Jak zákazem demonstrací bojovat proti pandemii

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2020/11/8510-jak-zakazem-demonstraci-bojovat-proti-pandemii.htm

Dmitrij Sedov

Stoupenci „Nekonvenčního myšlení“ (Querdenken) vedou spory s úřady, nenosí roušky, a proto jsou německou kontrarozvědkou považováni za extremisty

V Německu dochází k neustálým sporům ohledně koronaviru. Na jednu stranu vláda oznámila, že zemi brzy zasáhne „druhá vlna“ a zavedla nová částečná opatření. Na druhou stranu národ začal projevovat svoji povahu.

Všechno začalo demonstrací v Lipsku o minulém víkendu. Pro tentokrát se na víkend ani nečekalo. Začalo se už v pátek. Nejprve ve Frankfurtu vystoupily 2 tisíce lidí s posměšnými nápisy na bundách a urážkami na adresu demokracie. Objevovaly se nápisy, jako např.: „Vakcína osvobozuje“. Nebo zcela bez okolků: „Doktor Mengele“ vyobrazený jako jedna vysoce postavená německá ředitelka. A další podobné odchylky, které společně s absencí roušek a vzdáleností mezi lidmi pobuřují strážce zákona.

Policisté zkrátka a dobře rozháněli demonstraci ve Frankfurtu vodními děly, načež se oháněli obušky. Zároveň ve dvou bavorských městech členové tohoto hnutí „Nekonvenčního myšlení“ vyšli na důstojnou protestní demonstraci, ale protože se zde shromáždil větší počet lidí, než kolik bylo povoleno, policie odváděla demonstranty stranou, aby je přivedla k rozumu. Odvedení protestující uráželi svým chováním policii, z čehož vzniklo celkově 300 případů k vyšetřování. To se stalo v Bavorsku. A v Karlsruhe se skupina asi tisíce stoupenců „Nekonvenčního myšlení“ dopustila celkem 200 případů narušení veřejného pořádku, přestože se chovala slušně.

Nicméně velká města nejsou v tomto případě správným ukazatelem. Takovým se stalo malé městečko Aurich, kde se dříve obyvatelé scházeli jen proto, aby se pobavili. A dnes, k našemu údivu, asi 50 stoupenců „Nekonvenčního myšlení“ - místních a známých obyvatel, zorganizovalo protestní vystoupení. Avšak policie ihned pochopila, k čemu to všechno spěje. Dnes drobné demonstrace, zítra demonstrace větší a hned si můžeme všimnout, jak se to dál stupňuje. Ale vždyť co je typické: stříkají svými vodními děly, buší do hlav svými údernými zbraněmi a místo toho, aby dali najevo pochopení, chovají se protiústavně. K tomu to tedy spěje - ke změně ústavního systému! Z toho důvodu se minulou sobotu sešli představitelé všech oblastních odborů kontrarozvědky (BfV) na videokonferenci a usnesli se, že stoupenci „Nekonvenčního myšlení“ jsou pravicoví extremisté.

Tak to i přímo řekli. V tomto případě se veřejnost zhrozila: kdybychom dali dohromady celkový počet účastníků hnutí „Nekonvenčního myšlení“, napočítali bychom asi milion lidí. To znamená tolik extremistů? Ano, je to tak, potvrdil zástupce ministerstva vnitra: „Tak zvané hnutí „Nekonvenční myšlení“, nebo alespoň jeho vůdci, organizují akce, na kterých se scházejí pravicoví extremisté“. Zástupce ministerstva vnitra je však úředník, jehož jazyk je suchý a nevýrazný. Zato ministerský předseda Bavorska Markus Söder se vyjádřil l silně, barvitě a nezapomenutelně: „Vidíme, že roste konglomerát pravicových extremistů, antisemitů, absurdních stoupenců spikleneckých teorií, kteří obviňují politiky ze satanismu. BfV musí pozorně, doslova přes lupu, vyzkoumat, co se tam opravdu děje, protože mnohé tyto skupiny si přejí jinou vládu“.

Vše se nějakým způsobem najednou objasnilo. Členové hnutí „Nekonvenčního myšlení“ jsou vlastně nepřátelé ústavního systému a je opravdu na čase se jimi zabývat. Výběr u demokracie v tomto případě není veliký. O tomto přímo promluvil v rozhovoru pro Rheinische Post první starosta Hamburku Peter Tschentscher: „Zakázat jejich demonstrace je k ničemu“. Tento Tschentscher, člen německé Sociálnědemokratické strany (SPD), objasnil, že právo na demonstrace je základním právem každého německého občana, jestliže však německý občan nesouhlasí s postupy úřadů, bojujících s „pandemií“, bez tohoto práva se obejde, protože se neumí chovat. Nenosí roušku, nedodržuje rozestupy a bije příslušníky policie a novináře. Mimochodem, na protestech v Lipsku došlo k opravdovému honu na čarodějnice. Účastníci demonstrace předčítali ze sudů seznamy žurnalistů, usvědčených ze lži a podvodů.

