V Barceloně mají nejrychlejší počítač v EU
-- a jede pod Linuxem :-)
14.4.2005 Počítače, komunikace Témata: Technika 279 slov
Nejrychlejší počítač v Evropě byl poprvé nabootován (krásné české slovo) tento týden v Barceloně. Je vyroben IBM. Rychlost jeho procesoru je 40 teraflops. Jednotka "flops" je zkratkou floating point operations per second, čili počet operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu, a používá se někdy k měření rychlosti procesorů používaných pro vědecké účely, kde většina operací probíhá s plovoucí desetinnou čárkou.
Jeho RAM je 20 000 krát větší, než průměrná RAM průměrného PC a disková paměť dosahuje 233 terabytů.
Počítač je vlastněn Barcelona Supercomputing Centre, což je konsorcium španělské a katalánské vlády a Polytechnické vysoké školy v Barceloně. Je umístěn v areálu polytechniky.
Počítač se jménem MareNostrum je čtvrtý nejrychlejší na světě. Oficiálně bude používán k ke studiu aerodynamiky, biologie a genetiky. Neoficiálně k prolamování šifer. O těch šifrách se v článku nehovoří, ale je to logické.
Vůbec nejrychlejším počítačem světa je BlueGene/L firmy IBM ve Spojených státech. Je schopen teoreticky dosáhnout rychlosti 360 teraflops. Ve skutečnosti je to méně, 24. března t.r. ohlásilo americké ministerstvo energetiky, že jejich BlueGene/L dosáhl rychlosti 135,5 teraflops.
BlueGene/L je designován ve struktuře nodes podobné buňkám, přičemž každý node (buňka) obsahuje samostatný procesor nebo dva, počet buněk může dosáhnout až 216, tedy 65 536. Architektura umožňuje přidávát nové buňky, aniž by jejich počet negativně ovlivnil rychlost procesů. Celkově má hardware BlueGene/L kapacitu 131 072 výkonných procesorů nepočítaje v to ty, které samostatně řeší rozhodování o sdílení operací.
Barcelonský MareNostrum zabírá plochu 120 metrů čtverečních, je vyroben ze součástek, které jsou běžně na trhu a jeho spotřeba energie je 630kW, což ho současně řadí mezi nejúspornější superpočítače.
Podle článku Barcelona boasts EU's top supercomputer.