Budete světu chybět, Steve. Moc
10.10.2011 Počítače, komunikace Témata: Počítače 850 slov
Už když v srpnu tohoto roku oznámil Steve Jobs, že dočasně přenechává pozici generálního ředitele Apple svému kolegovi Timu Cookovi, aby si dal „věci do pořádku a trošku se sebral“, bylo mnoha lidem jasné, že jeho zdravotní stav se zhoršuje, a že – navzdory špičkové lékařské péči – se nemoc nedaří zastavit. O jeho zhoršujícím se zdravotním stavu ostatně svědčily i filmové záběry na předváděcích akcích nových výrobků firmy Apple. Steve viditelně hubl a jeho rysy se ostřily. Ne, že by mu to neslušelo, ale člověk nemusel být lidový léčitel, aby z jeho hubené tváře vyčetl, že nemoc postupuje.
Když dva dělají totéž, není to totéž
Microsoft a Apple. Bill Gates a Steve Jobs. Oba byli úspěšní. Oba velmi bohatí. Ale každý jinak.
Microsoft staví svůj úspěch na nekonečném proudu menších a větších podrazů, zlodějen a nečistých praktik. To, že ještě nepadl, že firma dávno nezkrachovala, není dáno kvalitou jejich produktů, ale špinavými triky. Kupování politiků, soudců a obchodníků, kteří před dvěma desítkami let rozhodli, že žádný počítač na trhu nesmí být prodáván bez operačního systému Windows. Kvůli softwarovému pirátství prý. Já sám mám asi 6-10 legálních licencí na všechny verze Windows počínaje Windows 95, ačkoliv Windows už skoro 15 let nepožívám. Prostě ty licence přišly s novými počítači aniž jsem je chtěl. Mimo to mám i několik licencí MS Office, rovněž nedobrovolně. Za každou tu licenci jsem musel Microsoftu zaplatit, i když to byly OEM verze. Za ty roky jsem Microsoftu nacpal do nenasytného chřtánu desítky tisíc korun. A takových, jako já, jsou desítky a stovky milionů lidí. Další podobné nátlakové praktiky uplatnil Microsoft i u státních správ a škol desítek států, takže většina z nich byla nucena používat Windows. A to už nezmiňuji desítky dalších podrazů, jako například „drobná nepochopení“ standardů pro protokoly webových stránek na straně Microsoftu, takže každé webové stránky musí obsahovat kód pro MS Explorer a kód pro ostatní prohlížeče, nebo skutečnost, že Windows „nevidí“ na disku nainstalovaný jiný operační systém a pokud někdo chce mít na disku více systémů, musí být Windows nainstalována první, jinak Windows disk smaže. Zkrátka Windows jsou otravná, hloupá a vlezlá jako finanční úřad.
Na druhé straně nevzpomínám, že by mi Apple někdy něco nutila. Apple se chovala vždy jinak. Zde jsou naše výrobky, berte nebo nechte ležet. A že ty výrobky jsou úžasné, téměř dokonalé, novátorské a esteticky krásné, o tom není pochyb.
Steve Jobs vždy prošlapával stezku, vedl. Byl prostě první, nejlepší. Nemusel nikoho nutit, jeho výrobky si své zákazníky našly samy. Bill Gates věčně v závěsu. Věčně stíhal. Co neukradl, neokopíroval, nekoupil, to neměl. A když už se něčeho zmocnil, dokázal přinutit lidi, aby si to koupili. Bill Gates nepřišel za ty roky s jediným vlastním vynálezem.
Výsledek: Bill Gates je oceňován na nějakých 56 miliard. Steve Jobs po sobě zanechal „pouze“ něco přes 8 miliard.
Přesto, kdybych si mohl vybrat, čí cestou bych šel raději, volil bych cestu Steve Jobse. Steve nám ukázal, že zbohatnout lze i slušně. Traduje se o něm historka, že jednou nějaký jeho programátor nechápal, proč chce Steve Jobs na obrazovce rámečky se zakulacenými rohy. Steve ho vzal na procházku do parku a ukazoval mu, že obloučky jsou všude.
To, že nedokončil ani střední školu (kvůli penězům) a raději chodil do lekcí kaligrafie, se později ukázalo (a on to sám říká) jako nejlepší rozhodnutí v životě. Jen díky tomu máme dnes na obrazovkách počítačů krásné fonty. Microsoft je později začal používat také, ale první byl Steve Jobs, který je prosadil.
Víte, Steve, nikdy jsem neměl žádný výrobek vaší firmy. Patřím mezi těch pět procent populace, které vaše výrobky prostě nekupuje. Já mám rád věci, které si mohu dodělat sám, vyladit podle svého, mám rád klasické klávesnice a ne dotykové displeje, telefon používám jen na telefonování a hudbu poslouchám z jednoduchého mp3 přehrávače. Ty vaše výrobky s jablíčkem jsou na mě příliš dokonale. Příliš snadno ovládatelné. A bohužel i příliš drahé. Ale často jsem v obchodech a u známých vaše věcičky zkoušel a vždy jsem při tom zažíval tichý obdiv a radost z krásně udělaného výrobku.
Ukázal jste nám všem několik věcí. Za prvé: Že můžete být bohatý a při tom skromný a slušný. Samozřejmě neznám všechny podrobnosti vašeho života ani to, jak se vám dařilo postupovat po schůdcích úspěchu, ale mám dobrý pocit z toho, jakou formou jste dokázal prorazit. Za druhé: Že být na dně neznamená nutně konec. Však jste na dně byl několikrát. Pamatujete, jak vás vyhodili z Apple a pak vás špendlíčkem vyhrabávali? Za třetí: Že je důležité mít vizi a nebát se ji uskutečňovat. A za čtvrté, že … zkrátka … tak nějak nevím, jak to říct … věděl jste, že umíráte, bojoval jste dokud to šlo, nakonec ta nemoc byla silnější a dostala vás, ale poražený jste nebyl. Jen tak nějak moudře smířený.
Je nespravedlivé, že lidi jako vy museli odejít, ačkoliv měli světu ještě hodně co nabídnout, a jiní, kteří už tady desítky roků zaclánějí a obtěžují, se těší zdraví síle. Apple bez vás nečeká budoucnost, to vy víte. Až realizuje vaše poslední nápady, upadne patrně do průměrnosti a šedi. Protože hamounských Billů Gatesů jsou plné žebřiňáky. Steve Jobs byl jen jeden.