Ve skutečnosti se nejedná o roušky a o sociální odstup. Správnou otázkou je, zda Němci věří nebo nevěří v nutnost karantény. Tedy věří, ale s velkým úsilím. Tím spíše, když Institut Roberta Kocha pro infekční nemoci (RKI) neustále pracuje pod vedením vlády a není jasné, pro koho pracuje:pro vládu společně s farmaceutickými koncerny nebo pro Hippokratovu přísahu. A tato přísaha předpokládá, že nemocné nelze klamat. Nakonec vláda nová opatření zavádí a RKI oznamuje, že počet nakažených klesá. Minulý týden bylo nemocných 23 tisíc a tento 13 tisíc. Jak se říká, pocítíte rozdíl!

V té chvíli se do éteru dostává věhlasný epidemiolog Klaus Stöhr, který byl v nedávné minulosti vedoucím programů WHO pro výzkum respiračních infekčních onemocnění. Tento Stöhr poskytl pro stanici NTV velký rozhovor, který se rozlétl po všech sdělovacích prostředcích. Stöhr samozřejmě uznává existenci viru, ale přitom je podivné, proč je kolem toho tolik rozruchu? Proč prý vláda vyhlašuje výjimečný stav, když je v nemocnicích 90% lůžek intenzivní péče volných?

Dále se tento Stöhr pouští do nepřípustných úvah. V zimě r. 2017 – 2018 byla prý epidemie chřipky. Každý den onemocnělo průměrně 8 tisíc lidí. Přibližně tolik, jako teď při koronavirové epidemii, kdy bylo diagnostikováno 330 tisíc nemocných. Z nich se 60 tisíc dostalo do nemocnice. Přitom se žádný výjimečný stav nevyhlašoval a život šel normálně dál. A hlavně, nedocházelo k žádným kolosálním výdajům na náhradu ekonomických škod, sociální podporu atd. Nikdy se za tak krátký čas v Německu neutratilo tolik peněz. Bohužel, říká se, že žádná analýza prospěšnosti těchto výdajů se neprovádí. Navíc je škoda, že žádné jiné varianty boje s koronavirem se nepřipouští. A na závěr tento epidemiolog vyslovil banální myšlenku, kterou prohlašují všichni lékaři, kteří nezapomněli na Hippokratovu přísahu: „Pandemie skončí, až většina obyvatelstva získá imunitu. Jako při všech typech chřipky. No a do té doby bude docházet k sezónnímu šíření. Jen chránit před ním je potřeba nikoliv všechny jednoho po druhém, ale bezbranné občany – seniory a nemocné, kteří umírají i na jiné nemoci častěji než ostatní. V podstatě epidemiolog Klaus Stöhr nahrál celým projevem stoupencům hnutí „Nekonvenčního myšlení“ a teď očividně riskuje, že se dostane na seznam BfV jako pravicový extremista.

A to by ještě nic nebylo: mocný průmysl německých sdělovacích prostředků taková vystoupení vymazával z myšlení měšťanů. Ale jak být s Maďarskem a Polskem, které právě vetovaly balíček EU „o váze“ 1,8 tril. eur, zahrnující finance na kompenzaci škod, způsobených pandemií, určený pro všechny země společenství? Je možné samozřejmě toto všechno vysvětlit konfliktem mezi nimi a Bruselem kvůli nedodržování některých státoprávních principů. No ano, nedodržují tyto principy. Nezávislost soudů je u nich poněkud bídná, stěžují si tisku. To je jasné a my je odsuzujeme. Nelze však pochopit jinou věc: když se na zemi řítí katastrofa (pandemie!), vláda země obvykle přijímá pomoc. A oni to odmítají. Asi nechápou, co za katastrofu je postihlo?

Měly by být zapsány mezi extremisty a vyloučeny ze seznamu příjemců pomoci, bez ohledu na ústavu Evropské unie. A proč ne? Jestli se demonstrace stoupenců hnutí „Nekonvenčního myšlení“rozhodli zakázat, proč mít potom slitování s Maďary a Poláky? Potom by se všechno nějak urovnalo. Vakcíny by se začaly dobře prodávat, očkování dobře očkovat a potřební jedinci by dostali velké kompenzace za škody způsobené koronavirem.

Как запретом демонстраций бороться с пандемией vyšel 18.11.2020 na fondsk.ru. Překlad v ceně 459 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 23.11.2020


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.