Nová tajná zbraň firmy Google

A kam to povede

Vladimír Stwora

19.6.2006 Počítače, komunikace Témata: Nezařazeno 1498 slov

Na břehu Columbia River na hranici mezi státy Oregon a Washington roste nová tajná zbraň vyhledávače Google: Největší počítač (nebo počítačová síť, chcete-li, neboť rozdíly zvolna splývají) světa.

Ovšem jakápak tajnost, když plocha nového počítače pokrývá velikostí dvě fotbalová hřiště a po stranách rostou chladicí věže o výšce čtyřpatrových domů, že? To, co roste, je jen jeden ze zhruba 25 obřích datových center rozšířených po celém světě. Podobné bylo nedávno dokončeno v Číně a v Irsku a staví se v Rusku. Centra jsou propojena světlo vodivými kabely o vysoké kapacitě, neboť v Google vědí, že každá milisekunda, kterou ušetří uživatelé při vyhledávání informací, povede k jejich větší spokojenosti. A větší šanci, že se vrátí. Neboť konkurence existuje a je také stále silnější. Systém pojmenovali Googleplex.

„Google je něco jako Borgové ze seriálu StarTrek,“ řekl na jejich adresu nedávno počítačový expert Milo Medin, který v devadesátých létech minulého století pracoval na projektu SETI@Home pro hledání mimozemské inteligence. „Neznám nikoho, kdo by dokázal tak efektivně a hladce pracovat s informacemi jako oni.“

Googleplex v Kalifornii
Jedno z center Googleplex. Tenhle je v San Jose v Kalifornii.

Místo pro stavbu nového centra bylo vybráno pečlivě. Je tam dostatek levné elektřiny z blízkých vodních elektráren a dobré digitální spojení se světem. Stavba je provázena velkými tajnostmi, dokonce i v papírech na městském zastupitelství města The Dalles figuruje projekt pouze pod číslem 02. Slovo Google se nikde v papírech radnice nevyskytuje. Městští úředníci včetně starosty o něm odmítají hovořit, neboť jsou vázaní smlouvou o mlčenlivosti. Městečko The Dalles o 25 tisících obyvatelích je z nové továrny na informace rostoucí za jejími humny částečně nadšeno, částečně vyděšeno. Ceny realit v městečku vzrostly o 40 %. Předpokládá se, že po dokončení vznikne v městečku asi 60 až 200 stálých pracovních příležitostí.

Počet propojených počítačů je obchodním tajemstvím firmy, odborníci odhadují, že v roce 2001, kdy Google míval návštěvnost 70 milionů denně, měla firma v síti propojeno zhruba 8000 počítačů. O dva roky později, v roce 2003, to už bylo sto tisíc počítačů. Dnes už i největší experti ztratili stopu, odhaduje se, že by mohlo jít přibližně o 450 tisíc počítačů. Google investuje do stavby nových center přibližně 1,5 miliardy dolarů ročně.

A zdá se, že má proč. Jeho největší konkurenti, Yahoo a Microsoft stavějí podobná centra a investují ještě více. Konkrétně Microsoft oznámil, že příští rok hodlá do stavby center pro internetový vyhledávač investovat dvě miliardy dolarů. V současné době má Microsoft v síti pro vyhledávání asi 200 tisíc propojených počítačů a do roku 2011 to má být 800 tisíc.

Jenže v Google už dávno pochopili, že nejen vyhledáváním je živ webový fanda. Nedávno vylepšili a rozšířili svůj nový projekt Google Earth, který má v konečné fázi nabídnout něco jako mapu planety s rozlišením 3m. Kombinuje snímky z družice s mapou. Google Earth je lokalizován do němčiny, španělštiny, francouzštiny a italštiny a pracuje se na další lokalizaci. Funguje pod Windows i pod Linuxem. Podle toho, co Google uvádí, si ho stáhlo už 100 milionů lidí.

Zakladatelé a majitelé Google, Larry & Sergey
Zakladatelé a majitelé firmy Google
Larry & Sergey

V tomto místě jsem původně chtěl článek ukončit. Až dosud jsem v něm více méně citoval informace z článku Google’s not-so-very-secret weapon z Herald Tribune. Ale když jsem tak vypisoval všechna ta nej- nej- nej- této firmy, došlo mi, že bychom se možná měli zmínit o dalších souvislostech, které z toho pro nás jako pro neameričany vyplývají.

Podívejme se, čím ještě se Google zabývá.

Dalším ambiciózním projektem této firmy je kancelářský balíček podle vzoru Microsoftu obsahující aplikace pro editování textů (wordprocesor) a tabulkový procesor, ovšem s tím, že finální produkt si nebude uživatel uschovávat na svém disku, ale kdesi v systému Google. Má to mít tu výhodu, že bude tím pádem dostupný kdekoliv na světě, kde je internet. A pro firmu tu výhodu, že tak zřejmě bude mít pod kontrolou některé velmi citlivé informace – navrch těch, které už má nyní.

A to už nemluvím o Google mail, Google video, Google maps, Google News a zřejmě ještě o několika dalších rozjíždějících se projektech této firmy. Všechny mají společné jedno. Říkají lidem: Uložte si své informace u nás. A zadarmo.

Asi před deseti lety jsem viděl science fiction film, kdy vlivem blesku se do chlapcova mozku přenesl obsah celého internetu. Šlo o nehodu, ale chlapec byl najednou nejznalejším člověkem na Zemi, protože měl v hlavě všechno vědění, které lidé uložili na své webové stránky. Pochopitelně nesmysl, ale nedělá teď Google něco podobného?

