Pošlete klauny

Yellenová a Garland uskutečnili dvě nečekané návštěvy Ukrajiny po sobě

Philip Giraldi

24.3.2023 Komentáře Témata: USA, Ukrajina 1451 slov

Někdy mám pocit, že scénář, podle kterého Bidenova administrativa řídí svou zahraniční a národní bezpečnostní politiku, napsal George Orwell, i když si nejsem jistý, zda podle románu 1984 nebo podle Farmy zvířat. Možná je to kombinace obojího. Ať tak či onak, pomohlo by to vysvětlit, proč je zde něco vážně špatně.

Například na konci února začal Kongres, konfrontovaný s dluhovým stropem, diskutovat o omezení systému Medicare a sociálního zabezpečení, k tomu se zdá, že se rozvíjí krize bankovního sektoru, takže se ministryně financí Janet Yellenová rozhodla odjet dělat fotomontáže do Kyjeva, kde se objímala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským krátce poté, co mu předala klíče od americké ekonomiky. Vysvětlila Zelenskému, jak Bílý dům během minulého týdne schválil dodatečnou pomoc Ukrajině ve výši 12 miliard dolarů, včetně 2 miliard dolarů pro armádu a 10 miliard dolarů na podporu Zelenského vlády a dalších infrastrukturních potřeb. Americké ministerstvo financí je nyní de facto zdrojem celého ročního rozpočtu ukrajinské vlády. Kromě toho Yellenová pochvalně popsala, jak ministerstva financí a zahraničí zavedou nové kolo sankcí proti více než 200 subjektům a osobám s vazbami na ruskou armádu, high-tech průmysl a jeho kovový a těžební sektor. Americké ministerstvo obchodu rovněž prosazuje omezení vývozu materiálů a technologií, včetně polovodičů, které americké společnosti prodávají zákazníkům v Rusku a Číně.

Na obhajobu svého velkolepého poslání napsala Yellenová pro vždy úslužný deník New York Times článek, v němž vysvětluje význam Ukrajiny pro Spojené státy. Napsala, že na Ukrajině „...barbarské útoky Ruska pokračují – ale Kyjev je silný a svobodný. Hrdinský odpor Ukrajiny je přímým výsledkem odvahy a houževnatosti ukrajinské armády, vedení a lidu. Prezident Volodymyr Zelenskyj a Ukrajinci však jako první přiznali, že to sami nezvládnou – a že mezinárodní podpora je pro udržení jejich odporu klíčová. Jsem v Kyjevě, abych znovu potvrdila naši neochvějnou podporu ukrajinskému lidu. Pan Putin spoléhá na to, že odhodlání naší globální koalice ochabne, což mu podle jeho názoru zajistí převahu ve válce. Ale mýlí se. Jak zde minulý týden řekl prezident Biden, Amerika bude stát na straně Ukrajiny tak dlouho, jak bude třeba... Ukrajinci bojují o své životy v přední linii svobodného světa. Dnes a každý den si zaslouží neochvějnou podporu Ameriky.

Článek Yellenové obsahuje tak velkou lež, že je s podivem, že ji New York Times vůbec otiskly: „Když byli Američané konfrontováni se scénami brutality a útlaku, vždy se rychle postavili a udělali správnou věc. Naše síla jako národa pramení z naší oddanosti ideálům – a z naší schopnosti vidět v druhých stejné touhy, které oživily náš vlastní boj za svobodu a spravedlnost.“ Ale pak to doplňuje ujištěním „prezidenta Zelenského, [který] se zavázal, že tyto prostředky použije 'tím nejodpovědnějším způsobem'. Vítáme tento závazek, stejně jako jeho dlouhodobý program posilování řádné správy věcí veřejných na Ukrajině.“ Cože?

A zde je verze Yellenové „Proč bojujeme!“: „Naše podpora je motivována především morální povinností přijít na pomoc napadenému lidu. Víme také, že, jak řekl prezident Zelenskyj, naše pomoc není charita. Je to investice.

Američané tedy mají „morální povinnost“ zřejmě až po posílání svých synů a dcer na smrt při podpoře Ukrajiny. A ano, jde o „svobodný“ svět, demokracii a notoricky známý mezinárodní systém založený na pravidlech! Citoval už někdo Hegelův postřeh, že zahraniční politika administrativy prezidenta Joea Bidena se již „opakovala, poprvé jako tragédie v Afghánistánu, podruhé jako fraška“? Jeden by předpokládal, že se Zelenskyj cestou do banky smál s pusou od ucha k uchu, když Yellenová zmizela za obzorem, aby přinesla peníze, a nejspíš už mu jeden z jeho kumpánů kupuje novou vilu na Francouzské riviéře, aby doplnil svůj nemovitý majetek! Ale počkejte! Příběh se stal ještě napínavějším následující týden, kdy pana Z. opět navštívil téměř neviditelný americký generální prokurátor Merrick Garland, muž, který se může Z. doslova podívat do očí, protože jsou oba velmi malí. Garland se obecně zabývá pronásledováním bělošských supremacistů a vyžaduje, aby se všichni noví zaměstnanci FBI naučili vše o tom, jak identifikovat a pronásledovat antisemity, ale podnikl dvě cesty do Kyjeva, aby se setkal mano-a-mano (muž proti muži) se statečným bojovníkem v olivovém tričku, který už je blahořečen jako Winston Churchill jednadvacátého století.

