Svoboda slova, dezinformace a Charta 2022

Nikola Bornová

17.3.2022 Komentáře Témata: Policejní stát, Česká republika, Cenzura 1366 slov

Znát pravdu pro mě bylo vždycky velmi důležité – jen při poznání skutečného stavu věcí si mohu vytvářet odpovídající názory a mohu dělat správná rozhodnutí.

Pokud nemám správné vstupní informace a věřím falešným zprávám, zmanipulovaným datům nebo dokonce čistým lžím, tak nikdy nemohu dojít ke správným závěrům. Mohu být seberacionálnější a rozhodovat se podle nejčistšího morálního kodexu a principů kritického myšlení, ale z falešných informací si prostě nikdy nevytvořím správné a odpovídající názory. A s názory, které se nezakládají na reálném světě, pak moje chování nebude dávat smysl a může být i nebezpečné.

Neboli stručně – z hovna bič neupleteš.

Právě proto je tak zásadní, aby byla co nejvíce podporována svoboda slova! Svůj pohled na věc svobodně přednesou všechny strany, já se na ně podívám, zapřemýšlím a pokusím se rozhodnout, co z toho dává největší smysl. Když se opakovaně ukáže, že nějaká strana informace hodně manipulovala, dám jim příště menší váhu. Proto mimochodem už nevěřím takřka ničemu z hlavních mainstreamových zdrojů – v posledních několika letech lžou ráno, v poledne i večer a sem tam si šlehnou nějakou bonusovou nepravdičku i v noci.

[...]

Přesto já osobně nechci ani tenhle „hnůj“ zakázat. Mají právo se vyjadřovat – stejně jako já nebo kdokoli jiný. A pokud někdo z jejich redakce páchá trestný čin (například šíření poplašné zprávy, příjem úplatků za něčí propagaci nebo zpronevěra peněz), má nejprve přijít soud, který případ objektivně prozkoumá a pak vydá spravedlivý rozsudek. Ne že nějaký samozvaný totalitář rovnou řekne „tyhle zablokujte“ a nějaký otrok to bez přemýšlení a bez soudu udělá.

Tím, že se osekají zdroje informací na jeden jediný, který je kontrolovaný jedinou skupinou, se nebezpečí falešných zpráv nezbavíme! Naopak, nebezpečí extrémně zvýšíme a ten jediný kontrolor informací tím jen získává obrovskou moc.

Omezování informačních zdrojů je naprosto jednoznačným znakem diktatury. Platí to o masové migraci, o problémech s muslimským obyvatelstvem v ateistických a křesťanských zemích, o Covidu, o globálním oteplování / klimatické změně, o užitečnosti Zeleného údělu, válkách vedených NATO i o aktuální válce na Ukrajině. K tomu, abych si udělala správný pohled na věc, musím s co nejmenší předpojatostí dostat informace od všech stran a pak o nich zapřemýšlet. Jiná cesta, jak být co nejméně manipulována, prostě neexistuje. Tohle mají mimochodem dělat naše veřejnoprávní média – dát prostor všem názorům. Kvůli tomu si je platíme a kvůli tomu mají zvláštní právní status. Plní stále ještě tuhle svoji hlavní povinnost? Ne.

Hledání různorodých zdrojů informací je bohužel čím dál tím těžší. Cenzura se poslední dva roky rozjela neskutečným způsobem a v posledním měsíci už bezesporu dosáhla úrovně před rokem 1989. Zakazuje se, blokuje se a vyhrožuje se vězením za nepohodlné informace a názory.

Omezuje se to, co je schopný zjistit běžný člověk, který nemá čas, energii, chuť a často ani schopnosti hledat a prolézat alternativní zdroje, které ještě nebyly zakázány. Většina populace si tak vytváří informace jen podle uzoučkého proudu silně kontrolovaných zpráv. Lidé ve světě s cenzurovanými zprávami fungují tak, jako kdyby mohli pozorovat okolí jen skrz úzkou rouru, kterou navíc podle potřeby otáčí někdo cizí.

I přes čím dál tím větší obtíže se dál snažím procházet všechny možné zdroje – český mainstream (i když ten ve mně už vyvolává pocity na zvracení), zbývající českou alternativu, americkou alternativu, nezávislé novináře a komentátory z Irska, Německa, Británie, Švédska, Norska, Slovenska, Austrálie… Díky moderním překladačům jsem schopná si pročítat i články z ruských a ukrajinských novin (i když k těm ruským se také dostává čím dál tím hůře). A při takovémto pohledu zjišťuji šílené věci – vidím mnoho různých realit, které se od sebe víc a víc vzdalují. Reality, které spolu prostě nemohou fungovat zároveň. Někdo tu musí prokazatelně víc a víc lhát.

