Připravte se: Vstupujeme do vážné deprese bez alternativního plánu na záchranu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/12/2894-pripravte-se-vstupujeme-do-vazne-deprese-bez-alternativniho-planu-na-zachranu.htm
Allen L Roland
Abychom pochopili naši současnou pozici, musíme nejprve pochopit, co jsme si sami sobě uvařili. Náš strukturovaný finanční systém – domeček z karet – se rozsypal a zůstala černá díra o rozměru několika bilionů dolarů, která do sebe nasává širší ekonomiku – aniž bychom při tom měli alternativní plán B.
V březnu t.r. autor tohoto článku napsal, že Wall Street je obří kasino a pád Bear Stearn je pouze špičkou ledovce. Tím ledovcem je celkový kolaps finančního systému.
A hádejte co. Už to začalo. Krátké výkyvy na burze směrem vzhůru naprosto neznamenají, že jsme dosáhli dna krize.
Ministr financí Hank Paulson se teď pokouší znovu přifoukat vzduch do bubliny, která už praskla. To, co ve skutečnosti zoufale potřebujeme, je nějaký alternativní plán B – kompletní restrukturalizaci trhu.
Mike Whitney publikoval na ICH skvělou analýzu toho, jak jsme se do té situace dostali: následky naší politiky deregulace a chamtivosti – základních kamenů Bushovy administrativy.
Whitney napsal, že „Globální ekonomika je nasávána do černé díry a většina Američanů netuší proč. Celý problém lze zhustit do dvou slov: strukturované finančnictví.“
„Pod pojmem 'strukturované finančnictví' se rozumí sektor finančnictví, ve kterém je riziko přeneseno formou komplexních legálních a korporačních entit,“ vysvětluje Whitney. „Není to tak těžké pochopit, jak se zdá. Vezměme například cenné papíry kryté hypotékami (mortgage-backed security – MBS). Banka vypíše hypotéku. Následně je tato hypotéka prodána makléřům, ti ji rozkouskují na dílky a prodají spolu s jinými dílky jiných hypoték investorům hledajícím návratnost investice vyšší než kolik nabízejí státní obligace nebo podobný nástroj. Proces transformace dluhu (hypotéky) do cenných papírů se nazývá sekuritizace.“
Mike dále vysvětluje, co se stalo: „Rozprostření rizika na více investorů formou sekuritizace bylo jedním z hlavních faktorů při vytváření 'největší bubliny majetku v historii,' neboť bankám se nedostávalo jasných pravidel při uzavírání hypoték, nemluvě o nízké úrokové míře Greenspana. Sekuritizace umožňovala formou rozprostření rizika do celého finančního systému udržovat nepřirozeně nízký úrok. Skutečné riziko nebylo správně ohodnoceno. To je důvod, proč druhojakostní hypotéky horší třídy (tzv. subprime mortgages) měly tak devastující vliv na sekundární trhy.“ Ačkoliv pouze 5 % druhojakostních hypoték nevydělává, prodej cenných papírů krytých hypotékami klesl o 90 %. Proč? Bývalý tajemník ministra financí Paul O'Neill vysvětluje: „Představte si, že máte osm láhví s vodou a v jedné je jed. Brzy zjistíte, že nejste schopni prodat ani jednu z nich, neboť zákazník neví, která je otrávená, a nekoupí žádnou.“
Whitney doplňuje: „Tohle není normální recese. Normální recese je dočasný pokles výrobního cyklu, období nižší ekonomické aktivity vyvolané většinou rozdílem v nabídce a poptávce. Normální recese většinou končí po dvou čtvrtletích negativního růstu. Současná situace je mnohem vážnější. Je to úplná destrukce systému vytvořeného celkem nedávno, který se prokázal být naprosto nefunkční.“
Stejně zlověstně znějí slova ekonoma Henry C. K. Liu. V otevřeném dopise světovým vůdcům na schůzi 15. listopadu v Bílém domě píše: „Neoliberální ekonomové v posledních třech desetiletích odmítali možnost celosvětové destrukce následkem Velké deprese, která následovala po zhroucení spekulativní bubliny vytvořené nespoutaným americkým finančním trhem divokých dvacátých let. Sami sebe přesvědčili, že falešná prosperita postavená na dluhu může být udržitelná formou monetární shovívavosti. Teď se historie opakuje, ale tentokrát se objevil nový vir, smrtelnější, který nakazil deregulované globální finanční trhy prostřednictvím 'inovativní' sekuritizace dluhu, strukturovaných financí a individualistických bankovních operací zahlcených přemírou likvidity, kterou do oběhu uvolnily akomodační centrální banky. Byla vybudována masivní struktura přeludového bohatství a byla vybudována na pohyblivém písku dlužních manipulací. Bublina dluhu se zhroutila v červenci 2007 a hrozí smést celý globální finanční systém a ekonomický kolaps, pokud osvícení političtí vůdci neadoptují koordinovaná opravná opatření v globálním měřítku.“
Připravte se. Vstupujeme do hlavní deprese a na obzoru není žádný alternativní plán na záchranu.
Článek Get ready / we are in a major depression with no plan B vyšel na blogs.salon.com 21. listopadu. Překlad editor.
Článek byl publikován 1.12.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.