Orbán: Brusel chce válku

Maru

31.5.2024 Komentáře Témata: Evropská unie, NATO, Rusko-americký konflikt 1816 slov

Premiér Viktor Orbán v pátek 24. 5. 2024 prohlásil, že v Bruselu probíhají přípravy na vstup Evropy do války na Ukrajině, a dodal, že je nutné posílit schopnosti sebeobrany Maďarska.

“Mezi dneškem a dobou, kdy se připravovaly první a druhá světová válka, existují určité alarmující podobnosti,” řekl Orbán veřejnoprávnímu rozhlasu Kossuth Radio. „To, co se dnes děje v Bruselu a Washingtonu nebo v současné době více v Bruselu než ve Washingtonu, vytváří náladu pro případný vojenský konflikt, který bychom mohli stejně dobře popsat jako přípravu vstupu Evropy do války,“ řekl.

Orbán zároveň zmínil, že je potřeba armáda, protože to samo o sobě nevede k válce. Slabost je nejčastějším důvodem válek, proto je podle něj nutné mít armádu a vojáky, dělat přípravy a posilovat schopnosti sebeobrany. Maďarsko takové kapacity po dlouhou dobu postrádalo a stále nejsou dostatečné. Armáda země ještě není dostatečně silná, ale dochází k pokroku v jejím posílení, dodal.

Na otázku, zda se Rusko po porážce Ukrajiny zastaví, odpověděl, že ruská armáda vedla vážnou a obtížnou válku s Ukrajinci a stále je nedokázala porazit. Vojenské schopnosti NATO jsou nesrovnatelně větší než ruské. Předpoklad, že Rusko, které nemůže porazit ani Ukrajinu, najednou přijde a pohltí celý západní svět,je mimo logiku.

Šance, že by se dnes někdo odvážil zaútočit na členskou zemi NATO, je podle něj velmi malá. NATO dalo jasně najevo, že jde o obrannou alianci a nebude tolerovat žádnou vojenskou akci, která by poškodila suverenitu jakéhokoli členského státu.

Zmínky o hrozbě ze strany Ruska interpretoval Orbán jako přípravné manévry Evropanů nebo Západu směrem ke vstupu do války.

Místo toho, aby západní Evropané řešili konflikt jako válku mezi dvěma slovanskými národy, uznávají konflikt jako svou vlastní válku, vysvětlil.

Posun německé pozice dobře demonstruje, jak jsme každý měsíc k válce blíž a blíž. Nyní se již hovoří o plánech, že by některé země mohly ničit ruskou vojenskou techniku ​​v ukrajinském vzdušném prostoru nebo vstoupit na ukrajinské území mimo frontovou linii.

“S porozuměním evropské historii to lze považovat za komunikační manévr pro válečnou aktivitu,“ řekl.

Podle Orbána nelze říci, jak dlouho bude trvat, než evropská strategie uspěje, kolik dalších zbraní a peněz bude třeba poslat. Dříve nebo později by to mohlo vyústit v konfrontaci mezi NATO, Evropskou unií a Ruskem, kde posledním z nich je jaderná velmoc. To je situace, která odůvodňuje „nejčernější vize”.

Maďarsko je v současné době ve velmi složité situaci, protože „jsme zemí, která trvá na základní smlouvě NATO a na konsensu, který určuje jeho poslání,“ prohlásil Orbán. NATO je obranná aliance, která byla ustavena, aby zajistila, že v případě napadení kteréhokoli členského státu mu ostatní přistoupí na pomoc. Nepočítalo se s tím, že by NATO vedlo vojenské operace mimo své území a zapojilo se do války se zeměmi, které jsou mimo alianci.

„Zároveň je to, jako by každý žil v jiné budoucnosti a v Bruselu probíhají přípravy pracovních skupin, jak by se NATO mohlo zapojit do rusko-ukrajinské války.“

Maďarsko jako člen NATO má v těchto skupinách své zástupce, „ale my se nechceme účastnit konfliktu ani finančním příspěvkem ani zasláním zbraní ani v rámci NATO“.

Orbán si není jistý, „jak dlouho by se tato situace mohla udržet“, Maďarsko proto potřebuje „předefinovat svou pozici v rámci vojenské aliance“.

„Probíhá vážná práce na definování toho, jak by Maďarsko mohlo existovat jako člen NATO, aniž by se účastnilo akcí NATO mimo území vojenské aliance,“ proihlásil. Maďarská diplomacie musí tuto otázku vyřešit, musí být vytvořen „nový popis“, „nová definice“.

