Trump si vymyslel „celní podvod“, aby se „oddělil“ od Číny

Mike Whitney

12.4.2025 Komentáře Témata: USA, Ekonomika, Čína, Válka o dolar, Trump 2288 slov

Trumpova celní extravagance nikdy nebyla o obchodním deficitu, reindustrializaci nebo návratu pracovních míst do Ameriky. Vždy šlo o Čínu. Nyní, když Trump buď zmírnil, nebo zrušil cla na 90 dalších zemí, můžeme vidět, o co vlastně jde. Trump používá „kouřovou clonu“ v podobě cel k realizaci své politiky oddělování, strategie, jejímž cílem je izolovat, obklíčit a nakonec rozdrtit Čínskou lidovou republiku. To je motiv, který tuto politiku řídí. Cla jsou jen prostředkem k dosažení cíle. Tohle je ze CNN:

Prezident Donald Trump oznámil úplné tříměsíční pozastavení všech „recipročních“ cel, která vstoupila v platnost o půlnoci, s výjimkou Číny, což je ohromující obrat od prezidenta, který trval na tom, že historicky vysoká cla zůstanou.

Obrovská cla na Čínu, druhou největší ekonomiku světa, však zůstanou zachována. Trump totiž uvedl, že budou zvýšena ze 104 % na 125 % poté, co Čína dříve ve středu oznámila další odvetná cla vůči Spojeným státům. U všech ostatních zemí, na které byly ve středu uvaleny reciproční celní sazby, se podle něj sazby vrátí zpět na univerzální 10% sazbu.

Na základě nedostatku respektu, který Čína projevila vůči světovým trhům, tímto s okamžitou platností zvyšuju clo účtované Spojenými státy americkými Číně na 125 %,“ uvedl Trump ve svém příspěvku na sociálních sítích. „V určitém okamžiku, doufejme, že v blízké budoucnosti, si Čína uvědomí, že dny okrádání USA a dalších zemí již nejsou udržitelné ani přijatelné,“ napsal. Trump oznámil 90denní pauzu v uplatňování „recipročních“ cel s výjimkou Číny, CNN.

Čínský „nedostatek respektu“? Takže Trump určuje obchodní politiku USA na základě pošramocených citů?

To prostě není věrohodné vysvětlení. Děje se tu něco jiného.

Čína je terčem útoků, protože se díky svému raketovému vzestupu a explozivnímu růstu stala hrozbou pro americkou globální hegemonii. Proto se Čína dostala do hledáčku Washingtonu. Uvalením prohibitivních 125% cel na čínský vývoz Trump naznačuje, že éra integrovaných trhů v globalizovaném systému skončila. Svět je znovu rozdělen na válčící bloky bohatých kapitalistů na Západě, kteří nemohou konkurovat čínskému modelu řízenému vládou, která kontroluje kritická průmyslová odvětví země a recykluje obrovské zisky zpět do životně důležité infrastruktury, vzdělávání, výzkumu a vývoje a technologií. Vysoce financializovaný model Západu, který stále více závisí na slízávání smetany z toxických cenných papírů a zpětném odkupu akcií, se nemůže přetvořit ve výrobní velmoc ochotnou konkurovat Číně za rovných podmínek. Místo toho musí využít svého slábnoucího vlivu a otřást systémem nějakým nečekaným ohňostrojem (cla), který vyvolá šokové vlny v systému a paniku na trzích. Tato vymyšlená představení, která hraničí s ekonomickým terorismem, jsou součástí repertoáru strýčka Sama, který je využíván k potlačení opozice a udržení chabé moci Washingtonu.

Ale fungují?

Trump si zřejmě myslí, že ano. Zde je Trump se svými miliardářskými přáteli, jak diskutují o „zabíjení“, které provedli, když uvolnil cla a trhy prudce vzrostly.

