Proč Putinova zimní ofenziva přiměje USA ke vstupu do války

Mike Whitney

Válka na Ukrajině není fantazie ze hry Call of Duty. Je to rozšíření lidské tragédie, kterou vytvořila expanze NATO na východ. Oběti nežijí v Severní Americe. Žijí v regionu, který většina Američanů nedokáže najít na mapě. Washington vyzval Ukrajince k boji. Nyní je Washington musí vyzvat, aby přestali.“ Plukovník Douglas MacGregor, The American Conservative

Volodymyr Zelenskyj neletěl přes Atlantik, aby mohl přednést projev v americkém Kongresu. To nebylo účelem jeho cesty. Skutečným cílem bylo vyvolat galvanizující událost, která by vytvořila iluzi široké veřejné podpory války. Proto byl projev vysílán na všech hlavních mediálních kanálech a proto Kongres Zelenského opakovaně přivítal bouřlivým potleskem. Kádry nenasytných elit, které v Americe ovládají politické páky moci, jsou opět odhodlány zatáhnout zemi do války, a proto vykreslují převlečeného „hromotluka v teplákovce“ jako církevní postavu neotřesitelných zásad. Je to všechno public relations. Všechno je to snaha získat podporu pro konflikt, do něhož se brzy zapojí mladí američtí muži a ženy, kteří budou muset zemřít, aby si bohaté elity mohly udržet svou globální moc.

Zelenského cesta na Kapitol byla načasována na dobu Putinovy zimní ofenzivy, která má rozdrtit ukrajinské ozbrojené síly a rychle ukončit válku. Bidenova administrativa situaci chápe, ale nemá k dispozici zbraně ani lidské zdroje, které by mohly výsledek ovlivnit. To však neznamená, že Washington nemá plán na prodloužení konfliktu nebo posílení svých bojových sil. Plán má, což je patrné z toho, jak administrativa na každém kroku odmítá jednání. To nám říká, že Washington je stále odhodlán porazit Rusko za každou cenu. V praxi to znamená, že USA musí vytvořit incident, který poslouží jako ospravedlnění pro eskalaci. Tento incident by mohl souviset s nečekanou cestou Zelenského do Washingtonu nebo by snad mohl být spojen s odpálením jaderného zařízení někde na Ukrajině. Podívejte se na tento úryvek z článku na RT:

Riziko, že se Kyjev pokusí vyrobit takzvanou „špinavou bombu“, přetrvává, uvedl vysoce postavený ruský diplomat...

„Ukrajina má potenciál potřebný k výrobě „špinavé bomby“, není k tomu třeba mnoho úsilí. Zejména proto, že Ukrajina je od sovětských dob národem vyspělým v jaderných technologiích, [a] má mnoho technologií a zkušeností,“ řekl ve středu novinářům Michail Uljanov, kterého citovala agentura RIA Novosti...

Generál Igor Kirillov, velitel ruského vojenského útvaru odpovědného za ochranu vojsk před zbraněmi hromadného ničení, v říjnu prohlásil, že Kyjev je „v závěrečné fázi“ výroby špinavé bomby.“ (“Radioaktivní hrozba z Kyjeva trvá – Moskva“, RT)

Prostředky, jimiž je falešná vlajka provedena, jsou zcela irelevantní. Důležité je, že – podle politického analytika Johna Mearsheimera – „The United States is in this to win (Spojené státy v tom jedou, aby vyhrály)“, to znamená, že americký zahraničněpolitický establishment není připraven nechat ruskou armádu na Ukrajině zvítězit a prosadit své vlastní řešení. Hodlají najít způsob, jak konflikt zintenzivnit a přivést do divadla zahraniční vojska. To je jejich cíl a to také udělají, jakmile vymyslí záminku pro eskalaci. Sečteno a podtrženo: USA nehodlají hodit ručník do ringu a ukončit konflikt. Jedná se o dlouhodobý projekt, který se může protáhnout na roky, ne-li desetiletí.

Politický analytik Kurt Nimmo se domnívá, že by se do bojů mohlo zapojit i NATO. Zde je krátký výtah z Nimmova posledního článku na stránkách Global Research:

Pokud lze věřit Olze Lebeděvové a serveru Pravda.ru, NATO je na pokraji vstupu do války na Ukrajině.

„Taková prohlášení zazněla od představitelů polského ministerstva obrany, generálního štábu aliance NATO, důstojníků francouzské armády a (samozřejmě) ukrajinského ministerstva obrany,“ tvrdí Lebeděvová.

