Znamení bláznivých časů

USA sestřelují podezřelé čínské balony pomocí stíhaček F-22 a F-16

Finian Cunnigham

18.2.2023 Komentáře Témata: USA, Čína 1111 slov

Epizoda strachu z čínských balónů, která zachvátila americkou politickou třídu, by byla komická, kdyby neměla tak závažné důsledky pro globální bezpečnost.

V posledních dvou týdnech byly stíhačkami F-22 a F-16 rychle sestřeleny čtyři podezřelé čínské špionážní balóny. Ukazuje se však, že Bílý dům nyní přiznává, že poslední tři neidentifikované vzdušné objekty sestřelené z oblohy raketami vzduch-vzduch Sidewinder byly „neškodné“ a pravděpodobně ani neměly s Čínou nic společného.

Trosky balónů dopadly do odlehlých zamrzlých částí Aljašky a Kanady, takže se možná nikdy nedozvíme, na co vlastně letadla amerického letectva střílela. Jedna z raket dokonce minula cíl a místo toho dopadla do ledových vod jezera Huron v horním Michiganu.

Ukazuje to, do jaké míry se američtí politici a jejich propagandistický mediální systém stali über-militaristickými a paranoidními. Pro zemi, která je téměř každý týden svědkem děsivých masových přestřelek mezi svými občany, je příznačné, že vláda USA udržuje své zahraniční vztahy doplňované stále rutinnějším a bezdůvodnějším násilím. Tato země je trigger-happy za hranicí racionality. (trigger-happy lze přeložit jako „moc ráda mačká spoušť)

Hysterie kolem čínských balónků by samozřejmě mohla vhodně odvést pozornost od senzační zprávy Seymoura Hershe z minulého týdne, v níž se Spojené státy a prezident Biden osobně podíleli na bezostyšném aktu mezinárodního terorismu, který spočíval ve vyhození plynovodu Nord Stream mezi Ruskem a Německem do povětří. To by mohlo hrát roli. Nicméně se zdá, že balónková mánie je příznačná pro endemické, horečnaté myšlení, které je na hraně paranoie.

V kombinaci s neutuchající propagandou ve stylu studené války a iracionálním strachem z čínských nepřátel, ruských nepřátel a vlastně všech druhů zahraničních nepřátel představuje reflexivní uchylování se k použití nadměrného vojenského násilí globální bezpečnostní riziko.

Svět je v podstatě rukojmím na okraji propasti díky šíleným politikům ve Washingtonu, kteří jsou koupeni vojensko-průmyslovým komplexem, aby při každé příležitosti hledali násilná „řešení“ a nakonec válku.

Čtyři vzdušné objekty byly sestřeleny nad severoamerickým vzdušným prostorem v rychlém sledu na základě kusých informací. Je to poprvé v historii, kdy Pentagon podnikl takovou akci. Čína tvrdí, že první sestřelený objekt byl zbloudilý meteorologický balón. Stále nevíme, co byly ty další tři. Možná šlo o balóny patřící soukromým komerčním americkým firmám, které se utrhly od upoutání. Ale reflex podezřívat Čínu a ohrožení národní bezpečnosti je vše prostupující.

Nasazení stíhacích letounů F-22 a F-16 za 200 milionů dolarů, které mají z oblohy sestřelovat balóny raketami Sidewinder za půl milionu dolarů, je fraška. Je to předzvěst doby o tom, jak se jaderná velmoc stala vyšinutou a neovladatelnou.

Nejdříve střílejte, potom se ptejte

Problémem Washingtonu je, že věří své vlastní propagandě. Nekonečná propaganda se tak snaží přesvědčit Američany, že Číňané (a Rusové) představují stále větší bezpečnostní a sledovací hrozbu. To je skvělé pro pumpování peněz do už tak monstrózního vojensko-průmyslového komplexu Pentagonu a pro zákaz obchodu s čínskými technologiemi. Pak se najednou ve vzdušném prostoru USA objeví podezřelé čínské balóny a – přesně na pokyn – nastane čas paniky, že „jsme ohroženi“. Kongres právě jednomyslně schválil rezoluci odsuzující „agresi“ Číny z narušení vzdušného prostoru.