Tento podvod jsme měli prohlédnout od samého počátku. Koneckonců, kdyby to Trump myslel s návratem pracovních míst do USA vážně, nesvolal by Modrou stuhu složenou z průmyslových expertů a ekonomů, aby vytvořila průmyslovou politiku, která by poskytla plán, jak postupovat? Nezkoumal by, jak je proveditelná reindustrializace v zemi, která již uzavřela většinu svých továren a která již nemá pracovní sílu vyškolenou pro práci, jež se chystá vytvořit? A neměl by požádat o podporu bohaté kapitalisty, které by mohl přesvědčit, aby dlouhodobě investovali do průmyslového projektu takového rozsahu?

Ano, to by udělal. Ale nic z toho neudělal, protože nic z toho nemyslel vážně. Celá celní fraška byla jen iluzionistickým trikem, jehož cílem bylo vytvořit záminku k útoku na Čínu. Proto bylo pro Trumpa tak snadné ukončit tuto šarádu mávnutím ruky, jako by se nic nestalo. Protože se nic nestalo. Všechno to byla jen nablýskaná světelná show postrádající jakoukoli skutečnou podstatu.

A nikdo mě nepřesvědčí o tom, že „šlo jen o Čínu“, lépe než Trumpova pravá ruka, ministr financí Scott Bessent. Podívejte se na tento klip, kde se Bessent chlubí, jak Čínu podvedl.

@BehizyTweets

Ministr financí Bessent právě prozradil, že prezident Trump nastražil past a Čína do ní spadla. „Bylo to řízeno prezidentovou strategií... Dalo by se dokonce říci, že Čínu do špatné pozice nahnal. Oni na to reagovali. Ukázali se světu jako špatní aktéři a my jsme ochotni spolupracovat s našimi spojenci a s našimi obchodními partnery, kteří nepodnikli odvetná opatření.“ „Nebyl to tvrdý vzkaz. Neodplácejte se. Věci dopadnou dobře.“ Čína to pořádně zvorala.

Bessent je zjevně rád, že se mu s Trumpem podařilo Čínu „vytáhnout z bryndy“. Bessent si myslí, že je to dobrá politika. A Američané – z nichž většina je vůči Číně od začátku nedůvěřivá – s tím samozřejmě souhlasí. „Čína nás okrádá,“ říká prezident, jehož bankovní účet jeho země je přečerpán o 36 bilionů dolarů a jehož země žije ze „štědrosti cizinců“. „Čína nám krade pracovní místa“, říkají šéfové korporací, kteří vykořenili své podniky a továrny a poslali je do Číny, aby využili levné pracovní síly a bezplatné bezpečnosti. Nyní je však třeba Čínu rozdrtit za to, že usiluje o to, aby mohla konkurovat „svým nadřízeným“ v USA. Nyní je třeba Čínu „dostat na kolena“.

Není to to, o co ve skutečnosti jde? (pokud jsme k sobě upřímní) Není to ve skutečnosti případ kyselých hroznů?

[...]

Vskutku je. Čína předstihla USA jako hlavní město světové výroby díky inteligenci, tvrdé práci, vynalézavosti a organizačnímu modelu (recyklace zisků do produktivní činnosti), který je výsledkem dobrého řízení. Proto Čína rychle předstihuje USA ve vědě, technologiích, umělé inteligenci, kvantové výpočetní technice, robotice a téměř ve všem ostatním. Protože je řízena lidmi, kteří usilují o vytvoření civilizace, v níž jednotlivci i společenství naplno využívají svůj potenciál. Proto je celá země protkána vysokorychlostní železnicí, která spojuje nablýskaná města kosmického věku ve vizi modernity 21. století, jež nemá v současném světě konkurenci. Ať už si o Číně myslí kdokoli cokoli, musí uznat, že se jako civilizace a společnost ubírá správným směrem, zatímco zchátralé, ošlehané a hluboce polarizované USA jsou v prudkém úpadku.

