Putinův projev: rozdíly mezi civilizacemi formují konflikt mezi Východem a Západem

Pepe Escobar

24.2.2023 Komentáře Témata: Analýza, Rusko 1274 slov

Prezident Putin ve svém projevu ve Federálním shromáždění zdůraznil, že Rusko je nejen nezávislý národní stát, ale také svébytná civilizace s vlastní identitou, která je v konfliktu a aktivně vystupuje proti hodnotám „západní civilizace“.

Dlouho očekávaný úterní projev ruského prezidenta Vladimira Putina před ruským Federálním shromážděním je třeba chápat jako projev suverenity.

Tento projev se konal v den prvního výročí oficiálního uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky Ruskem, a to jen několik hodin před 22. únorem 2022. To, co se stalo před rokem, znamenalo v nesčetných ohledech také zrod skutečného multipolárního světa 21. století.

O dva dny později Moskva zahájila na Ukrajině speciální vojenskou operaci (SMO) na obranu zmíněných republik.

Putinův projev byl chladný, klidný, vyrovnaný, bez náznaku agrese, Rusko bylo vykresleno jako starobylá, nezávislá a zcela svébytná civilizace – někdy kráčející po cestě ve shodě s jinými civilizacemi, jindy v rozporu s nimi.

Ukrajina, součást ruské civilizace, je nyní okupována západní civilizací, která se podle Putina „stala vůči nám nepřátelskou“, jako v několika případech v minulosti. Takže akutní fáze toho, co je v podstatě válkou v zastoupení Západu proti Rusku, se odehrává nad tělem ruské civilizace.

To vysvětluje Putinovo vysvětlení, že „Rusko je otevřená země, ale nezávislá civilizace – nepovažujeme se za nadřazené, ale zdědili jsme svou civilizaci po předcích a musíme ji předávat dál“.

Válka, která rozleptává tělo ruské civilizace, je vážnou existenční záležitostí. Putin také jasně řekl, že „Ukrajina je Západem využívána jako nástroj a zkušební pole proti Rusku“. Z toho plyne nevyhnutelná následná reakce: „Čím více zbraní dlouhého doletu bude na Ukrajinu posláno, tím déle budeme muset hrozbu odsunout od našich hranic.“

Překlad: tato válka bude dlouhá – a bolestivá. Nebude to žádné rychlé vítězství s minimálními ztrátami krve. Další tahy kolem Dněpru mohou trvat roky, než se upevní. V závislosti na tom, zda se politika USA bude i nadále klonit k neokonzervativním a neoliberálním cílům, může být frontová linie přesunuta do Lvova. Pak se může německá politika změnit. Normální obchod s Francií a Německem se může obnovit až koncem příštího desetiletí.

Kremelské rozčilení: Dohoda START je mrtvá

To vše nás přivádí ke hrám Říše lží. Putin říká: „Sliby... západních vládců se změnily ve falšování a kruté lži. Západ dodával zbraně, cvičil nacionalistické prapory. Ještě před zahájením SMO se jednalo... o dodávkách systémů protivzdušné obrany... Vzpomínáme si na pokusy Kyjeva získat jaderné zbraně.“

Putin dal opět jasně najevo, že prvek důvěry mezi Ruskem a Západem, zejména USA, je pryč. Pro Rusko je tedy přirozené rozhodnutí „odstoupit od smlouvy o strategických útočných zbraních, ale oficiálně to neuděláme. Zatím pouze zastavujeme svou účast na smlouvě START. Žádné americké inspekce v našich jaderných zařízeních nelze připustit“.

Na okraj dodejme, že ze tří hlavních americko-ruských zbrojních smluv Washington dvě z nich opustil: V roce 2002 administrativa bývalého prezidenta George W. Bushe vypověděla smlouvu o protiraketové obraně (ABM) a v roce 2019 bývalý prezident Donald Trump zrušil smlouvu o jaderných zbraních středního doletu (INF).

To svědčí o míře roztrpčení Kremlu. Putin je dokonce připraven nařídit ministerstvu obrany a Rosatomu, aby se připravily na testování ruských jaderných zbraní, pokud se USA vydají stejnou cestou jako první.

V takovém případě bude Rusko nuceno zcela porušit paritu v jaderné oblasti a opustit moratorium na jaderné zkoušky a spolupráci s ostatními státy, pokud jde o výrobu jaderných zbraní. Dosavadní hra USA a NATO spočívala v otevření malého okénka, které jim umožňovalo inspekci ruských jaderných zařízení.

