Vyvolá Izrael kataklyzma?

Thierry Meyssan

1.7.2024 Komentáře Témata: Izrael, Střední východ 1714 slov

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér, který má většinu v Knesetu, ale velkou menšinu mezi svými spoluobčany, vyhrožuje útokem na Libanon. Pokud bude tato operace zahájena, izraelská armáda nebude schopna sama Hizballáh porazit. Aby zachránily hebrejský stát, budou Spojené státy nuceny zasáhnout, ale spíše než aby se přímo účastnily strašlivé války, podpoří vojenský převrat v Tel Avivu.

Izraelský náčelník generálního štábu generál Herzi Halevi se setkal se svými protějšky ze Saúdské Arábie, Egypta, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů a Jordánska. Na základě dohod s nimi podepsaných je informoval, že Izrael zaútočí na Libanon v sobotu 22. června večer.

Zpráva o tomto tajném setkání se rychle rozšířila po internetu. Potvrdily ji různé oficiální zdroje. Dozvěděli jsme se také, že bylo dosaženo dohody mezi Tel Avivem a Rijádem. Tato informace vysvětluje, proč se Saúdská Arábie spolu se západní aliancí podílela na ochraně Izraele během íránské odvety 14. dubna.

Po celé dny pátku 21. a soboty 22. září se v kancelářích po celém světě ozývaly protichůdné informace a prohlášení. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že izraelsko-palestinský konflikt nelze nikdy vyřešit silou zbraní. „Národy regionu a celého světa nemohou dopustit, aby se Libanon stal novou Gazou (...) Na obou stranách modré linie již přišlo o život mnoho lidí, desetitisíce lidí byly vysídleny a domy a budovy byly zničeny (...) Nevybuchlá munice (...). ) představuje další hrozbu pro obyvatele Izraele a Libanonu, jakož i pro pracovníky OSN a humanitární organizace (...) Je načase, aby se strany zapojily praktickým a pragmatickým způsobem do diplomatických a politických kanálů, které jsou jim k dispozici,“ řekl na tiskové konferenci.

Izrael však odmítá jednat a Hizballáh, který odmítá opustit Palestince, prohlásil, že nebude jednat o vytyčení izraelsko-libanonské hranice, dokud bude pokračovat masakr v pásmu Gazy.

Izraelský ministr zahraničí Israel Katz Guterresovi odpověděl: „Izrael nemůže dovolit, aby teroristická organizace Hizballáh pokračovala v útocích na jeho území a jeho občany, a brzy přijmeme nezbytná rozhodnutí. Svobodný svět musí bezpodmínečně stát na straně Izraele v jeho válce proti ose zla vedené Íránem a extremistickým islámem. Naše válka je i vaší válkou a Nasralláhova hrozba Kypru je jen začátkem. [1]. Oznámil, že v této věci „brzy přijme nezbytná rozhodnutí“.

Obě strany mezitím vystupňovaly své potyčky.

Izrael vypálil granáty na Jarouna (Bint Jbeil caza) a Naqouru (Tyr). Zasáhl také oblast mezi Taybé a Deir Seriane (Marjeyoun) zbraněmi s bílým fosforem, což v oblasti vyvolalo požár. Ve večerních hodinách zasáhly dva po sobě jdoucí útoky lokalitu Khiam ve stejné oblasti. Izraelské letouny rovněž provedly útok ve čtvrti Kandouli v Meiss el-Jabal.

Hizballáh se během dne přihlásil k odpovědnosti za nejméně čtyři útoky. Ve čtvrtek zaútočilo na námořní vojenský objekt Ras Naqoura (který odpovídá izraelskému objektu Rosh Hanikra naproti Naqoura) „pomocí několika sebevražedných dronů v reakci na izraelský úder v Deir Kifa (caza Tyre)“, při němž zahynul bojovník Hizballáhu. Tvrdil, že „zničil část objektu a zranil několik osob“. Hnutí rovněž podniklo další útok sebevražedným dronem na „izraelskou dělostřeleckou základnu“ v Za'oura v severním Izraeli a provedlo útoky na izraelské objekty Rouaissat el-Qarn a Zebdine, které se nacházejí ve sporných farmách Shebaa, a také na Sammaka v kopcích Kfarchouba.