Úspěch Číny každopádně vyvolal značnou závist mezi západními elitami, které jsou nyní odhodlány udělat vše, co je v jejich silách, aby vrátily čas do poválečné éry, kdy byla globální ekonomika jejich ústřicí a „řád založený na pravidlech“ byl jedinou hrou ve městě. Cílem je „zadržet čínský růst“, což je zkratka pro rozvracení čínského rozvoje na každém kroku. Tato konkrétní strategie má dokonce svůj název. Nazývá se „decoupling“, což označuje proces, kterým Spojené státy (a další západní země) snižují svou hospodářskou, technologickou a finanční provázanost s Čínou. Jinými slovy, západní elity chtějí co nejvíce ukončit obchod s Čínou, což povede k izolaci, obklíčení a nakonec ke změně režimu. Zní vám to povědomě?

Trik spočívá v tom, aby „oddělení“ (ekonomická izolace) vypadalo, že je Spojeným státům vnucováno, což je důvod, proč Trump neustále opakuje nesmyslnou frázi „Čína nás okrádá“.

Jen pro upřesnění: Čína dává americkým spotřebitelům kvalitní zboží, které vyžaduje drahé zdroje, továrny a investice, výměnou za zelené listy papíru s klesající hodnotou. Na které straně tohoto obchodu byste byli raději?

Najděte si chvilku a podívejte se na toto krátké video s ekonomem Larrym Summersem, který vysvětluje, že Čína NIKOHO nepodvádí tím, že vyrábí levné zboží, které je ochotna vyměnit za USD.

Lawrence Summers: „Pokud nám Čína chce prodat věci za opravdu nízké ceny a transakce spočívá v tom, že dostaneme solární kolektory nebo baterie, které můžeme dát do elektromobilů, a my jim pošleme kusy papíru, které vytiskneme. Myslíte si, že je to pro nás dobrý, nebo špatný obchod?“

Charakterizovat to jako „podvod“, jak správně říká Summers, je třeba zcela odmítnout. Kdo je nakonec více „podváděn“: strana, která vykonává těžkou práci při výrobě zboží za velmi nízké ceny s tenkými maržemi, nebo strana, která jednoduše tiskne prakticky nekonečné množství fiat peněz, aby za všechny tyto věci zaplatila?

[...]

Stručně řečeno, „tarifní klapka“ byl jen způsob, jak odstartovat novou politiku (kterou je decoupling), jejímž cílem je prohloubit nepřátelství mezi Washingtonem a Pekingem. S ohledem na to jsem Grokovi položil následující otázku:

Podporuje prezident Trump oddělení od výroby s Čínou?

Ano, bývalý prezident Donald Trump byl silným zastáncem decouplingu s Čínou, a to jak během svého prezidentství (2017-2021), tak i ve své následné politické činnosti od dubna 2025.....

Trump zahájil obchodní válku s Čínou v roce 2018 zavedením cel na čínské zboží v hodnotě miliard dolarů... V roce 2018 USA zavedly cla na čínský dovoz v hodnotě 50 miliard dolarů, v roce 2019 pak další cla na dalších 200 miliard dolarů....Trump to formuloval jako nezbytný krok k „odpojení“ od čínské ekonomiky.

Trump zakázal americkým společnostem používat zařízení od čínských telekomunikačních gigantů, jako jsou Huawei a ZTE, s odkazem na rizika pro národní bezpečnost. Prosadil také omezení pro TikTok a WeChat s tím, že představují hrozbu pro soukromí dat a mohly by být využívány ke špionáži... Vyzval spojence, aby vyloučili Huawei ze svých 5G sítí, a zarámoval to jako součást širšího úsilí o snížení technologické závislosti na Číně.....

Během své prezidentské kampaně v roce 2024 Trump opakovaně vyzýval k ještě tvrdším opatřením vůči Číně, včetně vyšších cel (navrhoval až 60% sazby na veškeré čínské zboží) a kompletní revize obchodních vztahů. V projevu v Ohiu v březnu 2024 řekl: „Oddělíme se od Číny jako nikdy předtím. Desítky let nás okrádali a je na čase to ukončit.“

Trump tvrdil, že oddělení od obchodu ochrání americká pracovní místa, posílí ekonomiku a sníží rizika pro národní bezpečnost. V příspěvku z ledna 2025 napsal: „Čína nás příliš dlouho využívala. Musíme přestřihnout pupeční šňůru a všechno vyrábět tady doma.“

Od roku 2025 však jeho tón přitvrdil, méně zdůrazňoval vyjednávání a více konfrontaci.....