Garland byl ve městě, aby udělal další věc, která podporuje jeho smysl pro právo a pořádek, a to zřídit tribunál, který by zatýkal, stíhal a trestal ruské válečné zločince poté, co Ukrajina vítězně vyjde z konfliktu s nepředstavitelně zlým prezidentem Vladimirem Putinem. Měl by být vytvořen po vzoru norimberských tribunálů, které po druhé světové válce soudily přední nacisty, a Garland se odvolává na útěk své rodiny před takzvaným holocaustem, aby vysvětlil, proč se hodlá osobně podílet na zajištění toho, co označuje za „spravedlnost“. Mluvčí ministerstva spravedlnosti popsala Garlandovu misi tak, že má v Kyjevě osobně „potvrdit americký závazek pomoci pohnat Rusko k odpovědnosti za válečné zločiny spáchané při nespravedlivé a nevyprovokované invazi proti svému suverénnímu sousedovi“.

Garland se během účasti na konferenci nazvané „United for Justice“ několikrát setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským a představiteli zahraničních orgánů činných v trestním řízení, včetně ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina. Zelenskij upřesnil, že účelem konference bylo pohnat ruské vedení k odpovědnosti za údajná zvěrstva, která prováděla jeho armáda. „Hlavním tématem všech těchto setkání je odpovědnost,“ řekl. Americké ministerstvo spravedlnosti se údajně aktivně podílí na shromažďování důkazů k obvinění Rusů. Během Garlandovy první návštěvy Ukrajiny v červnu 2022 oznámil jmenování Eliho Rosenbauma, prokurátora Úřadu pro zvláštní vyšetřování, známého především stíháním bývalých nacistů, který bude řídit americké úsilí o identifikaci a sledování ruských válečných zločinců.

Garland, jak se dalo očekávat od někoho, kdo je zodpovědný za stíhání zbytku světa, když vybočí z řady, řekl, že není třeba přehánět. (V angličtině lay it on thick – těžko přeložitelný idiom znamenající přehánět, přikrášlovat některé emocionální zážitky, reakce nebo apely, jako je obviňování, chvála, lichotky, výmluvy atd. Poznámka editora) „Před necelými dvanácti měsíci začaly invazní ruské síly páchat zvěrstva v největším měřítku v jakémkoli ozbrojeném konfliktu od druhé světové války. Jsme tu dnes na Ukrajině, abychom jasně a jednotně řekli: pachatelům těchto zločinů nic neprojde. Kromě naší spolupráce s Ukrajinou a mezinárodním společenstvím zahájily Spojené státy také trestní vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině, které mohou být v rozporu s americkým právem.“ Na závěr potvrdil svou naprostou stranickou hloupost, kterou si tolik oblíbili Joe Biden a Tony Blinken, když prohlásil, že „Spojené státy si uvědomují, že to, co se děje zde na Ukrajině, bude mít přímý dopad na sílu naší vlastní demokracie“.

Samozřejmě je v tom více než trocha ironie, nemluvě o vrcholném pokrytectví, protože Spojené státy za posledních dvacet let přímo či nepřímo zabily více lidí a zároveň se dopustily více zločinů proti lidskosti, které byly spáchány různými způsoby, než kterákoli jiná země, pochopitelně s výjimkou Izraele, který se v současnosti dopouští zločinů proti lidskosti téměř denně. Je však zajímavé, že obvykle hluchý Bílý dům a Pentagon zřejmě na určité úrovni chápou, že otevřít Pandořinu skříňku nemusí být dobrý nápad, pokud jde o válečné zločiny. Minulý týden ministr obrany Lloyd Austin odmítl sdílet americké informace o údajných ruských zločinech s Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Pentagon blokuje Bidenovu administrativu, aby s ICC sdílela důkazy shromážděné americkými zpravodajskými službami o ruských aktivitách na Ukrajině, protože pomoc soudu při vyšetřování Rusů by mohla vytvořit precedens, který by mu pomohl připravit půdu pro stíhání Američanů. Washington ICC neuznává, protože se obává, že by se mohl pokusit prozkoumat žalostnou bilanci amerických vojenských zločinů v Asii a Africe. Izrael podobně neuznává soud zhruba ze stejného důvodu.