Co kdybychom raketové střely odložili a prostě diplomatickou cestou vyzvali Čínu, aby potvrdila svá tvrzení, že její balón je civilní zařízení pro sledování počasí, které se vychýlilo z kurzu? Americký ministr zahraničí Antony Blinken jede tento týden do Pekingu, aby zjistil, zda jsou čínská meteorologická tvrzení důvěryhodná. Proč to neudělal předtím, než americká válečná letadla začala odpalovat Sidewindery?

Prezident Joe Biden ujistil, že bezpilotní letouny nepředstavují pro Američany vážnou bezpečnostní hrozbu. Přesto se do toho pustil a nařídil je sestřelit – částečně i kvůli tlaku, který na něj vyvíjeli horliví politici a média, kteří reagovali, jako by se Spojené státy ocitly pod vojenským útokem.

Na jiném místě se velitel amerického letectva generálporučík Alexus Grynkewich nechal slyšet, že čínské sledovací balóny nejsou ničím novým. Podle něj jsou tyto vzdušné prostředky sledovány již léta a v minulosti nebyly považovány za hrozbu. Za Trumpovy vlády se také uvádělo, že čínské výškové balony vstoupily do amerického vzdušného prostoru a nic se s nimi nedělo.

Čína mezitím tvrdí, že v uplynulém roce nejméně v deseti případech narušily její vzdušný prostor americké sledovací balóny. Peking však nereagoval přehnaně vojenskou silou. A odsoudil nejnovější americké použití vojenské síly ke zničení svých vzdušných prostředků jako „přehnané“.

Čína by mimochodem měla mnohem více důvodů obávat se o svou bezpečnost před americkými nájezdy. Spojené státy ji obklopují stovkami vojenských základen v celém asijsko-pacifickém regionu, stejně jako instalují útočné raketové základny a stále častěji provádějí námořní a letecká cvičení v teritoriálních vodách, které si Čína nárokuje. Tento týden pořádá úderná skupina letadlových lodí USS Nimitz s jaderným pohonem vojenská cvičení v Jihočínském moři – opět.

Pro všechny by mělo být znepokojující, jak paranoidním a zbrklým se Washington stal. Politováníhodný nedostatek diplomacie a šílený xenofobní skupinový názor souvisí s tím, jak snadno se střílí zbraněmi při sebemenší domnělé nebo vymyšlené provokaci.

Američané a jejich západní přisluhovači se při maniakálním vyzbrojování Ukrajiny, které má eskalovat zástupnou válku proti Rusku, přesvědčili sami sebe, že ruský prezident Vladimir Putin je šílenec ochotný použít jaderné zbraně. Washington a jeho evropské satelity nemají pochopení pro legitimní bezpečnostní stížnosti Ruska, které vyjadřuje již mnoho let v souvislosti s expanzionismem NATO, jenž vedl až k této válce.

Zběsilá protiruská a protičínská propaganda, kterou americká média ovládaná korporacemi vysílají 24 hodin denně, vytvořila hypermilitarizované Spojené státy, které se považují za obklíčené zlovolnými silami, jež se spikly s cílem je zničit. „Demokracie versus tyranie“, jak zní Bidenova strašidelná mantra. Přitom skutečná pravda je téměř opačná. Je to Washington, kdo ohrožuje ostatní systematickým zneužíváním mezinárodního práva k beztrestnému rozpoutávání nekonečných nezákonných válek, a to kdykoli se mu zachce.

V této atmosféře oficiální americké psychózy je riziko apokalypsy planety stále zřejmější.

Tento týden vstoupil do horních vrstev zemské atmosféry asteroid, který v Evropě způsobil velkolepou nebeskou světelnou show. Objekt narušující vesmír byl po celou dobu plně sledován astronomy a vědci a explodoval podle předpovědi na místě i v čase. Stovky takových nebeských zbloudilých „střel“ však vstupují do zemské atmosféry neustále nesledovány. Jak pravděpodobné je, že by taková podobná přirozená kosmická událost mohla být radary a operátory připravenými na cizí vojenský útok zcela chybně vyhodnocena jako něco zlověstného?

