19 zemí se obřadu udílení Nobelovy ceny nezúčastní
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/12/4100-19-zemi-se-obradu-udileni-nobelovy-ceny-nezucastni.htm
Alan Cowell
Londýn – Devatenáct vlád sdělilo, že se jejich velvyslanci tento týden nezúčastní obřadu udílení Nobelovy ceny uvězněnému čínskému disidentovi Liu Xiaobo, uvedl norský výbor pro udílení cen v úterý. Počet se za krátkou doby ztrojnásobil a odráží silný tlak Pekingu na bojkot této události.
V prohlášení na své internetové stránce uvedl výbor pro udílení cen, že k pondělku signalizovalo svůj záměr vyslat představitele na páteční obřad 44 velvyslanectví v Oslo. Ale počet těch, kteří „z různých důvodů pozvání odmítli“, vzrostl na 19, zatímco před týdnem jich bylo šest, uvádí se v prohlášení.
Jde o následující země: Čína, Rusko, Kazachstán, Kolumbie, Tunis, Saudská Arábie, Pákistán, Srbsko, Irák, Irán, Vietnam, Afghánistán, Venezuela, Filipíny, Egypt, Súdán, Ukrajina, Kuba a Maroko.
Čínu rozzlobila volba pana Liu Nobelovým výborem. Liu si odpykává 11letý trest za své články a manifest, který pomáhal sestavit, Chartu 08, který požaduje politickou reformu, záruky lidských práv a nezávislý soudní systém. Vláda označila tuto cenu za západní komplot snažící se podkopat mocenskou pozici čínské komunistické strany.
Výbor pro udílení cen uvedl, že poprvé od r. 1936 nebude medaile a diplom, které jsou součástí ceny, předány, protože ani panu Liu, který je ve vězení, ani příslušníkům jeho rodiny nebylo povoleno odcestovat do Oslo, aby si cenu převzali.
Žena pana Liu, Liu Xia, nebyla k dosažení od okamžiku, kdy bylo udělení ceny v říjnu oznámeno.
Geir Lundestad, tajemník Nobelova výboru, řekl, že na pódiu bude po celou dobu pompézního obřadu doprovázeného projevy a hudebními vložkami – některými na žádost pana Liu, zpívaných dětským sborem – prázdné křeslo a portrét pana Liu.
Reuters ocitovala čínské představitele, kteří řekli, že podporovatelé pana Liu se zásadně staví proti rozvoji Číny a pokouší se zasahovat do politiky a právního systému této země.
Mluvčí ministerstva zahraničí, Jiang Yu, reportérům řekl: „Rád bych lidem z Nobelova výboru řekl, že sami organizují proti-čínskou frašku.“
„Neprocházíme změnami kvůli zasahování pár šašků a svoji cestu nezměníme,“ uvedl, podle Reuters.
Pozvánky na obřad jsou běžně zasílány pouze těm 65 zemím, jejichž velvyslanectví se nacházejí v Oslo, řekl v telefonickém rozhovoru pan Lundestad. Mezi ty, které pozvání přijaly, patří „všechny západní země“, spolu s představiteli z dalších zemí, včetně Indie, Indonésie, Brazílie, Jižní Afriky, Jižní Koreje a Japonska, řekl.
Uvedl, že se objevily zprávy naznačující, že cena by mohla být předána jiným lidem, než příslušníkům blízké rodiny pana Liu, ale není tomu tak. „Předpokládáme, že nepřijede žádný příslušník blízké rodiny,“ řekl. „Ale pokud se někdo objeví, můžeme se přizpůsobit velmi rychle.“
Podle Nobelovské internetové stránky se případ, kdy nebyl přítomen nikdo, kdo by převzal mírovou medaili, stal naposledy v r. 1936, kdy německý novinář a pacifista Carl von Ossietzky, kterému byla cena udělena v r. 1935, nesměl opustit nacistické Německo. Od té doby byla cena přijata nejméně třikrát rodinnými příslušníky oceněných, včetně syna burmské vůdkyně opozice Daw Aung San Suu Kyi, který jejím jménem přednesl projev.
Mimo to cena nebyla udělována v letech 1914 až 1918 a 1939 až 1943, kvůli světovým válkám.
Za druhé světové války bylo Norsko pod nacistickou okupací, od r. 1940 do r. 1945. V r. 1944 byl oceněn Mezinárodní výbor Červeného kříže, ale cena byla předána až po skončení války, jak uvádí Nobelovská internetová stránka.
Článek byl publikován 8.12.2010
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.