Trump dodává Ukrajině další naleštěné prdy
3. července měl americký prezident Donald Trump telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem, prezidentem Ruské federace:
Prezident Donald Trump ve čtvrtek odhalil podrobnosti svého rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Trump před nástupem do letadla Air Force One na shromáždění „America 250“ na výstavišti Iowa State Fairgrounds řekl novinářům: „Měli jsme telefonát, byl to docela dlouhý hovor, mluvili jsme o mnoha věcech, včetně Íránu. Mluvili jsme také o válce s Ukrajinou.“
Trump zavrtěl hlavou a řekl: „Nejsem z toho nadšený,“ když prezident komentoval pokračující válku, kterou doufal rychle ukončit.
„Ne, dnes jsem s ním nedosáhl žádného pokroku,“ řekl Trump, když byl dotázán na možnou dohodu s Putinem o ukončení ruské ofenzívy na Ukrajině.
Trump chtěl válku na Ukrajině pozastavit, zatímco Putin vidí výhodu pro ruské jednotky v terénu a chce válku pokračovat, dokud nebude odstraněna její základní příčina, tedy postup NATO směrem k Rusku.
Trump nedosáhl svého. Byl také pod tlakem neokonzervativních částí Kongresu, aby zavázal USA k delší válce proti Rusku. Požadovali dodání dalších zbraní na Ukrajinu a sankce proti zemím, které pokračují v nákupu ropy a plynu z Ruska.
Včera Trump ustoupil a rozhodl se znovu zkusit neúspěšnou politiku svých předchůdců vůči Ukrajině:
Prezident Trump řekl, že pomůže Evropě urychlit dodávky zbraní na Ukrajinu a varoval Rusko, že pokud do 50 dnů nesouhlasí s mírovou dohodou, uvalí novou sérii sankcí.
V Oválné pracovně, kde se setkal s generálním tajemníkem NATO Markem Rutte, Trump řekl, že zbraně budou „rychle distribuovány na bojiště“. Také pohrozil uvalením sekundárních sankcí, což jsou sankce uvalené na jiné země nebo strany, které obchodují se zeměmi pod sankcemi.
„Jsem zklamaný prezidentem Putinem, protože jsem si myslel, že jsme se dohodli už před dvěma měsíci, ale zdá se, že k tomu nedojde,“ řekl Trump.
„Tak to prostě je,“ dodal. „Doufám, že to nebudeme muset udělat.“
Několik dalších protiletadlových raketových systémů Patriot má Ukrajině poskytnout země NATO, které by nové systémy zakoupily, jakmile je USA budou schopny dodat
Trump uvedl, že Spojené státy prodají tyto zbraně evropským zemím, které je dodají Ukrajině nebo je použijí k nahrazení zbraní, které do této země dodávají ze svých stávajících zásob.
Představitelé Pentagonu však později uvedli, že mnoho detailů se ještě řeší.
Je pochybné, zda nové baterie Patriot pomohou proti ruským rojovým útokům, při nichž je nasazeno několik stovek dronů a raket. Tyto systémy také trpí vážným nedostatkem munice, přičemž roční výroba raket Patriot je stále nižší než měsíční spotřeba na Ukrajině a jinde.
Trump nespecifikoval, jaké další zbraně a v jakém množství budou dodány na Ukrajinu:
Trump nezmínil, že vojenská pomoc by mohla zahrnovat také povolení k použití některých nových výkonných útočných zbraní. Zdroje zapojené do rozhodování mi sdělily, že by se pravděpodobně jednalo o povolení k použití 18 raket ATACMS dlouhého doletu, které jsou nyní na Ukrajině, v plném dosahu 300 kilometrů (asi 190 mil). Ty by nedosáhly až do Moskvy nebo Petrohradu, ale zasáhly by vojenské základny, letiště a zásobovací sklady hluboko v Rusku, které jsou nyní mimo dosah. Balíček by mohl zahrnovat i další rakety ATACMS.
...