Pokud je americká politická třída tak paranoidní a zbrklá kvůli neozbrojenému a neškodnému čínskému balónu – a posílá svá nejmodernější válečná letadla a rakety, aby ho sestřelily – pak je více než kdy jindy zřejmé, že hranice oficiální iracionality byla nenávratně překročena.

Stále více se zdá, že Spojené státy jsou darebáckou jadernou velmocí, jejíž chování připomíná chování pomateného psychopata vyzbrojeného útočnou puškou.

Foreboding Sign of Crazy Times… U.S. Shoots Down Suspected Chinese Balloons With F-22s and F-16s vyšel 16.2.2023 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 480 Kč Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 97)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 100 čtenářů částkou 19 050 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Berlínské víkendové platby za podkopání Bělehradu29.05.24 12:45 Srbsko 0

Ruské letectvo „upálilo“ zaživa s Kinžalem 300 vojáků poslaných Polskem, Francií a pobaltskými zeměmi do Lvova. 29.05.24 11:42 Ukrajina 0

E. Macron a O. Soltz dali Ukrajině „zelenou“ k úderu západními zbraněmi uvnitř Ruska! 29.05.24 11:04 Evropská unie 2

Co postavila Čína za 220 mil. a co postavily USA za 320 mil.29.05.24 05:55 Neurčeno 2

Gruzínský parlament přehlasoval veto prezidenta a protlačil zákon o zahraničním agentovi28.05.24 21:58 Gruzie 0

Peklo na Estónsko-Ruskej hranici Narva/Ivangorod pri ceste späť 28.05.24 21:39 Estonsko 0

Vyhněte se krvi očkovaných 28.05.24 19:57 Japonsko 0

Atentátník na Fica je na psychiatrii28.05.24 19:31 Slovensko 1

Kšefty predsedníčky Európskej komisie (časť 4: Zabudnutý škandál v Nemecku)27.05.24 20:20 Evropská unie 1

Pozvánka na panelovou diskuzi. Jak EU funguje pro svoje periferie?27.05.24 19:56 Česká republika 0

Ukrajinci zasáhli Rusům radar včasné výstrahy, 1800 kilometrů od hranic27.05.24 19:41 Rusko 3

Estonská premiérka - mírová jednání nejsou nutná (video)27.05.24 19:40 Estonsko 0

Sedm nejškodlivějších účinků větrných turbín26.05.24 18:43 Evropská unie 6

Pozvánka na největší protest proti WHO v Ženevě 26.05.24 18:05 Švýcarsko 0

Jak jsou na tom očkované děti v porovnání s neočkovanými? Zdravotní katastrofa.25.05.24 20:27 USA 9

Nadešel čas, dovolme už Ukrajině útočit na ruské území, vyzval Stoltenberg 25.05.24 20:22 Neurčeno 3

Těsně před atentátem na Roberta Fica byl na Slovensku Tedros24.05.24 17:05 Slovensko 1

Zemřel Jan Kačer 24.05.24 16:52 Česká republika 0

Gruzínskému premiérovi Iraklimu Kobachidzeovi vyhrožuje evropský komisař vraždou23.05.24 18:40 Gruzie 0

Norsko potvrdilo, že zatkne Benjamina Netanjahua a Yoava Gallanta, pokud vstoupí na jeho území23.05.24 18:33 Norsko 0

Měnové kurzy

USD
22,89 Kč
Euro
24,74 Kč
Libra
29,08 Kč
Kanadský dolar
16,70 Kč
Australský dolar
15,15 Kč
Švýcarský frank
25,05 Kč
100 japonských jenů
14,52 Kč
Čínský juan
3,22 Kč
Polský zloty
5,78 Kč
100 maď. forintů
6,37 Kč
Ukrajinská hřivna
0,56 Kč
100 rublů
25,84 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 529,71 Kč
1 unce stříbra
733,29 Kč
Bitcoin
1 540 656,63 Kč

Poslední aktualizace: 29.5.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 4 714