Rakouský vojenský expert o válce Západu proti Rusku do posledního Ukrajince

MUDr. Ivan David, CSc.

12.5.2022 Přišlo emailem Témata: Rusko, Ukrajina 1310 slov

Většina západních a všechny české sdělovací prostředky hlavního proudu šíří o válce na Ukrajině bludy. Buď zcela zamlčují, nebo zveřejňují zkresleně a opožděně informace o vojenských úspěších ruské armády a milicí Doněcké a Luhanské lidové republiky, a nekriticky přebírají smyšlené historky o údajných úspěších ukrajinské armády. O válečných zločinech nacistických batalionů Azov, Aidar a Dněpr, které páchají na civilistech, západní média mlčí. Některá české média se dokonce snaží tvrdit, že členové nacistických batalionů nejsou nacisté, i když mají na tělech vytetované hákové kříže a na uniformách nosí znaky SS. Při sledování českých a většiny západních médií tak snadno může vzniknout dojem, že Ukrajina brzy vyhraje, a že tudíž má smysl „chvíli vydržet kolaterální škody“, které protiruské sankce způsobují obyvatelům EU v podobě prudce rostoucích cen a nedostatku čím dál většího počtu různých druhů zboží.

[Obr.1 Mark...]
Obr.1 Markus Reisner

Tyto mystifikace v rozhovoru pro německý deník WELT tvrdě rozmetal rakouský plukovník Markus Reisner (obr. 1), který na Tereziánské vojenské akademii ve Vídni přednáší vojenskou strategii a pro Bundesheer a rakouskou vládu pečlivě sleduje vývoj na frontě.

„Rozšířený dojem na Západě o zastavení ruského postupu by mohl být zavádějící. Nová ruská strategie se již projevuje na východě země. Ukrajina může proti postupu jen málo udělat. Mnozí analytici to snadno přehlédnou. Potřebujeme objektivní obraz situace. Nepomáhá nám předstírat, že ruští útočníci jsou ve špatném stavu. Protože to popírá, jaká je situace ve skutečnosti. Rusové jsou dokonale schopni rozhodnout, KDY, KDE a JAK udeří. Rusko nesmíme podceňovat.", řekl Reisner WELTu.

Poté, co ruská armáda kompletním osvobozením řady přístavů v Chersonské oblasti – včetně Mariupolu - a zatlačením Azovců do pozemních bunkrů pod zničenou ocelárnou Azovstal - získala důležitou pozici na jihu a jihovýchodě, je nyní válka na Ukrajině zaměřena na Donbas - průmyslový region na východní Ukrajině, který byl před vypuknutím bojů domovem asi 6,2 milionů lidí, z nichž většina jsou proruští „separatisté“, Reisner „očekává další eskalaci na Donbasu v příštích dvou až třech týdnech, kde budou boje nabývat na intenzitě, protože Rusové se nyní snaží obklíčit Ukrajince a donutit je ke kapitulaci". Rakouský plukovník k tomuto závěru došel po prostudování informací z fronty od mnoha zdrojů informací.

Podle analýzy rakouského vojenského stratéga začaly dodávky těžkých zbraní ze Západu příliš pozdě. „Západ nyní pomalu začíná dodávat těžké zbraně, ale pro Donbas jsou samozřejmě příliš pozdě. Tanky a děla se obvykle musí přivážet dopředu po železnici, ale to, co se v současné době dodává, se většinou zastavuje na linii Dněpr/Záporoží, protože se Rusové snaží odříznout zásobovací trasy Ukrajiny do rodící se kapsy (skupiny obklíčených jednotek – pozn. I.D.). Rusové na severu a západě navíc nyní cíleně útočí na trafostanice a rozvodny na železnici, které jsou pro elektrické lokomotivy nezbytné. Na druhou stranu Ukrajina má málo dieselových lokomotiv.“, konstatoval Reisner.

Pro bitvu na Donbasu podle rakouského plukovníka nyní Ukrajina potřebuje zejména dělostřelecké průzkumné radary, tanky, děla, letadla a protiletadlové systémy jako S-300. "Ale tyto zbraně jsou velké a při přepravě relativně snadné cíle. Rusko dokázalo ukořistit nebo zničit nezanedbatelnou část dodávek zbraní ze Západu, zejména protitankových a protiletadlových zbraní.“, upozornil rakouský vojenský expert. Jako ukázku naprosté absurdity dodávek západních zbraní na Ukrajinu uvedl, že ruská armáda nyní dokonce vydává manuály v ruštině, jak lze ukořistěné zbraně použít proti Ukrajině." A to už se podle ověřených zpráv z míst bojů mnohokrát stalo. Západními raketami je nyní vybavena značná část jednotek milic obou separatistických republik.

