Čínský prezident Si Ťin-pching se tváří, že patří k Davosu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2022/01/8997-cinsky-prezident-si-tin-pching-se-tvari-ze-patri-k-davosu.htm

Pepe Escobar

Kolektivní Západ „vedený“ nevýslovnou průměrností se dívá na rusko-čínské strategické partnerství, jako by to bylo něco jako dvouhlavý Antikrist. Na Siho to však, jak se zdá, dojem neudělalo.

Virtuální speciální projev prezidenta Si Ťin-pchinga na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v roce 2022 vykazuje všechny prvky hádanky uvnitř záhady.

Zpočátku by se to jistě dalo vykládat jako souběžný vzkaz Říši chaosu a světovému veřejnému mínění.

Mnohem více než předepisování „účinných dávek proti unilateralismu, oddělování a ideologickému antagonismu“ - což nejsou tak jemné narážky na obvyklé podezřelé - Si ze všeho nejvíce stavěl Čínu do pozice nepostradatelného hybatele Globalizace 2.0.

Projev byl souběžný s oznámením růstu čínského HDP na 8,1 % v roce 2021 a čínské obchodování s komoditami dosáhlo nových maxim: centrum globální výroby je největším světovým exportérem již 8. rok v řadě.

Zavedení největší zóny volného obchodu na světě, Regionálního komplexního hospodářského partnerství (RCEP) v Asii a Tichomoří, tento trend jen upevní.

Obchod s nesčetnými partnerskými zeměmi iniciativy Belt and Road Initiative (BRI) se zvýšil o 23,6 % - a to v podstatě znamená zvýšení obchodu se zeměmi globálního Jihu. Přímé zahraniční investice (PZI) v Číně vzrostly v dolarovém vyjádření o 20,2 %: Čína byla opět, stejně jako v roce 2020, nejvýznamnější destinací PZI na planetě.

Celá obchodní situace by se měla ještě zlepšit v roce 2022, kdy bude plně ratifikována komplexní dohoda o investicích mezi Čínou a EU. Francie, která v současné době předsedá Radě EU, je zjevně pro.

K těmto trendům se přidává i skutečnost, že HDP na obyvatele v Číně dosáhl 12 551 dolarů, což je výrazně nad pověstnou „pastí středních příjmů“, nad celosvětovým průměrem HDP na obyvatele a nyní se dostává do oblasti „zemí s vysokými příjmy“, jak je definuje Světová banka.

Xiovo klíčové poselství, pokud jde o oslovení „Davoského muže“ – známého publika WEF – bylo nezaměnitelné: Čína je a nadále zůstane nejbezpečnějším útočištěm pro globální kapitál. A páni vesmíru (Masters of the Universe) – od BlackRock dolů – jen náležitě přikyvovali na souhlas.

Pak ale existují „protiproudy“. A ta zlověstná, blížící se globální ekonomická krize.

Vezmi mě k řece

Nyní se dostáváme k hlubší záhadě, jak moc se Siova vize a davoská agenda mohou, ale nemusí prolínat.

Siovým hlavním tématem je multilateralismus. A právě v tomto kontextu představil svou bohatou metaforu „protiproudů“. Xi de facto považoval kolektivní Západ za „protiproudy“ v řece Dějin - neschopné zastavit její neúprosný tok do moře.

Tyto „protiproudy“, jak je definuje Xi, se však nesnaží pouze zastavit proud ekonomické globalizace. Nenápadně naznačuje, že se snaží zastavit tok globalizace 2.0, jak ji vede Čína: velmi silná ekonomika fungující v tandemu s pravděpodobně úspěšnou politikou „nulového covidu“.

Ani se nemusel odvolávat na Západ. Stačilo mu naznačit, že Čína si vytvořila vlastní cestu k řešení současných problémů. A čínská cesta je lepší než ta západní.

Celosvětová ekonomika se potýká s nedostatkem pracovních sil - od dělníků při sklizni přes řidiče kamionů až po pokladní v supermarketech. Náklady na vše od surovin až po kontejnerovou dopravu vyletěly do nebes. Dodavatelské řetězce jsou strašlivě přetížené a v mnoha případech nefunkční.

