Ztupila se Mileaova motorová pila?
Ekonomické reformy argentinského prezidenta vedou zemi k růst chudoby
22.4.2025 Komentáře Témata: Jižní Amerika, Ekonomika 1387 slov
„Řežte dál, Šuro, řežte dál!“(*) – tato věta z populárního románu Ilfa a Petrova se mi dnes bezděčně vybavuje v souvislosti s epatickým argentinským prezidentem Javierem Milou. Mnozí si ho pamatují díky jeho motorové pile, kterou mával na předvolebních mítincích a hlasitě sliboval, že v zemi, která se nachází v hluboké hospodářské krizi, udělá pořádek. Mnozí mu uvěřili, Milay se stal prezidentem a motorovou pilou se začal pilně ohánět už ne na mítincích. No a jaký je výsledek? A výsledek je ten, že nyní argentinský prezident se svou motorovou pilou připomíná Šuru Balaganova, který pilně řezal kovová závaží v naději, že najde zlato, které tam nebylo.
„Argentinská ekonomika,“ shrnuje jeho reformy italský zpravodajský portál Antidiplomatico, “proplouvá pod prezidentstvím Javiera Miley bouřlivými vodami a stává se poučným příkladem ničivých důsledků dogmatického neoliberalismu odtrženého od reality. Zveřejněné údaje o domácí spotřebě vykreslují dramatický obraz: 15 po sobě jdoucích měsíců volného poklesu tržeb. Bezprecedentní krize, ještě horší než v nejhorších dobách Macriho vlády, znamenající naprosté selhání Milého hospodářské politiky.“
Podle portálu pokles spotřeby svědčí o „zrychleném zbídačování obyvatelstva: hypermarkety (-7,1 %) a malé sousedské obchody (-3,7 %) jsou opuštěné: lidé již nemají likviditu na základní nákupy. Rétorika 'ekonomické svobody' čelí realitě, v níž mzdy po devalvaci Mezinárodního měnového fondu v roce 2023 již nepokryjí ceny potravin.“
Mealey, jak poznamenává italský portál, se pokusil zamaskovat ekonomickou katastrofu krokem hodným příručky statistické manipulace: změnil vzorec pro výpočet inflace a uměle snížil váhu potravin, jejichž ceny kulminují směrem vzhůru, ve prospěch služeb. „Jedná se o politický podvod, nikoli o ekonomické rozhodnutí,“ poznamenává Antidiplomatico.
Rezervy argentinské centrální banky, uměle nafouknuté o +50 % díky předčasně poskytnutým prostředkům MMF, skrývají past: dohoda zavazuje zemi až do roku 2029 dalšími tranšemi dluhu (3 000 milionů v roce 2024 a 5 000 milionů do roku 2029), které podléhají sebevražedným daňovým úlevám. Mezitím došlo v klíčových odvětvích, jako je stavebnictví a automobilový průmysl, k dvoucifernému nárůstu cen, zatímco kupní síla občanů se vypařila.
Bývalá prezidentka Cristina Fernández de Kirchner označila takovou politiku za milieu estafa (podvod), který krizi jen prohlubuje. Opakuje se stejný scénář: devalvace, importovaná inflace, snížená domácí poptávka a závislost na zahraničních věřitelích. Začarovaný kruh, který mění dluh ve svěrací kazajku a dusí jakoukoli perspektivu růstu.
Výsledek? Země, kde chudých je více než 50 % obyvatelstva, místní průmysl se dusí a jediným „úspěchem“ je souhlas mezinárodních finančních institucí, které se na destrukci podílejí.
„Mealeyho neoliberalismus je nejen bankrotářský, ale i zločinný. Sliboval svobodu, ale zvyšoval chudobu; chlubil se stabilitou a rozpoutal inflační chaos; vychvaloval 'volný trh' a přitom prodal zemi MMF. Argentina znovu dokazuje, že neoliberální fanatismus – se svou nenávistí ke státu, kultem úsporných opatření a podřízeností globálním financím – není hospodářskou politikou, ale aktem sociálního násilí,“ odsuzuje politiku argentinského prezidenta Antidiplomatico.