Efektivitu západních dodávek zbraní na Ukrajinu Markus Reisner zhodnotil na základě údajů z USA. „Zbraně, jejichž přeprava ze Západu na Ukrajinu trvá týden, jsou spotřebovány za jediný den. Ukrajinci je okamžitě použijí nebo je Rusové okamžitě zničí nebo dokonce ukořistí.", řekl WELTu plukovník Reisner

Pro německý deník zhodnotil i vývoj bojů na Donbasu: „Rusko od severu na úrovni Izyumu a daleko na jihu od Doněcka a Volvonachy formuje kleště a snaží se obklíčit ukrajinské vojáky. Pozice Ukrajinců v těchto oblastech nejsou tak silné jako ty na staré kontaktní linii - tedy východně od Kramatorsku," popisuje Reisner.

Rusko podle něj po stažení od Kyjeva kompletně změnilo taktiku. Ukrajinské speciální jednotky se podle jeho informací pokusily přepadnout ruské zásobovací kolony i na Donbasu podobně jako se jim to z počátku války dařilo u Kyjeva. „Prvních šest týdnů to Ukrajincům na na jiném místě fungovalo, ale teď jsou Rusové připraveni a ruské speciální jednotky (Specnaz) pronásledují ukrajinské speciální jednotky a dost často je ničí. To také znamená, že zásobovací trasy pro ruskou ofenzívu na Donbasu jsou nedotčené.“, vysvětlil rakouský expert.

Podle Reisnera ruská armáda nyní na Donbasu v noci mohutnou dělostřeleckou palbou ostřeluje ukrajinské pozice, aby je „opotřebovala“ a pak na ně ve dne zaútočila. Tato taktika je podle něj úspěšná. „Na rozdíl od prvních šesti týdnů, kdy jeli rychle, těsně v koloně a hluboko, Rusové nyní postupují pomalu, široce a s masivní podporou pěchoty, přičemž tanky jsou zprava a zleva chráněny obrněnými transportéry. Rusové tak postupují jen asi 1,5 kilometru za hodinu, aby nebyli přepadeni.“, popsal rakouský plukovník. 1,5 kilometru za hodinu přitom podle něj není žádná známka slabosti. „Neměli bychom udělat chybu a interpretovat pomalost postupu jako slabost. Může to sice trvat týdny, ale do ofenzivy na Donbasu je zapojeno více než 100 000 ruských vojáků. Na rozdíl od prvních šesti týdnů jsou battalionové taktické skupiny (BTG), tedy taktické bojové jednotky ruských pozemních sil, nyní „centrálně řízeny a těsněji propojeny,“ zdůraznil Reisner s tím, že „je to výrazně posiluje."

Reportéra WELTu zajímalo, proč se také bojuje mimo Donbass v Chersonu a Charkově a proč znovu dochází k raketovým a leteckým útokům na Kyjev? „Ostřelování Kyjeva z minulého týdne bylo varovným signálem Moskvy poté, co se zdálo, že Ukrajina ostřeluje jednotlivá zařízení na ruském území. Byla to jasná zpráva - Podívejte, pokud budeme chtít, můžeme na vás v Kyjevě kdykoli zaútočit a není nic, co by nás mohlo zastavit.“, vysvětlil Riesner. Raketové útoky na Cherson a boje ve městě Charkov podle něj vyplynuly ze skutečnosti, že se ukrajinské síly pokusily pomocí nových cílů donutit Rusko stáhnout síly z ofenzivy na Donbasu.

Situaci na frontách ke včerejšímu večeru ukazuje obrázek 2.

[Obr. 2...]
Obr. 2

Jak jak to podle rakouského vojenského stratéga dopadne? Reisner po dobytí Donbasu ruskou armádou očekává dočasnou pauzu v bojích, během níž se obě strany budou moci zregenerovat a přemístit. Současně ale varuje, že přitom nastane velká uprchlická vlna na Západ. Tedy i do EU. „Ale konflikt neskončí v létě. Rusko chce zabrat celý jih, aby Ukrajině odřízlo přístup k moři a vážně tak ekonomicky poškodilo zemi, pro níž je ekonomicky důležitý vývoz obilí a dalších komodit po moři.“, předpovídá rakouský plukovník. Hořkou pravdou podle něj je fakt, že Rusko může vyhrát“řekl Reisner. K výhře podle něj Rusko nemusí obsadit celou Ukrajinu. Stačí mu rusky mluvící oblasti – tedy průmyslový Donbas a pobřeží Černého moře.

