Bývalý indonéský prezident prohlásil, že za útoky na Bali mohly být indonéské bezpečnostní složky
8.6.2008 Komentáře Témata: Současné události 520 slov
Bývalý indonéský prezident Abd ar-Rahmán Wahíd (prezidentem 1999 – 2001) řekl v televizním programu SBS Dateline, že má vážné podezření o propojení mezi indonéskými činiteli a teroristickými skupinami, a domnívá se, že tito činitelé mohli v roce 2002 zorganizovat větší ze dvou bombových útoků na Bali v Sari Clubu, při němž zemřelo 202 lidí.
Na dotaz, kdo naplánoval druhý bombový útok, Wahíd odpověděl: „Možná policie … nebo ozbrojené síly. Příkazy dělat to nebo tamto přišly zevnitř našich ozbrojených sil, ne od fundamentalistů.“
Představitelé země i experti si pospíšili zlehčit toto tvrzení, které by mohlo mít v případě, že je pravdivé, vážné diplomatické následky pro vztahy s Austrálií. Indonéský ministr zahraničí prohlásil Wahídova slova za „naprostou blbost“.
Podle singapurského analytika terorismu Rohana Gunarátny Wahídův názor „absolutně postrádá hodnověrnost“, neboť „indonéská policie udělala při dopadení teroristů velký kus práce“ a neexistuje „žádný důkaz pro tvrzení o zapojení indonéské armády“.
Totéž se domnívá expert na Indonésii Greg Fealy z australské Národní univerzity: „Neexistuje absolutně žádný důkaz pro naznačování, že indonéská policie je ve spojení s teroristy.“
Jiné zdroje však ukazují, že na Wahídově tvrzení by mohlo něco být. Dateline přinesl tvrzení, že indonéská zpravodajská služba měla úzké spojení s mnoha místními teroristickými skupinami. „Neexistovala žádná islámská skupina ani hnutí nebo politické uskupení, které by zpravodajská služba nekontrolovala,“ prohlásil bývalý terorista Umar Abduh, z něhož se nyní stal badatel a spisovatel. Napsal knihu o Teungku Fawzím Hasbím, hlavní postavě Džamáa islamíja (JI), který měl úzké kontakty s operačním šéfem JI Hambalím a žil v sousedství duchovního vůdce JI Abú Bakara Bašíra. Tvrdí, že Hasbí byl tajným agentem indonéské vojenské zpravodajské služby a současně hrál klíčovou roli při vytvoření JI.
Dokumenty citované SBS ukázaly, že šéf indonéské vojenské zpravodajské služby pověřil v roce 1990 Hasbího provedením „zvláštního úkolu“. Podle dokumentu z roku 2002 byl Hasbí pověřen prací zvláštního agenta indonéské národní zpravodajské agentury BIN.
Bezpečnostní analytik John Mempi řekl SBS, že Hasbí, známý také jako Abú Džihád, hrál v JI v prvních letech její existence klíčovou roli. „První kongres JI v Bogoru umožnil Abú Džihád poté, co se Abú Bakar Bašír vrátil z Malajsie. Je vidět, že Abú Džihád hrál důležitou roli. Později se zjistilo, že byl agentem zpravodajské služby. Takže zpravodajský agent napomáhal radikálnímu islamistickému hnutí.“
Podle článku Bali mob want Amrozi dead zpracovala Eva Cironisová.