Kam na dovolenou?
18.4.2004 Přišlo emailem Témata: Nezařazeno 537 slov
Před pár týdny se mě zeptal soused (rozený Kanaďan), kam se chystáme letos na dovolenou. Odpověď byla vcelku jasná: asi domů do Česka. Synové vystudovali univerzity, a tak než se rozletí z hnízda, tak jim chci připomenout , kde se narodili, seznámit je s příbuzenstvem v rodné vlasti, které neviděli přes 10 let.
Bylo vidět, že mi soused trošku závidí. Imponovalo mu, jak se snažím předat svým synům všechny vědomosti o rodné zemí. A tak jsem i jemu začal vyprávět, jak Češi umí vařit výborný guláš, jak chutná české pivo, jak je Praha krásná, jaké jsou doma překrásné vesničky a města a jak v roce 1989 proběhla revoluce.
"Rád bych se do České republiky také podíval," odpověděl mi na to vše soused. Velice ochotně jsem ho pozval domů, zapnul internet a začali jsme hledat, jaké jsou podmínky k návštěvě České Republiky.
"Nejprve potřebuješ vízum," povídám mu. Podívali jsme se namátkou, kam všude potřebuje Kanaďan vízum. Hned na začátku abecedy stojí Čína a Kuba. Třetí je Česká republika. Nepřipomíná to malinko komunistickou minulost (přítomnost)?
Dále jsme se dozvěděli na oficiálních kanadských webových stránkách, jak se v Česku krade. Vyzývají tam turisty, aby byli opatrní, no ale nemusel jsem sousedovi nic vysvětlovat, protože sám nejlépe ví, jak se krade ve velkém v Kanadě, takže se tomu jen usmál.
Dále jsem mu sdělil, že po příjezdu do České republiky se musí do 3 dnů hlásit na policii, jinak se dopustí porušení zákona 326/1999 a bude mu udělena pokuta do výše 5000 korun (asi $250).
To už na mě soused zíral velice divně a neodpustil si otázku, proč je vízum mezi Kanadou a Českem? Snažil jsem se mu vysvětlit, proč Kanada zavedla vízovou povinnost a on se mě s největší upřímností zeptal, zda ta žebrácká (shaking lady) v Torontě byla Češka.
Přešel jsem tuto otázku mlčením.
"A proč musí Kanaďané žádat o vízum," byla jeho další otázka? "Aby neemigrovali do Česka?" Nepřeji vám slyšet, co mi tento upřímný soused na závěr pověděl. Slušně přeloženo, na světě je tolik krásných míst, kde se nemusí žádat o vízum a potupně se hlásit na policii. Je k tomu co dodat?
Vlastně ano, sám jsem si uvědomil, že jsem nabyl kanadské občanství po roce 1993, a tím mi převlečení komunisté sebrali mé české občanství. (Co to vlastně povídám, občanství jsem pozbyl, podle toho, jak kdo zákony sestylizuje.) Největší šok pro mě byl, že tento zákon pro odebírání občanství podepsali Havel a Klaus - ti stejní, kteří tak krásné hovořili o krajanech v zahraničí, dokud je potřebovali. Ale to je již stará historie.
Otázka mého souseda vlastně zněla: "Kam letos na dovolenou?" Do Česka určitě ne, protože se nesnížím k tomu, abych se potupné hlásil na cizinecké policii ve své rodné demokratické zemi. Mým synům, kterým jsem celý život připomínal, kde se narodili, budu muset vysvětlit, proč nepojedeme letos DOMŮ, ale do nějakého sousedního státu, kde se potkají po tolika letech s blízkými příbuznými. Změní se něco po prvním květnu, kdy Česká republika vstoupí do EU? Mohu vás ujistit, že vůbec nic, a nejen proto, že Česko bude v Evropském parlamentu zastupovat bývalý komunista Telička (sám přiznal, že byl v 80.letech v KSČ).