Společnost BlackRock plánuje koupit Ukrajinu
Společnost BlackRock vytvoří plán obnovy Ukrajiny
Ukrajina má nového západního podporovatele. Není to národní stát ani vojenský dodavatel. Je to finanční společnost BlackRock.
Ukrajina ve středu oznámila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl videokonferenci s generálním ředitelem společnosti BlackRock Larrym Finkem. Dvojice zřejmě uzavřela dohodu o koordinaci investičního úsilí při obnově válkou zničeného státu.
Na internetových stránkách ukrajinského prezidenta se čtenáři o schůzce pochlubili zapojením společnosti BlackRock, označili ji za „jednoho z předních světových správců investic“ a poznamenali, že „spravuje klientský majetek v hodnotě přibližně 8 bilionů dolarů“.
„Zelenskyj a Larry Fink se dohodli, že se v nejbližší době zaměří na koordinaci úsilí všech potenciálních investorů a účastníků obnovy naší země a nasměrování investic do nejvýznamnějších a nejvlivnějších odvětví ukrajinské ekonomiky,“ tvrdilo se ve čteném textu.
V tiskové zprávě se rovněž uvádí, že někteří vedoucí pracovníci společnosti BlackRock navštíví Ukrajinu v roce 2023, aby zde plnili své poradenské povinnosti.
„V souladu s předběžnými dohodami uzavřenými počátkem tohoto roku mezi hlavou státu a Larrym Finkem pracuje tým společnosti BlackRock již několik měsíců na projektu, jehož cílem je poskytnout ukrajinské vládě poradenství ohledně struktury fondů na obnovu země,“ uvádí ukrajinská vláda.
Jednou z takových předběžných dohod uzavřených mezi společností BlackRock a Ukrajinou bylo memorandum o porozumění podepsané ukrajinským ministerstvem hospodářství a společností BlackRock Financial Markets Advisory ve Washingtonu 10. listopadu 2022. V memorandu se uvádí, že společnost BlackRock FMA bude poskytovat poradenství ukrajinské vládě, konkrétně ministerstvu hospodářství, ohledně investičního plánu pro obnovu ukrajinské ekonomiky.
Tisková zpráva společnosti BlackRock o memorandu z 10. listopadu je plná prázdných korporátních řečí. Podle této zprávy bude společnost BlackRock spolupracovat s Ukrajinou „na vytvoření plánu pro realizaci investičního rámce, včetně určení možností návrhu předpokládaného uspořádání, struktury, mandátu a řízení“.
Předchozí zářijové setkání Zelenského a Finka, které zřejmě zorganizoval Andrew Forrest ze skupiny Fortescue Metals, položilo základy pro rostoucí spolupráci ukrajinské vlády se společností BlackRock. Ukrajinský prezident a generální ředitel společnosti BlackRock údajně diskutovali o tom, jak přilákat na Ukrajinu veřejné a soukromé investice.
Zpět ve Státech se tato investiční společnost se sídlem v New Yorku dostala do hlavních zpráv. Zpráva deníku Wall Street Journal v létě tvrdila, že BlackRock je jednou z několika velkých investičních firem, které způsobují deformace na trhu s bydlením. Zpráva popisovala, jak společnost BlackRock a jí podobné firmy využívají obrovské množství kapitálu ke skupování rodinných domů, čímž zvyšují ceny.
Výše uvedené zvýšení cen má dva bezprostřední ekonomické dopady. Za prvé, vyšší ceny bydlení jsou výhodné pro nemovitosti, které již společnost BlackRock vlastní, zejména v oblastech, kde firma investovala velké prostředky. Druhým efektem je, že uměle vysoké ceny vytlačují pracující rodiny, takže na trhu zůstávají pouze bohatí nebo investiční firmy, které disponují obrovským kapitálem. Například v Houstonu se miliardář Fink údajně podílí na čtvrtině nedávných nákupů domů. Jednoduše skupuje celé čtvrti a využívá je k pronájmu. Společnost BlackRock pomáhá vytvářet třídu stálých nájemníků, ačkoli je již dlouho známo, že vlastnictví domů je jedním z klíčových prvků budování bohatství a udržení americké střední třídy.
Je to celé poněkud k vzteku: lze téměř zaručit, že BlackRock dostane od ukrajinské vlády za poradenství při tomto plánu rekonstrukce slušně zaplaceno. A kde v současnosti ukrajinská vláda bere finanční prostředky, když je její ekonomika v troskách a válka je drahý podnik? Samozřejmě od vlády Spojených států. Do konce kalendářního roku poskytnou Spojené státy ukrajinské vládě 13 miliard dolarů přímé rozpočtové podpory, aby se vyhnula výpadkům a přímému bankrotu, a prezident Joe Biden slíbil, že bude Ukrajinu podporovat „tak dlouho, jak bude třeba“.
Společnost BlackRock tedy dostává od amerických daňových poplatníků prostřednictvím ukrajinské vlády zaplaceno za vypracování plánu, který zajistí úspěch jejich budoucích investic na Ukrajině, vydělaných z peněz získaných tím, že se americké bydlení stalo nedostupným. Proč by s takovou dohodou pro naši finanční a politickou elitu vůbec chtěli mír?
BlackRock Plots to Buy Ukraine vyšel na Global Research 30.12.2022. Překlad v ceně 279 Kč Zvědavec.