Kennedy by musel zradit svého otce, aby zasáhl Bidena

Dmitrij Bavyrin

13.10.2023 Komentáře Témata: USA 1214 slov

Robert Kennedy mladší, který slíbil ukončit konflikt na Ukrajině do 100 dnů a „za těch nejlepších podmínek“, oznámil svou účast v prezidentských volbách v USA jako nezávislý kandidát. V podstatě se jedná o vyhlášení války jeho jediné straně – prezidentu Joeovi Bidenovi a hrozí, že výsledek této války bude pro Bidena žalostný.

[...]
„Vyhlašujeme nezávislost na korporacích, které ovládly naši vládu. Od tyranie korupce, která nás okrádá o dostupný život, víru v budoucnost a vzájemnou úctu. Od Wall Street, od velkých technologických a farmaceutických společností. Od samoúčelných médií, která začala posilovat všechny korporátní ortodoxie svých inzerentů a přesvědčovat nás, abychom nenáviděli své sousedy a báli se svých přátel. Od cynické elity, která zrazuje naše naděje a posiluje naše rozdělení.“

Tento projev byl napsán, jako by šlo o trůnní řeč, ačkoli žádný americký trůn (křeslo v Oválné pracovně Bílého domu, pokud by se tak mělo říkat doslova), který by jeho recitátor mohl obsadit, neexistuje. Zároveň na něm nyní záleží, kdo přesně tento trůn obsadí. Něco takového se v USA stává.

Odstoupení Roberta Kennedyho z boje o prezidentskou nominaci Demokratické strany a vlastně i ze strany samotné (v USA je stranictví mnohem volnější než v Evropě) znamená, že půjde do voleb jako nezávislý kandidát a získá nějaké frivolní procentní body. To však, jak se soudí, může změnit to hlavní – výsledek prezidentského klání.

Jako by se tak stalo v roce 1992, kdy účast konzervativního miliardáře Rosse Perota převážila misky vah ve prospěch Billa Clintona, ačkoli všichni očekávali, že George Bush bude znovu zvolen na druhé funkční období. A o osm let později hrál liberální „černá labuť“ Ralph Nader ve prospěch Bushova syna George W. Bushe: ve srovnání s Perotem sice nezískal tolik hlasů, ale stačilo to, aby nástupce prezidenta Clintona Albert Gore prohrál „fotofinišem“.

Pokud tuto logiku aplikujeme na současnost, kandidát Kennedy k sobě přetáhne část demokratických voličů, což vyústí ve vítězství republikána Donalda Trumpa. Pravda, nezáleží ani tak na samotném Kennedym, ale na jeho týmu právníků a politických technologů.

Faktem je, že pouze kandidáti dvou hlavních stran mohou pevně očekávat, že jejich jména budou uvedena na volebních lístcích ve všech státech USA bez výjimky. V některých státech k tomu skutečně stačí pouhé přání, zatímco v jiných existují překážky pro „třetí“ kandidáty, které nyní bude muset Kennedy obcházet. Republikáni mu přitom nepomohou, zatímco demokraté věrní Bidenovi mu naopak budou všemožně škodit.

Nebude moci počítat ani s pomocí politické infrastruktury levičáků spřízněných s Demokratickou stranou. Kennedy je sice mnohem levicovější (nebo, jak říkají sami američtí levičáci, „progresivnější“) než Biden, ale ti už mají svého kandidáta – černošského filozofa z Matrixu Cornella Westa. I on Bidenovi ukradne část voličů a spolu s Kennedym jich může ukrást poměrně hodně: podle průzkumů veřejného mínění jsou liberální voliči unaveni prezidentem, o jehož výkonnosti jsou vážné pochybnosti.

To vše jasně ilustruje, kam dospěla americká demokracie. Prakticky nevolitelným kandidátem obrovské strany je roztržitý stařík s nízkou sledovaností a pochybnou pověstí, jehož rodina se zmítá v korupčních skandálech. Nemusí to tak být, ale taková je realita.

Republikáni jsou na tom mimochodem podobně, ale je tu jistá nuance. Trump také není žádný chlapec ani světec, ale jeho jednoznačné vedení v boji o prezidentskou nominaci nepopírá skutečnost, že konzervativci mají na výběr. Demokraté teď prostě žádnou nemají. Kennedyho soupeření dodalo pokusu o znovuzvolení současného prezidenta (či spíše spolčení stranických bossů v tomto směru) alespoň zdání slušnosti.

