Z druhé strany SMS Mikroplateb

Jan Hřebabecký

1.12.2005 Přišlo emailem Témata: Nezařazeno 1888 slov

Předtím, než se pustím do oficiálního stanoviska projektu SMSden.com ke článku Neslavný konec plateb prostřednictvím SMS, bych chtěl tímto poděkovat panu Stworovi za možnost vyjádření k celému problému. Tohoto přístupu si osobně velice vážím, neboť to v podobných situacích, kdy se publikují hrozby žalobami a nahlášeními finančnímu úřadu, nebývá obvyklé.

Nyní bych se přesunul k samotnému problému. Ten dle mého názoru spíše demonstruje efekt motýlích křídel v praxi. Aneb jak z jedné textové věty (třeba pětibodovým, téměř neviditelným písmem) udělat soudní spor o 500 Kč řešený na mezinárodní úrovni. Ale k věci. Je pravdou, že já, jako zástupce druhé strany - projektu SMSden.com - nyní budu trpět stejným problémem jako pan Stwora v jeho článku o Neslavném konci, tedy osobní zainteresovaností v problému. Nicméně s tím vědomím se tomu budu snažit co možná nejvíce ubránit.

Přede mnou nyní stojí úkol objasnit zhruba čtyři základní problémy, na které poukazuje pan Stwora v jeho článku, a to jsou:

  • Proč bylo nutné přes jeden víkend (konkrétně od pátku 14:00 do neděle) umístit na webové stránky klientů SMSden.com textové informace.
  • Proč byla pozastavena služba SMS CSV při neumístění těchto informací.
  • Proč SMSden.com požaduje daňové doklady a jak funguje celý běžný proces SMSden.com.
  • A na závěr jedna technická informace ohledně webového softwaru pro SMS platby - SMSden client. Tím bychom měli vyřešit domnělý problém spočívající v bezpečnostních rizicích použití tohoto softwaru, které samozřejmě nejsou na místě.

Tedy postupme k prvnímu zádrhelu. Celá věc se má tak, že mobilní operátoři vyžadují, aby na všech stránkách, kde se objeví výzva k platbě, resp. k zaslání placené SMS, byly určité textové informace. V našem případě jde konkrétně o textovou větu „Technický provozovatel služby je ComGate, a.s.“. Informace o tom, že tato věta v přesném znění musí být umístěna na všech stránkách našich klientů, nám přišla v pátek v 11:00 hodin a to s informací, že v pondělí ve 12:00 hodin musí být změna provedena a hrozí, že operátoři začnou vystavovat pokuty. Vzhledem k tomu, že tyto pokuty se pohybují v řádech statisíců a mohou jít do milionů, to v nás probudilo poměrně velké obavy a museli jsme přistoupit k tak nepopulárnímu kroku, jako je vyzvání našich klientů k doplnění těchto informací a to do neděle. V případě, že naši klienti stihli potřebné informace doplnit, služba byla funkční bez jakéhokoli omezení. Jednou z podmínek je i umístění informace o infolince - telefonickém kontaktu na provozovatele stránek tam, kde se nachází výzva k platbě. Abychom nějak kompenzovali nutnost umístění informací na stránky, rozhodli jsme se, že od této doby budeme všem nabízet naši infolinku zdarma. Běžná cena za poskytování infolinky je v této oblasti 5000 Kč měsíčně.

Věc se má tak, že celá akce probíhala bez problémů. Pouze jeden klient - pan Stwora - nám obratem zaslal e-mail, že tyto informace na web odmítá umístit. V naší situaci, kdy by nás pokuta od operátorů fakticky zlikvidovala, jsme neměli jinou možnost, než mu službu dočasně pozastavit. Ano, možná bylo předčasné službu pozastavit v neděli navečer (ikdyž my jsme dali termín do neděle), když náš deadline byl pondělí 12:00, ale to dle našeho názoru není nic tragického. Stačí přece minutový zásah do stránek - doplnění textové informace - a všechno může jet zase dál. Pozastavení služby má tedy jediný důvod - nebyla jiná možnost.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, kterým je nutnost vystavení daňového dokladu. Pan provozovatel tohoto webu byl zřejmě pozastavením služby velmi pobouřen a jeho pobouření do jisté míry chápu, a tedy se rozhodl využívání služeb SMSden.com ukončit s tím, že požaduje okamžité vyplacení jeho naspořené částky a to aniž by vystavil daňový doklad. Nyní je prostor pro ozřejmení celého procesu plateb SMSden.com.