Maďaři věří, že nadcházející volby do EP budou o válce a míru. „A samozřejmě také o migraci a ochraně tradičních rodin, ale otázka války je nyní před všemi ostatními důležitými otázkami,“ dodal Orbán. V budoucnu by tyto evropské volby „mohly být snadno považovány za volby, ve kterých se rozhodovalo o otázce války a míru“.

Kromě utrpení válka také generuje zisky pro vojenský průmysl a obchodníky se zbraněmi,

Lidé se zasvěcenými informacemi o válce, ti, kteří se podílejí na spekulacích a nikoli na výrobě, jinými slovy spekulanti s rizikovým kapitálem, jsou mezi těmi, kteří podporují válku, včetně amerického finančníka George Sorose, dodal.

„Někteří politici se dají koupit, například ti z maďarské levice, kteří jsou financováni proválečnými finančníky.” Není žádným překvapením, dodal Orbán, že je maďarská levice proválečná „navzdory vůli levicových voličů“.

Premiér uvedl, že mu není jasné, proč mají lídři velkých evropských zemí proválečný postoj. Hlavní příčinou nejvážnějších evropských problémů jako je demografický pokles a migrace, je válka a každá válka vedená v Evropě za posledních 100–150 let „způsobila ztráty všem zúčastněným“.

„Poslední možností“ ve snaze „konkurovat válkychtivým zájmovým kruhům“ jsou lidé, voliči, „protože Evropa je koneckonců demokracie“. Orbán očekává, že ve volbách do EP příští měsíc odevzdá své hlasy stále větší počet lidí podporujících mír.

„Byl bych spokojen, kdyby lidé mohli svými hlasy alespoň zastavit proces unášení do války. Ale s tím by byla hotová jen polovina práce..., protože druhá polovina by se musela udělat později, ve Spojených státech,“ pokračoval s odkazem na americké prezidentské volby v listopadu.

Jako další téma Orbán uvedl, že Evropský soud učinil „pobuřující rozhodnutí“, kterým uložil Maďarsku povinnost platit Bruselu denní pokutu ve výši přibližně 6 milionů forintů (15 000 EUR) protože odmítlo přijímat migranty. Orbán řekl veřejnoprávnímu rozhlasu, že je více než šokující a „naprostý nesmysl“, že zatímco Maďarsko chránilo Evropu a utrácelo několik miliard eur na ochranu hranic, bylo „střeleno do zad z Bruselu“.

„Jediná odpověď na to je, že musíme poslat pryč evropské vůdce, kteří dělají taková rozhodnutí,“ řekl Orbán.

Zdroj

* * *

Maďarská vláda tvrdí, že politici EU chtějí vzít mladé lidi na ukrajinskou frontu

„Šílené návrhy“ na zavedení tohoto konceptu (branná povinost na úrovni EU navrhovaná Německem) v Evropě „jsou nepřijatelné“, řekl v pondělí ministr zahraničí Szijjártó a dodal, že „maďarská vláda v žádném případě nedovolí, aby středoevropská mládež včetně Maďarů, byla poslána do války na Ukrajině.“

Na tiskové konferenci po setkání svých protějšků z Evropské unie Péter Szijjártó řekl, že „odpočítávání“ voleb do Evropského parlamentu „naneštěstí přináší nárůst válečných nálad“, přičemž mnozí navrhují více peněz a zbraní pro Ukrajinu, „což může vést pouze k dalšímu ničení a dalším úmrtím“.

Poukázal na návrhy, jejichž cílem je umožnit Ukrajině používat západní zbraně proti cílům v Rusku.

„Hovoří pozitivně o iniciativě pro země NATO sestřelit ruské rakety nad Ukrajinou a moji kolegové ministři zahraničí se bohužel nedistancovali od hrozeb jaderné války,“ řekl s tím, že takové poznámky a „šílené návrhy“ by mohly mít „nebezpečné a tragické následky“.

„Nechceme vidět Maďary v první linii ukrajinsko-ruské války a nechceme, aby byli mladí Maďaři odváženi na Ukrajinu. Tohle není naše válka a my s ní nemáme nic společného,“ řekl Szijjártó. „Důrazně vyzýváme všechny evropské politiky, kteří zvažují povinné odvody, aby takové myšlenky okamžitě opustili... Ruce pryč od našich středoevropanů a maďarských mladých lidí,“ řekl Szijjártó.