„Hlavním důvodem by byla právě příští ruská generální ofenziva, kterou NATO plánuje a která by podle něj zdecimovala ukrajinskou armádu nejen v Donbasu, ale i na kyjevské straně (mnoho ruských jednotek je v bojové situaci v Bělorusku na hranicích s Ukrajinou),“ vysvětluje ruský web Rusreinfo.ru.

NATO však vždy jasně říkalo: Ukrajina NEMŮŽE PROHRÁT. Pro Washington by proto bylo jediným řešením, kdyby síly NATO vstoupily na Ukrajinu v naději, že to ukončí ruskou ofenzívu. Kalkuluje se s tím, že Vladimir Putin nebude chtít přímo čelit NATO s možnými (jadernými) následky, a proto se pak stáhne.“ (“NATO se rozhodlo zaútočit na Rusko na Ukrajině – Ukrajina není schopna porazit Rusko. Dalším krokem je přímé zapojení NATO“, Kurt Nimmo, Global Research).

Nimmo by mohl mít pravdu, ale možná také ne. Zdá se mi, že NATO je v této otázce beznadějně rozděleno. Řada zemí NATO se do války proti Rusku nezapojí bez ohledu na okolnosti nebo míru nátlaku z Bílého domu. Pravděpodobnější scénář představil plukovník Douglas MacGregor, který jej v úterý vyložil v článku na serveru The American Conservative. Zde je jeho vyjádření: .

Bezpodmínečná podpora Bidenovy administrativy Zelenského režimu v Kyjevě se dostává do strategického bodu zlomu, ne nepodobného tomu, kterého dosáhl LBJ v roce 1965... Stejně jako Jižní Vietnam v 60. letech i Ukrajina prohrává válku s Ruskem... Skutečným nebezpečím je, že Biden brzy vystoupí v televizi a zopakuje vystoupení LBJ z roku 1965, přičemž slovo „Ukrajina“ nahradí slovem „Jižní Vietnam“:

„Dnes večer k vám, milí Američané, chci promluvit o svobodě, demokracii a boji ukrajinského lidu za vítězství. Žádná jiná otázka náš lid tolik netrápí. Žádný jiný sen tolik nepohlcuje miliony lidí, kteří žijí na Ukrajině a ve východní Evropě... Nemluvím však o útoku NATO na Rusko. Spíše navrhuji vyslat na Ukrajinu koalici ochotných pod vedením USA, složenou z amerických, polských a rumunských ozbrojených sil, která by vytvořila pozemní obdobu „bezletové zóny“. Mise, kterou navrhuji, je mírová a jejím cílem je vytvořit v nejzápadnější části Ukrajiny bezpečnou zónu pro ukrajinské síly a uprchlíky, kteří se snaží přežít ničivé útoky Ruska...

Vlády NATO jsou v názoru na válku na Ukrajině rozděleny. S výjimkou Polska a možná Rumunska žádný z členů NATO nespěchá s mobilizací svých sil do dlouhé a vyčerpávající opotřebovací války s Ruskem na Ukrajině. Nikdo v Londýně, Paříži ani Berlíně nechce riskovat jadernou válku s Moskvou. Američané válku s Ruskem nepodporují a těch několik málo, kteří ji podporují, jsou ideologové, povrchní političtí oportunisté nebo chamtiví dodavatelé obranných zařízení.“ (“Washington prodlužuje utrpení Ukrajiny“, plukovník Douglas MacGregor, The American Conservative)

To je podle mě mnohem pravděpodobnější scénář. Bidenova administrativa získá hrstku zemí, které budou souhlasit s vysláním vojáků na západní Ukrajinu údajně z humanitárních důvodů. Zároveň umožní nesourodým ukrajinským silám pokračovat v náhodném ostřelování oblastí kontrolovaných Ruskem i míst na ruském území. Nepochybně dojde ke snaze kontrolovat nebe nad západní Ukrajinou (bezletová zóna) a provádět útoky na ruské formace na východě. Nejdůležitější je, že životně důležité zásobovací trasy z Polska zůstanou otevřené, aby umožnily tok mužů, munice a smrtících zbraní na frontu. Zdá se, že MacGregor vzhledem ke svým poznámkám na začátku článku tento vývoj předvídá. Zde jsou jeho slova:

Náměstek polského ministra národní obrany (MON) Marcin Ociepa ve svém projevu 29. listopadu řekl: Ociepa prohlásil: „Pravděpodobnost války, do které se zapojíme, je velmi vysoká. Příliš vysoká na to, abychom tento scénář brali pouze hypoteticky.“ Polská MON údajně plánuje v roce 2023 povolat 200 000 záložníků na několikatýdenní výcvik, ale pozorovatelé ve Varšavě mají podezření, že by tato akce mohla snadno vést k celostátní mobilizaci.

