Kdo ovládá české soudnictví?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/08/659-kdo-ovlada-ceske-soudnictvi.htm
Vladimír Stwora
Michal Zítko, vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf, dochází k soudům jako do houslí. Když se před několika roky odvážil vydat Mein Kampf bez vysvětlivek, byl obviněn z propagování hnutí potlačující lidská práva a odsouzen podmíněně ke třem letům vězení a pokutě dvou milionů korun. Zítko se tehdy odvolal a Nejvyšší soud rozhodl zajímavě.
Uznal argument obžaloby, že ten, kdo vydává Mein Kampf, naplňuje skutkovou podstatu trestného činu propagace hnutí potlačujících lidská práva. V původním rozhodnutí soudu ale chyběl seznam skupin, které měly být knihou inspirovány. Nižší soud tedy nedostatečně prokázal, že k propagaci došlo. Zítko v podstatě vyhrál na základě technického nedostatku.
Nejvyšší soud rozhodnutí zrušil a nařídil nové vyšetřování. (Viz článek Trest za Mein Kampf byl zrušen v iDnes.)
V těchto dnech proběhlo druhé kolo honu na čarodějnice. Referuje o tom Mladá fronta v článku Za Mein Kampf padl nový trest. Protože ale ani v Hurvínkově není možné odsoudit člověka dvakrát za tentýž zločin, přišla žaloba s úplně novým obviněním. Zítko prý vydáním knihy hanobil židovský národ. V knize je totiž mimo jiné věta: "Pokud by Židi žili na světě sami, utopili by se ve špíně a svinstvu." Soud s tímto obviněním vyrukoval až při čtení rozsudku a odsoudil nešťastného Zítka ke dvaadvaceti měsícům podmíněně.
Nemám právnické vzdělání, ale na celém případu nechápu několik věcí. Snad mi čtenáři pomohou s odpovědí.
Když Nejvyšší soud vrátil případ nižší instanci, proč nepokračovalo vyšetřování jednou vytyčeným směrem? Proč nedoplnili do obvinění seznam neofašistických skupin a nepokračovali obviněním podle původního paragrafu? Zvlášť když Nejvyšší soud v podstatě uznal argument žaloby. Byl to snad slabý důkaz?
Podávají-li to noviny nezkresleně, pak nové odsouzení podle jiného paragrafu prý překvapilo i Zítkova obhájce. Ten o tom vůbec nevěděl. Jak je možné, že až do čtení rozsudku nebyla obhajoba seznámena s proviněním? Je přeci prvním a základním předpokladem soudu, že obviněný musí přesně znát celou žalobu.
Komu záleželo na pokračování tohoto kafkovského případu? Kdo si přeje, aby byl Zítko exemplárně potrestán, a proč? Má to být zastrašení možných následovníků? Podotýkám, že i v politicky korektní Kanadě lze v každém knihkupectví koupit Mein Kampf. Bez vysvětlivek.
Vzpomínám si na dialog Horníčka s Werichem (znalci jejich vystoupení nechť mi prominou, slyšel jsem to naposledy před patnácti lety):
W: Já teď čtu Švejka.
H: Tázavě se dívá
W: No ne, já ho četl už mockrát. Ale teď ho čtu s vysvětlivkami. Pane, já teprve teď vidím, o co jsem přišel. Tak například v místě, kde Hašek líčí, jak poručík Lukáš vede psa ulicí Na příkopech, tak u té ulice je číslíčko a u toho číslíčka jsem si ve vysvětlivkách přečet': ulice Na příkopech - ulice v Praze 5. A je jasno.
H: Je jasno.
W: Mně se na tom líbí ten optimismus těch nakladatelů, že co čtenář - to blbec.
Dostáváme se zase do časů optimistických nakladatelů? Anebo spíše do časů optimistické vlády, která očekává, že co čtenář, to blbec? Anebo je za tím něco jiného?
Článek byl publikován 11.8.2003
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.