Jalta po 80 letech...
Základy světového řádu selhaly kvůli západní imperialistické dvojtvárnosti a zločinům
Tento týden před osmdesáti lety se na Krymu konala Jaltská konference vedoucích představitelů tří velkých válečných spojenců. Josef Stalin, Franklin D. Roosevelt a Winston Churchill se spolu se svými delegáty sešli v černomořském letovisku, aby se dohodli na poválečném mezinárodním uspořádání. (Nikdo nezpochybňoval, že Krym byl tehdy ruským územím!).
![[...]](/images/25/jalta-po-80-letech.webp)
Konference se konala od 4. do 11. února. Nacistické Německo a imperialistické Japonsko ještě nebyly formálně poraženy. Spojenečtí vůdci však věděli, že mocnosti Osy skončily, a na pořadu dne bylo nastolení poválečného míru.
Tento týden zveřejnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov výmluvný článek, v němž se zamýšlí nad odkazem jaltského summitu. Jak Lavrov poznamenal, na tomto historickém setkání byly vytvořeny základy a principy Organizace spojených národů a Charty OSN, která byla vytvořena později téhož roku.
Avšak i v době, kdy představitelé USA a Velké Británie podepisovali dohody o poválečném uspořádání s Ruskem, používali „mizející inkoust“ – jak Lavrov jízlivě poznamenal.
Západní mocnosti měly během Jalty skrytý program. Válka proti nacistickému Německu byla již z velké části otázkou sovětského vítězství nad Třetí říší. Rudá armáda se nacházela pouhých 65 kilometrů od Berlína, zatímco Američané a Britové teprve dosahovali vzdálených západních hranic Německa. Sovětská vojska již osvobodila Bulharsko, Rumunsko, Pobaltí a Polsko a nacistické tábory smrti v Osvětimi, Treblince, Belzecu, Chelmu, Sobiboru a Treblince.
Roosevelt chtěl od Stalina získat závazek vstoupit do války v Tichomoří, aby prosadil porážku Japonska. Sotva Sovětský svaz zahájil v srpnu ofenzivu proti japonským silám v Mandžusku, prezident Harry Truman, nástupce Roosevelta, který zemřel v dubnu, nařídil svržení dvou atomových bomb na Japonsko. Bylo to promyšlené použití nových úžasných zbraní k zastrašení Moskvy – a včasné varování před studenou válkou, která měla následovat.
Na jedné straně představovala Jalta vrcholný okamžik, kdy byly položeny právní a politické základy nového poválečného uspořádání pro mírové soužití. Zakotvila princip suverenity a rovnosti národů – revoluční obžalobu západních kolonialistických mocností. Zakázala agresi vůči jakémukoli národu a jednostranné použití vojenské síly. Tyto zásady měly být výslovně vyjádřeny v Chartě OSN, která je dodnes hlavním pramenem mezinárodního práva.
Na druhou stranu by tyto zásady až příliš často existovaly pouze jako vznešené aspirace, které signatářské země nerealizovaly ani nedodržovaly. V důsledku toho by se na OSN začalo pohlížet jako na bezmocný obchod s řečmi.
Zásadní problém spočívá v tom, jak poukázal Lavrov, že vize OSN pro světový mír byla nesčetněkrát zkompromitována, podkopána a porušena Spojenými státy a jejich západními spojenci. Svědčí o tom nespočet válek, rozvratů, nezákonných intervencí a intrik, do nichž se západní imperialistické mocnosti zapojily během osmi desetiletí od konce druhé světové války. Vítězství v této válce mělo ukončit imperialismus a barbarství. To se nestalo.
Zrada západních mocností přetrvávala – i když v té době skrytě – i v době, kdy se údajně radily se sovětským spojencem na Jaltě.
