Bernská dohoda ukázala, že existuje lepší alternativa k EU
Spojené království Velké Británie a Severního Irska a neutrální Švýcarsko uzavřely dohodu – „první svého druhu“ o finančních službách. Ministr financí Jeremy Hunt říká, že dohoda je signálem pro všechny ostatní země, že Británie je po vystoupení z Evropské unie otevřena uzavřena jakékoliv dohodě, která zvýší výběr a konkurenci. No vidíte: A pak, že neexistuje alternativa k Evropské unii, jak se nám evropští federalisté snaží namluvit!
Spojené království a Švýcarsko podepsaly dohodu o finančních službách, kterou britský Jeremy Hunt označil zmíněnou dohodu za „první svého druhu“. Dohoda o vzájemném uznávání umožní britským firmám z některých sektorů finančních služeb – včetně bankovnictví a správy aktiv – působit ve Švýcarsku a přitom stále dodržovat britská regulační pravidla. Totéž bude platit o švýcarských firmách působících v Británii.
Sedmapadesátiletý dlouholetý člen Konzervativní strany Jeremy Hunt (byl již ministrem financí v obou vládách Davida Camerona, v druhé vládě Terezy Mayové a ve vládě Borise Johnsona vykonával funkci ministra zahraničí) zároveň uvedl, že je dohoda mezi Velkou Británií a Švýcarskem je založena na „principu úcty“ a nebude vyžadovat soulad mezi britským a švýcarským regulačním systémem pro finanční služby. Dohoda také poskytuje britským pojišťovacím firmám jedinečný přístup na švýcarský trh, protože budou osvobozeny od příchozích pravidel, která nutí zámořské pojistitele mít v zemi fyzickou základnu (prostě kancelář – sídlo podnikání).
Jeremy Hunt na tiskové konferenci po boku švýcarské ministryně financí Karin Keller-Sutter řekl, že zmíněný dokument, který byl nazván „Bernská dohoda o finančních službách“ umožní britským a švýcarským firmám plánovat a investovat s jistotou,“ aby dodal: „Myslím, že je to signál pro všechny ostatní země, že jsme otevřeni uzavření dohody, která zvýší výběr pro spotřebitele a potřebnou podnikatelskou konkurenci.“
Britská konzervativní vláda viděla Švýcarsko jako potenciálního partnera v řadě dohod po Brexitu kvůli podobnosti těchto dvou ekonomik založených na službách. Jednání o komplexní dohodě o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Švýcarskem stále probíhají i v jiných oblastech.
Poznámka editora
Nesmysl. Globální lichváři potřebuji bezpečný přístav, kam by si ukládali svoje nakradené stamiliardy. Švýcarsko tomuto účelu slouží už tradičně několik století. Za druhé světové války si tam ukládali penízky nacisté, teď si tam jejich pohrobci (také nacisté) zase spoří do prasátka. Ne nadarmo je švýcarská Basilej sídlem banky bank BIS (Bank for International Settlements).
Co se týče smlouvy mezi Británií a Švýcarskem, je to proto, že podstatná část globální lichvářů sídlí v Británii. Švýcarsko je blízko, je to bezpečná stabilní země uprostřed Evropy, kde nehrozí politicky převrat, která netrpí terorem Evropské unie, která má vlastní měnu, a jejich hlavním vývozním artiklem jsou bezpečné banky.
Proto je možné vytvářet exkluzivní smlouvu mezi Británií a Švýcarskem. Globální lichváři by ale nikdy nepřipustili aby se podobná smlouva realizovala mezi jinými zeměmi.