Trump také zvažoval vyslání řízených střel Tomahawk, stejných zbraní, které byly minulý měsíc vypáleny na íránské cíle. Pokud by byly vypáleny z Ukrajiny, mohly by zasáhnout Moskvu a Petrohrad, a ještě v pátek se o nich diskutovalo. Podle mých informací jsou však Tomahawky prozatím ze seznamu dodávek vyřazeny. Mohly by být nasazeny později, pokud by Trump chtěl ještě větší páku.
Trumpovo odhodlání zatlačit na Putina bylo vyjádřeno v rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským minulý týden, sdělil mi zdroj. Trump se Zelenského zeptal, proč nezasáhl Moskvu. „Můžeme, pokud nám dáte zbraně,“ odpověděl Zelenský. Trump řekl, že Ukrajina musí vyvinout větší tlak na Putina, a to nejen na Moskvu, ale i na Petrohrad.
ATACMS jsou stará záležitost. V celkovém součtu měly tyto „zázračné zbraně“ dosud jen malý účinek.
Tomahawky jsou tabu, protože mohou být vybaveny jadernými hlavicemi. Ruská strategická obrana by jakýkoli pokračující útok Tomahawků na Moskvu nebo Petrohrad musela považovat za jaderný úder na vedení a jednat podle toho. Je nepravděpodobné, že by USA riskovaly ruský protiúder jadernými zbraněmi.
Trumpova hrozba sankcí proti kupcům ruských uhlovodíků není brána vážně:
Odborníci zpochybnili věrohodnost Trumpovy hrozby uvalit 100% cla na obchodní partnery Ruska, pokud ruský prezident Vladimir V. Putin nesouhlasí s příměřím do 50 dnů.
Rozsah vzájemného obchodu Číny s Ruskem – téměř 250 miliard dolarů ročně, včetně obrovských dovozů ropy – znamená, že splnění této hrozby by Trumpa vrhlo do konfrontace s Pekingem. Analytici uvedli, že je nepravděpodobné, že by Trump riskoval obnovení konfrontace s druhou největší ekonomikou světa kvůli Ukrajině, zemi, o které dlouho tvrdil, že není pro Spojené státy životně důležitá.
Trump je také známý tím, že stanovuje termíny, které nedodržuje, což vyvolává otázky, zda bude jednat, pokud vyprší 50denní lhůta, kterou Putinovi dal.
Neokonzervativní redaktoři deníku Washington Post nejsou přesvědčeni, že změna politiky (pokud se o ni vůbec jedná) povede k významným změnám.
Kladou správné otázky, aby poté vyvinuli tlak na přijetí dalších opatření, aniž by brali v úvahu důsledky pro USA:
Ale co když Putin odmítne uzavřít mír a bude trvat na svých maximalistických požadavcích na rozdělení Ukrajiny pod ruku Ruska? Je Trump připraven zvýšit tlak? Bude pokračovat v dodávkách zbraní, až se zásoby vyčerpají? Zabaví miliardy dolarů zmrazených ruských aktiv? Pokusí se zakročit proti stínové flotile tankerů, které přepravují ruskou ropu? A splní svou hrozbu sekundárních sankcí, které mohou mít dalekosáhlé důsledky pro obchod s zeměmi jako Čína a Indie?
Válka proti Ukrajině již trvá příliš dlouho a na obou stranách si vyžádala strašlivé ztráty na životech. Skončí teprve tehdy, až Putin pochopí, že čím déle bude pokračovat, tím více ztratí a tím méně získá. Dodávky zbraní na Ukrajinu mohou toto pochopení urychlit. Větší tlak může tento den ještě přiblížit. Nyní, když Trump vydal ultimátum, musí Putinovi jasně dát najevo, že to myslí vážně.
Na konci roku 2021 Rusko předložilo USA a NATO své požadavky ve formě návrhu smlouvy. USA je ignorovaly. Válka je důsledkem toho.
Rusko má prostředky na to, aby válku pokračovalo, dokud nebudou jeho požadavky splněny. Ukrajině mezitím docházejí – ne zbraně, ale vojáci.
Jak dlouho bude trvat, než redaktoři pochopí, že v této hře má trumfy v ruce Putin?
Trump Delivers Next Nothingburger To Ukraine vyšel 15.7.2025 na moonofalabama.org.