A tak tu máme dva vysoce postavené úředníky Bidenova režimu, kteří se vplížili do Kyjeva, aby poskytli arcizloději peníze a neomezenou morální podporu spolu s příslibem, že další peníze jsou na cestě, stejně jako zbraně a tribunály pro válečné zločiny, které čekají na ty odporné Rusy. A hádejte co? Všechno je to zabaleno jako dobro pro Ameriku! Zní to jako písnička, která se dříve zpívala na místech, jako je Vietnam, Irák a Afghánistán, a bylo to tehdy předivo lží stejně jako nyní. Yellenová měla zůstat doma a starat se o bankovní systém a miliardy dolarů určené pro Zelenského měla vrátit americkému lidu. Pokud chce Garland někoho vyšetřovat, měl by to být Pentagon, zpravodajské služby a Kongres. A ano, jeho vlastní FBI! A nezapomeňte, jak se Bidenovi a Clintonovi stali multimilionáři! A pak je tu zničení Nord Streamu. Zvláštní, jak pokaždé, když se v americké vládě a kolem ní převrátí kámen, vyplave na povrch něco opravdu smradlavého.

Philip M. Giraldi, Ph.D., je výkonným ředitelem Rady pro národní zájmy (Council for the National Interest), vzdělávací nadace 501(c)3 (Federal ID Number #52-1739023), která usiluje o zájmovou zahraniční politiku USA na Blízkém východě. Jejich webové stránky jsou councilforthenationalinterest.org, adresa je P.O. Box 2157, Purcellville VA 20134 a jejich e-mail je inform@cnionline.org.

Send in the Clowns vyšel na unz.com 21.3.2023. Překlad v ceně 592 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 85)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

USA požadují, aby Ukrajina vrátila tanky Abrams01.12.23 18:13 USA 0

Čtvrť miliónu důchodců může přijít o úspory 01.12.23 17:18 Česká republika 0

Ruská elektronická válka způsobuje vážné rušení západních satelitů nad Krymem30.11.23 19:15 Ukrajina 0

Podle umělé inteligence Google jsou fotky Američanů na Měsíci falešné30.11.23 19:12 USA 2

Pavla na Hradě navštíví mladý Soros30.11.23 10:42 Česká republika 1

Británie míří zpět do EU, mladí musejí brexit napravit, řekla von der Leyenová 29.11.23 16:42 Británie 0

Kathleen Stocková byla odejita z univerzity protože prohlásila „Transženy nejsou ženy“29.11.23 01:18 Británie 0

Izrael přiznal, že na hudebním festivalu Nova zabíjel vlastní lidi28.11.23 16:22 Izrael 0

Druhá a třetí izraelská nákladní loď byla zadržena Jemenem v Rudém moři28.11.23 16:13 Jemen 0

Nový argentinský prezident konvertuje k judaismu28.11.23 12:34 Argentina 0

V Německu roste počet krachujících velkých podniků28.11.23 07:39 Německo 1

Jsou arogantní a trapní. Vláda lidi podvedla28.11.23 06:28 Česká republika 0

Adolfa Hitlera financoval Wall Street, Federální rezervní systém USA a Bank of England27.11.23 07:41 Neurčeno 0

1,1 milionu mrtvých a nezvěstných vojáků UA: Náhlý průlom pravdy v ukrajinské televizi!26.11.23 16:42 Ukrajina 2

Bývalý ukrajinský vyjednavač potvrdil, že Rusko výměnou za neutralitu navrhovalo mír26.11.23 16:20 Ukrajina 0

Česko žádá o další výjimku z ruských sankcí26.11.23 16:13 Česká republika 2

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik 26.11.23 07:38 Česká republika 0

Irsko: Masové protesty, hoří auta25.11.23 16:54 Irsko 2

Evropský parlament odhlasoval návrh na transformaci EU do Evropské federace25.11.23 16:34 Evropská unie 0

Německá europoslankyně - „Přestaňte mlčet, přestaňte se podřizovat“24.11.23 00:06 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
22,30 Kč
Euro
24,28 Kč
Libra
28,32 Kč
Kanadský dolar
16,52 Kč
Australský dolar
14,87 Kč
Švýcarský frank
25,63 Kč
100 japonských jenů
15,19 Kč
Čínský juan
3,15 Kč
Polský zloty
5,61 Kč
100 maď. forintů
6,41 Kč
Ukrajinská hřivna
0,61 Kč
100 rublů
24,45 Kč
1 unce (31,1g) zlata
46 215,91 Kč
1 unce stříbra
568,12 Kč
Bitcoin
867 452,20 Kč

Poslední aktualizace: 2.12.2023 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 355