Dr. Norman Finkelstein v Praze
16.2.2010 Přišlo emailem Témata: Sionismus 906 slov
22. února přijede do Prahy přednášet Dr. Norman Finkelstein, americký politolog židovského původu a mezinárodně známý kritik izraelské politiky. Doktor Finkelstein do Čech přijíždí na pozvání sdružení Přátel Palestiny, které vzniklo během minulých Vánoc, kdy Izrael zahájil operaci Lité olovo − 22 denní bombardování pásma Gazy, které si vyžádalo stovky životů civilistů, především žen a dětí.
Dr. Finkelstein získal doktorát z politických věd na Princetonské univerzitě. Jeho závěrečná práce se zabývá teorií sionismu. Dr. Finkelstein je autorem několika knih mezi něž patří např. Image and Reality of the Israel-Palestine Conflict (Představa a realita o izraelsko-palestinském konfliktu, Beyond Chutzpah: On the Misuse of Anti-Semitism and the Abuse of History (Za hranice troufalosti: o zneužití antisemitismu a historie), ale asi nejznámějším titulem se stala kniha, která vyšla i v českém jazyce pod názvem „Průmysl holocaustu: Úvahy o zneužívání židovského utrpení“ a vydalo ji v roce 2006 nakladatelství Dokořán. Finkelstein v ní reflektuje zneužívání genocidy spáchané na židovské populaci k legitimizaci násilné politiky Izraele vůči Palestině. Jeho poslední kniha s názvem This Time We Went Too Far: Truth and Consequences of the Gaza Invasion (Tentokráte jsem zašli příliš daleko: Pravda a následky invaze do Gazy) se zabývá posledním útokem izraelské armády na palestinském území. Finkelsteinovy práce byly přeloženy do více než 40 jazyků.
Během své akademické kariéry vyučoval Dr. Finkelstein politickou teorii a izraelsko-palestinský konflikt na Brooklyn College, Rutgers University, Hunter College, New York University a DePaul University.
Noam Chomsky, známý americký disident, lingvista a filozof a též kritik izraelské politiky, Finkelsteina označuje za velice důkladného a poctivého akademika. O jeho práci mluví Chomsky např. ve své knize Understanding Power (Porozumět moci) v části nazvané The Fate of an Honest Intellectual (Osud poctivého intelektuála).
Ilan Pappe, který patří k tzv. novým izraelským historikům, se o Finkelsteinově práci vyjádřil slovy: „Finkelstein jde za většími cíli. Nebojí se otevírat nepohodlná tabu v americké společnosti týkající se sionismu a Izraele. Jedním z nich je využívání, respektive zneužívání památky holocaustu k ospravedlnění sionismu.“
„Finkelstein systematicky dokumentuje nejbrutálnější aspekty okupace: mučící centra, demolice domů, cílená zabití, odmítání zdravotní péče, přičemž tyto násilné aktivity jsou dlouhodobě úmyslně legitimizované izraelským Nejvyšším soudem. Jím a celým právním systémem, stejně jako médii a akademickou obcí – ti všichni tvoří neodmyslitelnou součást mechanismu útlaku a okupace Západního břehu Jordánu. Je třeba předeslat, že v tomto směru je stále nutné udělat velikou spoustu práce. Doufejme proto, že Finkelstein bude i nadále jedním z mnoha, kdo budou otevřeně reflektovat tuto krutou realitu.“
Podobně jako Ilan Pappe a Chomsky, je i Finkelstein pro svou nekompromisní kritiku Izraele terčem nenávistných útoků. Obhájci izraelské politiky jdou tak daleko, že Finkelsteina označují za antisemitu a sebenenávidějícího se žida.
Vzhledem k tomu, že jeho rodiče prošli nacistickými tábory smrti, je přinejmenším paradoxní obviňovat Normana Finkelsteina z antisemitismu. Matka, Maryla Husyt Finkelstein, prošla Varšavským ghettem, koncentračním táborem Majdanek a dalšími dvěma pracovními tábory. Byla jedinou ve své rodině, která holocaust přežila. Zacharias Finkelstein, Normanův otec, přežil Varšavské ghetto a Auschwitz.