Zdroj

* * *

Orbánův kabinet: Rozhodnutí mezi válkou a mírem je hlavním tématem voleb do EP

Nejdůležitější otázkou, která se rozhodne ve volbách do Evropského parlamentu, je, zda Evropa půjde do války nebo bude mír, řekl v neděli Tamás Menczer, ředitel komunikace vládnoucí aliance Fidesz-Křesťanští demokraté.

Menczer řekl veřejnoprávnímu vysílání Kossuth Rádió, že ti, kdo tvrdí, že to není ta nejdůležitější otázka, lžou.

„I když levice říká, že válka není v dnešní Evropě nejdůležitějším tématem, je to proto, že jsou pro válku a nechtějí o tom mluvit,“ řekl. „Ti, kteří jsou pro válku, pohlcují ty, kteří jsou slabí, jak je vidět v Německu,“ řekl Menczer a poukázal na to, že Německo začalo tím, že do války posílalo pouze přilby, ale dnes posílá tanky a chce povinné odvody.

Menczer citoval německého ministra obrany, který navrhl zavedení branné povinnosti a dodal, že Manfred Weber, šéf Evropské lidové strany, chce zavést brannou povinnost na úrovni EU.

Další němečtí politici podle něj tvrdili, že branná povinnost by se měla vztahovat i na ženy.

EU směřuje k válce. …

Zdroj

* * *

Praha centrem Fialových muničních kšeftů a jednání o Ukrajině bez Ruska a Ukrajiny. Přiletí i Blinken

V Praze budou na pozvání premiéra Petra Fialy v úterý jednat špičky evropské politiky o české muniční iniciativě a další podpoře Ukrajiny. Na večeři do Kramářovy vily v úterý zavítá například polský prezident Andrzej Duda, nizozemský premiér Mark Rutte či dánská premiérka Mette Frederiksenová. Jednat by podle vládního prohlášení měli například o české muniční iniciativě, další podpoře Ukrajiny. Ve čtvrtek pak budu v Praze zasedat ministři zahraničí zemí NATO.

„Hlavními tématy jednání budou česká muniční iniciativa, protivzdušná obrana Ukrajiny a obranně-průmyslová spolupráce v Evropě, uvedla Strakova akademie. Fiala ve videu na síti X dodal, že Rusko se netají tím, že jeho mocenské ambice sahají dál než na Ukrajinu.

„Úkolem politiků je zajistit, aby se nic takového nestalo, aby žádná válka vůbec nezačala. Je to reálné, stačí na to jediné – být připraveni. Tedy vyzbrojení, odhodlaní a jednotní,“ řekl Fiala. Dodal, že hrubý domácí produkt EU je desetkrát větší než Ruska a země sdružené v největší vojenské alianci NATO mají dvacetkrát vyšší HDP. Evropa je dostatečně bohatá, musí se ale chovat prozíravě, zdůraznil. ...

Zdroj

* * *

Mise Francouzské armády na Ukrajině – Rusko oznámilo Francii a Ukrajině: „Ani mrtví se nevrátí“!

Francie a Ukrajina podepsaly dohodu o vyslání francouzských jednotek.

Francie vysílá svou pravidelnou armádu na Ukrajinu pod záštitou „cvičitelů“!

Šéf ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskij oznámil, že poprvé od začátku války podepsal potřebné dokumenty pro příjezd prvních francouzských „cvičících“ do ukrajinských táborů – tedy plné nasazení francouzských pravidelných jednotek.

Toto rozhodnutí přichází po dohodě s francouzským ministrem obrany Sebastienem Lecornou.

Rusko odpovědělo, že „ani nevrátí těla francouzských vojáků jejich rodinám ani nebude brát francouzské zajatce – stejně jako se to stalo Němcům za 2. světové války“.

Zdroj

* * *

Z. Borel: „Jedna nebo dvě země EU daly souhlas, aby Ukrajinci zasáhli ruské vnitrozemí západními zbraněmi.“

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell prohlásil, že jedna nebo dvě země EU daly Ukrajině „zelenou“ k použití západních zbraní k útokům na ruské území.

Toto prohlášení vyvolává vážné obavy, protože jasněji než kdy jindy ukazuje možnost eskalace konfliktů za ukrajinskou hranicí.

