Biden kritizuje "pobuřující" rozhodnutí ICC vydat zatykač na Netanjahua a Gallanta
Amir Tibon Ben Samuels Jonathan Lis Reuters
Spojenci Izraele v Kongresu udeřili na rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu podat žádost o vydání zatykače na vedoucí představitele Izraele.
Izrael se pokusí přesvědčit Bílý dům a Kongres, aby uvalil sankce na Mezinárodní trestní soud v Haagu poté, co hlavní žalobce ICC v pondělí vyzval k vydání zatykače na premiéra Benjamina Netanjahua, ministra obrany Joava Gallanta a vůdce Hamásu.
Ačkoli Spojené státy autoritu ICC neuznávají, Bidenova administrativa se zatím rozhodla nepodniknout proti němu žádné konkrétní kroky. Nyní se proizraelská lobby ve Washingtonu pokusí za podpory izraelské vlády navrhnout trestní opatření, která by měla být přijata proti ICC a úřadu hlavního žalobce Karima Chana.
Koncem dubna napsala skupina republikánských senátorů hlavnímu žalobci dopis, v němž ho varovala, že pokud vydá zatykač na izraelské představitele, budou prosazovat sankce proti němu, jeho zaměstnancům a jeho rodině, včetně zákazu vstupu do Spojených států. Taková opatření však vyžadují podporu obou stran a není jisté, zda by je podpořil dostatek demokratických zákonodárců.
Prezident Biden označil žádost o vydání zatykače za „pobuřující“ a dodal: „Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: ať už tento prokurátor naznačuje cokoli, mezi Izraelem a Hamásem není žádná rovnost – žádná. Vždy budeme stát na straně Izraele proti hrozbám pro jeho bezpečnost.“
Ministr zahraničí Blinken dodal, že USA „toto oznámení zásadně odmítají“.
Senátor Lindsey Graham, hlavní republikánský spojenec Izraele v Senátu, v pondělí prohlásil, že bude „horečně spolupracovat s kolegy z obou stran uličky v obou komorách na uvalení zatracujících sankcí proti Mezinárodnímu trestnímu soudu“, a dodal, že „prokurátor Khan je opilý vlastní důležitostí a způsobil mnoho škod mírovému procesu a schopnosti najít cestu vpřed“.
Reprezentant Ritchie Torres, který patří mezi nejhlasitěji proizraelské demokraty, uvedl, že „rozhodnutí usilovat o vydání zatykače není právem, ale politikou. Není to spravedlnost, ale spíše odplata Izraeli za prvotní hřích existence židovského státu,“ uvedl republikán Ritchie Torres, který patří mezi nejhlasitěji proizraelské demokraty, v první reakci amerického zákonodárce od chvíle, kdy Khan odhalil svá zjištění.
Naopak demokratický poslanec Mark Pocan, jeden z nejostřejších kritiků izraelského počínání v Gaze, prohlásil, že „pokud Netanjahu přijde promluvit do Kongresu, velmi rád bych ukázal Mezinárodnímu trestnímu soudu cestu na půdu Sněmovny reprezentantů, aby tento zatykač vydal“.
Senátor Jim Risch, republikánský člen senátního výboru pro zahraniční vztahy, označil rozhodnutí ICC za „absurdní“ a dodal, že ICC „je nadále posedlý tím, že se zaměřuje na Izrael v době, kdy to potřebuje“. Neexistuje žádný důvod, proč by měl soud Izrael vyšetřovat, protože není smluvní stranou Římského statutu a Izrael má plně funkční soudnictví.“
Risch dodal, že „skutečnost, že soud požádal o vydání zatykače na představitele Hamásu a Izraele současně, poskytuje falešnou morální rovnocennost mezi jejich činy. Izrael reagoval na bezohlednou agresi Hamásu s krajní opatrností vůči civilistům, zatímco Hamás znásilňoval a vraždil izraelské a americké civilisty. Dnešní jednání poškodilo důvěryhodnost soudu a vážně poškodilo legitimní úsilí o vyvození odpovědnosti tam, kde dochází ke skutečným válečným zločinům, jako je Ukrajina, Sýrie a celá Afrika.“
Republikánský senátor Tom Cotton prohlásil, že bude usilovat o to, aby zaměstnancům ICC a jejich rodinám nebyl po jeho „antisemitských a politicky motivovaných 'obviněních' povolen vstup do USA“.
„Moji kolegové a já se těšíme, že zajistíme, aby Khan, jeho spolupracovníci ani jejich rodiny už nikdy nevkročili na území Spojených států,“ řekl Cotton, který stál v čele předchozích snah varovat ICC před podnikáním právních kroků proti Izraeli.
Kromě toho bude Izrael žádat spřátelené země v Evropě, aby podnikly kroky proti ICC, ačkoli šance na získání takové spolupráce od mnoha nejvýznamnějších západních zemí jsou malé. V loňském roce vydal hlavní žalobce zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a řadu ruských vojenských představitelů pro podezření z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině.
Většina evropských vlád zatykač na Putina podpořila a považuje jej za odstrašující prostředek vůči ruskému vůdci a nejvyšším představitelům moskevského režimu, a proto nebude spěchat s trestními kroky vůči ICC kvůli Izraeli.
„Tato akce nepomůže ve vztahu k dosažení zastavení bojů, vyvedení rukojmích nebo přísunu humanitární pomoci,“ uvedl mluvčí britské premiérky Rishi Sunak s odkazem na rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu.
„Spojené království, stejně jako další země, dosud neuznává Palestinu jako stát a Izrael není smluvní stranou Římského statutu“, který vymezuje oblasti jurisdikce Mezinárodního trestního soudu, dodal mluvčí.
Na otázku, zda by policie Netanjahua zatkla, kdyby přijel do Británie, mluvčí odpověděl, že nebude komentovat to, co označil za „hypotetické“.
Český premiér Petr Fiala žádost prokurátora ICC o vydání zatykače na Netanjahua a Gallanta ostře odsoudil: „[Návrh] vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické teroristické organizace je děsivý a zcela nepřijatelný.“
„Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce nevinných lidí. Právě tento zcela nevyprovokovaný teroristický útok vedl k současné válce v Gaze a utrpení civilistů v Gaze, Izraeli a Libanonu,“ pokračoval.
Khanův krok odsoudil také rakouský kancléř Karl Nehammer. „Plně respektujeme nezávislost Mezinárodního trestního soudu. Skutečnost, že vůdce teroristické organizace Hamás, jejímž deklarovaným cílem je zánik státu Izrael, je však zmiňován současně s demokraticky zvolenými představiteli téhož státu, je nepochopitelná [sic].“
Biden Slams ‘Outrageous’ ICC Decision to Seek Arrest Warrants Against Netanyahu, Gallant vyšel 20.5.2024 na ICH. Překlad v ceně 381 Kč Zvědavec.