Příspěvky na X z počátku roku 2025 ukazují, že Trump zdvojnásobil svůj protičínský postoj a jeho příznivci chválí jeho „tvrdost“..... Grok

Takže Trump je velkým zastáncem oddělování, což říká vše, co potřebujete vědět.

Také Trumpova tvrdá politika vůči Číně se vrší pod vlastenecky znějící rubriku „ekonomický nacionalismus“, jako by američtí pracující měli z vyšších cen a prudce rostoucí inflace nějaký prospěch. Skutečnost je však taková, že obyčejní lidé budou oddělením značně trpět a jejich životní úroveň ještě více poklesne. To proto, že tato politika nemá za cíl vytvářet pracovní místa, zvyšovat mzdy, zlepšovat zdravotní péči nebo poskytovat levnější vzdělání. Jejím cílem je zachovat globální moc Washingtonu, aby zkorumpované západní elity mohly dělat další neplechu a zároveň zemi ještě více zadlužovat a uvrhnout do zoufalství. Zde je více informací od Groka:

Mnoho ekonomů předpovídá, že tato rozsáhlá cla urychlí inflaci a utlumí hospodářský růst USA, což povede ke stagflaci, protože hospodářský růst ochabne, i když ceny zůstanou bolestivě vysoké… Navíc je nepravděpodobné, že by Čína snížila svá cla, aby Trumpa uklidnila; místo toho zavedla odvetná cla ve výši 34 % na americké zboží. Zvýšená cla obou zemí sníží vzájemný obchod.

Zatímco Čína může přežít bez dovozu většiny amerického zboží v hodnotě 125 miliard USD, USA a mnoho dalších zemí se budou i nadále spoléhat na Čínu, pokud jde o různé součástky a komponenty. I když budou USA dovážet zboží z jiných zemí, budou tyto země stále závislé na Číně, pokud jde o součástky.

Možné rozpory a hospodářské důsledky

Trumpova reciproční cla pravděpodobně způsobí v USA recesi, kterou si způsobí samy. Také by mohla vyvolat zmatek a nezamýšlené důsledky…Před sedmi lety první vlna Trumpových cel zvýšila cenu čínského zboží o 20 %, ale dovoz do USA z Číny nadále rostl…

I v budoucnu, i když cla na čínské výrobky vzrostou na 54 %, budou USA stále potřebovat nakupovat z Číny. Naopak americké výrobky, jako jsou sójové boby nebo ropa, mají v Číně omezenou konkurenceschopnost. Odvetná cla, která Čína uvalí na USA, je donutí hledat alternativní trhy, což povede ke ztrátám pro americké vývozce sóji a ropy....Grok

Která část výše uvedeného úryvku zní jako „dobrá dohoda“ pro Američany?

Nic z toho. Všechno je to špatně. A jediným zábleskem světla v celé této pochmurné záležitosti je skutečnost, že Američané jsou proti této politice, protože vědí, že je to poškodí. Podívejte se na tento průzkum PEW:

Cla na Čínu

Cla jsou další klíčovou součástí Trumpovy zahraniční politiky. Konkrétně zvýšení cel na Čínu získává více negativních než pozitivních hodnocení… Mnohem více lidí si myslí, že zvýšená cla na Čínu budou pro USA špatná, než že budou dobrá, ačkoli přibližně čtvrtina lidí buď nevidí jejich vliv žádný, nebo si není jistá.

Názory na osobní dopad cel jsou podobně negativní: Američané přibližně pětkrát častěji tvrdí, že zvýšená cla na Čínu budou pro ně špatná, než že budou prospěšná.

Republikáni častěji než demokraté uvádějí, že zvýšená cla na Čínu budou pro USA a pro ně osobně přínosná. Přesto, pokud jde o osobní dopad těchto cel, republikáni častěji říkají, že dopad bude špatný (30 %) než dobrý (17 %), i když značný podíl vyjadřuje nejistotu nebo předpokládá, že cla budou mít omezený osobní dopad. Cla na Čínu, PEW Research Center

[...]

