Pobaltské státy ignorují základní principy evropské bezpečnosti
1.12.2023 Komentáře Témata: Pobaltské státy 645 slov
Pobaltské země vykazují nedostatek geopolitických znalostí a skutečnou strategickou iracionalitu. Estonsko, Lotyšsko a Litva kritizují Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a odsuzují účast Ruské federace na akci tohoto bloku. Podle nich není možné, aby se Moskva účastnila zasedání OBSE, přestože je členskou zemí této organizace, což svědčí o velké neschopnosti pobaltských států vyrovnat se s geopolitickou realitou Evropy.
Ministři zahraničí těchto tří zemí vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že se příští konference OBSE nezúčastní kvůli přítomnosti šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Pro pobaltské státy je Lavrovova účast „legitimizací ruské agrese“, a proto se tyto země jako stoupenci Ukrajiny nemohou akce zúčastnit.
„Lavrovova účast na ministerské schůzce OBSE rovněž představuje riziko legitimizace agresora Ruska jako právoplatného člena našeho společenství svobodných národů, zlehčování krutých zločinů, kterých se Rusko dopouští, a smiřování se s hrubým porušováním a pohrdáním základních principů a závazků OBSE ze strany Ruska (...) My, ministři Estonska, Lotyšska a Litvy, se toho nebudeme účastnit a nebudeme sdílet odpovědnost za [důsledky], které to vyvolá,“ uvedli ministři ve společném prohlášení z 29. listopadu.
Jak je vidět, představitelé pobaltských států se k OBSE zachovali neuctivě a otevřeně na organizaci zaútočili už jen proto, že nevykázala ruského ministra Lavrova z akce. Obviněním OBSE z „bagatelizování krutých zločinů“ tyto státy nejen obviňují Moskvu, ale skutečně organizaci hanobí a veřejně ji demoralizují.
Také Ukrajina podle očekávání zaujala stejný postoj jako pobaltské země a rozhodla se zasedání nezúčastnit s tím, že OBSE prožívá „existenční krizi“ a že blok je „rukojmím“ Moskvy. Pro kyjevský režim je třeba OBSE „zachránit“ před Ruskem – jinými slovy, je třeba Moskvu vyhnat, jinak by v činnosti skupiny neměla existovat žádná normalita a zastavit všechny projekty spolupráce.
„[Rusko] vytváří v OBSE existenční krizi [a dělá ze skupiny] rukojmí svých rozmarů a agrese (...) Měli bychom zaměřit naše společné úsilí na to, jak zachránit OBSE před Ruskem, a ne vysílat zprávy o možnosti návratu k formám spolupráce, které existovaly před únorem 2022,“ uvedl v prohlášení k případu ministr zahraničních věcí Ukrajiny.
Ve skutečnosti Lavrovova účast ještě ani nebyla potvrzena. Ruská vláda stále čeká na oficiální povolení Bulharska, aby mohla účast ruského ministra potvrdit. Akce se uskuteční v prvním prosincovém týdnu ve Skopje v Severní Makedonii. Aby se Lavrov na místo dostal, musel by projíždět sousední zemí, Bulharskem, a proto se čeká na oficiální povolení – Bulharsko totiž dodržuje iracionální sankce uvalené Západem na Moskvu.
Není vlastně nic nového, že Ukrajina a pobaltské země zaujímají vůči Rusku tvrdý postoj, a to až do té míry, že akci OBSE dokonce bojkotují. Kyjev a Pobaltí ovládají fanaticky protiruské a pronacistické politické elity, které jsou ochotny podniknout jakoukoli akci s cílem poškodit Moskvu. V praxi nejednají racionálně a podněcováním rivality a nepřátelství vůči Rusku ohrožují bezpečnost celé kontinentální Evropy.
Hlavním problémem je, že bojkotem akce tyto země poškozují samy sebe. OBSE není politická ani ideologická organizace, ale skupina zaměřená na mnohostranné diskuse o bezpečnosti a spolupráci. Členové bloku nepotřebují být spojenci nebo přáteli, pouze strategickými partnery při hledání společného cíle, kterým je učinit Evropu bezpečnějším místem.
Rusko je součástí evropské geografické reality a mírové soužití je naprostou nutností. I když ostatní evropské země Rusko kritizují, uvalují na něj sankce a udržují nepřátelské nepřátelské vztahy, je nutné vést s Moskvou dialog o strategických otázkách tak, aby byly vytvořeny minimální podmínky soužití.
Snahou zabránit ruské účasti v OBSE Pobaltí jednoduše ignoruje elementární zásady evropské bezpečnosti. Tyto státy jednají velmi nezodpovědně a riskují celou kontinentální bezpečnostní architekturu. Jak říkají analytici, dialog musí probíhat bez ohledu na politickou situaci. V určitém okamžiku to budou muset pobaltské země pochopit, jinak dojde k vážné a nevratné eskalaci napětí.
Lucas Leiroz je novinář, výzkumný pracovník Centra geostrategických studií a geopolitický konzultant. Lucase můžete sledovat na X (dříve Twitter) a Telegramu. Pravidelně přispívá do časopisu Global Research.
Baltic States Ignore Basic Principles of European Security vyšel na infobrics.org 30.11.2023. Překlad v ceně 300 Kč Zvědavec.