Finkelstein říká, že je to právě zkušenost jeho rodiny, a především inspirace životními postoji jeho matky, která mu nedovolí mlčet a odsunout morální překážky, jejichž ignorace by mu zajistila pohodlný život. Maryla Husyt Finkelstein svého syna vychovala tak, aby se nikdy nebál mluvit a pátrat po pravdě, ať je jakákoli.
Tento neoblomný přístup přinesl Dr. Finkelsteinovi jak respekt a uznání, které vedlo i k natočení dokumentárního filmu s názvem American Radical: The Trails of Norman Finkelstein (Americký radikál: cesty Normana Finkelsteina), tak nespočet nepřátel mezi obhájci izraelské politiky, kteří jej nemohou vystát především pro jeho odhodlanost bránit lidská práva palestinského národa a schopnost argumentovat na vysoké akademické úrovni. Základní premisou, kterou obhajuje Dr. Finkelstein, je, že lidská práva jsou univerzální, a proto nezpochybnitelně náleží i Palestincům a Palestinkám. Ve své argumentaci se Finkelstein striktně drží akademických pravidel a cituje ze zpráv mezinárodních organizací, jako jsou OSN, Amnesty International, nebo Human Rights Watch. Nevynechává ani izraelské lidsko-právní organizace, jako např. B'tselem, o jejichž monitoringu a kritice porušování mezinárodního práva izraelskou vládou a armádou naše media zarputile mlčí, a naopak poskytují téměř bezvýhradný prostor advokátům Izraele.
Finkelstein je respektovaným profesorem mezi americkým disentem, studujícími, a především americkou mládeží židovského původu, která se stále ve větším měřítku staví proti destruktivní politice Izraele, jenž se s diplomatickou a zbrojní pomocí USA nebojí porušovat mezinárodní právo a vojensky okupovat palestinská území, která podle rezoluce 242 Spojených národů patří Palestincům. Rozsáhlé svědectví o izraelských válečných zločinech a zločinech proti lidskosti během invaze do Gazy, nedávno přinesly přední lidsko-právní organizace v čele s Goldstoneovou zprávou OSN. Česká republika však tuto zprávu odmítá. Proto Dr. Finkelstein v Čechách znovu otevře diskuzi na téma mezinárodní právo, izraelsko-palestinský konflikt a Goldstoneova zpráva ke Gaze.
Dr. Finkelstein vystoupí 22.února na akci pořádané sdružením Přátel Palestiny. Setkání se uskuteční v CASA GELMI, Korunní 30, Praha 2. Začne v 17:30 a skončí 20:30. Součástí program bude promítání dokumentárního filmu Mír, propaganda a zaslíbená země (s českými titulky). Poté vystoupí Dr. Finkelstein s přednášku na téma mediální obraz a realita konfliktu.
23. února vystoupí Dr. Finkelstein na Filozofické fakultě, kde diskuzi s ním a se studenty na téma právních aspektů izraelsko-palestinského konfliktu bude moderovat prof. Barša. Přednáška začne v 19:15 v budově FFUK na Palachově nám. 2., Praha 1.
Akci organizuje sdružení Přátel Palestiny ve spoluprací se studentskými spolky POLIS a Common Law Society.
Sdružení Přátel Palestiny ve spolupráci s Ústavem mezinárodních vztahů v Praze a Akademií věd Dr. Finkelsteina uvede i na akademické půdě těchto institucí. Diskuze se zaměří především na zmíněnou Goldstoneovu zprávu OSN ke Gaze, součastnou situaci a možnosti řešení konfliktu na Blízkém východě.
Kontakty: Mgr. Jana Ridvanová
Tel.: 732 458 226, email: ridvanjana@hotmail.com
Ing. Raed Shaikh
Tel.: 603 343 710, email: (raeds1@hotmail.com)