Hegemonický příběh obviňuje výhradně pověstné varianty Covidu-19 z velmi reálné možnosti způsobit bezprecedentní a katastrofální kolaps dodavatelských řetězců, který by v roce 2022 mohl postihnout většinu planety.

Varianty guerillové analýzy naopak tvrdí, že globální ekonomika je záměrně hnána do propasti. Rozpad dodavatelského řetězce je usnadňován „válkou proti covidu“, která přímo rozvrací výrobu, obchod a služby.

Globální kapitál nikdy nepřipustí komplexní veřejnou debatu o toxické roli finančního systému, který je od roku 2008 udržován v umělém spánku, přičemž centrální banky produkují tuny peněz vyhazovaných z vrtulníků, což nafukuje reálné státní trhy, akcie a ceny drahých kovů. V reálném životě je na obzoru to, co je téměř nevyhnutelné jako další, splasknutí masivní akciové a realitní bubliny na celém Západě.

Faktický kolaps globální ekonomiky by byl konečnou „příležitostí“ (terminologie Klause Schwaba) pro Velký reset WEF, který zůstává skutečnou agendou Davosu. Podle hegemonistického evangelia by k tomu však došlo kvůli covidu, nikoliv kvůli implozi finančního kasina.

Již téměř dva roky prožíváme postupné upevňování techno-feudalismu, což je jedno z hlavních témat mé poslední knihy Raging Twenties.

Virus technofeudalismu rychlostí blesku metastázoval do ještě smrtelnější varianty divočiny zrcadel, spolu s kulturou rušení (cancel culture) prosazovanou Big Tech napříč celým spektrem a vědou rutinně znesvěcovanou jako by byla falešnými zprávami na sociálních sítích.

Průměrný občan zůstává zmatený až k lobotomii. Giorgio Agamben celý proces definoval jako nový totalitarismus.

Co kapitál skutečně chce?

Je otázkou, do jaké míry Xi skutečně podporuje konečnou „příležitost“, kterou Covid-19 nabízí: Velký reset, který v podstatě znamená nahrazení ubývající výrobní základny automatizací a zároveň reset finančního systému.

Současné zbožné přání předpokládá globální ekonomiku, která se „přiblíží čistšímu kapitalistickému modelu“, jak to například ztělesňuje rozkošně vlídná Rada pro inkluzivní kapitalismus ve spolupráci s katolickou církví.

Bylo na Williamu Engdahlovi, aby položil zásadní otázku: Zničí FED globální finanční trhy jako prostředek k provedení svého "Velkého resetu"?

To, že Si využívá Davos jako vhodnou platformu pro své PR, nemusí nutně znamenat, že se Čína hlásí k davoské agendě. Davos koneckonců nemá nic společného s multilateralismem.

Loni v prosinci WEF skutečně přesunul Davos 2022 z ledna na začátek léta. Zbývá zjistit, zda to může mít něco společného s příchodem kybernetického polygonu, kybernetické pandemie, na kterou WEF v červenci 2021 vsadil.

Sám Herr Schwab ji definoval jako „komplexní kybernetický útok, který by mohl zcela zastavit dodávky elektřiny, dopravu, nemocniční služby a celou naši společnost“. Krize Covid-19 by byla v tomto ohledu vnímána jako malá porucha ve srovnání s velkým kybernetickým útokem.“

Naše současná - globální - situace tak může být jen „malou poruchou“ ve srovnání s tím, co přijde příště. A už se s tím hraje.

Nikdo, od Dia po Šivu, neví, co bude následovat - kromě rozšíření NATO do vesmíru. Přesto je velmi výmluvné, že zřetelná možnost globálního ekonomického krachu existuje na pozadí, kdy NATO provokuje Rusko k válce a USA démonizují Čínu až do nebes. A Si prosazuje Globalizaci 2.0 vedenou Čínou.

Kolektivní Západ „vedený“ nevýraznými průměrnými lidmi se na rusko-čínské strategické partnerství dívá, jako by šlo o něco jako dvojhlavého Antikrista. Na Siho to však zřejmě žádný dojem neudělalo: sleduje tok řeky jako taoistický Bob Dylan a nad těmito z jeho pohledu pouhými „protiproudy“ jen mávl rukou.

Mr. Xi plays Davos Man vyšel 19.1.2022 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 443 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 20.1.2022


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.