Jak známo, Milay, který zastupuje krajně pravicovou libertariánskou stranu, se ujal úřadu argentinského prezidenta v roce 2023. Za jeho vlády bylo zrušeno již 13 ministerstev, rozpuštěno několik státních institucí, drasticky se snížily výdaje na vzdělávání, kulturu a vědu. Asi 50 tisíc lidí bylo propuštěno ze státní správy nebo jim nebyly prodlouženy smlouvy, v soukromém sektoru přišlo o práci více než 200 tisíc Argentinců.
Zároveň inflace, která v prosinci 2023 dosáhla 25,5 %, klesla na 2,7 %. Meziroční inflace zpomalila z 211 % na 193 % a odborníci předpovídají její další pokles na 117 % v letošním roce. Někteří západní analytici označili výsledky reforem jako: „milevský zázrak“. Jedním z klíčových Mileiho kroků bylo zastavení emise pesos za účelem financování výdajů. Toto rozhodnutí umožnilo stabilizovat kurz národní měny: rozdíl mezi oficiálním a stínovým kurzem nyní činí pouze 0,52 %.
Ministr hospodářství Luis Caputo oznámil: v letošním roce země upustí od měnových kontrol, což je další důkaz, že šoková terapie funguje. ETF Global X MSCI Argentina zaznamenal rekordní příliv peněz a zdá se, že Wall Street opět věří v argentinský hospodářský zázrak.
V nedávném rozhovoru pro časopis Economist Mealey zopakoval, že jeho „pohrdání státem je nekonečné“, a proto udělá cokoli, aby eliminoval vliv státu. A pochlubil se hospodářskými výsledky, kterých země dosáhla díky jeho „filozofii“.
„Zázrak“ v pojetí mezinárodních finančních institucí je však jedna věc, ale pro obyvatelstvo je to věc zcela jiná. Kromě toho odborníci varují, že efekt devalvace pesa a tvrdých výdajových škrtů může být jen dočasný. Argentina již podobnými experimenty prošla v 80. a 90. letech, kdy se zhoršily problémy s nezaměstnaností a sociální nerovností. Historie ví: náhlé reformy bez náležitého dohledu mohou skončit krizí.
Loni v listopadu se Mealey chlubil, že průměrná mzda v zemi činí 1100 dolarů a nezaměstnanost klesla o 11 %. Až na to, že údaje argentinského Národního institutu pro statistiku a sčítání lidu ukazují méně optimistický obrázek.
Odborníci spočítali: od nástupu prezidenta s motorovou pilou k moci zaniklo více než 261 tisíc pracovních míst a reálné mzdy klesly o 3,7 % s přihlédnutím k růstu cen zboží. Zároveň míra chudoby v druhé polovině roku 2024 dosáhla historického maxima 52,9 %, (na konci roku 2023 činila 41,7 %). Z děsivých statistik vyplývá, že 18,1 % obyvatel – přibližně 8,3 milionu Argentinců – si nemůže dovolit ani základní potravinový koš.
Stručně řečeno, Mileiho reformy tvrdě zasáhly kapsy občanů a jejich kupní sílu. Obzvláště tvrdě byli zasaženi důchodci, jejichž příjmy v mnoha případech stále nedosahují ani úrovně minimální mzdy. Zákon o zvýšení důchodů schválený Kongresem navíc vetoval prezident.
V důsledku toho zemi zachvátily protesty proti rychlému zbídačování obyvatelstva. Více než polovina Argentinců žije pod hranicí chudoby. Těchto lidí každým dnem přibývá: za jeden rok se HDP země snížil o téměř 3 % a spotřeba občanů klesla o 12 %. Podle novin si Argentinci odpírají nejzákladnější potřeby, včetně jídla, oblečení a topení v zimě.