SMSden.com je projekt působící v České republice, kde platí jisté daňové zákony a formální postupy. Je to sice právní systém založený na velice formální bázi, kdy každý doklad má více méně přesně danou formu, ale je třeba jej dodržovat. Princip zpoplatnění stránek je v tom, že SMSden.com, resp. pan Stwora a jakýkoli další klient SMSden.com vlastně prodává služby mobilních operátorů (SMS Mikroplatby) a dostává za to provizi (onu malou část z celkové ceny SMS). Tato provize je tedy stejným výnosem, jako je třeba provize dealera kosmetických přípravků za prodané vlasové šampony, a proto je třeba ji zachytit v účetnictví. Aby bylo možno tuto provizi v účetnictví zachytit podle platných právních norem, je nutné na ni vystavit daňový doklad. Daňový doklad je faktura nebo zjednodušený daňový doklad. Celý proces je následující:

V pozici hlavního dealera služeb placených SMS operátorů, je firma, agregátor, která agreguje velké množství SMS zpráv od všech operátorů a fakturuje jim své provize, které jsou pro ní výnosem. Na agregátora je napojen rovněž projekt SMSden.com, který fakturuje agregátorovi zase své provize z části přijatých SMS zpráv, které byly zaslány klientům projektu SMSden.com a v tu chvíli je tato provize pro projektu SMSden.com rovněž výnosem. Stejný postup je tedy nutný i u klientů projektu SMSden.com, kteří musí vyfakturovat své provize a mají to zachyceno i ve smlouvě (i když je to jasné i z obecného principu fungování tohoto procesu). Pokud bychom tedy „na černo“ poslali peníze panu Stworovi, měli bychom výnos, peníze bychom fyzicky nedrželi, ale přesto bychom z nich museli zaplatit daň z přidané hodnoty a ze zisku. Závěrem toho je, že faktura je pro vyplacení provizní částky naprosto nezbytná a pokud ji náš klient odmítne vystavit, nemůže mu být jakákoli částka poukázána. Je to jako kdybyste si koupili třeba firemní počítač a v obchodě by Vám na něj odmítli vystavit fakturu. Byl by to pro Vás finanční výdaj, ale ne náklad. Proto by Vás Váš nový počítač přišel asi o 30% dráž. Tedy pokud by SMSden.com vyplácel provize na černo, nejen, že by porušoval zákon, ale dokonce by byl po zaplacení daní zhruba v 30% ztrátě. Na konec této části bych se pokusil doobjasnit ještě drobný subproblém, konkrétně proč je nutné vystavovat daňový doklad s poměrně dlouhou dobou splatnosti. Je to způsobeno tím, že i projekt SMSden obdrží peníze s tímto zpožděním a tedy to je zaneseno i v podmínkách pro uživatele služeb SMSden.com.

Pokud tedy pan Stwora odmítl vystavit fakturu, není naprosto žádná jiná možnost než mu částku nevyplatit. To jsme ovšem nečekali, že nám přijde hrozba soudním postupem za účelem získání dané částky „na černo“. To nás skutečně zarazilo a netušili jsme, co si o tom máme myslet. Vzhledem k tomu, že jsme nechtěli další tahanice o 500 Kč, kolega zaslal panu Stworovi částku ze svého osobního účtu. Z firemního účtu totiž není ani možné bez dokladu ty peníze poslat! Kolega sice neměl pár dní na oběd, ale věřili jsme, že to pana Stworu uspokojí a vše bude pokračovat dále. Ale ouvej, 29.11. vyšel článek zde na zvědavci, navíc podpořený příspěvkem na Lupě. Nevíme, do jaké míry nás ten článek poškodil, ale určitě nás jeho existence dosti trápí.

Myslím, že není třeba k tomu více psát a mohu se věnovat technické stránce věci a domnělému bezpečnostnímu riziku použití aplikace SMSden client, sloužící ke zpoplatnění internetových stránek a souborů.

Želízkem v ohni je tentokrát výrok pana Stwory, že „Smsden.com se přihlásí přes vzdálenou proceduru do systému Zvědavec (jako administrátor) a nastaví někde něco“, což se sice z pohledu kohokoli, kdo se věnuje internetovým technologiím, zdá nutně jako naprostý nesmysl, ale běžný čitatel tohoto webu (a teď se nechci nikoho dotknout), to může brát za své.