Putin svým judistickým chvatem vrací tlak na Bílý dům.

USA a NATO nebudou zrovna nadšené, až Rusko začne testovat své nové strategické zbraně, zejména Poseidon – největší torpédo s jaderným pohonem, které kdy bylo nasazeno a které je schopné vyvolat děsivé radioaktivní vlny v oceánu.

V hospodářské oblasti: Obejít americký dolar je základním krokem k multipolaritě. Putin během svého projevu zdůraznil odolnost ruské ekonomiky: „Ruský HDP v roce 2022 klesl pouze o 2,1 procenta, odhady protistrany se nestaly skutečností, hovořilo se o 15, 20 procentech.“ Tato odolnost dává Rusku dostatek prostoru k tomu, aby „společně s partnery pracovalo na tom, aby systém mezinárodního zúčtování byl nezávislý na americkém dolaru a dalších západních měnách. Dolar ztratí svou univerzální roli“.

O geoekonomice: Putin chválil ekonomické koridory od západní Asie po jižní Asii: „Budou vybudovány nové koridory, dopravní trasy směrem na východ, to je region, kam zaměříme náš rozvoj, nové dálnice do Kazachstánu a Číny, nový severojižní koridor do Pákistánu, Íránu.“

A ty se napojí na Rusko rozvíjející „přístavy v Černém a Azovském moři, je nutné vybudovat logistické koridory uvnitř země.“ Výsledkem bude postupné propojení s Mezinárodním dopravním koridorem Sever-Jih (INSTC), jehož zadavateli jsou Írán a Indie, a nakonec i čínská megatriliardová iniciativa Pásmo a cesta (BRI).

Čínský plán pro globální bezpečnost

Je nevyhnutelné, že kromě nastínění několika státních politik zaměřených na vnitřní rozvoj Ruska – dalo by se dokonce přirovnat k politice socialistické – se velká část Putinova projevu musela soustředit na válku NATO vs. Rusko do poslední chvíle ukrajinské.

Putin poznamenal, že „naše vztahy se Západem se zhoršily, a to výhradně vinou Spojených států“, že cílem NATO je způsobit Rusku „strategickou porážku“ a že válečné šílenství ho před týdnem donutilo podepsat dekret o „uvedení nových pozemních strategických komplexů do bojové služby“.

Není tedy náhodou, že americký velvyslanec byl ihned po Putinově projevu předvolán na ministerstvo zahraničních věcí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov velvyslankyni Lynne Traceyové jednoznačně řekl, že Washington musí přijmout konkrétní opatření: mimo jiné stáhnout z Ukrajiny všechny vojenské síly a vybavení USA a NATO. V ohromujícím kroku požadoval podrobné vysvětlení zničení plynovodů Nord Stream 1 a 2, jakož i zastavení vměšování USA do nezávislého vyšetřování, které má určit odpovědné strany.

Nejvyšší čínský diplomat Wang Yi se v Moskvě setkal s tajemníkem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem a poté hovořil s Lavrovem a Putinem. Patrušev poznamenal, že „směřování k rozvoji strategického partnerství s Čínou je absolutní prioritou ruské zahraniční politiky“. Wang I ne tak krypticky dodal: „Moskva a Peking si musí synchronizovat hodinky.“ V tomto případě se jednalo o tzv.

Američané dělají vše pro to, aby se pokusili předejít čínskému návrhu na deeskalaci na Ukrajině. Čínský plán by měl být představen tento pátek a existuje vážné riziko, že Peking padne do pasti nastražené západní plutokracií.

Příliš mnoho čínských „ústupků“ Rusku a méně ústupků Ukrajině může být využito k vraždění klínu mezi Moskvu a Peking (rozděl a panuj, což je vždy americký plán A. Plán B neexistuje).

Číňané vycítili situaci a sami se rozhodli přejít do ofenzivy a předložili koncepční dokument Globální bezpečnostní iniciativy.

Problémem je, že Peking stále přisuzuje příliš velkou váhu bezzubé OSN, když se odvolává na „formulování Nové agendy pro mír a dalších návrhů, které předložil generální tajemník OSN v dokumentu Naše společná agenda“.

Stejně tak, když Peking zastává názor, že „jadernou válku nelze vyhrát a nikdy se nesmí vést“. Zkuste to vysvětlit straussovským neokonzervativním psychopatům v Beltwayi, kteří o válce, natož jaderné, nic nevědí.