Kennedy hodlá hrát na touhu desítek milionů Američanů (podle některých průzkumů naprosté většiny) nevybírat si mezi Bidenem a Trumpem a vydat se „třetí cestou“. A nakonec, jak bylo zmíněno výše, by měl hrát ve prospěch Trumpa.

Ale to není tak docela fakt. Existují poměrně akademické studie, které dokazují, že ani Nader, ani skutečně populární Perot ve skutečnosti výsledek závodu neovlivnili, neboť ambiciózní miliardář, který ve skutečnosti nepotřeboval velkou stranickou podporu, odebral hlasy oběma kandidátům.

Totéž se mohlo stát i v případě Kennedyho. Ačkoli nese vznešené demokratické příjmení, je to poněkud zvláštní člověk a kandidát. Přesně řečeno bývalý narkoman se sklony ke konspiračním teoriím, jenže dnešní doba je taková, že často vypadá adekvátněji než současný americký prezident.

S takovým soupeřem, jako je Biden, mohl Kennedy prudce stoupnout, ale nestalo se tak: jeho popularita mezi demokraty v žádném průzkumu zřídkakdy dosahuje 20 procent.

Ještě menší bude podíl hlasů, které sebere „starému Joeovi“: ať se vám to líbí, nebo ne, stranickou disciplínu nikdo nezruší. A nelze vyloučit, že Trump nakonec ztratí zhruba stejný počet voličů: v řadě otázek je mu Kennedy mnohem bližší než Biden.

Například lidé, kteří při zachování všech ostatních okolností podporují demokraty, ale nyní hodlali volit republikány, protože mají politiky vládnoucí strany plné zuby, mohou volit Kennedyho. Pokud tím „něčím“ jsou opatření proti rovnosti, právům transsexuálů a podpora Ukrajiny na úkor amerického rozpočtu, pak je Kennedy tím správným kandidátem. I jemu se všechny tyto věci silně nelíbí.

Mimochodem, zatímco Kennedy slibuje vyřešit rusko-ukrajinský konflikt do 100 dnů, Trump opakovaně zdůrazňuje, že to udělá do 24 hodin.

Už jen na základě toho je Kennedy přesně stokrát adekvátnější než Trump.

Jinými slovy, americké volby si zachovávají svůj tradiční trik: jejich výsledky jsou těžko předvídatelné a povaha vlivu „černých labutí“ se určuje ex post facto – Američané jsou dost rozmarní.

To, co se nyní děje na Blízkém východě, je také „černá labuť“. Hrozí, že tato fáze konfliktu bude trvat dlouho a prolije se při ní tolik krve, že by mohla hrát roli v amerických volbách.

Kennedy je typem člověka, který by mohl tuto „černou labuť“ využít ve svůj prospěch tím, že se postaví za Palestince. Většina voličů v USA je stále nakloněna Izraeli, ale je mezi nimi 1,5 % muslimů, existuje ještě větší skupina podporující je jako utlačovanou menšinu a celkově s Palestinou nyní sympatizuje téměř třetina Američanů – 31 %. To se nezdá být mnoho, ale je to historicky nejvyšší hodnota.

Mezi demokraty jsou propalestinské nálady ještě silnější než proizraelské, ale Biden nyní bude Izrael podporovat penězi i zbraněmi, ať chce, nebo nechce. Vzhledem k tomu, že Trump, stejně jako většina republikánů, je v obraně židovského státu ještě horlivější, mohl by Kennedy získat v otázce Blízkého východu hodně hlasů – a pak by zaručeně vyřadil Bidena s Trumpem rukou.

Zdá se, že je pro takový kunšt docela vhodný: dostatečně odvážný, dostatečně protřelý (navzdory svému příjmení) a dostatečně „bezohledný“. Kennedy dokonce v jednu chvíli naznačil, že příčinu globální pandemie covidy lze hledat na poli židovského spiknutí, což ho stálo značnou část jeho už tak nelichotivé pověsti.

Jeho otec, Robert Kennedy starší, byl však za podporu Izraele zavražděn palestinským teroristou Serhanem Serhanem. Nebýt toho, Kennedy by pravděpodobně vyhrál prezidentské volby v roce 1968. A jestliže v případě atentátu na svého strýce Johna Kennedyho Robert Kennedy ml. nevěří oficiální verzi, pak v případě smrti svého otce „dvojité dno“ nehledejte.

