problém, protože červ používá různá jména k uložení sebe sama do systému. Nejsnáze zjistíte své případné nakažení tak, že se podíváte, není-li otevřen port 36794. To je totiž port, na kterém červ čeká na příkazy zvenčí. Otevřete si příkazový řádek DOS (DOS-prompt) a napište:
netstat -a
Objeví se vám seznam podobný následujícímu:
C:>netstat -a
Active Connections
Proto Local Address Foreign Address State
TCP vladimir:echo vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:discard vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:daytime vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:qotd vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:1026 vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:1027 vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:1028 vladimir:0 LISTENING
TCP vladimir:1031 vladimir:0 LISTENING
UDP vladimir:echo *:*
UDP vladimir:discard *:*
...
Ve druhém sloupečku hledejte číslo 36794 za dvojtečkou a vpravo na stejném řádku slovo LISTENING. Jestliže tam ten řádek je, tak s největší pravděpodobností jste nakaženi.
Můžete také použít zkrácenou verzi výpisu, kde se vypíše pouze řádek s hledaným textem nebo nic:
netstat -a | find "36794"
Nebo se podívejte se, máte-li něco registru ve složce HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRunOnce. To je místo, kam si systém ukládá úlohu, kterou projede jen jednou při startu systému. Pak okamžitě obsah vymaže. Nemělo by tam tedy nic být. Pokud tam něco najdete, je pravděpodobné, že červ je už ve vašem počítači zabydlen.