Jak bylo již řečeno v diskusi, aplikace SMSden client je součást klient-server architektury systému SMSden.com, přesněji část typu klient (od toho také název). Tato aplikace, aby mohla fungovat, se připojuje k serveru SMSden.com, a podle toho, jaké informace od tohoto serveru obdrží, buď pustí člověka na placenou stránku nebo zobrazí výzvu k odeslání SMS. Funguje na naprosto stejném principu jako internetový prohlížeč. S tím rozdílem, že pomocí internetového prohlížeče si prohlížíte stránky například zvedavec.org a SMSden client místo toho prohlíží výstup serveru SMSden.com, aby zjistil, zda za danou stránku bylo zaplaceno, a podle toho se zachová. Tedy představa o tom, že prostřednictvím SMSden clienta se kdokoli dostane do stránek Zvědavce je naprosto adekvátní představě, že když si prohlížíte stránky zvedavec.org, získá kdokoli (například pan Stwora) administrátorský přístup do vašeho osobního počítače.

Pro bližší informace o fungování klient-server architektury, implementované v SMSden.com, uvádím několik odkazů:

http://www.xmlrpc.com/
http://www.php.net/
http://www.smsden.com/

Věřím, že se mi podařilo poskytnout alespoň částečnou protiváhu článku pana Stwory a ještě jednou mu děkuji za tuto možnost s nabídkou znovuspuštění služby SMS CSV2, nyní již s dodržením podmínek.

Jan Hřebabecký, SMSden.com

Známka 1.0 (hodnotilo 3)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

28

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červenec přispělo 56 čtenářů částkou 9 767 korun, což je 28 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Evropská komise schválila přidělení nevojenské pomoci Ukrajině ve výši více než čtyř miliard eur!18.07.24 19:09 Evropská unie 0

Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování18.07.24 18:33 Česká republika 0

Evropský parlament potvrdil von der Leyenovou na postu předsedkyně Komise18.07.24 17:03 Evropská unie 4

Co si myslí zdravá část poslanců EU je přímo neslučitelné s EU "hodnotami"18.07.24 13:21 Evropská unie 1

Řádně 3x očkovaný Biden prý dostal COVID18.07.24 11:11 USA 0

Unikátní seznam pohlaví. Kam se hrabou ty Cibulkovy!18.07.24 08:43 Neurčeno 1

Za 14 dní budou Azováci v Praze. Za 500 Kč si s nimi můžete popovídat17.07.24 20:24 Ukrajina 3

Odvážný onkolog prolomil mlčení o podivných „turborakovinách“ a byznysu kolem léčby17.07.24 18:55 Slovensko 0

Tour de France 2024: Návrat povinné roušky!17.07.24 18:46 Francie 1

Většina českých poslanců Von der Lejnovou nepodpoří 17.07.24 15:15 Evropská unie 0

Panika v EU kvůli novému viceprezidentu17.07.24 14:39 USA 0

Český grýn dýl. To aby jste věděli do čeho konkrétně jdeme17.07.24 07:14 Česká republika 0

S Pavlem přišla vojenská junta. Foltýn - označí vás za dezinformátora, konec v práci17.07.24 07:04 Česká republika 0

„Odvolat.“ Politici zdrceni výrokem Pekarové o atentátu na Trumpa17.07.24 06:54 Česká republika 0

Dvacet let proměny....16.07.24 19:22 Francie 0

Holandsko v rámci green dealu zavádí daň z "kravských prdů" 100EUR na krávu na rok16.07.24 12:49 Nizozemsko 4

Jan Schneider: Většina politiků z Fialovy vlády by dala přednost úspěšnému atentátu na Trumpa15.07.24 19:16 Česká republika 1

Americká ministryně financí Janet Yellenová varovala, že po celém světě se země odklánějí od amerického dolaru15.07.24 19:09 USA 0

Musíte mobilizovat mladé, abychom uvažovali o poslání vojáků. Vzkaz Ukrajině z USA15.07.24 18:50 USA 2

Kradou hydranty aby přežili. V USA mizí kovy, měď je nyní zlato chudých 15.07.24 07:10 USA 0

Měnové kurzy

USD
23,19 Kč
Euro
25,27 Kč
Libra
30,03 Kč
Kanadský dolar
16,91 Kč
Australský dolar
15,55 Kč
Švýcarský frank
26,14 Kč
100 japonských jenů
14,74 Kč
Čínský juan
3,19 Kč
Polský zloty
5,89 Kč
100 maď. forintů
6,47 Kč
Ukrajinská hřivna
0,56 Kč
100 rublů
26,33 Kč
1 unce (31,1g) zlata
56 846,22 Kč
1 unce stříbra
693,80 Kč
Bitcoin
1 473 331,52 Kč

Poslední aktualizace: 18.7.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 30 865