Lidé vzpomenou na památku japonské Hirošimy
4.8.2010 Přišlo emailem Témata: Společnost 348 slov
Ve čtvrtek 6. srpna uplyne již 65 let od svržení první atomové bomby na japonské město Hirošima. Útok, který si vyžádal okamžitě 75 tisíc obětí a dalších minimálně 200 tisíc dalších na následky ozáření, si v tento den po světě připomene tisíce lidí jako jeden z nealarmujících okamžiků lidstva. Humanisté proto jako každý rok plánují na tento den nejrůznější akce. V Praze se mohou lidé zúčastnit společné vzpomínkové meditace u Myslbekova sousoší na Vyšehradě.
Praha, 3. srpna 2010 - „Je důležité, aby si lidé taková výročí připomínali. Nesmíme zapomínat na minulost a události, které jistě poznamenaly všechny sféry lidského života. Útok na Hirošimu nebyl jen svržením atomové bomby, ale také určitou lidskou prohrou, která stála život statisíce lidí,“ upozornila na nemilá fakta Dana Feminová z humanistické organizace Komunita pro lidský rozvoj, která čtvrteční vzpomínkovou akci pořádá. Na počest všech obětí, které si první útok atomovou bombou s názvem Little Boy vyžádal, se na Vyšehradě poblíž sousoší z dílny J. V. Myslbeka uskuteční společná vzpomínková meditace. Cílem je nejen vzpomínka na tragické události roku 1945, ale také určité zamyšlení nad směřováním současné situace ve světě a společná žádost za mír. „Zváni jsou samozřejmě všichni, kteří nechtějí, aby se něco takového v dějinách lidstva ještě opakovalo,“ dodala Dana Feminová. Začátek akce je naplánován na 19. hodin. Po společné meditaci přijde na řadu také vypouštění luceren přání, kam budou moci lidé napsat své osobní vzkazy.
Věděli jste, že…
Jediná budova, která v epicentru přestála americký útok atomovou bombou nese český rukopis? Jejím autorem je náchodský rodák architekt Jan Letzel. Torzo této budovy je dnes známo jako Atomový dóm. I přes námitky USA a Číny byla tato budova v roce 1996 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.
Komunita pro lidský rozvoj
Společensko-kulturní nezisková organizace složená z dobrovolníků, kterým není lhostejný osud tohoto světa, životy a utrpení milionů lidí. Nezájem, zavírání očí před problémy současnosti a mlčení jsou stejně nelidské, jako samo páchání zla. Proto je jedním z hlavních témat aktivní nenásilí. Osobní změnou sebe samých a svého nejbližšího okolí směřujeme ke změně celé naší společnosti, k vytvoření solidárního a nenásilného světa bez diskriminace. Organizace vychází z myšlenkového proudu nazývaného nový humanismus.