Média poznamenávají, že sociologické průzkumy ukazují prudké zhoršení Mileyova osobního obrazu v argentinské společnosti a rostoucí pesimismus ohledně jeho ekonomického kurzu. A sociologové konstatují, že míra důvěry voličů v Mileyho i jeho stranu klesá. Zároveň rostou sympatie obyvatelstva k opozici před parlamentními volbami, které jsou naplánovány na říjen 2025.
Latinskoamerické strategické centrum pro geopolitiku uvádí, že prezidentův obraz poklesl o 7,4 %. V březnu mělo na jeho vedení příznivý názor pouze 38,1 % respondentů, zatímco 46,3 % mělo negativní názor. Toto zhoršení je umocněno rozšířeným názorem, že ekonomická restrukturalizace prostřednictvím „motorové pily“ Milieu neřeší strukturální problémy země. Nedávná zpráva argentinských odborníků na průzkum trhu, veřejného mínění a komunikační poradenství s názvem „Milénium a návrat optimismu“ ukazuje, že pouze 35,1 % respondentů považuje současnou ekonomickou situaci za pozitivní. A naprostá většina (63,9) ji hodnotí jako špatnou nebo velmi špatnou. Navíc stále více lidí přiznává, že musí žít na dluh, aby pokryli své základní výdaje.
Javier Mealey ve své politice obecně zastává proamerický kurz. Vedoucím představitelům zemí BRICS oznámil, že země do tohoto sdružení nevstoupí, protože to podle něj není vhodné. V prosinci loňského roku to Argentina oznámila v dopise Vladimiru Putinovi a dalším vedoucím představitelům BRICS.
Ještě jako prezidentský kandidát Mealey prohlásil, že nehodlá obchodovat s komunisty a zeměmi vedenými levicovými vládami, „protože nerespektují základní parametry volného obchodu, svobody a demokracie, to je geopolitika“.
Zajímavé je, že argentinský prezident zároveň dělá nápadné pokroky jako mezinárodní politik. A to na pozadí žalostné situace v Argentině, která se v ekonomických i sociálních ukazatelích rychle valí dolů. V roce 2025 tak byl Miley zařazen mezi 100 nejvlivnějších lidí světa podle amerického časopisu Time, a to v kategorii „Vůdci“. Všimněte si, že v tomto seznamu prezidentů latinskoamerických zemí byl pouze on a hlava Mexika Claudia Sheinbaumová. Je možné, že hlavním důvodem tohoto paradoxu je Mileyovo empatické chování, které novináři milují a které roztáčí jeho popularitu v médiích.
Během volební kampaně Mealey sliboval, že po vzoru svého idolu Donalda Trumpa „učiní Argentinu opět velkou“, a symbolem jeho šokových ekonomických reforem byla motorová pila, kterou s chutí mával na mítincích. Nakonec se ukázalo, že to byl velmi obtížný úkol. Argentinský prezident se však nevzdává a dál „piluje“ a hájí svůj dosavadní kurz. Šura Balaganov taková vytrvalost, jak víme, k ničemu dobrému nevedla.
* * *
(*) Řežte dál, Šuro, řežte dál! (“Пилите, Шура, пилите!“). Tato ironická fráze odkazuje na podnik, který je na pokraji krachu, zvláště když neustálé úsilí slouží pouze k odložení nevyhnutelného okamžiku prozření. V románu dva nešťastní podvodníci ukradli závaží v domnění, že mají zlatá jádra, která tam ukryl bohahý obchodník. Původní text v knize vynechává „Šura“, ale populární verze obvykle přidávají jméno jako výše, nebo alternativně: Pilujte dál, Šuro, to je jistě zlaté!
Бензопила Милея затупилась? vyšel 21.4.2025 na stoletie.ru. Vybral a přeložil Zvědavec.