Spojené státy, které od 29. ledna doporučují svým občanům necestovat do Libanonu z obavy před únosy [2], mlčely, zatímco íránská mise při OSN na Twitteru: „Jakékoli neuvážené rozhodnutí izraelského okupačního režimu, který se chce zachránit, by mohlo uvrhnout region do nové války, jejímž důsledkem by bylo zničení libanonské infrastruktury i území okupovaných v roce 1948. Není pochyb o tom, že tato válka bude mít jednoho velkého poraženého: sionistický režim. Libanonské hnutí odporu Hizballáh má schopnost bránit sebe i Libanon – možná nastal okamžik pro sebezničení tohoto nelegitimního režimu“ [3].

Od izraelsko-libanonské války v roce 2006 se poměr vojenských sil skutečně výrazně změnil [4]. Tehdy měl Hizballáh jen málo zkušeností. Dnes má naopak za sebou 12 let války v Sýrii proti džihádistům vyzbrojeným NATO a chráněným izraelským letectvem [5]. Dnes má údajně 2 500 příslušníků speciálních jednotek (Radwan), 20 000 vysoce vycvičených mužů, 30 000 záložníků a 50 000 méně zkušených bojovníků. Dříve disponovala raketami krátkého doletu. Dnes má 120 000 střel všeho druhu, včetně 150 000 řízených střel, několik tisíc raket Zelzal (“zemětřesení“) s doletem přes 120 kilometrů a několik stovek řízených střel Fateh-110 (“Osvobození-110“) s doletem 300 kilometrů [6], a ještě desítky tisíc raket krátkého doletu, jako jsou v Íránu vyrobené střely Fajr-1 a v Číně vyrobené střely Type-107. V současné době má k dispozici více než 200 000 střel krátkého doletu. Tento gigantický arzenál by mu měl umožnit nasytit systém Iron Dome a připravit tak Izrael o jeho protileteckou obranu [7]. Pokud se mu ji nepodaří nasytit, Hizballáh již od prosince 2023 prokázal, že dokáže zničit prvky Iron Dome, čímž ji vyřadí z provozu. Především však disponuje raketami země-vzduch Sayyad-2 (Fighter-2) a případně ruskými bateriemi SA-22 Pantsir [8], s nimiž 20. května ukončil 76 let trvající izraelskou vzdušnou nadvládu. Není sice jisté, zda Herbollah dokáže sestřelovat letadla ve velkých výškách, ale je jasné, že dokáže ničit vrtulníky a letadla v malých výškách. Kromě toho si Hizballáh pořídil nejrůznější bezpilotní letouny, včetně letounu al-Hodhod (“Vlnitá ústřice“), který pronikl do Haify a natáčel námořní základnu a zbrojní továrnu RAFAEL (Rafael Advanced Defense Systems Ltd), aniž by ho izraelské radary zaznamenaly. A to není všechno: nyní disponuje ruskými protitankovými střelami AT-14 Kornet a íránskými protitankovými střelami Toophan a také těžkou výzbrojí, jako jsou tanky T-72 ruské výroby. Vlastní také rakety země-moře, například ruské rakety Jakhont.

Není pochyb o tom, že kdyby se Hizballáh postavil Izraeli sám, bez zásahu USA, zničil by Izraelské obranné síly (IDF) během několika dní. Nevíme, co by se stalo, kdyby Pentagon přišel svému historickému spojenci na pomoc.

Z tohoto pohledu je opozice vůči izraelské okupaci, která sílí zejména mezi mladými americkými voliči, výzvou. Aby byl prezident Biden znovu zvolen, musí Izrael opustit. Opuštění však znamená zánik hebrejského státu. Naopak vstup americké armády do války by vyvolal i tu íránskou. Od 14. dubna však víme, že Teherán disponuje hypersonickými raketami, pravděpodobně ruského původu, které Západ jako celek není schopen zachytit [9].