Číňané potvrzují nutnost „dodržovat společné prohlášení o předcházení jaderné válce a zamezení závodů ve zbrojení, které vydali vedoucí představitelé pěti států disponujících jadernými zbraněmi v lednu 2022“. A „posílit dialog a spolupráci mezi státy disponujícími jadernými zbraněmi s cílem snížit riziko jaderné války“.

Lze si vsadit na to, že Patrušev Wang Yiovi podrobně vysvětlil, že je to jen zbožné přání. „Logiku „současného kolektivního západního „vedení“ vyjádřil mimo jiné nenapravitelný průměrňák Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO: i jaderná válka je lepší než ruské vítězství na Ukrajině.

Putinův odměřený, ale rozhodný projev jasně ukázal, že sázky jsou stále vyšší. A vše se točí kolem toho, jak hluboko dokáže ruská – a čínská – „strategická nejednoznačnost“ petrifikovat paranoidní Západ koketující s houbovými mraky.

Putin’s ‘civilizational’ speech frames conflict between east and west vyšel 22.2.2023 na cradle.co. Překlad v ceně 548 Kč Zvědavec.

Známka 1.3 (hodnotilo 88)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

58

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc březen přispělo 90 čtenářů částkou 20 466 korun, což je 58 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Hororová zkušenost vyhozené učitelky Bednářové23.03.23 11:07 Česká republika 3

Chatyň - dnes 80 let od masakru22.03.23 20:19 Belorusko 2

OSN: Ruské zločiny na Ukrajině nelze označit za genocidu - všechny rozsudky českých soudů za popírání genocidy na Ukrajině by tedy měly být zrušeny22.03.23 11:17 Ukrajina 1

EK je připravena učinit ústupky ve sporu o zákaz spalovacích motorů22.03.23 09:58 Evropská unie 3

Putin prohlásil, že Rusko je připraveno přejít na jüan v obchodě s ostatními zeměmi22.03.23 09:56 Rusko 0

Evropské „holubice míru“ zamířily do Afriky22.03.23 09:52 Evropská unie 1

V europarlamentu se odhlasovalo zavedení digitální identity, většina našich europoslanců včetně ANO s tím souhlasí22.03.23 09:38 Evropská unie 0

Putin: Rusko bude nuceno reagovat na zbraně s ochuzeným uranem21.03.23 21:44 Rusko 7

OSN reagovala na plány Londýna dodat Kyjevu granáty s ochuzeným uranem21.03.23 21:34 Neurčeno 1

Mainstream nechce přiznat, že Ukrajinci masivně utíkají... do Ruska! 20.03.23 23:28 Ukrajina 0

Mezinárodní trestní soud eskaluje válku20.03.23 22:56 Neurčeno 0

Zmlácený Bulíř z Ukrajiny zpět v ČR. Trestní oznámení na Zdechovského20.03.23 22:15 Česká republika 1

Norma EURO 7 je v současné podobě nesplnitelná a znamená likvidaci automobilek20.03.23 18:37 Evropská unie 3

O umělé inteligenci20.03.23 10:45 Neurčeno 3

Jak to vidí slovenští přátelé20.03.23 10:36 Česká republika 0

Ne, své syny vám nedám!19.03.23 19:31 Česká republika 5

Zatykač na Putina, zatykač na Trumpa - globalistům jde o všechno19.03.23 11:54 Rusko 1

Jde o pomstu Zdechovského a Cempera? Je fašismus v ČR opravdu tak daleko?19.03.23 11:19 Česká republika 0

Česko proti bídě - požadavky na vládu18.03.23 20:09 Česká republika 1

Petice za podporu Ševčíka18.03.23 20:03 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
21,79 Kč
Euro
23,63 Kč
Libra
26,88 Kč
Kanadský dolar
16,02 Kč
Australský dolar
14,61 Kč
Švýcarský frank
23,70 Kč
100 japonských jenů
16,66 Kč
Čínský juan
3,17 Kč
Polský zloty
5,05 Kč
100 maď. forintů
6,20 Kč
Ukrajinská hřivna
0,59 Kč
100 rublů
28,46 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 004,87 Kč
1 unce stříbra
508,01 Kč
Bitcoin
596 563,50 Kč

Poslední aktualizace: 28.3.2023 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 4 708