Dokonalá bouře v zahraniční politice USA

Melkulangara K. Bhadrakumar

15.10.2022 Komentáře Témata: Energetika, Evropa, Analýza, Ekonomika 1126 slov

Staré přísloví říká, že dobrá zahraniční politika je odrazem politiky národní. Na americkém zahraničněpolitickém poli se schyluje k dokonalé bouři, kterou vyvolalo čtvrteční rozhodnutí OPEC snížit těžbu ropy o 2 miliony barelů denně, což na jedné straně zvýší cenu benzínu pro domácí spotřebitele a na straně druhé odhalí nejednotné zahraničněpolitické priority Bidenovy administrativy.

Rozhodnutí OPEC na nejzřetelnější úrovni potvrzuje přesvědčení, že Washington ztratil na kartel zemí produkujících ropu vliv. Přičítá se to zhoršení vztahů USA se Saúdskou Arábií během Bidenova prezidentství. V zásadě však vznikl rozpor mezi zájmy USA a zájmy zemí produkujících ropu.

Rozpory nejsou v geopolitice ropy ničím novým. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století jsme byli svědky dvou velkých „ropných krizí“. Jedna byla způsobena člověkem, zatímco druhá byla souhrou historických sil – Jomkipurská válka v roce 1973 a íránská revoluce v roce 1979.

Po Jomkippurské válce arabské země použily ropu jako zbraň a vyhlásily ropné embargo na západní země, které ve válce podpořily Izrael. Výsledkem byl nárůst ceny ropy o téměř 300 % během necelých šesti měsíců, což ochromilo světovou ekonomiku.

Prezident Nixon tehdy požádal čerpací stanice, aby od sobotní noci do pondělního rána neprodávaly benzín. Krize se více dotkla průmyslu než běžných spotřebitelů.

V roce 1979 zasáhla íránská revoluce do těžby ropy a světové zásoby ropy se snížily o 4 %. Nastala panika, poptávka po ropě prudce vzrostla a cena se více než zdvojnásobila.

Bidenova administrativa pokoušela osud tím, že podcenila význam ropy v moderních ekonomických a politických podmínkách a ignorovala skutečnost, že ropa zůstane v dohledné budoucnosti dominantním zdrojem energie na celém světě a bude pohánět vše od automobilů a vytápění domácností až po obrovské průmyslové titány a výrobní závody.

Hladký přechod na zelenou energii v průběhu času do značné míry závisí na trvalé dostupnosti hojných a levných fosilních paliv. Bidenova administrativa však ignorovala, že ti, kdo mají zásoby ropy, mají obrovskou moc nad našimi energetickými systémy zaměřenými na ropu, a ti, kdo ropu kupují, jsou naopak na trhu a diplomatických vztazích, které jej pohánějí, ochromujícím způsobem závislí.

Západní mocnosti jsou příliš naivní na to, aby si myslely, že energetickou velmoc, jako je Rusko, lze jednoduše „vymazat“ z ekosystému. V „energetické válce“ s Ruskem jsou odsouzeny skončit jako poražení.

Západní země si historicky uvědomovaly nutnost udržovat dobré diplomatické vztahy se zeměmi produkujícími ropu. Biden však hodil opatrnost do větru, když Saúdskou Arábii urazil a označil ji za „vyděděný“ stát. Pod Bidenovým prezidentstvím nelze očekávat žádné zlepšení vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií. Saúdové nedůvěřují americkým záměrům.

Soulad zájmů OPEC udržovat vysoké ceny je v podstatě dán tím, že potřebuje dodatečné příjmy pro svůj rozpočet výdajů a pro udržení zdravé úrovně investic do ropného průmyslu. Mezinárodní měnový fond v dubnu předpověděl Saúdské Arábii zlomovou cenu ropy – cenu ropy, při níž by byl její rozpočet vyrovnaný – na 79,20 USD za barel.

Saúdská vláda nezveřejňuje předpokládanou rentabilní cenu ropy. Zpráva agentury Reuters však naznačuje, že preferovaná úroveň ceny by se měla pohybovat kolem 90 až 100 dolarů za barel ropy Brent – při této úrovni nebude mít velký dopad na světovou ekonomiku. Cena nad 100 dolarů bude samozřejmě vítaná.