V Bidenově administrativě mezitím rostou obavy, že se ukrajinské válečné úsilí pod tíhou ruské ofenzívy zhroutí. A protože půda na jižní Ukrajině konečně zamrzla, jsou obavy administrativy oprávněné. V rozhovoru zveřejněném v časopise Economist připustil šéf ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zálužný, že ruská mobilizace a taktika funguje. Dokonce naznačil, že ukrajinské síly možná nebudou schopny odolat nadcházejícímu ruskému náporu.“ (“Washington prodlužuje utrpení Ukrajiny“, plukovník Douglas MacGregor, The American Conservative)

Plán, jak zatáhnout Rusko do války na Ukrajině, vznikl nejméně před deseti lety. Z komentářů bývalé německé kancléřky Angely Merkelové víme, že Washington nikdy neusiloval o mírové řešení konfliktu, ale neúnavně pracoval na nastolení režimu nenávidějícího Rusko v Kyjevě, který by mu pomohl vést válku proti Rusku. Shromáždění téměř 600 000 ruských bojových jednotek na Ukrajině nebo v jejím okolí hrozí, že strategii Washingtonu vykolejí a válku ukončí podle ruských podmínek. To Washington nemůže dopustit. Nemůže připustit, aby svět viděl, že byl Ruskem poražen. Washington tedy musí využít jedinou možnost, která mu zbývá, a to rozmístění amerických vojsk na Ukrajině.

Možná převládne chladná hlava a administrativa se stáhne z okraje, ale myslíme si, že je to velmi nepravděpodobné. Myslíme si, že rozhodnutí již padlo: Myslíme si, že Spojené státy jdou do války s Ruskem.

Why Putin's Winter Offensive Will Prompt US Entry Into the War vyšel 22.12.2022 na unz.com. Překlad v ceně 581 Kč Zvědavec.

Známka 1.3 (hodnotilo 144)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

35

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 73 čtenářů částkou 12 349 korun, což je 35 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Sociální služby jsou bez peněz23.09.23 17:34 Česká republika 0

Francouzský politik poukázal na manipulace předsedkyně Evropské komise kolem tragédie v Hirošimě.23.09.23 16:52 Evropská unie 0

Patří snad děti státu? 23.09.23 15:28 USA 0

Američtí senátoři jednají o vojenské pomoci Arménii22.09.23 20:11 Neurčeno 3

Slovenské volby rozhodne korespondenční volič. Jsou jich plné cintoríny!21.09.23 19:33 Slovensko 2

Kurzy sexuální výchovy jsou "vznětlivé".21.09.23 19:15 Belgie 0

Je tomu 44 let, co zemřel generál Ludvík Svoboda: a ticho!21.09.23 12:23 Česká republika 16

Petice proti zákazu aut na benzín a naftu21.09.23 09:25 Česká republika 2

Nespokojení Američané 21.09.23 09:16 USA 0

Francouzský novinář odhalil, jak na něj pracovnice Evropské unie tlačila, aby netočil migranty!20.09.23 18:26 Evropská unie 1

Unikátní záběry z přistání Američanů na Měsíci 19.09.23 21:12 USA 3

Milionový pochod za ochranu dětí před LGBT propagandou.19.09.23 19:05 Kanada 0

Volební právo pro uprchlíky 19.09.23 18:07 Německo 0

V Karabachu vypukly tvrdé boje19.09.23 16:16 Neurčeno 2

Digitální technologie jsou toxické19.09.23 07:15 Neurčeno 2

Prapor Azov vrací úder, píše iDnes. Že jde o neonacisty cudně zamlčel18.09.23 23:49 Ukrajina 5

Rusko kontroluje světový trh s pšenicí 17.09.23 14:18 Rusko 0

80 % Němců není spokojeno s vládou Scholze17.09.23 14:08 Německo 0

Údaje o katastrofálních ztrátách oznámil vysoký komisař Ukrajiny17.09.23 09:24 Ukrajina 0

„Pryč s poskoky USA, pryč z NATO.“17.09.23 09:12 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
22,92 Kč
Euro
24,44 Kč
Libra
28,06 Kč
Kanadský dolar
16,99 Kč
Australský dolar
14,77 Kč
Švýcarský frank
25,28 Kč
100 japonských jenů
15,46 Kč
Čínský juan
3,14 Kč
Polský zloty
5,30 Kč
100 maď. forintů
6,27 Kč
Ukrajinská hřivna
0,62 Kč
100 rublů
23,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
44 135,97 Kč
1 unce stříbra
539,93 Kč
Bitcoin
609 707,54 Kč

Poslední aktualizace: 23.9.2023 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 12 346