Nestydaté požadavky na země BRICS:
Zachází Trump příliš daleko?
Za nastupujícího prezidentství Donalda Trumpa by se mohl vyostřit konflikt mezi západní ekonomikou ovládanou dolarem a vznikajícím blokem BRICS. Trump se nedávno zaměřil na snahy některých zemí BRICS snížit svou závislost na dolaru a výslovně jim pohrozil odvetnými opatřeními, pokud budou tyto snahy pokračovat. Terčem těchto hrozeb jsou Rusko, Čína, Indie a také Spojené arabské emiráty a další země BRICS, které jsou členy od počátku roku 2024.
Na své sociální síti „Truth Social“ Trump pohrozil zemím BRICS stoprocentními (trestnými) cly, pokud se vzdají dolaru jako mezinárodního platebního prostředku a vytvoří konkurenční měnu. Trump dokonce požadoval, aby se zavázaly, že o takový cíl nebudou nikdy usilovat. V textu uvedl: „Požadujeme od těchto zemí závazek, že nevytvoří novou měnu BRICS ani nebudou podporovat jinou měnu, která by nahradila mocný americký dolar.“.
V opačném případě by tyto země byly postiženy stoprocentními cly „a měly by počítat s tím, že se budou muset vzdát prodeje [svých výrobků] do velké americké ekonomiky“.
Tato hrozba je riskantní a troufalá. De-dolarizace již nějakou dobu probíhá, což urychlily západní sankce uvalené na začátku války na Ukrajině a vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT. Jiné země, jako například Čína, které se považují za potenciální cíle amerických sankcí, zintenzivnily své úsilí o snížení závislosti na dolaru a upřednostňují používání místních měn. Jako alternativa se používá zejména čínská měna jüan (renminbi). Země jako Saúdská Arábie se rovněž snaží opustit dolar. V červnu loňského roku se tento ropný gigant rozhodl neobnovit 50 let starou petrodolarovou dohodu, což byl významný strategický zlom. Pozorovatelé se domnívají, že toto rozhodnutí bude mít zásadní dopad na roli dolaru jako světové rezervní měny.
Na posledním summitu BRICS v Kazani byl plán na vytvoření společné měny dočasně pozastaven, ale pouze odložen na pozdější, zatím neupřesněný termín. V současné době představuje skupina BRICS přibližně 45 % světové populace a 35 % světové ekonomiky – více než skupina G7, tedy skupina západních průmyslových zemí. O vstup do BRICS má zájem také přibližně 30 dalších zemí.
Otázkou tedy není, zda, ale kdy dolar ztratí své postavení dominantní světové rezervní měny. Reakce Moskvy na Trumpovy požadavky byla diplomaticky zdrženlivá, ale jednoznačná. Podle ruské tiskové agentury Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí prohlásil, že atraktivita dolaru „již klesá“ a že americká měna ztrácí vliv v globálním měřítku.
„Pokud budou Spojené státy nadále nutit země používat dolar, ještě více to posílí trend přechodu na platby v národních měnách,“ předpověděl Peskov. Dodal, že tento trend již probíhá, a to nejen v zemích BRICS.
Zdá se však, že budoucí americký prezident je odhodlán vnutit dolar zbytku světa za každou cenu, a to navzdory riziku eskalace obchodních konfliktů, které by v konečném důsledku mohly poškodit samotnou americkou ekonomiku. Trump nedávno oznámil, že hned první den svého nástupu do funkce zavede agresivní obchodní politiku s vysokými cly vůči Číně a také přímým sousedům Kanadě a Mexiku. Tato opatření zdůvodnil obchodováním s drogami a lidmi na hranicích. Toto oznámení podněcuje obavy z obchodní války mezi Spojenými státy a dvěma jejich největšími obchodními partnery. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová varovala, že Trumpův celní plán bude mít pro obě země katastrofální důsledky – a naznačila, že by mohla přijít na řadu odvetná opatření.
Exigence effrontée envers les pays BRICS: Trump va-t-il trop loin? vyšel 18.12.2024 na euro-synergies.hautetfort.com. Překlad v ceně 285 Kč Zvědavec.