Bez funkčního letectva a schopnosti manévrovat dělostřelectvem a tankovými jednotkami nyní Ukrajina čelí opotřebovací válce, kterou nemůže vyhrát. Ukrajinské zbrojovky jsou bombardovány ruskými raketami, zatím co ruských zbrojních továren se zatím žádný ukrajinský útok nedotkl, a západní ekonomické sankce na něj nemají nejmenší dopad. Že se Ukrajina dostala do válečného „mlýnku na lidské maso“ je jasné zvláště když zohledníme ekonomické aspekty. Schopnost Ukrajiny produkovat a vyvážet obilí, železo a další kovové výrobky - rozhodující zdroj deviz - byla vážně poškozena. Ukrajina se již nemůže spoléhat na kontejnerové lodě dovážející a vyvážející pro válku i ekonomiku kritické důležité zboží. I doposud ruskou armádou neobsazené přístavy blokuje ruské válečné loďstvo. Ukrajinci je navíc v očekávání ruského vylodění zaminovali, takže jsou zcela nepoužitelné. V tuto chvíli je Ukrajina jako voják s krvácející stehenní tepnou. Smrt je jen otázkou času. Pro všechny vojáky i civilisty na obou stranách, na něž si „zubatá“ nyní brousí kosu, by bylo lepší, kdyby Vladimír Zelenský byl ochoten propustit všechny rusky mluvící oblasti z „ukrajinského žaláře“ bez dalších bojů. Když bylo možné bez jediného výstřelu rozdělit Československo, bylo by mnohem lepší rozdělit Ukrajinu po desítkách tisíc mrtvých než po statisících nebo milionech.

Známka 1.3 (hodnotilo 116)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

37

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 73 čtenářů částkou 12 966 korun, což je 37 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Rusko zahájilo cvičení přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní21.05.24 18:51 Rusko 0

Stovky zraněných a evakuační lety. Francie se v Pacifiku střetla s Ázerbajdžánem21.05.24 17:28 Nová Kaledonie a závislá území 0

EU uvalí zelenou daň na osobní dopravu i domy21.05.24 17:20 Evropská unie 0

Poslanci budou řešit odvolání Xavera Veselého z Rady ČT kvůli urážkám na adresu Vašáryové21.05.24 15:38 Česká republika 0

Simona Postlerová o očkování20.05.24 19:40 Česká republika 5

Fiala: Návrh vydat zatykač na izraelskou vládu společně s lídry Hamásu je děsivý20.05.24 18:46 Česká republika 5

Evropská komise zamítla Wildersův plán na vystoupení z migračního paktu EU20.05.24 13:05 Nizozemsko 1

(P)rezident Pavel opět tlačí na euro20.05.24 12:56 Česká republika 0

Vymazání dat historie Cintuly20.05.24 09:05 Slovensko 1

Orbán vidí souvislost mezi útokem na Fica a přípravami na válku 19.05.24 19:45 Maďarsko 1

Ivan Vyskočil - „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ 19.05.24 18:07 Česká republika 1

V Peru prohlásili všechny trans osoby za duševně nemocné19.05.24 17:03 Peru 0

Většina zahraničních firem stále podniká v Rusku. Stáhlo se jen 9,5 % podniků19.05.24 10:26 Rusko 0

Slavná ukrajinská armáda je z větší části kompletně závislá na drogách17.05.24 20:19 Ukrajina 13

Ruský soud zabavil majetek UniCredit17.05.24 19:05 Rusko 0

Turecko vydává ruskou ropu za svou a vyváží ji do EU 17.05.24 18:59 Turecko 0

A zase ti umělci17.05.24 06:35 Česká republika 2

Armáda chce více dat o lidech i firmách pro rychlejší případnou mobilizaci16.05.24 19:39 Česká republika 5

Španělská vládní strana chce zablokovat dodávku zbraní mířících do Česka. Tvrdí, že skončí v Izraeli16.05.24 18:20 Španělsko 1

Nové výpalné pro televizi a rozhlas16.05.24 16:50 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
22,77 Kč
Euro
24,72 Kč
Libra
28,95 Kč
Kanadský dolar
16,68 Kč
Australský dolar
15,18 Kč
Švýcarský frank
24,99 Kč
100 japonských jenů
14,58 Kč
Čínský juan
3,21 Kč
Polský zloty
5,81 Kč
100 maď. forintů
6,41 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
25,21 Kč
1 unce (31,1g) zlata
55 124,05 Kč
1 unce stříbra
727,30 Kč
Bitcoin
1 589 492,41 Kč

Poslední aktualizace: 21.5.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 855