Abych pravdu řekl, nemám z toho dobrý pocit. V počítačových centrech firmy Google totiž opravdu JE kopie celého světového internetu. Dokonce včetně historie. Jak často a jak detailně robot Google skenuje celý internet, se přesně neví, ale dělá to zatraceně dobře. Jen si představte, že jejich systém musí rozlézt každičkou webovou stránku, extrahovat z ní každé slovo v libovolném jazyce a libovolné abecedě a to slovo indexovat a zařadit někam. A to vše s rychlostí světla.

Nemám z toho dobrý pocit dvojnásobně, když uvážím, že firma sídli ve Spojených státech, přičemž vláda té země se svým hladem po informacích netají ani sekundu.

A nemám z toho dobrý pocit trojnásobně, neboť i další obří konkurenční vyhledávací firmy, tj. Microsoft i Yahoo, rovněž sídlí ve Spojených státech. Pokud vím, žádná významnější větší vyhledávací firma mimo oblast USA neexistuje.

Co by se stalo, kdyby jednoho dne všechny vyhledávače přestaly pracovat? Dovedete si představit ten chaos na internetu? A co by se stalo, kdyby všechny americké vyhledávače trvale upravovaly nalezené výsledky určitým způsobem, například kdyby ignorovaly některé informace? (To se ostatně děje už dávno, byť zatím jenom, doufejme, okrajově.)

A co by se stalo, kdyby všechny tyhle obří vyhledávače uzavřely s vládou Spojených států exkluzivní tajnou smlouvu, podle které by jí nabídly všechna svá data k prosévání a lovení?

A co by se stalo, kdyby např. Google využil svou obrovskou výpočetní kapacitu k lámání šifer, které se až dosud považovaly za neproniknutelné? Vždy, když se hovoří o počtu let, které potřebují nejrychlejší počítače světa na lámání šifer, uvažuje se o konečném, nevelkém počtu těchto počítačů. Ale dovede si někdo představit, jakou výpočetní kapacitu asi má síť se 450 tisíci počítači?

Internet vynalezli v Americe a ačkoliv je dnes rozšířen do celého světa a spousty firem na něm životně závisí, pravdou je, že jeho životně důležité orgány jsou umístěny v jednom jediném, problematickém státě. A když hovořím o životně důležitých orgánech, nemám na mysli jenom vyhledávače, ale i tzv. root nameservery. Je jich 13, z toho snad až na dva jsou všechny vlastněny americkými firmami (byť jejich fyzické umístění je mimo USA).

Amerika se svou současnou vládou a svým prstem na tepně informací je něco jako časovaná bomba. Měli bychom nad tím možná začít přemýšlet. Je pro mě dost nepochopitelné, že ani Evropskou unii, ani asijské velmoci tento fakt příliš nezneklidňuje.

Známka 1.0 (hodnotilo 5)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

12

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Za měsíc květen přispělo 20 čtenářů částkou 4 274 korun, což je 12 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Lipavský urazil osvoboditele Československa od fašismu a zradil vlastní národ09.05.25 11:27 Česká republika 1

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka09.05.25 11:21 Česká republika 0

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí začala, na tribuně vedle Putina sedí čínský prezident09.05.25 09:54 Rusko 0

Příjezd Rudé armády do Prahy 9. květen 194509.05.25 07:10 Česká republika 0

Kardinálové zvolili novou hlavou církve Američana Prevosta08.05.25 20:47 Vatikán 0

Napadeny klíčové zbrojovky a letiště!08.05.25 20:19 Rusko 0

Macron přivítal se všemi poctami džihádistu z ISIS, který oslavoval masakr v Bataclanu08.05.25 19:54 Francie 0

Trump prý navrhl vozit na Ukrajinu cizince deportované z USA08.05.25 19:20 USA 0

„My jsme historii nezapomněli!“ Okamura vyzval vládu, ať jde válčit sama08.05.25 19:12 Česká republika 0

„Dezoláti, dezinformátoři, d*bilové a d*menti.“ Ševčík vyšetřil Fialovu vládu a média08.05.25 19:09 Česká republika 0

Pobaltí nedovolí Ficovi přes svá území letět do Ruska. „Zkomplikovalo mi to plánované termíny“08.05.25 06:36 Slovensko 0

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení digitalizace služeb07.05.25 23:52 Česká republika 4

Jak Vlasovci „zachraňovali“ Prahu a kdo ji skutečně osvobodil?07.05.25 20:27 Česká republika 4

Francie diskutuje o návratu povinné vojenské služby07.05.25 20:15 Francie 0

Bruselský diktát. Kdo smí uctít vítězství nad nacismem?07.05.25 19:43 Evropská unie 0

Profesor Keller: Představme si, jak Foltýn vysvětluje lidským troskám z koncentráků, že byly okupovány07.05.25 17:38 Česká republika 1

Soud poslal starostu Řeporyjí Novotného do vězení07.05.25 15:50 Česká republika 1

Ukrajina souhlasí s konkrétním návrhem příměří07.05.25 10:32 Ukrajina 0

Indie zasáhla raketami několik míst v Pákistánu. Ten sestřelil indické stíhačky07.05.25 06:03 Indie 0

Návrh politika TOP09: Legalizujme incest v Česku07.05.25 05:53 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
22,21 Kč
Euro
24,93 Kč
Libra
29,44 Kč
Kanadský dolar
15,95 Kč
Australský dolar
14,21 Kč
Švýcarský frank
26,72 Kč
100 japonských jenů
15,23 Kč
Čínský juan
3,07 Kč
Polský zloty
5,86 Kč
100 maď. forintů
6,15 Kč
Ukrajinská hřivna
0,53 Kč
100 rublů
26,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
73 486,53 Kč
1 unce stříbra
722,18 Kč
Bitcoin
2 252 005,15 Kč

Poslední aktualizace: 8.5.2025 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 20 720