Mezitím vzniká „systémová“ krize. Je jen přirozené, že OPEC se dívá skepticky na nedávné kroky USA a EU, které se snaží omezit ruský vývoz ropy. Západ tyto kroky racionálně vysvětluje tím, že jejich cílem je drasticky snížit příjmy Ruska z vývozu ropy (což v překladu znamená jeho odolnost vůči válce na Ukrajině.) Nejnovější krok skupiny G7, který má zastropovat ceny, za něž může Rusko prodávat svou ropu, dovádí věci do extrému.

OPEC to považuje za změnu paradigmatu, protože to nepřímo zpochybňuje předpokládanou výsadu kartelu zajistit, aby globální nabídka ropy odpovídala poptávce, přičemž jedním z klíčových měřítek rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou je cena. Je pravděpodobné, že Západ de facto vytváří konkurenční kartel zemí spotřebovávajících ropu, který má regulovat trh s ropou.

Není pochyb o tom, že tento krok Západu je snahou nastavit nový precedent – totiž že z geopolitických důvodů předepisuje cenu, za kterou je země těžící ropu oprávněna ji vyvážet. Pokud je to dnes Rusko, může to být zítra stejně dobře Saúdská Arábie nebo Irák. Pokud by rozhodnutí G7 bylo realizováno, oslabilo by to klíčovou roli OPEC při regulaci světového trhu s ropou.

Proto OPEC aktivně tlačí opačným směrem. Jeho rozhodnutí snížit těžbu ropy o 2 miliony barelů denně a udržet cenu ropy nad 90 dolary za barel je výsměchem rozhodnutí G7. OPEC odhaduje, že možnosti Washingtonu čelit OPEC+ jsou omezené. Na rozdíl od minulé energetické historie nemají dnes USA uvnitř skupiny OPEC+ jediného spojence.

Vzhledem k rostoucí domácí poptávce po ropě a plynu je docela dobře možné, že vývoz obou položek z USA bude omezen. Pokud k tomu dojde, nejvíce to pocítí Evropa. V rozhovoru pro FT z minulého týdne belgický premiér Alexander De Croo varoval, že s blížící se zimou, pokud se nepodaří snížit ceny energií, „riskujeme masivní deindustrializaci evropského kontinentu a dlouhodobé důsledky toho mohou být skutečně velmi hluboké“.

A dodal tato mrazivá slova: „Naši obyvatelé dostávají faktury, které jsou naprosto šílené. V určitém okamžiku to praskne. Chápu, že lidé jsou naštvaní ... lidé nemají prostředky na to, aby to zaplatili.“ De Croo varoval před pravděpodobností sociálních nepokojů a politických otřesů v evropských zemích. (De Croo by měl vědět, že přesně tohle je záměr reptiliánů. Oni chtějí sociální nepokoje a bouře a chaos. Jen z chaosu a spálené země může povstat nový řád. Poznámka editora)

Bezpochyby se jedná o tektonický posun v geopolitice, který se může ukázat pro utváření multipolárního světového řádu důležitější než konflikt na Ukrajině.

Tato dokonalá bouře v Bidenově zahraniční politice může také ovlivnit listopadové volby v polovině volebního období a zajistit republikánům většinu v Senátu, což by mohlo udat tempo prezidentským volbám v USA v roce 2024.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že odvrácením se od ruské energie se Evropa stala rukojmím pro americké ropné společnosti, které nyní vydělávají „šílené peníze“, ale vysoké náklady odčerpávají konkurenceschopnost evropské ekonomiky.

„Výroba se hroutí. Přichází deindustrializace. To vše bude mít pro evropský kontinent velmi, velmi neblahé důsledky, a to pravděpodobně nejméně v příštích 10-20 letech,“ řekl Peskov.