Příklady:

  • Všechna rozhodnutí prezidenta Ukrajiny Zelenského podporuje asi 95% Ukrajinců A ZÁROVEŇ ho podporuje jen asi 30% Ukrajinců a znovu by ho volilo cca 20%.

  • Prezident Zelensky je hrdina a je stále v Kyjevě, odkud organizuje hrdinný odpor A ZÁROVEŇ se skrývá v neznámém bunkru v Polsku nebo možná v Rumunsku a snaží se protáhnout ozbrojený konflikt jak jen je to možné.

  • Vakcína od Pfizeru je absolutně bezpečná a způsobuje, že skoro nikdo vakcinovaný neumírá na Covid A ZÁROVEŇ data ukazují, že jde o jeden z nejhorších sajrajtů v historii farmakologie, který zabil až několik set tisíc lidí a navíc poskytuje jen dost pofidérní ochranu před Covidem.

  • Dochází k extrémně nebezpečnému globálnímu oteplování, díky kterému už se takřka vaříme ve vroucí vodě a všude je smrt, sucho a horko, jaké tu nebylo v celé historii lidstva A ZÁROVEŇ se s globálním podnebím neděje nic moc zvláštního, jen je v některých oblastech možná o jeden nebo dva stupně tepleji, stejně jako mnohokrát v historii Země.

  • Ruská armáda už je prakticky poražena, ruští vojáci masově dezertují, nic jim nejde a jejich těžká technika je likvidována po stovkách kusů A ZÁROVEŇ ruská armáda postupuje nezastavitelně vpřed, ukrajinská armáda se masově vzdává, opouští těžkou techniku a postup invazní armády vypadá pomalý jen kvůli tomu, že Ukrajina je obrovská a ruská armáda se snaží za každou cenu vyhýbat bojům v obydlených zónách – čehož využívají extremistické jednotky Azov a Pravý sektor, které do obytných zón schválně umisťují zbraňové systémy a znemožňují civilistům odtamtud utéct.

  • Ruská armáda nemilosrdně vraždí civilisty, bombarduje civilní objekty a chová se neskutečně barbarsky A ZÁROVEŇ ruská armáda útočí primárně na vojenské objekty a letiště, snaží se vyhýbat civilním oblastem a na dobytá území vozí v konvojích potravinovou a hmotnou pomoc.

  • Země EU jsou symbolem svobody a prosperity a je v nich kladen obrovský důraz na lidská práva a rovnost všech před zákonem A ZÁROVEŇ se celá EU doslova vaří ve vlastní šťávě, silové složky už pravidelně tlučou lidi na masových protestech, čím dál tím více lidí upadá do chudoby a elita používá ústavu většiny zemí jako toaletní papír.

  • Prezident Putin ztrácí veškerou podporu ruských obyvatel, všichni ho nenávidí a Rusko se proměnilo v absolutně izolovanou Severní Koreu A ZÁROVEŇ jsou víceméně na straně Ruska země s asi 4 miliardami obyvatel (Čína, Indie, Brazílie atd.), Rusko si ve výsledku spíš ekonomicky polepší a proti Putinovi se staví jen ta stále stejná minorita.

  • USA nijak výrazně nezasahuje do dění na Ukrajině a jen jim v rámci dobré vůle poslala vojenskou a humanitární pomoc A ZÁROVEŇ má USA na Ukrajině až 26 laboratoří na výrobu biologických zbraní, platila převrat v roce 2014, využívá Ukrajinu jako pomůcku k poškození Ruska a korumpuje ukrajinské elity pomocí obrovských sum (např. bývalý komik Zelensky má prý náhle účet s 1.2 miliardami dolarů a instrukce protahovat vojenský konflikt co nejdéle to půjde).

A tak dále. Teď mi opravdu nejde o to, které z verzí popisované reality věříte. Situace je velmi komplikovaná a rozhodně není černobílá. Podstatné je, že výše popisované reality nemohou fungovat zároveň. Podstatné je, že každý člověk má mít právo poslechnout si svobodně všechny strany a udělat si vlastní názor. Je nepřípustné, aby existoval nějaký vrchní státní nebo korporátní cenzor, který vám zakáže nějaké informace nejen šířit, ale dokonce i vidět.

