Co nám politici "zapomněli" říct?
25.1.2007 Přišlo emailem Témata: Radar, US základna 1059 slov
Podmínky americké vlády ohledně statusu své případné vojenské základny v České republice jsou de facto státem ve státě. Praha by neměla právo vstupu do základny, možnost kontroly jakýchkoliv aktivit americké strany. Navíc by zaměstnaci základny byli vyjmuti z jurisdikce soudů Česke republiky po celém uzemí státu. Takové právní imunitě se netěší ani diplomatický sbor zahraničních ambasád. Proč bychom na uzemí republiky měli připustit pro vojáky cizí mocnosti privilegia, která přísluší ustavním činitelům ČR? Jaké mají zkušenosti s americkou vojenskou přítomností v jiných zemích?
Nebylo by od věci podívat se trochu na historii základny USA Thule v Gronsku. Tato vojenská báze byla původně meteorologická stanice, tajně v padesatých letech přestavěna na vojenskou základnu v rámci projektu "Blue Jay". Nikdo se nikoho na nic neptal. V roce 1968 doslo v oblasti Thule k važné nehodě, která mohla skoncit katastrofou. Zřítil se do moře bombardér B-52 se čtyřmi vodíkovýma bombama na palubě. Nikdo nikoho o ničem neinformoval. Naopak rozběhla se desinformační kampaň. V roce 1991 studie o radioktivním pozadí podala exaktní důkazy o nadměrném množství plutonia, které se používá jako materiál pro iniciaci výbuchu vodíkove bomby v oblasti. Jedna z vodikových pum nebyla nalezena. V komlexu základny byly tajně skladovány nukleární zbraně bez vědomí Kodaně.Teprve v roce 1995 Dánsko přiznalo vinu a zaplatilo odškodnění občanům Dánska a Gronska, kteří byli vystaveni radioaktivitě při práci na americké základně, šlo o sumu zhruba 15 000 000 dolarů. Proč bylo finanční odskodnění za americkou havárii a americké nukleární hlavice přeneseno na danského daňového poplatníka nemám zdání? V roce 2001 se president Bush obrátil osobním dopisem na premiera Gronska, aby intervenoval v prospech modernizace radarů v Thule. Kodaň protestovala, protože Gronsko je mandátním územím Dánska. Odpovědí emisarů USA na "odborných konferencích" o "dvojité slabosti" Dánska bylo, že ..."Dánsko je slabá evropská ekonomika a člen NATO". Jistě povybudivý signál z americké strany pro ČR nebo Polsko.
Teď se podivejme poněkud blíže na některé technické aspekty ohledně radarové techniky a z toho plynoucí rizika a dopady na život lidí. Třeba takový radar na stíhacich letounech se na zemi nezapíná mimo případy, kdy pozemní personál provádí testy a údržbu. V tomto případě je testujicí technik oblečen ve specialním olověném obleku. Výkon tohto zařízení je řádově v kW. Radar systému Aegis 4 na lodich US NAVY ma pulzní výkon okolo 20 MW. Pri bombardovani v Kosově 1998 udělala obsluha radaru amerického křižníku USS CG-žý Siloh chybu a zapnula radar blízsko italského pobřeží u přístavu Naples. Byla zničena nektera technická zařízení meteroologických stanic a operátorů mobilní sítě, která byla několik dní mimo provoz. Jaké byly dopady na zdraví lidi, nám může přiblížit situace z Azerbajdžánu. Tajná služba Azerbajdžánu odmítla poskytnout informace ohledně možných zdravotních rizik při provožu dvou radaru US v oblasti Astara a Khizy. Studie šéfa Nezávislého centra pro výzkum žívotního prostředí uvádí, že devetkrát vzrostl výskyt rakoviny, třináctkrát onemocnění jater a devatenáctkrát vzrostl počet dětí narozených s vrozenýmí vadami. Nepodařílo se mě bohužel zjistit jaký radar tam je. Specifikace radaru FSP=117 je 20-24 MW zářivého výkonu podle toho jestli systém je mobilní nebo ne. Radar určený pro americkou základnu v ČR je kolos o pulzním výkonu 1000MW. To je 20 krát tolik než výkon radarů, o kterých byla řeč negativní dopady se projeví řádově v okruhu desítek km. Navíc i pří bezchybnem provozu může dojít k odrazu vln o ionosféru.Pro zajištění provozu je nutný zdroj energie okolo 5 MW. Na základně má být 200 lidí. Zdroj energie musí být nezávislý na okolí. Vezmeme-li v potaz ještě požadavky na bezpečnost a utajení objektu je téměř jisté, že půjde o podzemní atomový reaktor.
Základní technické specifikace musí mít česká strana k dispozici, přesto o nich naše "svobodná nezávislá privátní média" neinformují. Obyčejní lidé jsou elitami degradováni na masu, která nemá být informována o negativních skutečnostech a už vůbec nemá mít právo zapojena do schvalování tak závažného procesu jakým bezesporu je vybudování US vojenské základny mimo jakouloliv pravomoc ČR. Vláda ani parlament nemají mandát k takovému rozhodnutí bez referenda. Nemluvě o pozici vlády stojíci na dvou přeběhlících a hlasech Strany zelných, která ve svém volebním programu slíbila podporu referenda a odpor vůčí atomové energetice. Na základě volebních programů totiž voličí dávali své hlasy. Záměrně jsem se vyhnul geopolitickým hlediskům ohledně toho proti jaké hrozbě má být základna postavena. Samozrejmě na to mám názor, ale domnívám se, že jde o důležítý veřejný zájem, který by měl být vysoko postaven nad nějaké politikaření. Uvedomme si, že Česká republika je malá hustě osídlená země. A radar o těchto technických parametrech bude mít značný negativní dopad na tisíce občanů Česka a my nebudeme mít možnost to vůbec ovlivnit. Mysleme na budoucnost. A budoucnost a bohatství každého národa jsou jeho děti!!!
Zdroje informací: