Američané opět předvedli světu platnost Murphyho zákonů
13.8.2001 Počítače, komunikace Témata: Počítače 412 slov
Americká vláda investovala 6,2 milionu dolarů do projektu, který měl umožnit vojákům v zámoří hlasovat při posledních prezidentských volbách pomocí Internetu. Ukázalo se, že této možnosti využili celkem jen 84 vojáci. To vychází v přepočtu na 74 tisíce dolarů na hlas. Tolik zaplatili daňoví poplatníci za doručení každého jednotlivého hlasu do volební urny. Kdyby každý hlasovací lístek dopravoval osobní kurýr cestující v business class, vyšlo by to minimálně 50krát levněji.
K projektu volebního systému přes Internet se vyjádřila řada amerických "odborníků". Polovina z nich si pochvaluje, že projekt splnil svůj účel, protože prý nešlo o to na něm vydělat, ale dokázat, že to jde (!). Druhá polovina "odborníků" se staví k projektu skepticky. Nikoliv pro jeho astronomickou cenu, ale proto, že (cituji): "Internet není dostatečně bezpečným místem pro věc tak delikátní, jako jsou volby".
Je naprosto neuvěřitelné, že tento do nebe volající nesmysl je opakován znovu a znovu ve sdělovacích prostředcích a tzv. "experti", kteří jej vypouštějí, jsou zřejmě ještě za svou "odbornost" honorováni.
Navrhoval jsem desítky počítačových projektů. Domnívám se, že cena programového zabezpečení pro sčítání volebních hlasů přes Internet by neměla překročit pár desítek tisíc dolarů, včetně bezpečnosti. Kdybych to chtěl mít velmi vypulírované, tak řekněme 100 tisíc dolarů maximálně. Ale ani v nejdivočivějších snech si nedovedu představit, jak by se v tom dalo utopit více peněz. Technologie existuje a včetně zabezpečení - dnes přijde na babku. Pomocí Internetu se denně převádějí miliardy dolarů z konta na konto. Nebýt to přiměřeně bezpečné, žádná banka by do toho nešla.
Tím, že Američané byli schopni utratit za internetovský volební systém (který nikdo nevyužívá) 6,2 milionu, potvrdili platnost Murphyho zákona. Ten říká, že každý počítačový systém je schopen (bez ohledu na svou složitost) expandovat a pohltit ničím neomezené prostředky, jestliže mu to umožníme.
Kdysi dávno bývali Američané v čele technického pokroku. Před třiceti lety dokonce byli schopni vyslat člověka na Měsíc. Od té doby se ale hodně změnilo.
Pro dnešní Američany je problém vše, každé stébélko na cestě je dokáže zastavit. Úroveň technických znalostí široké populace i politiků (nepočítám špičkové výzkumné ústavy - tam přečasto pracují ne-Američané) je zoufalá. Amerika - ač stále nejbohatší stát - se stává stále více zemí konzumních pitomečků. Nedostatek kreativity (ačkoliv se ji učí na školách), neschopnost improvizace, nedostatečné odborné znalosti nahrazují - penězi. Oč méně toho totiž umějí, o to více je celá věc v konečném důsledku stojí. Bohužel, je to stále zřejmější.