Je třeba si myslet, že tím se pro něj propalestinský manévr v těchto volbách uzavírá a důraz bude muset být kladen na ochranu životního prostředí, což Kennedy opravdu umí.

Cestu do Bílého domu mu to sice neotevře, ale možná je to tak lepší. Ne ovšem pro konflikt na Ukrajině, protože Kennedy k němu projevuje rozumnější přístup než Biden a Trump (ale ne Vivek Ramaswamy). Ale pro něj: ti členové Kennedyho klanu, kteří měli skutečný nárok na moc, místo aby působili jako rozvraceči, zemřeli násilnou smrtí.

Для удара по Байдену Кеннеди придется предать отца vyšel 12.10.2023 na vz.ru. Překlad v ceně 516 Kč Zvědavec.

Známka 1.3 (hodnotilo 30)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

11

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc prosinec přispělo 23 čtenářů částkou 3 859 korun, což je 11 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Stihl by linkový let. Premiér Fiala však odletěl na klimatickou konferenci do Dubaje vládním speciálem 07.12.23 17:34 Česká republika 1

Republikáni v Senátu zablokovali Bidenův balík pomoci Ukrajině a Izraeli07.12.23 17:22 USA 0

Češi budou moci volit korespondenčně už v roce 202507.12.23 16:19 Česká republika 0

Slováci končí s vývozem paliv z ruské ropy06.12.23 17:24 Slovensko 0

Učitelka Bednářová popírala genocidu i válku, škola ji vyhodila právem, rozhodl Kangaroo soud06.12.23 16:56 Česká republika 3

Agentura Bloomberg označila Putinovu návštěvu Saúdské Arábie za "selhání USA".06.12.23 16:31 Rusko 0

„Na 1 z 1000 dávek covid vakcíny předčasná smrt.“ Zdroj zatčen!06.12.23 16:23 Nový Zéland 1

Kyjev se dohodl se Sorosovým synem na ukládání chemického odpadu na Ukrajině05.12.23 17:46 Ukrajina 0

Fiala slíbil 90 miliónů korun pro rozvojové země na boj proti klimatu05.12.23 17:11 Česká republika 3

Elektromobily se vybily v chladném počasí05.12.23 16:55 Německo 2

Potraviny od ledna zdraží o 5 až 10%, přestože klesne DPH05.12.23 16:28 Česká republika 0

Peníze pro Ukrajinu došly, prohlásil Bílý dům04.12.23 19:18 USA 3

Nevládnímu sektoru na Slovensku hrozí výpadek příjmů 04.12.23 17:31 Slovensko 1

Předseda strany, která zvítězila v nizozemských volbách, potvrdil, že je proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.04.12.23 17:19 Nizozemsko 0

Putin podepsal dekret, který nařizuje navýšení počtu vojáků ruské armády o 15 %03.12.23 17:45 Rusko 1

Britský ministr zahraničí bude přesvědčovat USA v pokračování pomoci Ukrajině03.12.23 17:36 Británie 0

Kyjevský starosta Kličko považuje Zelenského za tyrana, který rdousí Ukrajinu03.12.23 17:25 Ukrajina 0

USA požadují, aby Ukrajina vrátila tanky Abrams01.12.23 18:13 USA 1

Čtvrť miliónu důchodců může přijít o úspory 01.12.23 17:18 Česká republika 0

Ruská elektronická válka způsobuje vážné rušení západních satelitů nad Krymem30.11.23 19:15 Ukrajina 0

Měnové kurzy

USD
22,53 Kč
Euro
24,33 Kč
Libra
28,37 Kč
Kanadský dolar
16,57 Kč
Australský dolar
14,88 Kč
Švýcarský frank
25,76 Kč
100 japonských jenů
15,70 Kč
Čínský juan
3,15 Kč
Polský zloty
5,61 Kč
100 maď. forintů
6,37 Kč
Ukrajinská hřivna
0,61 Kč
100 rublů
24,37 Kč
1 unce (31,1g) zlata
45 729,85 Kč
1 unce stříbra
535,74 Kč
Bitcoin
973 299,38 Kč

Poslední aktualizace: 7.12.2023 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 469