Vyplňujete daňové přiznání online? Dejte pozor, kde
15.3.2016 Na okraj Témata: Česká republika, Finance, peníze 596 slov
Je čas daňových přiznání a někteří z vás možná uvažují o vyplnění daňového přiznání online. Chci varovat před firmou OnlinePriznani.cz. Je vlastně jediná, kterou se mi v ČR podařilo najít přes vyhledávače (když pominu oficiální stránky Daňové portálu Ministerstva financí ČR). V Google i v Seznamu se vám zobrazí hned nahoře jako placená inzerce a pak ještě znovu o několik řádků níže. Vypadá to cool a dandy, je to přehledné a láká to zkusit. No, proč ne.
Cena za přípravu online je podle ceníku 125 Kč.
Vyplnil jsem přiznání (20 minut času) a dostal se na poslední stránku. Obrazovka po mně chtěla rovných 350 Kč. Viz PrintScreen. To je, bratru, nárůst o 280 %. Nikde žádné vysvětlení, žádná možnost zaplatit těch inzerovaných 125 korun.
Rovněž avizována cena 0 Kč za zpracování přiznání pouze s náhledem výpočtu v posledním kroku je lživá. Náhled se sice objeví, ale čtyři pětiny jeho plochy jsou zakryty oknem požadujícím zaplatit, takže si případné vypočtené částky nemůžete ani opsat. Zůstávají dvě možnosti: zaplatit 350 nebo jít jinam a ztratit investovaný čas a námahu.
Vzniká také otázka, co s přiznáním po zaplacení. Máte je ve formátu PDF, ale tenhle formát při elektronickém podání FÚ neuznává. O tom, že FÚ přijímá elektornicky pouze formát XML, asi nikdo v OnlinePriznani.cz neslyšel. Takže jedině postaru: Vytisknout a poslat v obálce poštou jakou za císaře Josefa.
A to není všechno, problém je i s bezpečností. Stránka sice používá SSL (protokol https), ale odkaz na daňové přiznání přijde v nešifrovaném emailu, žádné heslo, žádné přihlášení, stačí kliknout. Když uvážím, že vyplněné daňové přiznání je citlivý dokument, který by rozhodně neměl padnout do cizích rukou, je to další problém. Považuji to za hrubé porušení bezpečnosti, protože takto se k vašemu daňovému přiznání dostane kdokoliv, kdo cestou může číst vaše emaily nebo se dostane do vaší schránky.
Napsal jsem onlinepriznani.cz dosti ostrý email a byl jsem šokován jejich reakcí. Vyznívala tak, že je to moje chyba, protože jsem prý daňové přiznání vyplnil na stránkách SOS dětské vesničky. Jaká dětská vesnička SOS? Na stránky jsem se dostal přes oficiální adresu. Nikde o žádné vesničce ani náznak slova.
Vyměnili jsme si několik emailů, každá další jejich odpověď mě šokovala víc a víc. Oni se prostě řídí Plzákovským heslem „zatloukat, zatloukat a když se na to přijde, tak znovu zatloukat“. Poslali mi PrintScreen jejich vnitřní obrazovky, kde bylo u mého přiznání malinkatým písmem na jednom řádku napsáno „dětské vesničky prices“. To měl být pro mě důkaz. Jak to udělat, aby to tam nebylo, už nenapsali. V dalším emailu mi tvrdili, že oni, když si zkusí cvičné daňové přiznání, vidí cenu 125 Kč, a opět „dokazující“ PrintScreen. Nemám slov.
Dopadlo to tak, že jsem své daňové přiznání vyplnil online přes Daňový portál Ministerstva financí ČR. Bylo to stejně rychlé, stejně pohodlné a zadarmo. A jako bonus jsem mohl své daňové přiznání ihned odeslat přes datovou schránku ve formátu XML. A další bonus, že po odeslání se objevila obrazovka s bankovním spojením a detailním popisem, jak zaplatit. Měli tam dokonce QR kód pro platbu mobilem. Šikovné. Žádná vesnička SOS se nikde neobjevila. Řekl bych, že tady státní služba vyhrála nad soukromou společností 3:0
A poznámka na závěr. Je možné, že až to budete zkoušet, bude už všechno jinak. Pohrozil jsem jim, že celou věc zveřejním a mám pocit, že si to vzali k srdci a budou rychle pracovat na nápravě. V každém případě u mě ta firmička prohrála na celé čáře, tento článek berte jako varování před jejich praktikami.