Jak Rusko a Osa odporu dosáhly takového pokroku ve zbrojení a vojenské vědě? Ještě v roce 2012 izraelské zpravodajské služby tvrdily, že Hizballáh zvýšil svou bombardovací kapacitu 400krát (čtyřistakrát). V té době hovořily pouze o množství. Dnes je třeba si uvědomit i kvalitu [10]. K obratu došlo během války proti Sýrii. Obšírně jsme ho popsali, ale atlantistický tisk naše poznámky očernil. Bylo totiž nezbytné přesvědčit západní veřejné mínění, že Sýrie je slabý stát a že republiku svrhne banda chuligánů. Dnes jsou všechny armády NATO v žalostném stavu, s výjimkou Francie pro její atomové schopnosti a Spojených států nejen pro jejich odstrašující schopnosti, ale také pro jejich konvenční výzbroj před rokem 1991. Za 23 let se NATO proměnilo v protidžihádistickou koalici, jistě silnou, ale neschopnou vést „válku vysoké intenzity“.

Hizballáh plánoval zničit letištní plochy izraelských vojenských leteckých základen a předvídal přemístění letadel IDF na britské vojenské základny Akrotiri a Dhekelia na Kypru. Hassan Nasralláh proto varoval Nikósii, že pokud dovolí izraelským vojenským letadlům přistávat na svém území, zapojí se do konfliktu a bude muset nést následky.

Od zahájení operace Železný meč (8. října 2023) IDF masakrují lidi, zatímco Hizballáh si dává velký pozor, aby způsobil co nejméně obětí. Zatímco v Gaze bylo zabito 37 000 palestinských civilistů, libanonský odboj zabil jen asi 15 izraelských vojáků, zatímco IDF zabily více než 300 bojovníků Hizballáhu. Tento kontrastní obrázek na první pohled vyvolává dojem, že Izrael je vždy silnější, zatímco ve skutečnosti ukazuje, že Hizballáh se snaží odvrátit válku, o které předpokládá, že bude strašná.

V roce 1944 byl pád Třetí říše pod údery Rudé armády brutální. V roce 2024 by to mohlo být pro NATO stejně kruté.

Poměr sil se změnil. V krátkodobém ani střednědobém horizontu už to nelze zvrátit. Z tohoto pohledu je zarážející, že se NATO chová, jako by bylo stále pánem světa. Tato tvrdohlavost učiní jeho pád ještě bolestivějším.

Jedinou alternativou pro Spojené státy a Izrael by bylo podpořit vojenský převrat v Tel Avivu. S tímto záměrem se již sešlo asi 1 000 vyšších důstojníků a poddůstojníků pod heslem: „Kdo si myslí, že v Rafáhu probíhají manévry, mýlí se.

Každý, kdo ví, že tam není, a tvrdí, že tam je, lže!“. [11]. Jsou připraveni.

Rozhodnutí Bílého domu není známo, ale 22. června rezignoval nejvyšší úředník ministerstva zahraničí pro tuto oblast Andrew P. Miller, náměstek náměstka ministra zahraničí pro izraelsko-palestinské záležitosti. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že to bylo z osobních důvodů, ale všichni vědí, že byl proti strategii medvědího objetí prezidenta Joea Bidena [12]. Zavedl sankce proti židovským supremacistům.

Odkazy

[2] «Lebanon Travel Advisory», US State Department, January 29, 2024.

[3] I.R.IRAN Mission to UN, NY, X, 22 juin 2024.

[4] L’Effroyable imposture 2, Thierry Meyssan, Éditions Alphée.

[5] “Before Our Very Eyes, Fake Wars and Big Lies: From 9/11 to Donald Trump”, Thierry Meyssan, Progressive Press (2019).

[6] “Syria has reportedly delivered Fateh 110 missiles to Hezbollah”, Voltaire Network, 15 February 2010.

[7] «US concerned Israel’s Iron Dome could be overwhelmed in war with Hezbollah, officials say», Natasha Bertrand Alex, Marquardt Kylie Atwood & Jennifer Hansler, CNN, June 20, 2024.

[8] «US intel suggests Syria’s Assad agreed to send Russian missile system to Hezbollah with Wagner group help», Natasha Bertrand, Zachary Cohen & Katie Bo Lillis, CNN, November 2, 2023. «Russia’s Wagner Group Plans to Send Air Defenses to Hezbollah, U.S. Says», Michael R. Gordon, Wall Street Journal, November 2, 2023.