Zdá se, že některé kruhy na Západě touží zasáhnout ruské obyvatelstvo bez ohledu na to, zda to bude znamenat rozšíření války na evropskou nebo globální úroveň.

Moskvy reaguje silně silně – ruská vláda odsuzuje jakoukoli akci, která by mohla být považována za agresivní, a hrozí zemím, které by se takových akcí účastnily, vážnými následky.

Rusko dalo jasně najevo, že přijme veškerá nezbytná opatření k obraně svého území a suverenity.

1-2 země EU jsou připraveny zrušit omezení úderů svými zbraněmi na území Ruské federace, ale zbytek ještě není připraven to udělat, – Borrell pic.twitter.com/pkRR9hyo6r

Zdroj

* * *

Poslední zpráva je výsledkem Fialova dýchánku v Praze.

Fialo, přiznej se. zatáhl jsi nás do přímého konfliktu s Ruskem?

Výše uvedené zprávy vysvětlují, proč musel být odstraněn protiválečný slovenský premiér Fico.

Přijďte na Mírové dny v Praze 30. 5. – 1. 6. 2024!

Výběr kradších zpráv z maďarských zdrojů sestavil a přeložil Maru

Známka 1.2 (hodnotilo 50)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

17

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 31 čtenářů částkou 6 116 korun, což je 17 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Saudská arábie vypověděla smlouvu s USA na nákup ropy výhradně za dolary13.06.24 20:10 Saudská Arábie 0

Jak nás vnímají politici, jak přemýšlejí ovce, a co s tím13.06.24 19:01 Neurčeno 1

EU potraviny jako zbraně hromadného ničení13.06.24 18:41 Evropská unie 0

Moskevská burza oficiálně pozastavuje všechny transakce v amerických dolarech a eurech13.06.24 18:21 Rusko 0

Macron - „Nechci předat klíče od moci krajní pravici“ 13.06.24 17:19 Francie 1

EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. 13.06.24 16:05 Evropská unie 1

Pokuta 200 mil. eur + penále Maďarsku za neplnění migrační politiky13.06.24 10:35 Maďarsko 2

Náš pisálek Tomáš Vlach dostal na 3 roky zákaz vstupu na Ukrajinu12.06.24 21:14 Ukrajina 0

Tajne pouzivani nuklearnich dronu proti Rusku12.06.24 20:20 Ukrajina 0

Čína spustila největší solární elektrárnu na světě, další projekt je ještě ambicióznější 12.06.24 20:00 Čína 3

Zaměřte se na 4 zabijácká odvětví, říká WHO vládám 12.06.24 19:50 Evropská unie 1

Švýcarský parlament odmítá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)12.06.24 19:36 Švýcarsko 0

„Ne alianci s Le Penovou“ . Ciotti vyhnaný gaullisty: mezi republikány je chaos 12.06.24 19:16 Francie 0

Maďarsko nebude blokovať vojenskú pomoc Ukrajine výmenou za to, že jeho krajina nebude posielať na Ukrajinu svojich vojakov, ani zbrane, ani peniaze12.06.24 18:51 Maďarsko 0

Pravicová strana Charlese de Gaulla půjde do voleb společně s Národním shromážděním Marine Le Penové12.06.24 18:42 Francie 0

Morální dno ODS12.06.24 17:33 Česká republika 0

Rusko: Pokud budou letiště NATO využívána pro přímé vojenské mise proti Rusku, zaútočíme na ně12.06.24 14:34 Evropská unie 0

Ukrajinské stíhaky F-16, které budou útočit na Rusko, mají být umístěny na základnách NATO.12.06.24 14:31 Evropská unie 0

Co se stalo poté, co několik škol zakázalo mobilní telefony12.06.24 04:47 Norsko 0

Nebude kuřecí ani vepřové, letí obavy Českem. Co se děje? 12.06.24 04:34 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
23,03 Kč
Euro
24,73 Kč
Libra
29,39 Kč
Kanadský dolar
16,76 Kč
Australský dolar
15,28 Kč
Švýcarský frank
25,76 Kč
100 japonských jenů
14,68 Kč
Čínský juan
3,17 Kč
Polský zloty
5,69 Kč
100 maď. forintů
6,23 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
26,05 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 033,54 Kč
1 unce stříbra
667,06 Kč
Bitcoin
1 539 349,79 Kč

Poslední aktualizace: 13.6.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 197