Čímž se dostávám k hlavní části tohoto článku – dva úžasní právníci a jeden úžasný lékař připravili novou chartu. Podpisem Charty 2022 dáte najevo, že si přejete zachovat lidská práva a svobodu v České republice.

Část mojí rodiny podepsala Chartu 77, i když jsme se (nejen) kvůli tomu dostali do problémů s tehdejším totalitním režimem. Já budu pokračovat v rodinné tradici a hrdě podepíšu Chartu 2022. Protože svoboda a lidská práva jsou naprosto základním stavebním kamenem skutečné demokracie. Je jedno, jak krásná a vzletná slova používá režim, který chce svobodu omezovat. Je fuk, jak kvalitní má marketing nebo jak pohlední a populární lidé stojí za státním (a dnes spíš korporátním) terorem a jak obratně obhajují cenzuru – potlačování svobody slova, vlastnických práv k vlastnímu tělu, nesmyslné omezování pohybu nebo dýchání a zastrašování názorové opozice je vždy špatné.

Pokud vám také leží na srdci naše svoboda, lidská důstojnost a budoucnost naší země a našich potomků, podepište. Tentokrát nás snad bude tolik, že nás režim nebude moct terorizovat a naopak tím vytvořím spojenou sílu, která pomůže vrátit svobodu a zdravý rozum do naší země.

p.s. zdá se, že stránka s formulářem je buď pod DDoS útokem nebo je o ni obrovský zájem. Pokud se na ni nedostanete na první pokus, zkuste to znovu o něco později

[...]

Článek vyšel 10.3.2022 na bornova.pub.

Známka 1.2 (hodnotilo 52)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

39

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 80 čtenářů částkou 13 586 korun, což je 39 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Po dezinformátorovi Zítkovi pátrá policie23.04.24 19:31 Česká republika 0

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil Sunak23.04.24 19:23 Británie 0

Polský prezident Andrzej Duda je pro umístění jaderných zbraní NATO v Polsku. 23.04.24 19:10 Polsko 0

Totalitní opatření za covidu byla záměrně cílená proti lidem. Věděli přesně, co dělají!23.04.24 19:02 Evropská unie 1

Velká policejní akce měření rychlosti - šikana nebo prevence?22.04.24 21:13 Česká republika 0

České zbrojovky jedou na plné obrátky 22.04.24 20:55 Česká republika 0

V Gaze byl objeven masový hrob s těly bez hlavy a kůže a odstraněných orgánů.21.04.24 19:56 Palestina 0

Špatné zprávy přináší Ladislav Vrábel (neověřeno)21.04.24 19:20 Česká republika 6

Evropa začala nakupovat více ruského plynu21.04.24 18:44 Evropská unie 0

Fentanyl se začíná rozmáhat i u nás. Drogu horší než heroin lze sehnat na inzerát.20.04.24 06:03 Česká republika 1

Účast Ruska na ceremoniálu osvobození koncentračních táborů považována za "nežádoucí".19.04.24 19:08 Německo 1

ICC zvažuje vydání zatykačů pro válečné zločiny na Netanjahua19.04.24 19:00 Neurčeno 0

Írán odhalil polohu všech izraelských jaderných zařízení a je připraven na ně udeřit19.04.24 18:54 Írán 1

Dluh České republiky rekordně narůstá 19.04.24 18:05 Česká republika 0

Apollo 11 – Přistáli Američané na Měsíci?18.04.24 19:58 USA 11

Nové informace o kauze „Ostatkový kříž“18.04.24 18:48 Česká republika 0

Třetina Ukrajinců živoří 18.04.24 10:57 Česká republika 6

Rakušan neříkal pravdu17.04.24 16:43 Česká republika 3

Lidé nebděli, lidé mlčeli, aneb “jak pr.s..t naši vlast“16.04.24 19:44 Česká republika 1

Už i Německu kolabuje rozvodná síť16.04.24 17:39 Německo 2

Měnové kurzy

USD
23,57 Kč
Euro
25,23 Kč
Libra
29,35 Kč
Kanadský dolar
17,25 Kč
Australský dolar
15,29 Kč
Švýcarský frank
25,86 Kč
100 japonských jenů
15,23 Kč
Čínský juan
3,25 Kč
Polský zloty
5,85 Kč
100 maď. forintů
6,42 Kč
Ukrajinská hřivna
0,59 Kč
100 rublů
25,27 Kč
1 unce (31,1g) zlata
54 773,88 Kč
1 unce stříbra
644,42 Kč
Bitcoin
1 574 483,38 Kč

Poslední aktualizace: 23.4.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 2 646