Řecký premiér: Společnost se bez naléhavé finanční pomoci rozpadne

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/10/5144-recky-premier-spolecnost-se-bez-nalehave-financni-pomoci-rozpadne.htm

Helena Smith

Antonis Samaras říká, že řecká demokracie je v ohrožení, a přirovnal situaci k situaci Výmarské republiky v předválečném Německu.

Řecko balancuje na pokraji kolapsu, kdy hrozí rozpad jeho společnosti, pokud nebude téměř prázdná kasa země naplněna naléhavou finanční pomocí, varoval premiér země.

Téměř tři roky po vypuknutí evropského dluhového dramatu se ekonomická krize, která zemi zasáhla, stala tak vážnou, že je nyní ohrožena samotná demokracie, řekl Antonis Samaras.

„Řecká demokracie stojí před možná největší výzvou,“ řekl Samaras německému podnikatelskému deníku Handelsblatt v rozhovoru, zveřejněném jen několik hodin před oznámením Berlína, že Angela Merkel poletí příští týden do Atén, poprvé od vypuknutí krize.

Na člověka, který váží pečlivě každé své slovo, se uchýlil k neobvyklému jazyku a tento 61letý politik připomněl vzestup neo-nacistické strany Zlatý úsvit, aby upozornil na hrozbu, které Řecko čelí, a vysvětlil, že společnost „je ohrožena rostoucí nezaměstnaností, jak se stalo v Německu na konci Výmarské republiky“.

„Občané vědí, že tato vláda je poslední šancí Řecka,“ řekl Samaras, který opakovaně vyzýval k tomu, aby mezinárodní věřitelé v EU a MMF zmírnili nevýhodné podmínky nouzového vyplácení na podporu řecké ekonomiky.

Narůstající hněv proti úsporným opatřením před novým kolem drastických EU-MMF nařízených úsporných opatření zastihl vládu, zdá se, nepřipravenou, kdy její představitelé vyjadřují obavy ohledně schopnosti Samarasovy křehké koalice přežít.

Bezprecedentní útok na řecké ministerstvo obrany stovkami protestujících pracovníků doků ve čtvrtek – prolomení bezpečnosti v moderní době nevídané – představitele obzvláště znervóznilo. V pátek se Samaras obořil na „ty, kteří nechápou význam zákona a pořádku“.

„Vláda vede boj na všech frontách za důvěryhodnost země a její budoucnost, aby oběti Řeků nepřišly nazmar,“ řekl v narážce na výdajové škrty a zvýšení daní, které způsobily rekordní míru chudoby a nezaměstnanosti. „Nedovolím, aby byla země vydána napospas.“

Mnoho představitelů se bojí, že konzervativci vedená aliance je tlačena ve vyjednáváních o posledním balíčku úsporných opatření (která jsou podmínkou další pomoci) ve výší 13,5 miliard euro, která se táhla týdny, příliš daleko. Rostoucí spekulace, že Řecko bude muset čekat na uvolnění další pomoci, než skončí v listopadu americké volby, tlak ještě zvýšily. V pátek představitelé EU dali jasně najevo, že je vysoce nepravděpodobné, že rozhodnutí o platbě – pro strádající ekonomiku životně důležité – bude přijato na nadcházejícím summitu EU 18. října. Vláda v Aténách také požaduje dvouleté prodloužení programu fiskálních úprav, ve snaze zmírnit dopad dalších decimujících úsporných opatření.

V rozhovoru Samaras zdůraznil, že řecké zásoby hotovosti vyschnou koncem listopadu. „Klíčem je likvidita,“ řekl. „To je důvod, proč je pro nás další úvěrová tranše tak důležitá.“

Urputná snaha uklidnit mezinárodní věřitele a udržet sociální nepokoje pod kontrolou bude otestována jako nikdy předtím, až německá kancléřka Merkel odletí v úterý do Atén. V situaci, kdy jsou protievropské nálady na historickém maximu, slíbila řecká opozice a odbory křest ohněm.

„Měla by očekávat demonstrace. Řecká společnost ji uvítá masovými protesty,“ řekl Panos Skourletis, mluvčí hlavní opoziční radikální levicové strany Syriza.

Strana Nezávislé Řecko, rovněž vehementně proti nouzovým vyplácením, sdělila, že učiní válečné reparace významnou součástí svých protestů, kdy během návštěvy Merkel zorganizuje „symbolickou blokádu“ před německým velvyslanectvím v Aténách.

Greek PM: society will disintegrate without urgent financial aid vyšel 5. října v britském Guardian. Překlad Zvědavec. Rovněž stojí za zhlédnutí, i když to není součástí článku: http://undergrounddocumentaries.com/catastroika-full-version-2/

Článek byl publikován 8.10.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.