Bývalý indonéský prezident prohlásil, že za útoky na Bali mohly být indonéské bezpečnostní složky

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/06/2601-byvaly-indonesky-prezident-prohlasil-ze-za-utoky-na-bali-mohly-byt-indoneske-bezpecnostni-slozky.htm

Cameron Stewart a Sian Powell

Bývalý indonéský prezident Abd ar-Rahmán Wahíd (prezidentem 1999 – 2001) řekl v televizním programu SBS Dateline, že má vážné podezření o propojení mezi indonéskými činiteli a teroristickými skupinami, a domnívá se, že tito činitelé mohli v roce 2002 zorganizovat větší ze dvou bombových útoků na Bali v Sari Clubu, při němž zemřelo 202 lidí.

Na dotaz, kdo naplánoval druhý bombový útok, Wahíd odpověděl: „Možná policie … nebo ozbrojené síly. Příkazy dělat to nebo tamto přišly zevnitř našich ozbrojených sil, ne od fundamentalistů.“

Představitelé země i experti si pospíšili zlehčit toto tvrzení, které by mohlo mít v případě, že je pravdivé, vážné diplomatické následky pro vztahy s Austrálií. Indonéský ministr zahraničí prohlásil Wahídova slova za „naprostou blbost“.

Podle singapurského analytika terorismu Rohana Gunarátny Wahídův názor „absolutně postrádá hodnověrnost“, neboť „indonéská policie udělala při dopadení teroristů velký kus práce“ a neexistuje „žádný důkaz pro tvrzení o zapojení indonéské armády“.

Totéž se domnívá expert na Indonésii Greg Fealy z australské Národní univerzity: „Neexistuje absolutně žádný důkaz pro naznačování, že indonéská policie je ve spojení s teroristy.“

Jiné zdroje však ukazují, že na Wahídově tvrzení by mohlo něco být. Dateline přinesl tvrzení, že indonéská zpravodajská služba měla úzké spojení s mnoha místními teroristickými skupinami. „Neexistovala žádná islámská skupina ani hnutí nebo politické uskupení, které by zpravodajská služba nekontrolovala,“ prohlásil bývalý terorista Umar Abduh, z něhož se nyní stal badatel a spisovatel. Napsal knihu o Teungku Fawzím Hasbím, hlavní postavě Džamáa islamíja (JI), který měl úzké kontakty s operačním šéfem JI Hambalím a žil v sousedství duchovního vůdce JI Abú Bakara Bašíra. Tvrdí, že Hasbí byl tajným agentem indonéské vojenské zpravodajské služby a současně hrál klíčovou roli při vytvoření JI.

Dokumenty citované SBS ukázaly, že šéf indonéské vojenské zpravodajské služby pověřil v roce 1990 Hasbího provedením „zvláštního úkolu“. Podle dokumentu z roku 2002 byl Hasbí pověřen prací zvláštního agenta indonéské národní zpravodajské agentury BIN.

Bezpečnostní analytik John Mempi řekl SBS, že Hasbí, známý také jako Abú Džihád, hrál v JI v prvních letech její existence klíčovou roli. „První kongres JI v Bogoru umožnil Abú Džihád poté, co se Abú Bakar Bašír vrátil z Malajsie. Je vidět, že Abú Džihád hrál důležitou roli. Později se zjistilo, že byl agentem zpravodajské služby. Takže zpravodajský agent napomáhal radikálnímu islamistickému hnutí.“

Podle článku Bali mob want Amrozi dead zpracovala Eva Cironisová.

Článek byl publikován 8.6.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.