Rusko by mohlo být největším „výhercem“ OPEC+škrtání. Podle názoru odborníků se ceny ropy budou do konce roku a v příštím roce pohybovat na vyšších úrovních než v současnosti. To znamená, že Rusko nebude snižovat těžbu, zatímco cena ropy bude v příštích měsících růst! S rostoucí cenou ropy nebude Rusko muset snížit ani barel své produkce, dokud bude mít po prosinci dostatečně velký trh pro prodej ropy, která nyní míří do Evropy. Rusko ze své strany znovu opakuje, že nebude dodávat ropu zemím, které by se připojily k cenovému stropu G7. Moskva tak jen reaguje na netržní nástroje Bidenovy administrativy.

A Perfect Storm In US Foreign Policy vyšel 14.10.2022 na orientalreview.org. Překlad v ceně 441 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 88)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

33

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 65 čtenářů částkou 11 417 korun, což je 33 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Rusko vypálilo 31 hypersonických raket Kinzhal na klíčové ukrajinské vojenské struktury 22.11.24 17:58 Rusko 0

Tajné dokumenty odhalily, že Německo začalo připravovat plány na rozmístění 800 000 vojáků pro případ, že Rusko napadne NATO 22.11.24 17:55 Německo 0

Rusové na Rudém náměstí předvedli mezikontinentální balistickou raketu s nápisem „Po mně zůstane jen ticho“ 22.11.24 10:36 Rusko 0

Francouzský prázdninový chaos, protože bylo zrušeno 60 letů a Eurostar zpožděna kvůli masivnímu sněžení 22.11.24 10:12 Francie 0

Ukrajina se snaží vytvořit atmosféru třetí světové války ve snaze obrátit celý Západ proti Rusku22.11.24 09:59 Ukrajina 2

Maďarsko přesouvá všechny své protiletadlové systémy k hranici s Ukrajinou22.11.24 09:46 Maďarsko 2

USA: Krátce před předáním moci administrativa T.Bidena uvalila nové sankce na ruskou Gazprombanku22.11.24 08:21 USA 0

Projev Vladimira Putina k vážné mezinárodní situaci, "Orešnik" dopadá jako prut na záda válečných jestřábů.22.11.24 08:12 Rusko 0

Nový americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy vysvětluje, jak NATO způsobilo válku na Ukrajině (video) 22.11.24 08:11 Ukrajina 0

Baltské moře: Dánské přístavní stráže zajaly čínské plavidlo Yi Peng 3 - Je obviněno ze sabotáže 22.11.24 08:06 Dánsko 0

Rusko: „Naším dalším cílem může být americká základna protiraketové obrany v polském Rezikově“!22.11.24 07:49 Rusko 1

Británie ve válečné pohotovosti: "Očekáváme útok z Ruska i dnes večer" 22.11.24 07:40 Británie 0

Ukrajinci opět zasahují raketami a drony ruské území na jihu Ruska22.11.24 06:58 Rusko 0

Na operace můžeme létat do Řecka, varuje ekonomka před kolapsem nemocnic22.11.24 04:50 Česká republika 2

Politico - Západ nakupuje plyn od Ázerbájdžánu, ale Rusko z toho těží 21.11.24 19:24 Neurčeno 0

Protestující policisté a hasiči vypískali Rakušana. Jeho sliby označili za pohádky21.11.24 17:43 Česká republika 0

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Netanjahua. Viní ho z válečných zločinů v Gaze21.11.24 17:25 Neurčeno 2

V bažinách Washingtonu začíná být rušno 21.11.24 15:15 USA 0

Po nás potopa21.11.24 08:13 USA 0

Vláda zvýšila dědickou daň pro britské zemědělce 21.11.24 07:24 Británie 0

Měnové kurzy

USD
24,35 Kč
Euro
25,35 Kč
Libra
30,50 Kč
Kanadský dolar
17,42 Kč
Australský dolar
15,82 Kč
Švýcarský frank
27,22 Kč
100 japonských jenů
15,73 Kč
Čínský juan
3,36 Kč
Polský zloty
5,85 Kč
100 maď. forintů
6,16 Kč
Ukrajinská hřivna
0,59 Kč
100 rublů
23,33 Kč
1 unce (31,1g) zlata
65 942,21 Kč
1 unce stříbra
761,40 Kč
Bitcoin
2 418 849,31 Kč

Poslední aktualizace: 22.11.2024 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 320