[9] “Iran’s hypersonic missiles establish deterrence through terror, says Scott Ritter“, by Alfredo Jalife-Rahme , Translation Maria Poumier, La Jornada (Mexico) , Voltaire Network, April 21, 2024. “Thierry Meyssan reveals the underside of Iranian-Israeli relations]”. Le Courrier des stratèges, Youtube. Note an error in this video: the author indicates that Syria opposed the Western war in Iraq.

[10] “Israel is now just a paper tiger”, by Thierry Meyssan, Translation Pete Kimberley, Voltaire Network, 11 December 2012.

[11] «Les officiers de réserve à Gaza en colère : donner des ordres clairs pour occuper Rafah, sinon, tout doit être terminée», Infos Israël news, 5 juin 2024.

[12] «State Dept. expert on Israeli-Palestinian affairs resigns amid Gaza crisis», John Hudson, The Washington Post, June 21, 2024.

Will Israel provoke a cataclysm? vyšel 25.6.2024 na voltairenet.org. Překlad v ceně 629 Kč Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 41)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

20

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červenec přispělo 36 čtenářů částkou 6 924 korun, což je 20 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Poslanec v europarlamentu si může měsíčně přijít na €60,000 odhaluje M. Nawfa12.07.24 20:47 Evropská unie 0

„Jen mrtvé ryby plavou s proudem“. Osmdesát let od narození Karla Kryla12.07.24 18:13 Česká republika 1

Brusel zvažuje odvolání Orbána z předsednictví Rady EU12.07.24 18:07 Evropská unie 0

A je to tady: Green deal v České republice12.07.24 12:46 Česká republika 0

Orbán se setkal s Trumpem v jeho sídle na Floridě12.07.24 10:50 USA 0

Ministr zahraničí USA oznámil, že F-16 jsou již předávány na Ukrajinu + prohlášení Stoltenberga11.07.24 19:13 USA 3

Netanjahu se na cestě do Spojených států vyhne zastávce v Evropě, protože se obává zatykače Mezinárodního trestního soudu11.07.24 17:45 Izrael 0

Bývalý diplomat Pešek - „Jidášská vláda“11.07.24 05:11 Česká republika 1

Masová migrace migrantů do Ruska je plánem Západu zničit Rusko zevnitř - politolog Igor Skurlatov10.07.24 17:52 Rusko 1

Polsko bude možná sestřelovat ruské rakety nad Ukrajinou. Jako podmínku však stanoví souhlas NATO 10.07.24 13:42 Polsko 1

Francouzi jdou proti proudu. Spalovací vozy budou vyrábět i přes zákaz registrace10.07.24 13:32 Francie 1

Náš žoldnéř na Ukrajině Filip Siman souzen za rabování a uklizen do basy10.07.24 12:41 Ukrajina 0

"Brzda" na přepravu elektrických automobilů po moři 10.07.24 11:30 Řecko 1

Video z okamžiku, kdy Izraelci bombardovali kryt ve škole v Gaze – mládež bezstarostně hrála fotbal 10.07.24 11:24 Izrael 0

Brusel hledá způsob, jak předčasně ukončit maďarské předsednictví EU10.07.24 11:05 Česká republika 1

Na summitu NATO za nás vyjednává Tomáš Pojar - je jedním ze strůjců jestřábí politiky vůči Rusku10.07.24 10:59 Česká republika 0

Bartoš chce nařídit ČT a ČRo boj s dezinformacemi10.07.24 07:55 Česká republika 2

Čína posiluje špionážní základny na Kubě 09.07.24 16:47 Kuba 0

Volby v USA? Big podvod!09.07.24 16:19 USA 1

Realita války na Ukrajině: „Naším cílem jsou obrovská ložiska lithia,“ říká Berlín09.07.24 14:20 Ukrajina 3

Měnové kurzy

USD
23,23 Kč
Euro
25,33 Kč
Libra
30,17 Kč
Kanadský dolar
17,04 Kč
Australský dolar
15,77 Kč
Švýcarský frank
25,96 Kč
100 japonských jenů
14,71 Kč
Čínský juan
3,20 Kč
Polský zloty
5,96 Kč
100 maď. forintů
6,46 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
26,43 Kč
1 unce (31,1g) zlata
56 078,32 Kč
1 unce stříbra
716,98 Kč
Bitcoin
1 354 919,44 Kč

Poslední aktualizace: 12.7.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 025