Kanada, Británie, sklouzává k měkké totalitě
20.3.2024 Komentáře Témata: Politická korektnost, Kanada, Rasismus, Multikulturalismus, Británie 894 slov
John Derbyshire
Dva příspěvky o rychlém úpadku svobody projevu v těch částech anglosféry, kde neplatí náš první dodatek.
Kanada
K vašemu mentálnímu seznamu Indů a Pákistánců, kteří se dostali do vysokých mocenských pozic v zemích anglosféry – Riši Sunak Velká Británie. premiér, Sadiq Khan, starosta Londýna, Humza Yousaf, první ministr Skotska, Leo Varadkar, premiér Irska, a jistě i další, na které jsem zapomněl – na tento seznam můžete přidat, pokud na něm ještě není, níže uvedeného Arifa Viraniho, gudžarátského muslima narozeného v Ugandě, který působí jako generální prokurátor a ministr spravedlnosti Kanady, našeho přátelského severního souseda.
Pan Virani se v současné době zasazuje o zákon Online Harms Bill, který má výrazně zpřísnit tresty za takzvané „nenávistné projevy“ na internetu.
V tu chvíli, když čtu nějakou zprávu – myslím tím okamžik, kdy se objeví slovní spojení „Hate Speech“ – bloudím dolů po zprávách a hledám jejich definici „Hate Speech“.
Aha! Mám to. CTV News, 6. března,
Vláda se nyní snaží v lidskoprávní legislativě i v trestním zákoníku definovat nenávistné projevy jako „obsah, který vyjadřuje odpor nebo hanobení“.
Vláda říká, že orgán pro lidská práva bude zkoumat pouze extrémní nenávistné projevy na internetu The Canadian Press, 6. března 2024.
Tento článek je doprovázen obrázkem Viraniho, jak pořádá tiskovou konferenci, podporován pravděpodobně svým viditelně multirasovým personálem.
Government says only extreme online hate speech would be probed by human rights body https://t.co/21sKliuUA5
— CTV News (@CTVNews) March 6, 2024
To je vlastně zmírněná definice. Dřívější verze návrhu zákona definovala „nenávistné projevy“ jako „projevy, které mohou vystavit osobu nebo osoby nenávisti nebo opovržení na základě jejich rasy, pohlaví, náboženství nebo jiného zakázaného důvodu diskriminace“.
Zdá se mi, že podle této dřívější definice jste se mohli ocitnout za mřížemi za nehezký internetový vtip o Židech nebo černoších. To by vylučovalo asi polovinu věcí na internetu, které mi připadají vtipné; a také většinu věcí, které připadají vtipné Židům a černochům.
Příklady:
I po tomto zmírnění vás však návrh zákona stále dostane na doživotí za „obhajobu genocidy“ a na pět let na kaši za „nenávistnou propagandu“. Nenašel jsem definici ani jednoho z těchto pojmů, ale vsadím se, že je v nich prostor pro spoustu soudních lumpáren, které by ještě více omezily svobodu slova.
Británie
V mé vlasti existuje organizace s názvem Vlastenecká alternativa, která se staví za zděděné obyvatelstvo země a proti masové imigraci z třetího světa. Slyšel jsem o nich teprve nedávno, takže vám nemohu říct nic jiného než to, že mají šikovné webové stránky.
Nahoře na tom webu, když sjedete o stránku nebo dvě dolů, je velké přehledné zobrazení čísel.
Když jsem se tam teď díval, bylo tam v záhlaví velké číslo: 27. Pod ním se zleva doprava nacházela čísla: 19, 13, 308, 41.
Čísla musíte číst v opačném pořadí. Vlastenecká alternativa provedla demografický průzkum a přišla na přesný okamžik, kdy bílí Britové klesnou pod padesát procent obyvatel země.
Bude to někdy v roce 2066. Přesný okamžik je dán těmito čísly přečtenými v opačném pořadí: Od okamžiku, kdy jsem se podíval na obrazovku, uplynulo 41 let, 308 dní, 13 hodin, 19 minut a 27 sekund. Roztomilé.
Čtyřiatřicetiletý Samuel Melia je regionálním organizátorem Vlastenecké alternativy. Jako vedlejší činnost založil na sociální síti Telegram skupinu s názvem Stověžatá, čímž si získal více než 3 500 odběratelů. Tito odběratelé si mohli stahovat a tisknout bělošské nacionalistické nálepky.
Co bylo na těchto samolepkách napsáno? „Odmítněte bílou vinu“, „Nacionalismus je výchova“, „Do roku 2066 budeme v naší vlasti menšinou“ a „Rozmanitost – navržena k selhání, vytvořena k nahrazení“ a ono věčně oblíbené (a nenávistné téma) „Je v pořádku být bílý“. [Britský muž s Hitlerovým obrázkem v domě používal nálepkovou kampaň k vyvolávání rasové nenávisti, řekl soud, Robyn Vinter, Guardian, 16. ledna 2024].
Nenávistné věci, co?
1. března byl pan Melia odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody za trestný čin „Vydávání nebo šíření materiálů s cílem vyvolat rasovou nenávist“ a k dalším dvěma letům, které se počítají souběžně, za „Podněcování nebo napomáhání ke spáchání trestného činu rasově motivované trestné činnosti“.
Nevím, o jakou trestnou škodu v tomto druhém obvinění šlo. Vzhledem k tomu, že za něj pan Melia dostal stejný dvouletý trest jako za první trestný čin „Vydávání nebo šíření materiálů s cílem vyvolat rasovou nenávist“, hádám, že se nejednalo o nic moc destruktivního.
Obžaloba orwellovským způsobem uznala, že samotné nálepky neříkaly nic nezákonného ani nepravdivého. Šlo o záměr pana Melii, který je tiskl. Byl doslova odsouzen za myšlenkový zločin.
Takový je stav svobody slova v dnešní Británii.
Obě tyto položky svobody projevu zaznamenávají jedovaté ovoce multikulturalismu, bez něhož by legislativa jako kanadský Online Harms Bill a ten který zákon, který pan Melia porušil vytištěním nálepky s nápisem „Odmítněte bílou vinu“, neměla důvod existovat.
„Nyní jsem se stal Smrtí, ničitelem světů,“ řekl Robert Oppenheimer, když citoval hinduistické písmo a sledoval první atomový výbuch.
Při čtení podobných příběhů o svobodě projevu se přistihnu, že si bručím: „Nyní jsem se stal multikulturalismem, ničitelem národů.“
John Derbyshire píše neuvěřitelné množství článků na nejrůznější témata pro nejrůznější média. (Mezi ně už nepatří National Review, jehož redakce dostala nějaký záchvat vzteku a vyhodila ho.) Je autorem knihy We Are Doomed: Reclaiming Conservative Pessimism a několika dalších knih. Dvě knihy mu vydalo nakladatelství VDARE.com com: Vydalo nakladatelství VDERA: Z DISSIDENTSKÉ PRAVICE a Z DISSIDENTSKÉ PRAVICE II: ESSAYS 2013.
Canada, Britain, Slipping Into Soft Totalitarianism vyšel 10.3.2024 na vdare.com. Překlad v ceně 344 Kč Zvědavec.