Orbán označil Ukrajinu za zkorumpovanou zemi
Maďarský premiér Viktor Orbán stojí pevně ve svém rozhodném odporu proti přijetí Ukrajiny do EU a označil Ukrajinu za „zkorumpovanou zemi“ týden předtím, než se lídři EU chystají rozhodnout o zahájení rozhovorů s Kyjevem o vstupu do bloku Evropské unie.
Maďarsko je sousedem Ukrajiny a my víme přesně, co se tam děje,“ řekl Orbán francouzskému zpravodajskému serveru v exkluzivním rozhovoru a dodal: „Ukrajina je známá jako jedna z nejzkorumpovanějších zemí na světě. To není žádný vtip! Nemůžeme přijmout rozhodnutí o zahájení procesu přístupových jednání.“
Lídři EU se sejdou v Bruselu ke dvěma historickým rozhodnutím o Ukrajině: schválení plánu zahájení diskusí o připojení Kyjeva k bloku 27 zemí a uvolnění 50 miliard eur na pomoc Ukrajině. Přesto se nad summitem vznáší Orbánův stín, protože maďarský vůdce je jednoznačně neústupný a zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a pohrozil, že využije maďarské právo veta k zablokování vyplácení finančních prostředků na pomoc Ukrajině. Maďarský vůdce si stojí za svým postojem a označil plán EU na zahájení přístupových rozhovorů za „špatné rozhodnutí“. „Ukrajina není připravena vstoupit do EU,“ řekl Orbán navzdory nátlaku, který na něj vyvíjejí ostatní státy.
Jednou z Orbánových hlavních starostí zůstává ukrajinská „korupce“.
Pochopitelně, že do Orbána se hned pustila nevládní Transparency International (TI), která najednou zjistila, že Maďarsko je považováno za zemi nejzkorumpovanější v EU. To je ovšem nesmysl, jelikož takové Bulharsko by se mohlo od Maďarska učit, co to je právo a není rozhodně samo! A nevládní organizace TI musela přiznat, že Ukrajina dosáhla na stupnici vnímané korupce veřejného sektoru podle Transparency International o devět bodů hůře než Maďarsko. Orbán také řekl, že EU musí udělat mnohem více „přípravné práce“, než bude blok suverénních států připraven přivítat mezi sebou Ukrajinu.
Viktor Orbán dokonce konstruktivně navrhl „smlouvu o strategickém partnerství“ s cílem zvýšit úroveň spolupráce mezi EU a Ukrajinou, aniž by nabídl Ukrajině členství v EU. Maďarský vůdce řekl francouzskému serveru Le Point, že se nemůže vzdát maďarské pozice za nějaký handl kvůli Ukrajině. Belgický premiér Alexander De Croo během představení programu belgického předsednictví v Radě EU chce maďarského ministerského předsedu zvyklat. Ten se ale ve svém postoji zdá být neoblomný. Tím spíše, že také upozornil na porušování práv maďarské menšiny na západě Ukrajiny.