Jak vypráví Ron Ridenour v tomto článku, britský vůdce Winston Churchill vypracoval odporný plán útoku na Sovětský svaz atomovými bombami ještě před porážkou nacistického Německa v květnu 1945. Churchillův podrazácký plán se nazýval „Operace Nemyslitelné“.
Plán nebyl uskutečněn jen proto, že Američané neměli dostatek nové zbraně hromadného ničení. Truman chtěl upřednostnit svůj projev terorismu vůči Japonsku. I když Truman později dohlížel na řadu tajných plánů na preventivní útok na Sovětský svaz atomovými bombami. Jedním z těchto plánů byla operace „Dropshot“, která zahrnovala svržení 400 A-bomb na 100 sovětských měst.
Američané od svých ohavných plánů na zničení Sovětského svazu upustili poté, co Sovětský svaz v roce 1949 vyvinul vlastní bombu.
Ridenour a několik dalších autorů tvrdí, že hanebné cíle západních mocností dobýt Rusko sahají až k Říjnové revoluci v roce 1917. Západní imperialisté se obávali úspěchu mezinárodní socialistické alternativy ke kapitalismu, a proto okamžitě přikročili k ochromení nově vzniklého Sovětského svazu.
V roce 1918, ještě před koncem první světové války, zahájil americký prezident Woodrow Wilson a další západní vůdci válku proti Sovětskému svazu, do níž nasadili až milion vojáků z desítek zemí. Tuto agresi porazila Rudá armáda v roce 1925.
Vzestup fašismu v Německu pod vedením Hitlera a nacistů byl tajně sponzorován západními mocnostmi, a to výhradně za účelem vedení vyhlazovací války proti Sovětskému svazu. Tato agrese se téměř podařila jen díky statečnosti a odvaze ruského a dalších sovětských lidí – kteří v důsledku nacistického nepřátelství ztratili 27 milionů lidí.
V době, kdy přišla Jalta, Američané a Britové potřebovali Sovětský svaz k urychlenému ukončení války. Vznešené zásady dohodnuté pro nový poválečný svět lze považovat za cynický, taktický ústupek Washingtonu a Londýna, který neměli v úmyslu dodržet.
OSN a Charta byly vždy považovány za překážku imperialistických ambicí USA a jejich západních spojenců. Když se v roce 1991 zhroutil Sovětský svaz – v nemalé míře díky desetiletí trvajícím závodům ve zbrojení za studené války -, Američané ještě drzeji usilovali o unipolární nadvládu.
V posledních 30 letech bylo mezinárodní právo bezostyšně a okázale narušováno nekonečnými zločinnými válkami a intervencemi, které rozpoutaly USA a jejich západní přisluhovači, zejména Britové.
Současná válka na Ukrajině je projevem darebáckého chování USA a jejich válečné mašinérie NATO. Cílem je podmanit si a ovládnout Rusko, aby západní kapitál mohl využívat jeho obrovské přírodní zdroje (plán, který sahá až do roku 1918).
Vize z Jalty a následná koncepce OSN a respektování národní suverenity je stále plánem pro spravedlivější a mírumilovnější svět. Rusko, Čína, země BRICS a většina zemí globálního Jihu obhajují Chartu OSN jako standard mírových mezinárodních vztahů.
Je třeba, aby Spojené státy a jejich západní partneři skutečně dodržovali mezinárodní právo, místo aby se chovali jako bezprávné subjekty. Je třeba je označit za zločinecké režimy, které se skrývají za ctnostnou rétoriku a přetvářku.
Zamyšlení nad 80. výročím Jalty ukazuje světu, co je ještě možné pro mírový pokrok a rozvoj. Ukazuje také, proč ušlechtilé ideály selhaly a je jim bráněno – zločinné jednání Spojených států a jejich západních imperialistických kompliců.
Yalta 80 years on… the foundation of world order failed because of Western imperialist duplicity and crimes vyšel 7.2.2025 na Strategic Culture. Překlad v ceně 436 Kč Zvědavec.