Co je hrozbou svobodné společnosti?
20.12.2005 Přišlo emailem Témata: Severní Amerika 1048 slov
Někteří lidé hromadí peníze, přestože dosáhli jistého limitu, kdy je naprosto zřejmé, že s dalším hromaděním nemohou už nic více koupit. Důvodem v tomto případě je transformace peněz v něco jiného, a to ve vliv, a ten se časem může změnit v moc. Lidé držící moc dlouhou dobu nakonec zjistí, že čím více peněz, tím větší možnost ovládat. Moc ale nevychází z jednoho zdroje, je rozdělena mezi mnoho skupin a jednotlivců, takže snaha o sjednocení naráží na protisnahu jednotlivých ohnisek moci. Nakonec vrcholem tedy není ani tak kontrola, jako spíše jistá rovnováha. Opravdový mistr může pak lehoučkým tlakem vyvažovat obrovské síly. A k tomu jsou nutné informace, které jsou v těchto případech vyšším derivátem peněz.
Přemýšlel jsem z jaké příčiny jsou zveřejněny nepříliš žádoucí informace v médiích. No, hledal jsem něco složitého a spikleneckého, ale skutečnost je naprosto trivialní: ...když to víme dnes my, bude to za týden vědět každý..... V jistém stadiu je prostě iluzí očekávat, že se podaří udržet věci pod pokličkou. Tady do jisté míry selhává možnost kontrolovat informační toky, svět je zatím globálně příliš různorodý a ti, co pracují uvnitř systému s citlivými informacemi, si to velmi zřetelně uvědomují.
Kde jsou kořeny kauzy ohledně údajných tajných věznic CIA? Po útoku na Dvojčata přišel během měsíce balík zákonů Patriot Act, kde víceméně kdokoliv obviněný z terorismu je zbaven příslušnosti k lidskému plemeni. Základní lidská práva a svobody jsou totiž nezcizitelné, nezadatelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Tak to aspoň uvádí Listina základních práv a svobod. Nemá smyslu příliš rozebírat, že všechny dodatky ústavy USA týkající se osobních práv a svobod jsou tímto zákonem paralyzovány. USA jsou jednoznačně demokracií, a protože tu stále byla a je hrozba konfliktu s nejvyšším soudem, musely se reálné důsledky Patriot Act přesunout mimo jurisdikci USA. Nemluvě o tom, že tento kontroverzní zákon je časově omezen.
A to byla zcela jistě velmi zlá zpráva pro zpravodajce v agentuře. Znamenalo to totiž kooperaci s větším množstvím lidí nejen mimo agenturu, ale i mimo tradiční spojence Bílého domu. Afghánistán, Sýrie, Maroko a dříve Uzbekistán jsou muslimské země, rizika úniku informací jsou značná. V zemích typu Británie, přestože se jedná o blízkého spojence Washingtonu, by nebylo možné použít jisté blíže nespecifikované metody vyšetřování. Tyto metody jsou zákonné a účinné, tvrdí ředitel CIA. Proč tedy vyšetřování "nepřátelských bojovníků" probíhá mimo jurisdikci amerických soudů? O tom, jaká rizika přisuzují vyšetřovatelé těmto operacím, svědčí i fakt, že jsou pří výslechu vězňů maskováni. Jistě jde i osobní bezpečnost vyšetřovatelů, ale nejenom o ni. Nutnost transportu vězňů formou stovek letů se ukazuje také jako slabé místo, zřejmě v nejbližší bude nadšencům zakázáno fotit letadla. Navíc uplatňování středověkých metod zacházení s vězni muselo ve větším měřítku pravděpodobně vyvolat tichou opozici přímo v CIA. V agentuře pracuje desítky tisíc lidí většinou velmi inteligentních, není možné očekávat, že budou kývat na vše, co agentura dělá jako houpací koně.
Máme tady na jedné straně politiky, kteří chtějí výsledky v boji proti terorismu, ale nechtějí žádné detaily, jak potřebné informace tajné služby získávají. Hlava úmyslně strčená do písku nemůže nic vidět. Na druhé straně jsou tu lidé v CIA, kteří vědí, že když to praskne, budou padat hlavy - ty jejich. Navíc jsou si jako profesionálové vědomi toho, že se jedná pouze o to, kdy tato situace nevyhnutelně nastane. Až na drtivou menšinu patologických jedinců dělají s nechutí něco, co tvrdě poškozuje nejen agenturu, ale i image USA ve světě. V tomto kontextu je překvapující informace průzkumu veřejného mínění, kdy polovina respondentů byla ochotna tolerovat mučení pro získání citlivých informací. "Standardizování jistých totalitních prvků v americké společnosti" ohrožuje demokratičnost USA více, než všichni teroristé. Ministří EU se tváří na summitu NATO, že věří ujištění paní Riceové o tom, že nejsou porušeny žádné zákony USA a mezinárodní závazky Washingtonu ohledně zacházení s vězní a ticho je i o údajných tajných věznicích. Jistě ti kteří jsou uznáni Bílým domem za neteroristy se nemusí o své nejzákladnější práva a svobody bát. A ti ostatní? Nikdo už nemluví o tom, že obvinění z terorismu nejsou považováni de facto z hlediska Patriot Act za lidské bytosti na něž se vztahuje Listina základních práv a svobod. Ten, kdo tradičně netrpí pštrosí nemocí politiků, je Nejvyšší soud v Británii, kdy sedm nejvyšších soudců jednoznačně sdělilo veřejnosti, že důkazy získané mučením kdekoliv na světě nebudou v Británii připuštěny v soudních procesech. Tlak na administrativu prezidenta Bushe, donutil Bílý dům akceptovat názor kongresu a senátu na otázku" legality případného mučení nepřátelských bojovníků". Jistě prohra víceprezidenta Cheneyho a lidí stojící za ním a výhra demokratických principů.