Existuje tedy přinejmenším slabá většina Američanů, kteří jsou proti oddělování, proti neustálým provokacím a podněcování a proti Trumpově nesmyslné válce proti Číně. Doufejme, že tato většina vydrží.

[...]

Trump Concocted the 'Tariffs Hoax' to 'Decouple' with China vyšel 10.4.2025 na unz.com. Vybral a přeložil Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 47)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

13

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Za měsíc duben přispělo 21 čtenářů částkou 4 410 korun, což je 13 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Útok v Sumách zasáhl shluk vojáků, kteří se účastnili slavnostního vyznamenání - poslankyně Rady 13.04.25 21:51 Ukrajina 0

Meloniová poveze Trumpovi nabídku: Výměnou za cla chce EU nakupovat více amerických zbraní i plynu13.04.25 19:24 Evropská unie 0

Rumunsko jako předmostí: NATO se připravuje na velký průlom13.04.25 19:17 Rumunsko 0

Poslušný europudlík Stanjura a obranný fond EU. Rajchl zostra13.04.25 19:08 Evropská unie 0

Gruzínská Legie zabijáků13.04.25 18:52 Neurčeno 0

Záměrný kolaps. Evropa se mění v pekelnou díru. Co se teď děje, naplňuje definici fašismu13.04.25 18:37 Evropská unie 0

USA chtějí převzít kontrolu nad plynovody, které vedou z Ukrajiny do Evropy13.04.25 11:01 USA 5

64 let od prvního letu Jurije Gagarina12.04.25 19:31 Rusko 0

Průzkumy ovlivňují výsledek voleb12.04.25 16:01 Česká republika 0

Pamatuji si, jak po revoluci jezdili z Rakouska k nám na nákupy. A teď jezdíme my k nim...12.04.25 15:51 Rakousko 0

Fica kritizujete, na Trumpa si nedovolíte. Zbabělost.“ Zeman řádil u Slováků12.04.25 15:39 Slovensko 0

Nevídané vystoupení Trumpovy administrativy. Před novináři, bez zatajovaní12.04.25 08:47 USA 0

Po první dávce proti covidu problém, po druhé invalidita. Příběh, který se šíří12.04.25 08:43 Česká republika 1

Plaťte Svobodnou Evropu, jinak vyhraje Putin. Pekarová s Zastrčilem napsali „zachovávací dopis“ do USA11.04.25 14:35 Česká republika 0

Obchodní válka eskaluje: Američané uvalili na Čínu 145% clo, Peking omezí dovoz filmů z USA11.04.25 07:39 USA 0

Poplach v Pentagonu11.04.25 07:31 Jemen 0

Hloupneme. A AI to dále zhorší, říká Štěpán Čábelka10.04.25 18:28 Česká republika 0

Zelenskij - Ukrajina je připravena zaplatit za novou vojenskou pomoc USA 10.04.25 18:09 Ukrajina 0

Klesající ceny ropy hrozí kolapsem amerického ropného průmyslu10.04.25 17:56 USA 0

Už nejde mlčet. Moderátor popsal, jak to opravdu je v Německu s migrací10.04.25 13:25 Německo 0

Měnové kurzy

USD
22,12 Kč
Euro
25,12 Kč
Libra
28,93 Kč
Kanadský dolar
15,95 Kč
Australský dolar
13,90 Kč
Švýcarský frank
27,12 Kč
100 japonských jenů
15,41 Kč
Čínský juan
3,03 Kč
Polský zloty
5,86 Kč
100 maď. forintů
6,13 Kč
Ukrajinská hřivna
0,54 Kč
100 rublů
26,59 Kč
1 unce (31,1g) zlata
71 549,88 Kč
1 unce stříbra
713,53 Kč
Bitcoin
1 874 544,24 Kč

Poslední aktualizace: 13.4.2025 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 2 300